Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER, Namlu temizleme köpüğü.
GUNSLICK FOAMING BORE CLEANER/ Namlu Temizleyici Köpük;

Yılın son mermi istihkaklarımı bugün kullandım. Kendime 1 şarjör mermi ayırıp, Çamlıdere' nin -5 derecelik soğuğunda yaklaşık 35 atım yaptım.

Atış sonrası namludaki bakır artığı temizliğine Gunslick Copper Klenz ile çözüm bulmuştum ama karbon temizliği konusunda arayışlarım devam ediyordu. Sn. demirci57' nin de kullandığını ve memnun olduğunu bildiğim, OTIS O12-C karbon temizleyiciyi almak üzere tac87.com Ankara mağazasına uğradım. Tezgahta daha önce farklı ürünlerini kullandığım, Gunslick' in Foaming Bore Cleaner köpüğünü gördüm. Üzerinde hem bakır, hem karbon artıklarını temizlediği yazıyordu. '' Bir ürün iki işi aynı anda yapar mı? '' acaba diyerek ürünü satın aldım.

Uygulaması çok kolay. Kirli namluya, kuru bakır fırça ile harbi çekiyoruz, köpüğü namluya uyguluyor, 15 dk. bekliyor ve temiz bez ile harbi çekiyoruz. Temiz bez ile geçmeden önce beze bir miktar köpük sıkmanızı öneriyorum. Çünkü köpük 15 dk. sonra sönmeye başlıyor ve kurumaya yüz tutuyor. Yine kullanma talimatında, ''SIK, BEKLE ve SİL'' şeklinde, kullanımının kolay olduğuna dair yazılar vardı.

[Resim: 1_zpso4brogbn.jpg]

Atış öncesi pırıl pırıl tertemiz olan, 35 atım sonrası Gunslick Foaming Bore Cleaner uygulanmış namlu;

[Resim: 2_zpst0n6err1.jpg]

Görüldüğü üzere bakır artıklarını temizlediğine dair mavi, karbon artıklarını temizlediğini gösteren siyah renkte kirli bez çıktı. Tatmin olmayıp, işlemi tekrar uyguladığımda ise ikinci bez tertemiz çıktı.

Yine tatmin olmayıp namluyu mercek altına yatırdım;

[Resim: 3_zpskrahdnd6.jpg]

[Resim: 4_zpsln3lt8wi.jpg]

Kimyasal hakikaten üzerine düşen görevi layıkı ile yerine getiriyor. Detaylı mercek altı incelemede, 1-2 yerde toz zerreciği şeklinde, kurşun sıvışması kaldığını gördüm. BUnlar çıplak gözle görmenin neredeyse imkansız olduğu sıvışmalardı.

Namluya daha detaylı bakalım;

[Resim: 6_zpsowc9yare.jpg]

[Resim: 5_zpsu8rkmull.jpg]

Bu arada Glock namlu kalitesini de gözardı etmemek lazım. Smile

Bu köpük, bakır ve karbon artıklarını temizledi. Peki pirinç üzerindeki etkisi nedir? Ona da bakalım. Ata yadigarı pirinç gövdeli Zippo çakmak da bu arada temizlikten nasibini fazlasıyla aldı.

Buyrun;

[Resim: 7_zpshnpkbq40.jpg]

Son olarak mağaza görevlisi arkadaş, site fiyatı üzerinden %10'luk bir indirim uyguladı.

Bir de dikkatimi çeken bir ayrıntıyı ifade edeyim. Köpük inanılmaz uzun ömürlülük hissi veriyor. Kullanıma göre elbet değişecektir fakat NŞA'da benim gibi senelik istihkaklarını harcayan kullanıcılara, en az 2 sene yardımcı olacağını düşünüyorum.

Zevkle okuyacağınızı tahmin ettiğim bir paylaşım oldu sanıyorum.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sbs
Geçenlerde ben de uğramıştım.Özellikle Gun Slick rafında kayboldum.Yabancı dilim fazla olmadığından pek anlamadığımdan almamıştım.Tac87 sayfasında her bir ürünün açıklaması var ve net aldım.İnşallah bende güzel bir bakım seti yapacağım.

Alıntı

Sn. Yasin Alan, soru saçma olacak. İsmi üzerinde namlu temizleme spreyi ama yinede sormak istedimSmile

Bu sprey namlu hariç, geçmiş yağ kalıntısı ve barut tozları temizleme amacıyla sürgü ve gövde temizliği içinde kullanılıyor mu?

Saygılar

Alıntı

Sn. Derman21,

Gunslick foaming bore cleaner, Glock19 tabancam üzerindeki polimer gövdeye ve metal aksama zarar vermiyor.

Bu denemeyi bütün tabancalarda tecrübe imkanım olmadığı, emin olmadığım için her tabanca için genelleme yapmak istemem. Ayrıca (browning step 2 gibi çok kesif olan) her namlu temizleyici de tabancanın her bölgesinde kullanılabilir, veyahut zararı olmaz anlamı çıkarılmamalıdır bu yazdıklarımdan.

Asıl amacı bakır ve karbon temizliği olan bu köpük, gövde üzerinde de temizlik yapacaktır fakat uygulandığı bölgede yağlılık hissi bırakıyor ve üzerinden solventli temiz bez geçme isteğiniz oluşuyor. Elinize temas ettiğinde bunu hissedebilirsiniz.

Size şöyle örnek vereyim;
Örneğin elinizde yalnızca bu köpük var ve tabancanızı bu köpükle temizleyeceksiniz. Köpüğü uyguladınız ve bezle silmeye başladınız. Köpük tabancanızın en ufak ayrıntısına kadar nüfuz edecek ve elinizde en ince jaglar olsa bile siz temiz bez ile o noktalara ulaşamayacaksınız.

İşte gövde, sürgü, metal akşam temizliği için kullanılan solvent burda devreye giriyor. Benim kullandığım Gunslick Ultra klenz solvent, temizlik sonrası temiz bez ile geçmeseniz bile kendiliğinden uçup gidiyor, geride toz ve kir toplayacak reçinemsi kalıntılar bırakmıyor. Ama bu özellik bahse konu köpükte olmadığı için sürgü ve gövde üzerinde kullanılmasını tavsiye etmem.

O yüzden her ürünü, amacına uygun alanlar üzerinde kullanılması kanaatindeyim.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn Yasin Alan, aydınlatıcı açıklamanız için teşekkür ediyorum. Sizden edindiğim ikinci tecrübe olduSmile eksik olmayın.

Saygılar bizden

Alıntı

En iyisi özel olarak namlu temizlemek için hazırlanmış hiçbir kimyasalı, namlu haricinde hiçbir yere değdirmemektir.

Alıntı

(02-01-2016, 10:53 AM)lupus demiş ki: En iyisi özel olarak namlu temizlemek için hazırlanmış hiçbir kimyasalı, namlu haricinde hiçbir yere değdirmemektir.

Sn. Lupus. Kendi silahınızda koruyucu yağ olarak hangi marka yağ kullanıyorsunuz.

Alıntı

Sn.bypincirs,

Açıkçası tercih ettiğim özel bir ürün yok. Silahlarım sürekli kullanıldığı ve atış gördüğü için daha ziyade temizlik kimyasalları konusunda titizim. Düzenli bakım yapılan silahlarda bu işe özel herhangi bir kimyasalı kullanabilirsiniz, çünkü düzenli bakım gören silahlarda hepsi üç aşağı beş yukarı aynı performansı sergileyecektir.

Alıntı

Sn. Yasin Alan; Foam'ı sadece bakır temizlemek için mi kullandınız yoksa kurşunda da aynı işi gördü mü? Mevcut kullandığım temizleme solventini artık hiçbir yerde bulamadığımdan soruyorum.

Alıntı

(20-03-2016, 11:01 PM)Ruhsuz demiş ki: Sn. Yasin Alan; Foam'ı sadece bakır temizlemek için mi kullandınız yoksa kurşunda da aynı işi gördü mü? Mevcut kullandığım temizleme solventini artık hiçbir yerde bulamadığımdan soruyorum.

Sn. Ruhsuz,

Namlu temizliğinde; bakır temizliği için ayrı, kurşun ve karbon temizliği için ayrı kimyasal kullanıyordum. Ara sıra halen de kullanıyorum.

Gunslick köpük, hem bakır hem karbon temizliğini yukaridaki incelemede de göreceğiniz üzere, aynı anda yapabiliyor. Namludan çıkan bezdeki mavi ve siyah kirler ile, (yukarıdaki resimde) bunu kanıtladığını görebilirsiniz. Üstelik foam köpük uygulanmış namluya copper cleaner uyguladığınızda, çıkan bezlerin temiz olduğunu görünce, köpüğün görevini yerine getirdiğini zaten anlıyorsunuz.

Sorunuzda, kullandığınız solventin bittiğini ve bulamadığınız için sorduğunuzu belirtmişsiniz. Namlu temizliği amaçlı üretilmiş bir ürünü, genel gövde üzerinde solvent yerine kullanmayı düşünüyorsanız eğer, kesinlikle kullanmayın.

Ben genel gövde parça temizliği için, Gunslick Ultra Klenz solventini kullanıyorum ve gayet memnunum.

Saygılarımla.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi