Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sarsılmaz CM9.
Bugün bir arkadaşıma ait Sarsılmaz CM9 model silahı ile ateş ettik. Sarsılmaz ile ilk defa ateş etme imkanı buldum. Sanırım etrafımda bulunan sivillerin yerli silahları taşıma ruhsatı çıkarmaya değer bulmaması bunda etkili.

Öncelikle silah tam boy hizmet sınıfı bir tabanca değil, gizli taşımaya daha uygun bir profili var. Ayarlı gez bu anlamda gereksiz olmuş.

[Resim: 20160116_132417_zpslvxchcc4.jpg]

[Resim: 20160116_132403_zpsxehos86k.jpg]

Emniyet manivelası çift taraflı, şekli ve çalışması CZ 75 ve klonu Jericholardakine benziyor. Manivelalar yassı ve oldukça sert. Şarjör kilidi taraflı, yuvarlak.
Kabza elime çok iyi oturdu. Kabza ayar kapakları da varmış.

[Resim: 20160116_132754_zpsqcyuhkbr.jpg]

[Resim: 20160116_133105_zpszcmbth1m.jpg]

[Resim: 20160116_182741_zpsnuqunv8u.jpg]

Çelik irca yayı kılavuz mili ve içiçe geçmiş birbirinden bağımsız iki adet irca yayı var.

[Resim: 20160116_132847_zpsojw3mgbj.jpg]

[Resim: 20160116_132851_zpshqxdpblg.jpg]

Polimer alt gövde içine gömülü tetik ve rayların işçiliği gayet temiz.

[Resim: 20160116_132941_zpsylmnx2z2.jpg]

[Resim: 20160116_181728_zpsakcqiect.jpg]

Sürgü işçiliği de gayet güzel. Kovan tahliye penceresi sol taraftan da bariz geniş. Neden böyle olduğunu anlamadım.

[Resim: 20160116_133215_zpsdikwkx3e.jpg]

Sarsılmaz markalı şarjör.

[Resim: 20160116_181542_zpsor9hccrg.jpg]

[Resim: 20160116_181631_zps3t94vx3h.jpg]

İğne yatağı ve iğne gurubu işçiliği cam gibi tertemiz.

[Resim: 20160116_181659_zpsqwok3pdi.jpg]

[Resim: 20160116_181703_zpstpouf75h.jpg]

[Resim: 20160116_181708_zpsufh5mese.jpg]

Sanatsal çekme / kavrama deseni ve ayarlı gez.

[Resim: 20160116_184640_zps2lrbqc2q.jpg]

[Resim: 20160116_184703_zpsnptlzbts.jpg]

[Resim: 20160116_133156_zpsnq3pcog8.jpg]

[Resim: 20160116_133209_zps8klxkmkf.jpg]

Şimdilik subjektif değerlendirmelerimle olumlu yönleri;

* Silahın boya ve işçiliği gayet kaliteli.

* Ele mükemmel oturuyor.

* İlerleyen atım adetlerinde nasıl bir performansı olur, zamanla göreceğiz, şimdilik 50 adet mermiyi sorunsuz attı.

* Tetik çekişi ilk 1-2 mm de kıtırtılı, sonra kısa yumuşak bir yol ve toplu tabancadaki gibi aniden düşüş ile çok net.

Sonuç olarak kendi silahımla yapamadığım gurupmanı bu silahta yaptım.

* Polimer gövdeli, emniyet manivelası olan, horozlu, çift ve tek hareketli bu silahın en inanılmaz özelliği fiyatı, Smile ; Kampanyalı kapsamında 1400 TL' ye alınmış.

Olumsuz yönleri;

* Tetik enteresan bir şekilde parmağıma vibrasyonla beraber vurdu. Resmen canım yandı. Nedenini ve bu durumu yaşayan başkaları oldu mu paylaşırlarsa memnun olurum.

* Sökme mandalı oldukça sert, diğer taraftan sert birşeyle ittirmeden yerinden kımıldamıyor.

* Sürgü CZ' deki gibi gövdenin içinde olduğu için çekerken sıkıntılı oluyor.

Şimdilik gözlemlerim bunlar.

Saygılar.

Alıntı

Sayın yalvali,

bu tabancayı satın almak isteyenler için güzel bir yol gösterici olmuş.

Vaktiniz olduğu zaman özellikle atış yapmış olduğunuz benzer platformlarla (ör: CZ75 Compact, Sarsılmaz Kılınç 2000) kıyaslayabilirseniz, güzel bir kılavuz olacak.

Kendi silahınızın Heckler und Koch USP olduğunu ve bu silahla uzun süredir mesayi yaptığınızı dikkate alarak, Sarsılmaz'ın sizin ellerinizde USP'den daha iyi grupman yapması takdire şayan.

Alıntı

Sayın evrenay kendi HK USP silahımı LEM tetiğe çevirdiğim için moral bozucu atışlar yapıyorum. Alışmam için epey mesai gerekecek.
Sayın Lupus'a da tashihi için teşekkür ederim.
Saygılar.

Alıntı

Sayın yalvali;

'* Tetik enteresan bir şekilde parmağıma vibrasyonla beraber vurdu. Resmen canım yandı. Nedenini ve bu durumu yaşayan başkaları oldu mu paylaşırlarsa memnun olurum.

* Sökme mandalı oldukça sert, diğer taraftan sert birşeyle ittirmeden yerinden kımıldamıyor.

* Sürgü CZ' deki gibi gövdenin içinde olduğu için çekerken sıkınıtlı oluyor.'

bahsetmiş olduğunuz bu olumsuzlukların aynısını Kılınç 2000 Light silahım da yaşamaktayım. Özellikle 15-20 atım adedinden sonra ciddi bir şekilde parmağımı vuruyor. Tetiğin ergonomisi üzerinde ciddi mesai harcanması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Sarsılmaz ile yapamadığım gurupmanları Glock 19 ile yapıyorum. Wink

Saygılar...

Alıntı

Sayın mbrk46 verdiğiniz bilgi için teşekkürler. Tetiğin parmağa vurması demek bir modelde daha varmış. Çok ilginç.

Tamamen teorik mantık yürütme ile bunun o güzel takıntısız ani düşen tetiği yapmak için verilen bir taviz olduğunu, geri gelen kapağın kinetik enerjisinin bir kısmının doğrudan tetiğe geçtiği gibi bir tez geliştirdim. Eğer böyle ise silahın handikapı demektir.

En kısa zamanda silah ile tekrar atış yapınca parmağa vurma durumunu netleştirmek istiyorum.
Saygılar.

Alıntı

Sn yalvali, ayrıntılı inceleme için teşekkürler, elinize sağlık.

İşin teknik kısmı bir yana, 3 TL ye 1 adet mermi atılabilen güzel yurdumda tabancanın 1400 TL fiyatı dikkate değer olmuş.

Saygılar.

Alıntı

(17-01-2016, 02:20 AM)yalvali demiş ki: * Sürgü CZ' deki gibi gövdenin içinde olduğu için çekerken sıkıntılı oluyor.

Bazen bununla ilgili saçma sapan iddia ve tartışmalara şahit olurum. Bunun bir saçmalık olduğunu iddia edenlere genelde tevazuyu bir kenara bırakıp, hayatlarında hiç bir SIG Sauer veya HK USP sürgüsü çekip çekmediklerini sorarım...Büyük çoğunluğu sadece öylece bakar. Smile Gerçekten de hayatında hiç bir HK USP veya SIG Sauer sürgüsü kavrayıp çekmemiş kişilere bunun ne demek olduğunu anlatamazsınız. Sadece '' Anlayamazsınız... '' deyip geçeceksiniz. Smile

Alıntı

(17-01-2016, 02:20 AM)yalvali demiş ki: Sonuç olarak kendi silahımla yapamadığım gurupmanı bu silahta yaptım.

(17-01-2016, 02:20 PM)yalvali demiş ki: Sayın evrenay kendi HK USP silahımı LEM tetiğe çevirdiğim için moral bozucu atışlar yapıyorum. Alışmam için epey mesai gerekecek.

DAO silah tetiklerinin herkese göre olmadığını sanırım üstad söylemişti forumda bir yerlerde. Tecrübeniz de doğruluyor Sn. Yalvalı.

Alıntı

Sarsılmaz almak istemeyişimin tek nedeni fişek besleme sorunu. Ne çeşit üretirse üretsin hep aynı sorun. O namlu fişek rampasını acil düzeltmesi gerektiğini düşünüyorum. Görev icabı mecburen bir tane edindik. Fakat sonra 3 silah daha edindim ama hiç bir tercihi Sarsılmaz yönünde kullanmadım kullanmamda.
Nedeni şu: Sarsılmaz silahınızla bugün ateş ettiniz birkaç el, yoğun görev nedeniyle temizleme imkanınız olmadı, 1 hafta sonra lazım olduğunda sizi yarı yolda bırakma ihtimali yüksek. Fişek rampası simsiyah kir bağlıyor ve mermi o kir üzerinde yol alamıyor. Fişek rampada takılı kalıp, sürgü 1 cm kadar geride takılı kalıp silah kurulmuyor. Arkadan boşta kalan elinizle sürgüye yumruğu çaktığınızda silah kuruluyor. Kullanıcı sadece 1 şarjör atıp 5 gün yada 1 hafta gibi kısa süre temizleyememiş ise vay haline. Doğuda görev yapan arkadaşlardan Sarsılmaz sahibi olan varsa dikkatli olmalılar. Çatışma esnasında kurulması için arkadan sürgüye vurulması gereken bir silaha sahipler.

Alıntı

Sayın KAPLAN60 bahsettiğiniz sorun daha önce benim de bir kaçtan fazla başıma geldi. Fakat en son bir arkadaşın yaklaşık iki yıldır atış yapmamış ve bol yağ ile saklanmış Kılınç 2000 Light'ını atar hale getirmek için iğnesini dahil söküp ciddi bir temizlik yapmak zorunda kaldık.

Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi