Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol
Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benelli M4; Görüş ve Değerlendirmeler-2
Benelli M4A1 in kısa versiyonu.Ne zaman gelir acaba m4a1 Türkiyeye? 
Alıntı

(28-12-2015, 05:49 PM)lupus demiş ki: Sn.XIII' ü üzmek doğru olmazdı, biraderleri pazar gezmesine çıkardık... Smile[Resim: TvtvA7.jpg]Soğuk havaya rağmen biraz masraflı bir piknik oldu ama değdi... Smile[Resim: HITvpo.jpg]

[Resim: evFpSW.jpg]

M4, yarısı şevrotin ( Buckshot ), yarısı tek kurşun ( slug ) olmak üzere muhtelif markaların fişekleri ile doksan atım gördü. Tüm fişekleri sorunsuzca besledi, ateşledi, boş kovanlarını tahliye etti, şarjör tüpü boşaldığında mekanizmayı geride kilitledi. Ve tüm bunları gerçekten çok seri bir şekilde yaptı... Gerçekten çok hızlı bir tüfek. Tetik parmağınız ne kadar hızlıysa, tüfek de o kadar seri çalışıyor. Thumbs Up

İlk değinmek istediğim şey klasik '' Benelli Tırnağı ''... Tüm Benelli tüfeklerde gözlemlediğim şeylerden birisi son derece sert şarjör kilit tırnakları ve şarjör yayları. Fişek asansörü / kaşık şekli de buna eşlik edince sonuç aşağıdaki gibi oluyor;[Resim: c0hdAI.jpg]  

Benelli M4, her ne kadar gaz tahrikli bir tüfek olsa da, bence ağırlığına rağmen tepme ve şahlanma karakteri hala kinetik tüfek özellikleri sergiliyor. Benelli M4' deki kısa darbeli gaz pistonları sadece mekanizma başının kilitleri açıyor, sonrasında mekanizma taşıyıcı ve irca yayı aynı kinetik modellerdeki gibi çalışıyor. Ve bu da tüfeğin tepme ve şahlanma esnasında gazlı bir tüfek gibi değil, kinetik bir tüfek gibi davranmasına neden oluyor. Tabii bu durum hesap kitapla ortaya konmuş bir şey değil, benim kişisel tecrübeme dayalı sübjektif görüşüm.


Dipçik tam açıkken seri atış yaptığınızda, tüfeğin namlusu sağa yukarı doğru şahlanıyor. Dipçik birinci kademedeyken tüfek daha çok geriye tepmeye başlıyor, ama hala sağa yukarı şahlanma eğilimi devam ediyor. Dipçik tam kapalı iken tüfek daha çok dümdüz geriye doğru tepiyor. Dipçik birinci kademedeyken, dipçik pedini göğüs kası ( pektoral kas ) ve omuz kası ( deltoid ) arasındaki oluğa uyumlu bir şekilde, sola 10-15 derece kadar yatık açılı bir şekilde yerleştirirseniz, sağa ve yukarı şahlanma yerini daha çok dümdüz geri tepmeye bırakıyor ve bu duruş / tutuşla 15 m mesafeye kadar yaptığınız seri ikili atışlarda ( double tap ) attığınız şevrotinler neredeyse aynı yerde toplanıyor. Maalesef bu şekilde tek kurşun ( slug ) deneme fırsatım olmadı.Teleskopik dipçik bir kademe açıldığında gözünüz direk arpacığı görüyor, gez aşağıda kalıyor. Bu şekilde 10-15 m de tüfeği ve arpacığı karın boşluğuna doğru doğrulttuğunuzda, vuruşlar göğüs kütlesinde toparlanıyor. Dipçiği sonuna kadar açtığınızda, arpacık gezin içerisine yerleşiyor, vuruşlarınız direk arpacığı oturttuğunuz yerde toplanıyor. Eğer tüfeğin üzerinde yüksek montaj kaideli bir red dot olsa, dipçik birinci kademedeyken red dot direk gözünüzün önüne gelecektir. Benin kol boyumda birisi için yakın mesafeden hızlı refleks atış için birinci kademe, uzun mesafeye hassas atış için son kademe en ideal dipçik boy ayarları gibi görünüyor.


Tüfeğin tetiğini tam olarak tabanca gibi, yani tabanca kabzasını tabanca gibi kavrayarak çekerseniz, biraz daha ağır ve kıtırtılı bir tetik çekişi oluyor. Bu şekilde kavradığınızda tetik parmağınız tetiğe aşağıdan uzanıyor ve daha çok tetik yüzeyinin alt kısmında yerleşiyor, tetiği çekerken de tetik parmağınız tetik korkuluğuna değiyor. Eğer başparmağınızı tabanca kabzasının arkasından çıkarıp, tüfeğin sağ yanına koyar, hatta üzerine dolar, tetik parmağınızı tetiğin tam ortasında yerleştirirseniz, çok daha hafif, temiz ve net bir tetik çekişi oluyor. Benim bundan anladığım şey, av tüfeklerinin horoz / tetik ara bağlantıları ve kaldıraç ilişkileri, tabanca kabzasından aşağıdan yukarıya doğru uzanacak bir tetik parmağından ziyade, tüfek kubuzundan yukarıdan aşağıya uzanacak bir tetik parmağına daha iyi uyum sağlıyor.


Ve sonuç olarak Sn.Endulus' un da gönlü kalmasın diye daha fazla zaman ve mühimmat harcamadan tüfeğin dipçiğini değiştirdim. Smile[Resim: N4n84U.jpg]Şimdilik tüfeği sadece mekanik olarak değerlendirme aşamasındayım. Zamanla farklı mesafelerde, farklı fişeklerle patternlerini de çıkarıp paylaşmayı düşünüyorum.Saygılar.        

Sayın Lupus, Benelli M4 için dipçiği nereden temin ettiğinizi paylaşabilirmisiniz.

Saygılar
 
Alıntı

(21-05-2018, 03:40 PM)DrgFly demiş ki: Sayın Lupus, Benelli M4 için dipçiği nereden temin ettiğinizi paylaşabilir misiniz.

Daha önceden standart klasik dipçikli bir M4 alıp, teleskopik dipçik isteyen bir arkadaşımla dipçikleri değiştim.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
DrgFly
Teşekkür ederim.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi