Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cajunize Canik - Cajunik Kardeşler
Shadow ile başlayan, klonlar ile devam eden tabanca serüvenim, en son kara tavuğun da envantere katılımıyla oldukça renklenmişti... Karanlık tarafa mı geçtik derken, her ne kadar Glock platformunu da çok sevsem de, CZ platformundan da kopamayacağımı gördüm.

Ülkemizde silah kullanıcısı profilini çoğunlukla düğüncü mentalitesinde insanlar oluştururken, şahsi gözlemim, belirli bir silah kültürüne haiz azınlığın da eğilimi çoğunlukla, silaha hakimiyet ve atıcılık becerisini geliştirmekten ziyade, "evladiyelik" silah satın alıp, sevip okşamak yönünde oluyor. Elbette bunda, mevcut yasaların eli kolu bağlaması en önemli nedenlerden biri...

Satın almış olduğum, ve toruna bırakabilecek gibi gördüğüm Shadow gibi, Glock 19 gibi modelleri elde bulundurma eğilimi bende de var (tabi buradan özellikle kara tavuğun hakkını verecek kadar kullanmayacağım anlamı çıkmasın.), lakin uzun süredir fazla para harcamadan ve acımadan modifiye edip fişek harcayabileceğim yerli model arayışımın CZ'ye en yakın klon olan Canik L120 ve kompakt C100 ile sonuçlandığını forumda daha önce paylaşmıştım. Forum içi ve yurtdışı geri bildirimler, görece iyi müşteri hizmetleri ve satış sonrası destekle beraber, modifikasyon hususunda CZ parçaları ile uyum ve Amerika'daki CZ severlerin öve öve bitiremedikleri "Cajun Gun Works" firmasının Canik modellerine destek vermeye başlaması da bu kararımda etkili olmuştu.

Amaç, kampanyalı fiyattan satın aldığım C100 ve L120 modellerini CZ seviyesine yükseltmenin de ötesinde, CZ'nin modifiye edildiği seviyeye yükseltmekti. Tetiği sadece tek hareketliye çevirme şansım da vardı ancak, her silahı muharebe silahı olarak benimseme yaklaşımım sebebiyle "SA only" tercih etmiyorum. Olayı bir adım daha ileriye taşıyıp, short reset setlerinden satın alıp reset mesafesini de oldukça daha kısaltabilirdim. Ancak, CGW horozu ve sear'ına (horoz çenesi?) ilave olarak Canik'e uyarlanmış CZ 85 tetiğine overtravel ayarı da çektikten sonra, ortaya çıkan reset mesafesi benim için tatmin edici oldu. Şahsi kanaatim, savunma silahında reset mesafesinin belirli bir kısalığın altında olmaması yönünde, ki istem dışı fişek ateşlenmesin. Kıyaslamak gerekirse, reset mesafesinin Glock 19'un reset mesafesine yakın hale geldiğini söyleyebilirim...

Canik'leri cajunize etmek için yapmış olduğum uygulamalar her iki silah için de şöyle:

1. 1 Dawson Precision'dan uyarlama Canik Sight Set:
    http://cajungunworks.com/product/32050-canik-sight/

[Resim: Kensight-hmr-ezd97-024-433x325.jpg]

Fiber optik arpacıklı bu set, özellikle L120'de oluşan alt vurma problemini ortadan kaldırdı... Nişangahların nasıl değiştirildiği ile ilgili detay vermeyeceğim. CZ'den hiçbir farkı yok ve hem google'da, hem de youtube'da konu ile alakalı birçok kaynak mevcut. Sıfırlama için daha önce satın almış olduğum CZ sight pusher'ın inanılmaz faydalı olduğunu ve hassas ayar yapma imkanı verdiğini ise eklemeden geçemeyeceğim: http://czcustom.com/czrearsightpusher.aspx
  2. 2 Uzatılmış Shadow Şarjör düşürme mandalı
    http://cajungunworks.com/product/shadow-...g-release/

Belki de Cajunize sayılmayacak bu modifikasyon, benim tüm CZ platformları için olmazsa olmazım... Orta - büyük olan el ebatım ile standart CZ 75 ve/veya Canik'in şarjör düşürme mandalına, silahı tutuş şeklimi değiştirmeden ulaşamıyorum. Taktik kullanımda önemli olduğunu düşündüğüm bu husus için kompakt veya tam model farkı gözetmeksizin, sahibi olduğum tüm CZ platformlarına bu orijinal CZ üretimi parçayı takıyorum. Rahatsız edici boyutta bir dışarı çıkıklık şahsi görüşüme göre oluşmuyor. Ayrıca, mandalın yayı sert olduğu için, taşıma veya kavrama esnasında yanlışlıkla şarjörün çıkması zor... Yalnız, burada belirtmem gereken bir pürüz var... Canik'lerin şarjör düşürme mandalının girdiği sağ ve sol gövde üzerindeki delikler, her ne kadar ilk başta CZ'nin şu anda kullandığı 8 / ampul şeklindeki deliklerle aynı gözükse de, ebatları bir miktar daha farklı. Bu yüzden, her iki Canik'e de sağlı sollu dremel ile girişmek gerekiyor. Üstadın eşek - semer ilişkisini de hatırlayarak mandala girişmeyi tercih edebilirsiniz ancak ben direkt gövdelere girişmeyi tercih ettim. Shadow olsaydı veya Glock olsaydı kesinlikle cesaret edemezdim. Bugünü kurla MKE'de 7,500 TL + bedelle satılan bir tabancada ufak bir el kayması insanı üzer. Smile (Bu konuda cesareti ve el becerisi için Glock 19'una dremel ile girişen Sn. alperka'yı tebrik etmek istiyorum. Smile )

[Resim: P1030327%201024x768_zpsilvcoobu.jpg]

Her iki yanda da oyuğun kabzaya yakın olan kısmını bir miktar daha genişletmek gerekiyor:

[Resim: P1030318%201024x768_zpswee9wol7.jpg]

Yay çok sert olduğu için yerine takmak biraz zor. Eğrik ve ince uçlu pense ile ben daha rahat takıyorum. Yayı, mandaldaki ilgili oyuğa denk getirmek için biraz sıkarak monte etmek şart. Yayı taktıktan sonra tetik barı yayını da takıp, vidayı sıkmak gerekiyor... Burada dikkat edilmesi gereken, uygun bir tornavida başı kullanarak dişe zarar vermemek, zira vida başı zarar görür de tekrar sökme imkanı ortadan kalkarsa çok büyük problem ortaya çıkıyor. Şarjör mandalı ve yayından da önemlisi tetik barı yayı, ve herhangi bir sorunda yapılacak tek şey yukarıdan matkapla delerek vidadan kurtulmak. Bu vidanın montasyonunda loctite kullanımı kesinlikle önerilmiyor çünkü loctite, matkapla delme şansını da ortadan kaldırıyor. Silahın koskoca gövdesini, bir tetik bar yayı kırımında belki de tamamen çöpe atmak gerekiyor. (Elbette böyle birşey bizim mevzuatta pek de önerilmez. Smile ) Benim tercihim, CZ fabrikasının da uygulaması gibi, yeterli miktarda vidayı sıktıktan sonra bir punch kullanarak, vida başı kenarıyla gövde arasında bir girinti - çıkıntı oluşturmak için gövdeye bir miktar zarar vermek. Bu yönteme staking (kazık çakma) deniyor.

3. Düşük Güçte Tetik Yayı:

http://cajungunworks.com/product/rp-trs-...rn-spring/

4. CGW Tetik Pimi:

http://cajungunworks.com/product/30600-f...igger-pin/

[Resim: 30600-Floating-Trigger-Pin.jpg]

5. Canik'e Uyarlanmış CZ 85C Tetiği

http://cajungunworks.com/product/39150-trigger/

[Resim: 39150.jpg]

Tetik yayı, pim ve tetik değişikliğini tek bir maddede paylaşayım istedim... Bir miktar daha hafif bir tetik yayı, teoride tetik çekişini, özellikle de çift hareket tetik ağırlığını bir miktar olumlu yönde etkiliyor. Lakin benim için daha önemli olan kısım, CZ platformlarında bu yayın belirli bir atım / kuru tetik düşürme sonunda kırılması idi... CGW'ün yayı, bana Samsun Yurt Savunma yayına nazaran daha çok güven verdi. SYS'nin yayının sahada ne kadar test edildiği meçhul. CGW ise en azından bu hususta iddialı. Gunsmith'leri David'in, yayı önceden 200 derecede ısıtılmış bir fırında 20-25 dakika boyunca tutup, akabinde kendi kendine soğumaya bırakma tavsiyesini de uygulamış bulunuyorum. David, bu basit işlemin, yayın dayanıklığını arttırdığını belirtiyor.

CGW tetik pimi kiti iki parçadan oluşuyor. Biri montasyon sırasında yayı yerinde tutmak için kullanılan geçici pim. Önce, tetiği bara sabitleyen pim ile bara yerleştiriyorsunuz, sonra yayı bu geçici pim ile tetikteki yerine yerleştiriyorsunuz.

[Resim: P1030348%201024x768_zpsk71nwwo9.jpg]

[Resim: P1030355%201024x768_zpscgn7r2ew.jpg]

Bu geçici pim, aslında benim için çok elzem olmayan bir parça, zira bu kiti almadan önce yapmış olduğum tetik barı sökme takma uygulamamda kendim de basit bir malzemeden geçici pim yapmıştım. Geçici pim ile yayı tetiğe, tetiği de tetik barı ile beraber gövdeye yerleştirdikten sonra, kalıcı pimi uygun punch ile yandan çakmaya başlıyorsunuz. Kalıcı pim, geçici pimi ittirerek gövdenin diğer tarafından dışarı çıkartıyor. Bu yeni pimin, daha pürüzsüz bir tetik mekanizmasına katkı sağladığı iddia ediliyor. Tabi ki, CZ ve Canik'in fabrika tetik pimlerinden en önemli farkı, CZ ve Canik pimlerinin kıvırma sactan imal edilmiş olması ve çoğunlukla bir iki sökme takma işleminden sonra tekrar kullanılamayacak kadar punch darbelerinden zarar görmesi. Bu yeni pim, kıvırma sac olmadığı gibi ısıl işlemden geçmiş, son derece sağlam bir pim ve sınırsız sayıda sökme takmaya imkan sağlıyor.

Montasyon bittikten sonra içeriden ve dışarıdan görünüm şöyle:

[Resim: P1030357%201024x768_zpswx6bhd9b.jpg]

[Resim: P1030360%201024x768_zps207sn4ac.jpg]

CZ85C tetiği gerçekten çok güzel. Kıvrımı, benim parmak yapıma tam olarak uyuyor. Alışkın olduğum Shadow tetiğinin de aynısı... Ayrıca tetik erişim mesafesi, hem çift hareketli tetikte, hem de tek hareketli tetikte fabrika tetiğine göre inanılmaz kısalıyor. Bu, kısa parmaklı atıcılar için özellikle çift hareketli tetik de önemli bir artı... Ayrıca, tetik arka yolu ayar vidası da, tetik düştükten sonraki lüzumsuz tetik yürümesini ortadan kaldırıyor. Yukarılarda bahsettiğim reset mesafesinin kısalması, elbette silahın reset mekaniğinin değişmesinden ziyade pratikte bu nedenden ötürü oluşan bir durum...

6. Wolff 18 lb irca yayı ve 15 lb horoz yayı:

[Resim: P1030372%201024x768_zps7opxvokc.jpg]

Bu yay değişimi de Cajunize bir modifikasyon değil aslında. Kalitesiyle bilinen Wolff yaylarından 18 lb gücündeki irca yayı, bana göre top gibi patlayan +P kıvamındaki MKE fişekleri için en uygun yay. 15 lb'luk horoz yayı ise fabrika Canik veya CZ yaylarına oranla çift hareketli tetiği fark edilebilir ölçüde güzelleştiriyor. Horoz yaylarını fazla hafifletmede en büyük risk, kapsülü iğnenin delebileceği kadar gücün ortaya çıkmaması ile birlikte fişeğin ateşlenmemesi... O yüzden özellikle güvenlik / savunma amaçlı kullanımda bu konuya dikkat edilmesi gerekiyor. Ben oldukça uzun bir süre kullanım sonucunda (Shadow'la da 15 lb kullanmıştım) 15 lb'luk yayın bu konuda güvenli olduğuna karar verdim. Belki 13 lb'luk yay bile yeterli olabilirdi ancak ben işi riske atmayarak direkt olarak 15 lb.'luk yay kullanmayı tercih ettim...

İrca yayı değişimi çok basit bir iş. Horoz yayının değişimi için yayı tutan kapağın yeterince aşağıya bastırılarak aynı anda pimin çıkarılması / takılması gerekiyor. Bu, bir miktar el alışkanlığı istiyor. Bu yay değişimi ile ilgili de herhangi bir görsel paylaşmayacağım. Google'da ve youtube'da bu değişim ile ilgili fazlaca kaynak var.

7. Ultimate Canik Upgrade Kit

http://cajungunworks.com/product/30100-t...k-upgrade/

[Resim: 30100-The-Ultimate-Canik-Upgrade.jpg]

Belki de tabancanın mekanizmasını en olumlu yönde etkileyen, Canik'i farklı bir seviyeye taşıyan (Cajunize edilmiş bir CZ seviyesi) en önemli değişiklik bu. Bu kitin içerisinde, CGW horozu, horoz pimeri, CGW sear'ı, Canik'e uyarlanmış bağımsız hareket eden iğne emniyet kaldıracı ve buna ait yay var. Horozdaki çentikler zamanlamayı da değiştirdiği için horozu orijinal Canik sear'ı ile kullanma imkanı yok. Horoz, işlevsellik dışında görsel olarak da çok güzel. Horozu disconnector ve "hammer strut" a bağlayan fabrika pimleri hiç sıkı değillerdi ve horozu söktükten sonra kendi kendine hiç punch ile ittirmeden çıktılar. CGW ile gelen pimleri ise yerine takabilmel için çekiç ile baya bir vurmanız gerekiyor. Pimler o kadar sağlam ki, isteseniz bile üzerinde bir deformasyon yaratmanız zor... Yeni pimlerin takılmış hali:

[Resim: P1030341%201024x768_zpsazhlbjau.jpg]

Bu arada, horozu gövdeye sabitleyen iki adet pim Canik'lerde CZ'lere göre farklı. Özellikle küçük olan pimi çıkarmak bazen zor olabiliyor:

[Resim: P1030345%201024x768_zpspfc0wzzs.jpg]

Küçük pimin işlevi büyük pimdeki çıkıntıya girerek büyük pimin oynamasına mani olmak. Bu sebepten ötürü önce küçük pimi çıkarmak gerekiyor. Yalnız, küçük pimi tutabileceğiniz, kavrayabileceğiniz vurabileceğiniz bir açıklık CZ'lerde olduğu gibi alt kısımda yok. Geçtiği oyuğa tamamen sıfır şekilde duruyor:

[Resim: P1030352%201024x768_zpsuqpjiuua.jpg]

Büyük pime bir miktar yukarı açılı şekilde vurmak bu küçük pimin hareketlenmesine ve sonrasında tabancayı ters bir şekilde tutarak alttan vurmam bu pimin çıkmasını sağladı. C100'deki pim biraz daha inatçıydı ancak onuda bir miktar uğraştıktan sonra çıkarabildim...

Canik'in CZ klonlarında CZ'lerden farklı olarak iğne emniyeti kaldıracı, seara bağımlı şekilde hareket ediyor. Aşağıdaki fotoğrafta, kaldıraç üzerindeki çıkıntı ve sear'da bu çıkıntının oturduğu yer bir miktar anlaşılabiliyor. Işık ve fotoğraf kalitesi için kusura bakmayın:

[Resim: P1030361%201024x768_zpslbpyv9gi.jpg]

Bu da, iki parça birleştikten sonraki hali:

[Resim: P1030364%201024x768_zpsshutomcm.jpg]

Sear ve kaldıraç aynı anda ve birlikte hareket ettiği için bu tetik ağırlığını olumsuz yönde etkiliyor. Cajun Gun Works, Canik'leri de iğne emniyet bloklu CZ'lerle bu konuda aynı mantıkta çalıştırmak için ayrı bir emniyet blok kaldıracı ve yayı (ve elbette bir sear) ortaya çıkarmış.

[Resim: P1030367%201024x768_zpsmbmrqdgl.jpg]

Yeni parçaların sear kafesine takılmış hali:

[Resim: P1030370%201024x768_zpshptj1y7r.jpg]

Burada, özellikle yeni kaldıracın yayı fırlayıp kaybolmaya çok müsait... Takarken dikkat etmek ve tüm parçaları bir arada tutan pim'den faydalanmak önemli...

Yapmış olduğum modifiyeler bunlar... Ortaya çıkan sonuçtan son derece memnun olduğumu belirtmek isterim. Her iki tabanca ile de modifiye öncesi de dahil 500'er adet atış yapıldı. Genel durumların ve yıpranmayı fotoğraf kalitesi çok süper olmasa da paylaşmak isterim...

[Resim: P1030385%201024x768_zpsmfksra2j.jpg]

[Resim: P1030383%201024x768_zpsdsfhbwsk.jpg]

[Resim: P1030380%201024x768_zpsqbup7dcf.jpg]

Son olarak da, modifikasyonlar bittikten sonraki görüntü:

[Resim: P1030389%201024x718_zpsjtljy3lw.jpg]

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
mafrox, Dr.Vatan, Kara45, ilksurfer, serdaraktas, defender45acp, Sabri, Surmene, heisenberg, absobon, egnus, Xlll, blacksea, alpago, ERDAL, lupus, Kıraç Ata, Mr.Wayne, ismicey, LAMRETOEJ, FRD, sem
Elinize sağlık,
Umarım ki bir gün eserinizle atış yapmak şansım olur.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Ellerinize sağlık,

Silah tutkumuzu renklendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Kanuni
Sayın Kanuni,

P100 tabancama ufak da olsa bazı modifikasyonlar yapmak istiyorum. 

Horoz tırnaklarını egeledim, tek haraketli istinat noktasını kayda değer şekilde düzeldi.  Belki ileride  match grade horoz ve sear takımı alabilirim.

Düz tetik ve horoz yayını değiştirmek istiyorum, Cajun'la bu konuda yazıştim, ve Cz ile parçaların birebir uyumlu olmadığını söylediler. Tetik değişimi hususunda Cz 75 sp01 uyumlu parçalarda sıkıntı yaşar miyim? Cajun'dan parça alarak uygulamış biri olarak size danışmak istedim.

Saygılarımla

Alıntı

Sn. mafrox,

CZ ve Canik modellerinin tüm parçaları birebirine bire bir uyumludur demek yanlış olur. Lakin, ufak modifikasyonlarla çoğu uyumlu hale getirilebiliyor (örneğin, bu konuda paylaştığım şarjör düşürme mandalı gibi...)

Cajun'un Canik'e direkt uyan veya onların küçük modifikasyonlarla uyumlu hale getirdiği parçaların listesi kendi web sitelerinde mevcut: https://cajungunworks.com/product-catego...k-tristar/ Üretici de değişen yıllarda modellerinde değişiklik yapabildiği için Cajun'dan direkt olarak Canik için listelenmiş parça alsanız da uyum için müdahale etmeniz gerekebiliyor.

Ben horoz ve irca yaylarını Wolff'un CZ için listelediği modellerden temin ediyorum. CZ'ye uyan her horoz ve irca yayının uyacağını düşünüyorum.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, mafrox, ERDAL
Sn. Kanuni

Cevabınız için teşekkür ederim. Bugün Canik servis yetkilisi arkadaşla oldukça samimi bir gorusmemiz oldu.Fakat yurt dışı parçaların model marka uyumluluğu konusunda destek almamız zor gözüküyor.

YouTube ve yurtdışı forumlardan yapacağımız araştırmalarla netice almaya çalışacağım. Yurt dışından LPO ayarlı gez de ısmarladım. Horoz ve gez iyilestirmelerinden sonraki atış tecrubelerimi paylaşırım.

Kısmet olursa poligonda beraber atış yapmayı arzu ederim

sayılar

Alıntı

Merhaba... İcra yayı hakkında bir sorum olacak.

Geri tepme konusunda daha hafif bir icra yayı tercih etsek (7 libre) MKEK fişekleri sıkıntı yaratır mı?

Alıntı

MKEK fişekleri için 7 LB son derece düşük bir değer. MKEK fişeklerinin basıncı CZ75 ve Jericho 941F' e takılı 18 LB irca yaylarını çalıştırmaya bile yetiyor. Bir arkadaşım Jericho 941 F' ye 21 LB irca yayı takılı iken tüm fişeklerin sorunsuz bir şekilde beslenip, boş kovanların da sorunsuz bir şekilde tahliye edildiği, sadece son fişekten sonra sürgünün geride kalmadığını söylemişti. Açıkçası pek tavsiye etmem.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sezgin63, blueokkes

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi