Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER, Namlu temizleme köpüğü.
Sn. Yasin Alan; gövde ve namlu dış yüzeyi temizliği için endüstriyel temizleme ürünleri kullanıyorum. (Bu yazıyı okuyan forumdaşlar; ben kullanıyorum diye kullanmaya kalkmayın bu kimyasalların buharı bile aşırı derecede "ZEHİRLİDİR")

Namlu içi kurşun temizleme için kullandığım solvent neredeyse bilinen en güçlü solvent. Yaklaşık 6 yıldır (3 yıl silahım olmadan önce, 3 yılda silah sahibiyken) kullanıyorum.
Yerli firmalarımızın artık getirmeyeceğini tahmin ettiğimden (4 senedir piyasada bulamadım), yurt dışına birdahaki çıkışımda "smuggle" tarzında getirmeyi düşünüyorum.

Tabiki bir diğer seçenekte Harun beyi rahatsız etmek.

Alıntı

(21-03-2016, 01:10 AM)Ruhsuz demiş ki: Sn. Yasin Alan; gövde ve namlu dış yüzeyi temizliği için endüstriyel temizleme ürünleri kullanıyorum. (Bu yazıyı okuyan forumdaşlar; ben kullanıyorum diye kullanmaya kalkmayın bu kimyasalların buharı bile aşırı derecede "ZEHİRLİDİR")

Bir süre önce tam da bununla ilgili bir konu açmışım:

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=13323

Silah için yapılmış ve kullanan herkesi tatmin edici sonuçlar veren birçok ürün varken neden amaç dışı ve bir de üstüne üstlük kullanımı tehlike arz eden ürünler tercih edesiniz ki? İşiniz gereği bu tip ürünlerle içi içe olsanız bile, bunların silah temizliğinde yanlış ürün ve hem sizin, hem silahınız için gereksiz risk olduğu görüşündeyim.

(21-03-2016, 01:10 AM)Ruhsuz demiş ki: Namlu içi kurşun temizleme için kullandığım solvent neredeyse bilinen en güçlü solvent.

En güçlü olan her zaman en iyi seçenek olmayabilir. Çünkü bu "güç" başka yerlerde istenmeyen sonuçlar verebiliyor. Örnekleme olarak, hayatımızın her evresinde karşılaştığımız ilaçları verebiliriz: Güçlü ilaç hızlı tedavi eder ama mutlaka bir takım güçlü yan etkileri de vardır. Benin bu konuda tercihim, işi sorunsuz ve kusursuz olarak yapabilen en yumuşak temizleyiciyi kullanmaktır. Bu kimyasalların çevreye etkisini de göz ardı etmemek lazımdır. Birçok silahsever, hem bitkisel, hem de iyi sonuç veren bir temizleyici olduğu için (kokusuna katlanarak) Balistol kullanmayı tercih eder.

(21-03-2016, 01:10 AM)Ruhsuz demiş ki: Tabi ki bir diğer seçenek de Harun beyi rahatsız etmek.

Hiçbir silahsever bana rahatsızlık vermez. Thumbs Up

Alıntı

Değerli forumdaşlar

Bahse konu ürünün tüfek namlusuna uygulanabilirliği ne durumdadır? Temizleyiciliği konusunda şüphem yok ancak köpük sıkıldığı anda uzun namluyu ucuna kadar köpükle doldurabilmekte midir yoksa köpüğü etkili biçimce ileri aktarabilmek için ayrıca uzatma benzeri bir yardımcıya ihtiyacım olacak mıdır? Şimdiye kadar bakır temizliği ile ilgili sıvıları uygulamada hep enjektör yardımıyla çalıştığım için bu ürün uygulamada çok avantajlı gözüküyor.

Saygılar.

Alıntı

Sn. Harun; gövde ve dış yüzey için kullandığım kimyasallar direkt olarak uygulanmıyor, ultrasonic küvetin içine dolduruluyor. Tüfek de içine yatırılıp çalıştırılıyor.

Daha sonra namlu dışına maskeleme bandı geçirip, içini bahsettiğim solventle temizliyorum (solvent sıvı olmadığından akma yapmıyor).
Balistol denedim ve zerre kadar memnun kalmadım. Kurşuna neredeyse hiç etki etmiyor.
Diğer solventlerle yarım saat uğraştım hatta harbiyi matkaba geçirip o şekilde bile temizlemeye çalıştım ama nafile. (Bakırı iyi temizliyorlar Allah var.) Fabrikadan çıkmış gibi bir namlunun yanından bile geçmedi. Bir diğer hususda kullandığım solventin diğerlerinden tek farkı namlunın sıcaklığını 40 derece civarında getirilip uygulanması.
Kısacası kurşun, kurşun asetat a dönüyor ve tertemiz namlu elde ediliyor.

Kimyasallarla herzaman haşir neşir olduğumdan ve kullanmasını, güvenliğini bildiğimden benim için sorun yok. Atıkları ise ultrasonic temizlik yapılan yere birsonraki gittiğimde bırakıyorum.

Şimdi asıl soruma dönecek olursak "GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER" kurşuna karşı etki edip etmediğini denedinizmi? Saygılar.

Alıntı

(21-03-2016, 01:12 PM)Ruhsuz demiş ki: Şimdi asıl soruma dönecek olursak "GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER" kurşuna karşı etki edip etmediğini denediniz mi? Saygılar.

Gunslick Foaming Bore Cleaner'ı (GFBR) ben kurşun ağırlıklı temizlikte denemedim. Yazdığınız gibi bakır ve karbon birikimlerini çok iyi temizliyor. Ancak kurşun temizliği konusunda çok verimli olduğunu okumadım. Benzer ürünler arasında yapılmış bir test sonuçları ise şöyleydi:

GFBR bakır ve karbon temizliğinde "en iyi" olarak nitelendirilmişken, kurşun konusunda "orta" derece almıştı. Yüksek not alan temizleyici ise kurşun için özel hazırlanmış formulü olan bir üründü. Yorum olarak da kurşunun bronz fırça kullanmadan, sadece kimyasal ile sökülemediği yönünde idi.

Okuduğum bir başka ecnebi makalede, kurşun sıvaşmasının karbon artıkları yardımıyla olduğuydu. "Karbonu sökerseniz, kurşun da temizlenir" diye yazılmıştı. Hiç denemedim, bu yönde tecrübeye dayalı ve destekli bir bilgim yok.

Bu durumda eğer kurşun ağırlıklı bir temizlik istiyorsanız, GFBR yerine size amaca özel üretilmiş bir OTIS solventini önereceğim. Bu solvent özellikler yivsiz tüfeklerde görülen kurşun, karbon ve plastik sıvaşmalarına karşı formüle edilmiştir. Ancak, fırçalamak gerekecektir, GFBR gibi kendi kendine işi bitirmiyor.

http://www.tac87.com/O12-PL-YIVSIZ-TUFEK...-1005.html

Alıntı

(21-03-2016, 01:03 PM)cnrabt demiş ki: Değerli forumdaşlar

Bahse konu ürünün tüfek namlusuna uygulanabilirliği ne durumdadır? Temizleyiciliği konusunda şüphem yok ancak köpük sıkıldığı anda uzun namluyu ucuna kadar köpükle doldurabilmekte midir yoksa köpüğü etkili biçimce ileri aktarabilmek için ayrıca uzatma benzeri bir yardımcıya ihtiyacım olacak mıdır? Şimdiye kadar bakır temizliği ile ilgili sıvıları uygulamada hep enjektör yardımıyla çalıştığım için bu ürün uygulamada çok avantajlı gözüküyor.

Saygılar.

Sn. cnrabt,

Yivsizler ile yeni haşır neşir olan bir silahsever olarak, tüfeğimin namlusunu görece ağır kurşun sıvaşmasına maruz bırakamadım henüz.

Ancak en son yaptığım yaklaşık 80 adet tekli misket kurşun atışlarından sonra, bahse konu köpük 2. uygulamada namluyu tertemiz çıkarttı. Benim bu köpük ile yivsiz namlusundaki tecrübem bu kadar. Daha ağır sıvaşmalarda tecrübe eden forum dostlarımız varsa ve paylaşırlarsa memnun olurum.

Uygulama konusunda ise, köpüğü demonte haldeki namluya atım yatağı yönünden bir miktar uyguladığınızda 47 cm.'lik supernova namlusunun aşağı yukarı ortasına kadar ilerliyor. Daha fazla zorlarsanız da uyguladığınız yönden geri tepmeye başlıyor. Ben fazla zorlamadan bir miktar atım yatağı tarafından, bir miktarda aksi yönünden uyguluyorum.

Yivsiz namlusu ile de bir paylaşım yaparım ilerleyen günlerde.

Saygılarımla.

Alıntı

(21-03-2016, 01:03 PM)cnrabt demiş ki: Bahse konu ürünün tüfek namlusuna uygulanabilirliği ne durumdadır? Temizleyiciliği konusunda şüphem yok ancak köpük sıkıldığı anda uzun namluyu ucuna kadar köpükle doldurabilmekte midir yoksa köpüğü etkili biçimce ileri aktarabilmek için ayrıca uzatma benzeri bir yardımcıya ihtiyacım olacak mıdır? Şimdiye kadar bakır temizliği ile ilgili sıvıları uygulamada hep enjektör yardımıyla çalıştığım için bu ürün uygulamada çok avantajlı gözüküyor.

Tabaca namlusundan tank namlusunda kadar kullanılıyor. Tank konusunda ciddiyim, bildiğim kadarıyla ABD Ordusu tank-obüs gibi büyük kalibreli namluları bu ürünle temizliyor.

Köpüğü bir taraftan sıkınca, köpük namlu boyunca ilerliyor. Sprey ucundaki hortum namlu içine girerek kolay enjeksiyon sağlıyor. Yoğun bir köpük, akıp gidecek şekilde gevsek değil.

Alıntı

Sayın Yasin ALAN yivli tüfek olarak detaylandırmayı atladığımı farkettim. Yanıtınız için teşekkür ederim. Bu ürünle ilgilenmemin tek sebebi yivli namludan maviş maviş patcler çıkarıp bakır falı bakmak Smile

Yivsiz namlusunda kimyasaldan daha çok mekanik temizlik ile kurşunun tamamına yakınını namludan temizliyorum. Özel bir temizlik kimyasalına ihtiyaç duymuyorum. Tek ihtiyacım artık kullanılmaktan ezilmiş 12 ga bakır fırçaya sarılı bulaşık teli ve sağlam bir rod ile birkaç geçiş. Yüzlerce atılmış olsa 20 -30 deda ileri geri yaptıktan sonra ayna gibi eder.

Misket tek kurşunun sıvanması ile rifled slug olanların sıvanması gerçekten bir olmuyor. Hatta misket pek sıvanmıyor desek yeridir.

Sayın harun yivli namlusu ile ilgili meramımı anladığınızı hissediyorum. Bir başka marka köpük ile aranızdaki en büyük avantaj kredi kartı kabul etmeniz. Önümüzdeki ay bu ürünü temin edip memnun kalmayı ümit ediyorum.

Saygılar.

Alıntı

(21-03-2016, 06:42 PM)harun demiş ki:
(21-03-2016, 01:12 PM)Ruhsuz demiş ki: Şimdi asıl soruma dönecek olursak "GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER" kurşuna karşı etki edip etmediğini denediniz mi? Saygılar.

Gunslick Foaming Bore Cleaner'ı (GFBR) ben kurşun ağırlıklı temizlikte denemedim. Yazdığınız gibi bakır ve karbon birikimlerini çok iyi temizliyor. Ancak kurşun temizliği konusunda çok verimli olduğunu okumadım. Benzer ürünler arasında yapılmış bir test sonuçları ise şöyleydi:

GFBR bakır ve karbon temizliğinde "en iyi" olarak nitelendirilmişken, kurşun konusunda "orta" derece almıştı. Yüksek not alan temizleyici ise kurşun için özel hazırlanmış formulü olan bir üründü. Yorum olarak da kurşunun bronz fırça kullanmadan, sadece kimyasal ile sökülemediği yönünde idi.

(21-03-2016, 06:45 PM)Yasin ALAN demiş ki: Sn. cnrabt,

Yivsizler ile yeni haşır neşir olan bir silahsever olarak, tüfeğimin namlusunu görece ağır kurşun sıvaşmasına maruz bırakamadım henüz.

Ancak en son yaptığım yaklaşık 80 adet tekli misket kurşun atışlarından sonra, bahse konu köpük 2. uygulamada namluyu tertemiz çıkarttı. Benim bu köpük ile yivsiz namlusundaki tecrübem bu kadar. Daha ağır sıvaşmalarda tecrübe eden forum dostlarımız varsa ve paylaşırlarsa memnun olurum.

Yivsiz namlusu ile de bir paylaşım yaparım ilerleyen günlerde.

Saygılarımla.

Sayın forum üyeleri,

Sn. Ruhsuz ve merak eden diğer forum dostlarımız için Gunslick Foaming Bore Cleaner'ı yivsiz namlusunda hafif-orta seviye kurşun sıvaşmasında test ettim.

Yukarıda 80 adet tekli misket kurşun sıvaşmasını gayet kolay bir şekilde temizlediğinden bahsetmiştim ancak 10 adet yerli tek kurşun sıvaşmasının, 100 adet tekli misket kurşun sıvaşmasından daha fazla olduğunu hesaba katmamışım.

Yapmış olduğum 90 adet tekli misket ve 20 adet yerli tek kurşun atışından sonra namlu iç çeperi,

[Resim: 20160331_231958_zpsreme1ie2.jpg]

Akşamları ortalama 2 saatlik periyotlar eşliğinde, artarda 2 akşam boyunca, sık 15 dk. bekle ve bakır helezon fırça ile toplamda 8-9 kez harbileme seansları uyguladım.

[Resim: 20160331_232624_zps2i9iunus.jpg]

[Resim: 20160331_232728_zpsmpmbrxme.jpg]

Sonuç;

[Resim: 20160408_231607_zpscpafmi7w.jpg]

Son bir seansa daha ihtiyacı var.

Sn harun, un da açıklamış olduğu gibi, karbon ve bakır temizliği için, tabanca üzerindeki etkisinden gayet memnunum. Ancak kurşun temizligi konusunda bende 54'den 55 yani orta veriyorum. Daha az ugraş vermek adına yivsiz namlusu için özel olarak hazırlanmış OTIS O12-PL shotgun blend alıp deneyeceğim.

Sağlıcakla kalınız.

Alıntı

Sn Yasin Alan,

Atıştan dönen namludaki kaba kiri önce bezle alıp, sonra bakır uç ile 3-5 defa harbileyip kaba pisliği çıkartıp tekrar bez ile temizledikten sonra; kullandığınız bakır uca ince bulaşık telini iyice sarıp namluya oturtun. Ne kadar sıkı olursa o kadar iyi (tek mahsuru harbi çubuklarınızın bağlantı yerleri deforme olabilir veya çubuklar kırılabilir). İlk denemede başarı sağlanamayabilir, bulaşık teli sıyrılıp yerinden çıkabilir. Denemeye devam edin, tam olarak yerleştiğinde 3-4 dk içinde namlunuz tertemiz olur. Bu işlem esnasında solvent, kimyasal, yağ, remover vs hiç birşey kullanmayın. Prosedürün bir diğer faydası da kol kaslarına yaptığı müspet etkidir Smile

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi