Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER, Namlu temizleme köpüğü.
Sn. blacksea,

Öneriniz için teşekkür ediyorum. Forumda bu işlemi uygulayan birçok dostumuz olduğunu biliyorum aslında.

Ancak çiçeği burnunda Benelli'nin namlusunu çizermiyim endişesi ile bu işlemi uygulamamıştım.

Yeri geldiği için sorayım o zaman namluyu çiziyor mu efendim bu işlem? (Alüminyum tel)

Saygılarımla.

Alıntı

Eğer alüminyum bulaşık teli ise çizmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Ancak namludan sıkı sıkıya geçeceği için dayanıklı bir harbi çubuğuna harbiden ihtiyacınız olacak. Fotoğraftaki harbinin çubuğu çok muhtemel pirinç bağlantı yerlerinden ahşaptan sıyrılacaktır. Ben Hoppe's shotgun setin 3 parçalı alüminyum harbi çubuğunu kullanıyorum gayet sağlamdır. Sayın Harun'un elinde de dayanıklı bir set mutlaka olmalı.

Saygılar

Alıntı

(09-04-2016, 09:53 PM)Yasin ALAN demiş ki: Yeri geldiği için sorayım o zaman namluyu çiziyor mu efendim bu işlem? (Alüminyum tel)

Aluminyum çeliği çiz(e)mez. Merak etmeyin.
"Çizme" formülü gereği (Smile): Çizecek metal, çizilecek olandan daha güçlü olmalıdır.

Alıntı

(10-04-2016, 12:52 AM)cnrabt demiş ki: Sayın Harun'un elinde de dayanıklı bir set mutlaka olmalı.

Ben güçlü harbi arayanlara yine OTIS'in kablo tipi harbilerini tevsiye edeceğim. Çünkü çubuk harbiyi iterek çalıştırırsınız, ki kırılabilir. Kablo harbiyi çekerek kullanırısınız. Evet teorik olarak kopabilir ama kim bilir kaç yüz kiloluk çekme mukavemeti olan bir çelik telden bahsediyoruz, pratikte kopmaz.

Kablo harbi tedariği için en hesaplı çözüm, OTIS mikro kit almak olabilir. Kablo harbi, kalibreye uygun fırça, küçük bir temizlik-yağlama eczası ve bir miktar peç içeren bu kitin tek eksiği, kuvvetli bir çekiş için el tutacağı. Onu da çapı uygun metal çubuk, örneğin tornavida kullanarak halledebilirsiniz.

http://www.tac87.com/MIKRO-KIT,PR-1011.html

Alıntı

(09-04-2016, 09:53 PM)Yasin ALAN demiş ki: Sn. blacksea,

Öneriniz için teşekkür ediyorum. Forumda bu işlemi uygulayan birçok dostumuz olduğunu biliyorum aslında.

Ancak çiçeği burnunda Benelli'nin namlusunu çizermiyim endişesi ile bu işlemi uygulamamıştım.

Yeri geldiği için sorayım o zaman namluyu çiziyor mu efendim bu işlem? (Alüminyum tel)

Saygılarımla.

Sn cnrabt ve Sn harun'un dediği gibi çizmez.

Müsait bir zamanda kendi kullandığım en ince telin resmini paylaşayım, içiniz rahat etsin, aynısından alırsınız. Bu mamülün kol kası Smile dışında bir diğer iyi tarafı da 1TL/adet olmasıdır.

Robla ve Gunslick ürünlerini ben tabancada kullanıyorum ve çok memnunum. Ancak bence yivsiz namlusu için gereksiz.

Saygılar.

Alıntı

(10-04-2016, 01:26 AM)blacksea demiş ki: Bu mamülün ... bir diğer iyi tarafı da 1TL/adet olmasıdır.

Maliyet konusunda size katılmıyorum. 1 TL'lik bulaşık telini bir-iki kez kullanırsınız. 11 TL'lik bronz fırçayı belki 30-40 kez, OTIS'i daha uzun süre bozulmadan kullanabilirsiniz.

Alıntı

"Ucuz mal alacak kadar zengin değilim"
William Wallace. Smile

Saygılarımla.

Alıntı

DİKKAT!

Bulaşık teli alırken mutlaka çelik ve alüminyumdan mamül tel ayrımı yapılmalı.

Saygılar.

Alıntı

(10-04-2016, 12:19 PM)ErDiNi78 demiş ki: "Ucuz mal alacak kadar zengin değilim"
William Wallace. Smile

Saygılarımla.

(10-04-2016, 01:41 AM)harun demiş ki:
(10-04-2016, 01:26 AM)blacksea demiş ki: Bu mamülün ... bir diğer iyi tarafı da 1TL/adet olmasıdır.

Maliyet konusunda size katılmıyorum. 1 TL'lik bulaşık telini bir-iki kez kullanırsınız. 11 TL'lik bronz fırçayı belki 30-40 kez, OTIS'i daha uzun süre bozulmadan kullanabilirsiniz.

Sanırım yanlış anlaşıldı.

Öncelikle şunu belirteyim. Kişisel olarak tabanca olsun tüfek olsun, ithal ürün aldığımdan, gerek yüksek ilk alım maliyetleri gerekse de can sıkan ruhsat prosedürleri gereği silahların bakımına para harcamaktan kaçınmam. Şöyle ki, memlekette TTC gibi bir bilgi deryasının olmadığı zamanlarda, 2004 yılında Benelli tüfeğime uzun araştırmalarım sonucu Komando'dan Gunslick seti aldığımda çevremde (çevremdeki av bayiilerinde) böyle bir üründen haberi dahi yoktu insanların.

Ben 1 TL lik bulaşık telini, bronz fırça yerine ikame etmiyorum. Ha yerine ikame edilemez mi, tabii ki edilebilir, ancak namluya sıkı sıkıya geçirmek zaman alacak ve can sıkıcı olabilecektir. Ben, bulaşık telini bronz fırçanın etrafına sararak kullanıyorum. Zor oluyor ama tam denk geldiğinde ve yerinden de çıkmazsa çok kısa sürede, çok güzel bir yivsiz namlu temizliği icra edilmiş oluyor. Benim gözlemime göre, yivsiz namlusundaki kurşun+plastik kalıntısını temizlemenin en pratik yolu budur (ucuz demiyorum). Bunun için gerekli olan malzeme uygun bulaşık teli, kaliteli bir harbi ve kaliteli bir bronz fırçadır, düşüncesindeyim. Sadece bronz fırça+muhtelif kimyasal denememe rağmen ben istediğim verimi alamadım. Başkası farklı deneyime sahip olabilir, o ayrı.

Bulaşık telini tabancamda, bir rifled slug da veya bir yivli tüfekte (olsa Rolleyes ) kullanmam, ulaşabildiğim en kaliteli silah bakım kimyasallarını kullanırım.

Saygılar.

Alıntı

Sn. blacksea,
Tecrübelerinizi bizimle paylaştınız. Bize teşekkür etmek düşer tabii ki. Aksi fikirde olduğumu düşünmenizi istemem. Eleştirmek amacıyla da yazdığımı düşünmeyin lütfen. (William Wallace olayı espri tabii ki. Big Grin Yazdığım sözün bir İskoç atasözü olduğuna göndermedir).
Sn. harun'un da tespiti doğru. Uzun ömürlü ve kaliteli malzemelerin de maliyet hesabında dikkate almamız gereken kısmına değindi. Benim elimdeki kimyasallar neredeyse 1000 TL'nin üzerindedir. Envanterimde her türlü bakım temizleme kimyasalı olduğu gibi bulaşık teli de mevcuttur.
Önemli olan her malzemenin nerede, ne zaman ve nasıl doğru kullanılacağını bilmektir. Bunu da arkadaşlarımızın tecrübelerinden yararlanarak, deneyerek ve uygulayarak öğreniyoruz.
O nedenle, tecrübe ettiğiniz bilgileri forumda paylaştığınız için tekrar teşekkür etmek isterim.
Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi