Benelli M4; Görüş ve Değerlendirmeler-2
Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 3 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benelli M4; Görüş ve Değerlendirmeler-2
Sn lupus ;

Yeni tüfenginiz hayırlı olsun.İnş'Allah deneyimlerinizin sonucu kısa sürede öğreniriz.İçimden bir ses hikayenin giriş cümlesinin ...Çok uzun süren bir yolculuktu ... olacağını düşünüyorum.

Alıntı

Kendi hırs ve hevesimden yola çıkarak ; o tüfek bu hafta sonu resmen İtalyan'ca dan Türkçeye geçiş yapıp bülbül gibi şakıyacak . P.tesi M4 ile ilgili her türlü sorunun cevabını alabiliriz .

Alıntı

Sn.XIII' ü üzmek doğru olmazdı, biraderleri pazar gezmesine çıkardık... Smile

[Resim: TvtvA7.jpg]

Soğuk havaya rağmen biraz masraflı bir piknik oldu ama değdi... Smile

[Resim: HITvpo.jpg]

[Resim: evFpSW.jpg]

M4, yarısı şevrotin ( Buckshot ), yarısı tek kurşun ( slug ) olmak üzere muhtelif markaların fişekleri ile doksan atım gördü. Tüm fişekleri sorunsuzca besledi, ateşledi, boş kovanlarını tahliye etti, şarjör tüpü boşaldığında mekanizmayı geride kilitledi. Ve tüm bunları gerçekten çok seri bir şekilde yaptı... Gerçekten çok hızlı bir tüfek. Tetik parmağınız ne kadar hızlıysa, tüfek de o kadar seri çalışıyor. Thumbs Up

İlk değinmek istediğim şey klasik '' Benelli Tırnağı ''... Tüm Benelli tüfeklerde gözlemlediğim şeylerden birisi son derece sert şarjör kilit tırnakları ve şarjör yayları. Fişek asansörü / kaşık şekli de buna eşlik edince sonuç aşağıdaki gibi oluyor;

[Resim: c0hdAI.jpg]

Benelli M4, her ne kadar gaz tahrikli bir tüfek olsa da, bence ağırlığına rağmen tepme ve şahlanma karakteri hala kinetik tüfek özellikleri sergiliyor. Benelli M4' deki kısa darbeli gaz pistonları sadece mekanizma başının kilitleri açıyor, sonrasında mekanizma taşıyıcı ve irca yayı aynı kinetik modellerdeki gibi çalışıyor. Ve bu da tüfeğin tepme ve şahlanma esnasında gazlı bir tüfek gibi değil, kinetik bir tüfek gibi davranmasına neden oluyor. Tabii bu durum hesap kitapla ortaya konmuş bir şey değil, benim kişisel tecrübeme dayalı sübjektif görüşüm.

Dipçik tam açıkken seri atış yaptığınızda, tüfeğin namlusu sağa yukarı doğru şahlanıyor. Dipçik birinci kademedeyken tüfek daha çok geriye tepmeye başlıyor, ama hala sağa yukarı şahlanma eğilimi devam ediyor. Dipçik tam kapalı iken tüfek daha çok dümdüz geriye doğru tepiyor. Dipçik birinci kademedeyken, dipçik pedini göğüs kası ( pektoral kas ) ve omuz kası ( deltoid ) arasındaki oluğa uyumlu bir şekilde, sola 10-15 derece kadar yatık açılı bir şekilde yerleştirirseniz, sağa ve yukarı şahlanma yerini daha çok dümdüz geri tepmeye bırakıyor ve bu duruş / tutuşla 15 m mesafeye kadar yaptığınız seri ikili atışlarda ( double tap ) attığınız şevrotinler neredeyse aynı yerde toplanıyor. Maalesef bu şekilde tek kurşun ( slug ) deneme fırsatım olmadı.

Teleskopik dipçik bir kademe açıldığında gözünüz direk arpacığı görüyor, gez aşağıda kalıyor. Bu şekilde 10-15 m de tüfeği ve arpacığı karın boşluğuna doğru doğrulttuğunuzda, vuruşlar göğüs kütlesinde toparlanıyor. Dipçiği sonuna kadar açtığınızda, arpacık gezin içerisine yerleşiyor, vuruşlarınız direk arpacığı oturttuğunuz yerde toplanıyor. Eğer tüfeğin üzerinde yüksek montaj kaideli bir red dot olsa, dipçik birinci kademedeyken red dot direk gözünüzün önüne gelecektir. Benin kol boyumda birisi için yakın mesafeden hızlı refleks atış için birinci kademe, uzun mesafeye hassas atış için son kademe en ideal dipçik boy ayarları gibi görünüyor.

Tüfeğin tetiğini tam olarak tabanca gibi, yani tabanca kabzasını tabanca gibi kavrayarak çekerseniz, biraz daha ağır ve kıtırtılı bir tetik çekişi oluyor. Bu şekilde kavradığınızda tetik parmağınız tetiğe aşağıdan uzanıyor ve daha çok tetik yüzeyinin alt kısmında yerleşiyor, tetiği çekerken de tetik parmağınız tetik korkuluğuna değiyor. Eğer başparmağınızı tabanca kabzasının arkasından çıkarıp, tüfeğin sağ yanına koyar, hatta üzerine dolar, tetik parmağınızı tetiğin tam ortasında yerleştirirseniz, çok daha hafif, temiz ve net bir tetik çekişi oluyor. Benim bundan anladığım şey, av tüfeklerinin horoz / tetik ara bağlantıları ve kaldıraç ilişkileri, tabanca kabzasından aşağıdan yukarıya doğru uzanacak bir tetik parmağından ziyade, tüfek kubuzundan yukarıdan aşağıya uzanacak bir tetik parmağına daha iyi uyum sağlıyor.

Ve sonuç olarak Sn.Endulus' un da gönlü kalmasın diye daha fazla zaman ve mühimmat harcamadan tüfeğin dipçiğini değiştirdim. Smile

[Resim: N4n84U.jpg]

Şimdilik tüfeği sadece mekanik olarak değerlendirme aşamasındayım. Zamanla farklı mesafelerde, farklı fişeklerle patternlerini de çıkarıp paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılar.

Alıntı

Ve bence klasik bir '' Lever Action '' tüfeği andıran şekli ile çok daha yakışıklı... Smile

[Resim: duuY3X.jpg]

Sanırım gerçekten yaşlanıyoruz... Smile

Alıntı

Böyle bir iyileştirme bahsettiğiniz olaya mani olur mu acaba Sn.Lupus ?
[Resim: extended_carrier.jpg]
http://tarantacticalinnovations.com/inde...ts_id=107

Önümüzdeki 4 5 aylık ekonomik plan sürecinden sonra bir m4 tactical pistol grip alma durumum var. Duruma göre gerekli iyileştirme parçalarının da tedarik ve bütçe planını yapayım.

Alıntı

Sn.JoTuN,

Yan sanayi parçada tırnağı ısıran aralık iptal edilmiş, açılmamış. İlk bakışta tırnak ve başparmak ısırığını çözer gibi görünüyor. Ama denemeden kesin bir görüş belirtmek zor.

Saygılar.

Alıntı

Sn Lupus, tüfekler hayırlı olsun. Artık, Benelli, "Benelli oldum olalı böyle zulüm görmedim" diyebilir. Bu kadar ayrıntılı inceleme ve raporlamanın yabancılar tarafından da yapıldığını ve yapılacağını sanmıyorum.

Alıntı

Hayırlısı olsun sayın Lupus;
Bence listenize Compansatör ve Adaptör eklemenin zamanı gelmiş, Orjinal Benelli marka olursa tadından yenmez. Benim yaptığım karşılaştırmada Compansatörlü Sat 8 atıcı tarafından hissedilecek bir biçimde daha konforluydu. Birde compansatörlü M4 ile karşılaştırmak lazım.
Yükleme için parlatılmış kaşıkta kesinlikle iyi fikir. Anodize edilmiş arası boş orjinal kaşık el kıstırıyor ayrıca fişek çok hızlı kaymıyor. Parlak ve ucu kapalı bir kaşık ile işler daha da kolaylaşacaktır. Benim M4 alırsam aklımdaki ikinci modifikasyon kaşık meselesi. Ardından mekanizma düşürme butonu, daha enli bir kurma kolu,ve Pikaçu raylı el kundağı geliyor.

3 Gun yarışmalarında, Benelli M2 lerde kaşığı değiştirmezler ise; ucuna bir atkı atıyorlar, kıstırmaya çözüm olsun diye.

Alıntı

Sn.Kara45,

Kompansatörden ziyade " comfortech " bir dipçik olsa tadından yenmeyecek. '' Comfortech '' dipçikli pompalı Super Nova ile gaz tahrikli bir yarı otomatik kadar konforlu atış yapabiliyorsunuz, dipçik tepmeyi gerçekten müthiş emiyor.

Fişek asansörünün başparmakta yaptığı ısırık için en basit ve ucuz çözümlerden başlamayı düşünüyorum, şimdilik parmağa bant sararak çalışacağım. Smile

Kurma kolunu gündeme getirdiğiniz iyi oldu, onu unutmuşum... Kurma kolunun iç kenarı bazen sağ el işaret parmağınızı kovan tahliye penceresinin arka kısmındaki köşeli çıkıntıya sıkıştırıyor. Tüfeği ilk aldığımda sağ işaret parmağımın ilk kısmına bir ısırık attı, sonrasında kurma kolunu sadece sol elimle manüpüle ederek sorunu çözdüm. Ama parmağı o köşeden uzak tutacak daha etli bir kurma kolu gerçekten çok iyi olur.

Mekanizma salma manivelası tüm yivsiz av tüfeklerinde neden hala küçücük bir düğme olarak yapılır, anlayabilmiş değilim. Avcı olmadığım için daha ayrıntılı değerlendirme yapamıyorum, illa ki bir nedeni vardır. Ancak taktik tüfeklerde gerçekten daha geniş mekanizma salma manivelası / düğmesi olması lazım.

Picatinny taktik montaj rayına gelince, henüz tüfeği mekanik olarak denediğim ve herhangi bir taktik zımbırtı takmayı düşünmediğim için, olanı da söktüm... Smile

Alıntı

Araştırdığım kadarıyla en çok GG&G tercih ediliyor set olarak 120 küsür $.
[Resim: gg_g-charging-handle-m4b_1.jpg]
[Resim: Benelli%20M4%2011.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi