Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RED DOT ve Parallaks Arazı.
#1
Henüz yeni konu açamadığımdan optik nişangahlarda paralaksa dair yazdığım ve elimde mevcut bulunan optiklerden birkaçı ile desteklediğim amatör bir makaleyi halihazırda mevcut olan bu başlık altında paylaşmak istedim. Konuya hakim olan üyeleri tenzih ediyor, Red dot veya optik nişangahlar hakkında bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için faydalı olacağını umuyorum.

Optik nişangahlar optiğin kasasının arkasında bulunan bir diyot kaynağından gelen ışığın ön taraftaki mercekten atıcının gözüne yansıması prensibine dayalı olarak çalışırlar. Mercek yalnızca led'in verdiği ışığı yansıtan metalimsi ince bir film tabakası ile kaplıdır. Dolayısı ile sadece led'den gelen ışık için ayna vazifesi görürken başka kaynaklardan gelen ışık için geçirgendir. Tüp tipi red dotlarda ışık kaynağı tüpün içerisindeyken, Docter ve Burris gibi plazma tipi red dotlarda, ışık kaynağı açıktadır:

[Resim: o1_zps7pfb5ukc.jpg]

Kaliteli bir optiği diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri parallax-free olup olmadığıdır. Bir hedeften diğerine hızlı ve isabetli geçişler yapabilmek (Fast-Target-Acquisition) amacı ile tasarlanmış ; gez ve arpacık yerine ikame edilen optik nişangahların varoluş amaçlarını gerçekleştirebilmeleri paralaks problemini ne ölçüde yenebildiklerine bağlıdır.

Paralaks, gözlemcinin duruş açısının değişmesi sonucunda gözlemlenen cismin pozisyonunun değişmesidir. Sağ işaret parmağınızı burnunuzdan bir karış ötede, sol işaret parmağınızı ise iki karış ötede ardarda konuşlandırıp sağ veya sol gözünüzü tek açarak ayrı ayrı baktığınızda, size yakın duran parmağınızın diğerine göreceli olarak farklı konumlarda pozisyon aldığını görürsünüz. Gerçekte parmağınız yer değiştirmez. Tıpkı aşağıdaki fotoda ağaçların yer değiştirmedikleri gibi. Bu durumda aslında paralaks bir ilüzyondur:

[Resim: paralaks%20iluumlzyon_zpszlmanwt6.png]

Red dotlarda ise paralaks, atıcının gözünü optiğin merkezinden kaçık bir pozisyonda konuşlandırması sonucunda ortaya çıkar. Az önceki ''iki işaret parmağı'' örneğinde geride duran işaret parmağını dot, ileride duran işaret parmağını ise dotun örttüğü hedef olarak nitelendirirsek paralaks hatasının optik nişangahlarda nasıl meydana geldiğini daha iyi kavramış oluruz. Gözünüzü dotu mercek ekseninden sola veya sağa kaçık olacak şekilde konumlandırdığınızda dot ve hedefin göreceli konumları paralaks hatalı bir optikte farklı olacaktır. İşte red dotlarda paralaks hatasının ne miktarda bulunduğunu anlamak adına yapılan paralaks testi , dotu uzaktaki belli bir hedef noktası üzerine getirecek şekilde optiği sabit bir zemine koymak ve optiğin gerisinden başı sağa ve sola oynatarak, dotun hedef üzerinde sabit kalıp kalmadığını veya dotun hedefe göreceli olarak ne kadar oynadığını görmek şeklinde yapılır. Eğer dot farklı mesafelerde merceğin hangi köşesinde olursa olsun hedefte aynı noktayı örtmeyi başarabiliyor ise, elinizdeki ürün parallax-free demektir.
Esasen tüm optik nişangahlar çalışma prensipleri gereği paralaks hatası içerirler. Ama üretici firmalar merceği dışbükey tasarlayarak bu hatayı minimuma indirirler. Tabi bu konuda her firma başarılı değildir. Bu noktada profesyonel ürünlerin farkı ortaya çıkar. Elimde bulunan optik nişangahlardan üç tanesini paralaks testine tabi tuttuğumda:
Vortex Sparc 2 ambalajı üzerinde parallax free ifadesini taşıyor:
[Resim: A2_zps6bapnasp.jpg]
Optik stabil bir zeminde sabit; dot 80 metredeki hedef üzerinde iken tripoda bağlı olan kameramı kaydırarak sağladığım sağa ve sola yatay hareket sonunda dotun stabil kalışı Sparc 2 nin ifadesini doğruluyor.

[Resim: a1_zpsai0ufcey.jpg]

[Resim: A3_zpsv6cqnovs.jpg]

[Resim: A5_zps4oozg8te.jpg]

[Resim: A4_zps3oqyzuwi.jpg]

Burris Fastfire yine paralakssız olma niteliği taşıyor:

[Resim: B2_zpsjg0hz8jm.jpg]

[Resim: B3_zpspdmmfwcm.jpg]Ancak paralaksı 50 metreye göre ayarlanmış olan Truglo 20 mm bir miktar paralaks hatası veriyor:

[Resim: C1_zpsk8otlxh4.jpg]

[Resim: C2_zpsyixjeyss.jpg]

Elbette optik nişangahların kalitelerini belirleyen paralaks harici pek çok özellik var. Bunlar lens kaliteleri , ön ve arkadaki camların yansıma önleyici-polarize oluşları, dotun farklı ışık yoğunluğuna sahip ortamlardaki performansı, dotun çapaklı bir görünüm vermemesi, amaca (hunting-military) göre darbe dayanımları ve bütünlüğünü koruyabilmeleri, su geçirgenlik dereceleri (waterproof-totally waterproof-submersible), maksimum ve minimum çalışma ısı dereceleri, pil ömürleri, farklı kalibrelerde sıfır tutabilmeleri, ayak kaliteleri gibi...

Optik nişangahlar çalışma ilkeleri itibariyle basit gözükmelerine karşın, yukarıdaki özellikleri birarada bünyelerinde bulundurunca esasen göründükleri kadar basit olmadıklarını görüyoruz.
Sparc 2 'ye hoyratça bir test:
http://www.recoilweb.com/vortex-sparc-ii...67267.html
Türkiye'de yerli av ve taktikal tüfeklerin pekçoğu pikatini ray donanımlı iken, bu tüfeklere sahip olup raylarına optik bağlamak isteyen arkadaşlarla fikir verebildiysem ne mutlu.

Selam ve saygılarımla..
 
Alıntı
7 üye teşekkür etti:
tsuba, runding, lenduha, Sabri, faruk, Cem1964, muyasar
#2
Sayın SSSalih,

Kendi adıma yazınız ve yaklaşımınız için tebrik ve teşekkür ediyorum.

Yeni katılımcıların çoğu eğer sizin gibi bilgi paylaşımı amacında ve forum kuralları konusunda bu denli dikkatli olsaydı, zaten yönetim bazı kısıtlamalar getirmezdi.

Esenlikler dilerim.
 
Alıntı

#3
Ve bu forumda ayrı bir konu, hatta önemli bir konu olmayı hak eden hiçbir mesajın sayfaların arasında kaybolup gitmesine razı olunmaz.
 
Alıntı

#4
Pek bilinmeyen veya tam olarak anlaşılmayan bir konuda saygıdeğer forum üyelerine katkıda bulunabildiysem ne mutlu.
Çok teşekkür ederim Sayın Lupus ve Sayın Harun.
 
Alıntı

#5
(02-12-2015, 12:47 PM)SSSalih demiş ki: Pek bilinmeyen veya tam olarak anlaşılmayan bir konuda .....

Sayın SSSalih;
Değerli , kısa ve öz paylaşımınız için çok teşekkürler .Uzun bir süreden beri almayı planladığın Cmore marka bir red dot var. Cmore u hiç inceleme fırsatı buldunuz mu ? Görüşlerinizi rica ederim.

 
Alıntı

#6
Sayın Cigar Aficionado

C more ürünlerinin handgun müsabakaları ile meşhur olduğunu biliyorum. Bununla birlikte maalesef hiç tecrübe etme imkanım olmadı. Ancak polimer gövdeli olan modellerinin gövde bağlantılarının ne kadar sağlıklı olabileceği ve darbe dayanımları konusunda önyargılarım var.
Saygılarımla.

 
Alıntı

#7
Burris FastFire III Reflex 8 MOA .

Tabanca da kullanacaksanız , az paraya çok kaliteli bir red dot almak istiyorsanız tavsiye ederim .
 
Alıntı

#8
Sn.XIII,

Tabancalara yasal olarak red dot vb elektrooptik nişangah takabiliyor muyuz?
 
Alıntı

#9
Üstad'ım , silah Kanunda geçen tabir .

5) Lazerli hedef noktalayıcılar, gece görüş sistemleri, termal görüş sistemleri,
6) Bakanlar Kurulu kararıyla bu Kategoriye alınan silahlar,


Yorum sizin.
 
Alıntı

#10
Bu durumda bir sonraki sipariş listesine MOS modellerini eklemekte hiçbir mahsur yok demektir. Smile
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi