Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT ve Parallaks Arazı.
#21
Red Dot' lu nişangahlar söz konusu olunca herkeste garip bir ön yargı var. Herkes herhangi bir '' red dot '' nişangahı alıp, herhangi bir silaha, herhangi bir şekilde monte ettiğinde bırakın duranı, uçanı kaçını affetmeyeceğini zannediyor. Hem de hiçbir eğitim yapmadan. Ve her zamanki gibi çok yanılıyor.

Herşey en kaliteli ve en uygun şekilde bir araya getirilmiş olsa bile, '' red dot '' lu nişangahları farklı mesafelerde ve senaryolarda hakkını vererek kullanabilmek ciddi bir eğitim gerektiriyor. Ve bu eğitim sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken ayrıntı, nişangahtaki noktayı iki göz açık olarak yakalanan hedefle hızlı, isabetli bir şekilde bir araya getirebilmek. Eğer nişangahtaki noktaya odaklanarak nişangah içerisinde hedef arama alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız, bunun için eğitim yapmaya zaman ayırmıyor, açık ekranlı veya tübüler sistemli nişangahlarla farklı adaptasyon performansı sergiliyorsanız, kesinlikle '' red dot '' lu nişangahlara para harcayıp paranızı çöpe atmayın.Saygılar.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Sabri, hunter 12
#22
Aşağıdaki videoda, ön mercek koruma kapağı kapalı, dolayısı ile içinden ışık geçmeyen, arka mercekten bakıldığında hedefin değil, simsiyah fonda sadece kırmızı noktanın göründüğü elektrooptik nişangah ( Aimpoint PRO ) takılı Benelli M4 ile, 12 ve 15 m mesafelerden MECA tek kurşunlarla yapılan atışları göreceksiniz;

Sonuç; Noktalı elektrooptik nişangahlarda ( red dot ) nişangaha, nişangahın içerisindeki görüntüye değil, çift göz açık bir şekilde hedefe bakılır ve odaklanır. Gözler, aynı anda iki farklı mesafedeki bir cisme odaklanamadığı için, iki göz açık bir şekilde hedefe odaklanıldığı müddetçe, hedefle göz arasına giren cisimler bulanık olarak görülecektir. Kırmızı nokta kendiliğinden hedefin üzerine yerleşecektir. Ve sanıldığının aksine göz bu işlemi kabaca değil, son derece hassas bir şekilde yapacaktır. Eğer bir '' red dot '' nişangahla, ön merceği kapalı iken de bu kadar hassas atış yapamıyorsanız, '' red dot '' nişangahı olması gerektiği gibi kullanamayı bilmiyorsunuz demektir. Eğer bir '' red dot '' nişangahı olması gerektiği gibi kullanamıyorsanız, hızlı ve hassas vuruş avantajını da hakkı ile kullanamıyorsunuz demektir.


Saygılar.
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
AsmTR, Sabri, TrCiviltary, alpago, hunter 12
#23
Üstadım, bu hafta sonu "EGE TAYFASI " toplandık . Bir çok atış stilini deneme fırsatımız oldu . Çalışmalarımızın biri de bu atış şekliydi . Avdan alışkın olduğum için arkadaşlar denediler , ilk başta hedefi görememe gibi sorun olsada sonrasında alışıp isabetli atışları oldu.

Çok faydalı bir çalışma , emeğinize sağlık .


Saygılar .
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
#24
(22-03-2017, 11:17 PM)mEmreP demiş ki: Peki türkiyeden alabileceğimiz uzun yıllar dayanacak sağlam ürün tavsiyeleriniz var mı

Sn. mEmreP,

Foruma yeni geldiniz, hoş geldiniz. Forum sayfasının üst kısmında Aşağıdaki resimde okla işaretlediğim büyüteç üzerine tıklayıp, arama satırına "Red dot" yazıp, enter yaparsanız hem bu konu ile iligili  forumda şimdiye kadar yazılan bilgilere, hem de kaliteli Red dot satış ilanlarına ulaşabilirsiniz:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_03_22_23_43_43.png]

Alınacak ve Türkiyede bulunacak Red dot'lar konu başlığındaki paralaks arazı göstermeyen Aimpoint, Eotech ve Sightmark'tır. Google da ismleri yazıp satış olarak arayabilirsiniz. Ayrıca Forum üyelerimizden birinin yakında Eotech Türkiye distribütörlüğünü alacağını da duydum. Aimpoint için aşağıdaki bağlantıya sorabilirsiniz: http://www.mendsavunma.com.tr/tr/markalar/aimpoint
Şu anda fayda/fiyat oranı yüksek diğerlerine göre fiyatı düşük Sightmark satışı var: http://www.izmiravmarket.com/WOLVERINE-1...78770.html

Bundan daha düşük fiyata ancak airsoft ürünler için satılan Red dot bulabilirsiniz ama yivsiz tüfeklerde kısa bir sürede kullanamaz hale gelirler, paranıza yazık edersiniz.

Saygılar
 
Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Zemre10, Xlll, Oberon, xlcod3r, Alphawolf
#25
(23-03-2017, 12:02 AM)Sabri demiş ki: Aimpoint için aşağıdaki bağlantıya sorabilirsiniz: http://www.mendsavunma.com.tr/tr/markalar/aimpoint

MEND Savunma Aimpoint için sadece askeri ve kolluk kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. perakende satışı Uçar Av'da:

https://www.ucaravmarket.com/kategori/durbun/red-dot/
 
Alıntı
3 üye teşekkür etti:
Sabri, Gazanfer, xlcod3r
#26
Değerli Forumdaşlarım,

Optik nişangahlarda, özellikle son zamanlarda yaygın kullanılan red-dot türü nişangahlarda paralaks sorunu nişan noktası (POA) ve vuruş noktası (POI) arasında fark yaratan bir olay. Bu konu başlığının ilk yazısında Sayın SSalih konuyu çok güzel anlatmıştı:

(02-12-2015, 02:18 AM)SSSalih demiş ki: Kaliteli bir optiği diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri parallax-free olup olmadığıdır.  Bir hedeften diğerine hızlı ve isabetli geçişler yapabilmek (Fast-Target-Acquisition) amacı ile tasarlanmış ; gez ve arpacık yerine ikame edilen optik nişangahların varoluş amaçlarını  gerçekleştirebilmeleri paralaks problemini ne ölçüde yenebildiklerine bağlıdır.

Gözünüzü dotu mercek ekseninden sola veya sağa kaçık olacak şekilde konumlandırdığınızda dot ve hedefin göreceli konumları paralaks hatalı bir optikte farklı olacaktır. 

Eğer dot farklı mesafelerde merceğin hangi köşesinde olursa olsun hedefte aynı noktayı örtmeyi başarabiliyor ise, elinizdeki ürün parallax-free demektir. 

Esasen tüm optik nişangahlar çalışma prensipleri gereği paralaks hatası içerirler. 

Paralaks olayını gözde canlandırmak için aşağıdaki kısa video güzel bir örnek sunuyor:
2017 yılında (yaklaşık iki ay önce) yayınlanan oldukça detaylı bir araştırmada, piyasada mevcut Red-dot'ların paralaks sorunu, vuruş noktaları üzerinden oldukça detaylı bir şeklde değerlendirilmiş.
https://www.greeneyetactical.com/2017/07...-parallax/

Burada paralaks-free (paralakssız) olarak tanıtılan ünlü markaların hepsinde bu sorunun yaşandığı ama göreceli farklılıkları olduğu gösterilmiş.

Çalışmada değişik marka ve modeller atıcılar tarafından değişik mesafelere 5 er atış yapılarak vuruş noktalarındaki sapmalar hesaplanmış ve karşılaştırmalı tablolarda değerlendirilmiş. 

(Tablolarda  kırmızılar kötü, yeşiller iyi sonuçları, büyük rakamlar kötü sonuçları ifade ediyor)

25 Yarda mesafeden o mesafeye sıfırlanmış optiklerle atışlara göre sonuçlar:

[Resim: Ekran_Resmi_2017_09_17_22_00_33.png]
25 yarda da en az sapma Eotech XPS 3.0 da çıkmış, onu Aimpoint izliyor. Trijicon ve Leopold bayağı kötü.

50 Yarda mesafeden o mesafeye sıfırlanmış optiklerle atışlara göre sonuçlar:
[Resim: Ekran_Resmi_2017_09_17_21_59_54.png]
50 yarda mesafede de vuruş noktasına göre Eotech XPS 3.2 en iyi, Aimpoint ve Burris onu izliyor. Primary arms, Vortex ve Trijicon en kötü sonuçları vermiş.

100 Yarda mesafeden o mesafeye sıfırlanmış optiklerle atışlara göre sonuçlar:


[Resim: Ekran_Resmi_2017_09_17_22_01_33.png]
100 yarda sonuçlarında da Eotech XPS 3.0 en iyi, Aimpoint onu izliyor, Trijicon MRO en fazla sapmayı yapmış.

Red-dot değerlendirmesinde elbette paralaks tek değerlendirme yöntemi değil, pil ömrü, ayarlara kolay ulaşabilme, sağlamlık, nemden etkilenme vs.. bir çok faktör var. Fiyat değerlendirmede en son kaale alınacak nokta. Sonuçta "Ucuz etin yahnisi yavan olur" ve bu mealdeki söylenmiş atasözleri boşuna söylenmemiş demek.

İnternet ortamındaki videolardaki değerlendirmelerin biraz yanlı ve reklama kaçan, okuyucu yorunlarının da subjektif olduğunu değerlendirmemiz lazım. Daha bilimsel yaklaşan tarafsız çalışmalar bize doğruyu söylüyor.

Saygılarımla
 
Alıntı
9 üye teşekkür etti:
Xlll, sem, lupus, tirendaz, SSSalih, Alphawolf, lenduha, TrCiviltary, Surmene
#27
Gerçekte "parallax-free" diye birşey yoktur. Yani teknik olarak, bu tip optiklerde paralaksı ayar ihtiyacı olmayan cihaz olmaz. Bunun doğru ifade şekli paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz demek daha doğrudur. Örneğin "50 metrede paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz" terimi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.
 
Alıntı
2 üye teşekkür etti:
tirendaz, SSSalih
#28
(18-09-2017, 01:57 PM)harun demiş ki: Gerçekte "parallax-free" diye birşey yoktur. Yani teknik olarak, bu tip optiklerde paralaksı ayar ihtiyacı olmayan cihaz olmaz. Bunun doğru ifade şekli paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz demek daha doğrudur. Örneğin "50 metrede paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz" terimi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sayın harun,

Dürbünler içn paralaks ayarı yapılabiliyor ama Red-dot paralaks ayarının nasıl olacağını inanın bilmiyorum. Eğer böyle bir imkan varsa, öğrenmekten mutlu olurum.

Saygılarımla
 
Alıntı

#29
(18-09-2017, 03:23 PM)Sabri demiş ki:
(18-09-2017, 01:57 PM)harun demiş ki: Gerçekte "parallax-free" diye birşey yoktur. Yani teknik olarak, bu tip optiklerde paralaksı ayar ihtiyacı olmayan cihaz olmaz. Bunun doğru ifade şekli paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz demek daha doğrudur. Örneğin "50 metrede paralaks optimizasyonu yapılmış cihaz" terimi daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sayın harun,

Dürbünler içn paralaks ayarı yapılabiliyor ama Red-dot paralaks ayarının nasıl olacağını inanın bilmiyorum. Eğer böyle bir imkan varsa, öğrenmekten mutlu olurum.

Saygılarımla

Paralaks ayarı yapamıyoruz. Bu nedenle üretici bunu belirli bir menzilde "optimize" ediyor, yani paralaksı belirli bir menzil aralığına ayarlıyor. 

Mini reddotlar genelde 40-50 metrelerde paralaks arazı asgari olacak şekilde üretiliyor, örneğin Docter'ler 40 metrede optimize. Leupold LCO, US Navy SEAL siparişi ile üretildiği için paralaksı daha uzak menzilde optimize edilmiş, 50-100 yd arası bildiğim kadarıyla (aynı nedenle 250'/75m su geçirmezlik isteği olduğundan fiyatı da alıp başını gitmiş).
 
Alıntı
6 üye teşekkür etti:
tirendaz, Sabri, alpago, Fruktoz23, madenci08, husrev
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi