Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırıkkale
Vay be. Kırıkkale kısa dokuz için bir şarjör lazımdı. Google da aratınca ilk bu konu çıktı. Teşekkürler sayın Kurmay, böyle bir konunun açılmasına vesile olduğunuz için. (Her ne kadar aramızda olmasanızda...)

Ayrıca foruma da helal olsun. Google da silahla ilgili ne aratsak, ilk başlıklar TTforum. HELAL OLSUN...

Alıntı

Hepinize Merhaba
İnternette gezerken ilginç bir sayfa ile karşılaştım ilginizi çekeceğini düşündüm
http://www.gunauction.com/buy/12509204
saygılarımla

Alıntı

Sayın forum üyeleri;
Bugün bir polis ağabeyimizden 1,5 ay önce aldığım 7,65 Kırıkkalem ile ilk kez atış yapma fırsatım oldu.
Öyle şeyler okuduk ki bu tabanca hakkında. İki atar bir diker, bazen patlamaz, hatta kendi kendine patlar diyenler dahi oldu. Smile
Şehir dışında, her türlü güvenlik kontrollerini yaptıktan sonra 10-12 metreden 4 tane soda şişesine nişan aldım. 3 tanesini ilk atışta vurdum. Son şişeyi ikinci denemede vurabildim. Arka arkaya üç şarjör attım ve okuduğum, duyduğum sorunların hiçbirini görmedim. Sanırım eleştiri yapılırken bazen abartıyoruz. Rolleyes

[Resim: kk9yZ9.jpg]

Alıntı

(30-05-2015, 09:57 PM)siyahbeyaz_ demiş ki: Sanırım eleştiri yapılırken bazen abartıyoruz. Rolleyes

Bence kısıtlı tecrübelerimizle genel hükümler vermeyi seviyoruz...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Koca
(30-05-2015, 10:06 PM)lupus demiş ki:
(30-05-2015, 09:57 PM)siyahbeyaz_ demiş ki: Sanırım eleştiri yapılırken bazen abartıyoruz. Rolleyes

Sayın lupus;
Bunu üzerime mi alınmalıyım bilemedim. Shy
Doğru anladıysam yeterli bilgiye sahip olmadan eleştiri yapanlara atıfta bulundunuz. Yoksa yanlış mı anladım? Rolleyes

Alıntı

(30-05-2015, 10:11 PM)siyahbeyaz_ demiş ki:

Sayın lupus;
Doğru anladıysam yeterli bilgiye sahip olmadan eleştiri yapanlara atıfta bulundunuz. Yoksa yanlış mı anladım? Rolleyes

Bence alınganlık yapmayın, ancak tek bir tabanca ve tek bir atış deneyimi sonucunda daha önce sorun yaşayanları da göz ardı etmeyin.

Saygılarımla,

Alıntı

(30-05-2015, 09:57 PM)siyahbeyaz_ demiş ki: Sayın forum üyeleri;
Bugün bir polis ağabeyimizden 1,5 ay önce aldığım 7,65 Kırıkkalem ile ilk kez atış yapma fırsatım oldu.
Öyle şeyler okuduk ki bu tabanca hakkında. İki atar bir diker, bazen patlamaz, hatta kendi kendine patlar diyenler dahi oldu. Smile
Şehir dışında, her türlü güvenlik kontrollerini yaptıktan sonra 10-12 metreden 4 tane soda şişesine nişan aldım. 3 tanesini ilk atışta vurdum. Son şişeyi ikinci denemede vurabildim. Arka arkaya üç şarjör attım ve okuduğum, duyduğum sorunların hiçbirini görmedim. Sanırım eleştiri yapılırken bazen abartıyoruz. Rolleyes

Keşke kağıt hedef kullansaydınız o cam kırıkları hiç olmamış Allah esirgesin yangın çıkarır , vahşi hayvanları yaralar bir daha o bölgeye gelecek olan bizleri yaralar lütfen dikkatli olalım.
Saygılarımla.

Alıntı

(31-05-2015, 10:28 AM)Oberon demiş ki:
(30-05-2015, 10:11 PM)siyahbeyaz_ demiş ki:

Sayın lupus;

Bence alınganlık yapmayın, ancak tek bir tabanca ve tek bir atış deneyimi sonucunda daha önce sorun yaşayanları da göz ardı etmeyin.

Saygılarımla,

Sayın Oberon;
Haklısınız. Bu silahların belirli bir üretim standardı olmadığından oluyor bu yorumlar.

(31-05-2015, 11:04 AM)Jarjur demiş ki:
(30-05-2015, 09:57 PM)siyahbeyaz_ demiş ki: Sayın forum üyeleri;

Keşke kağıt hedef kullansaydınız o cam kırıkları hiç olmamış Allah esirgesin yangın çıkarır , vahşi hayvanları yaralar bir daha o bölgeye gelecek olan bizleri yaralar lütfen dikkatli olalım.
Saygılarımla.
Sayın Jarjur;
Haklısınız. Biraz yanlış bir davranış oldu. Kaba cam parçalarını topladım ama ne kadar da olsa kırıntılar kaldı tabi çevrede.

Alıntı

Bu şarjör 9*17 Kırıkkaleye uyar mı?

http://shop.mec-gar.com/Magazines/Walther/WALTHER-PPK-S

Saygılarımla.

Alıntı

(17-09-2010, 12:55 AM)gunman demiş ki: Kırıkkale iyi bir silahçının elinden geçtikten sonra güvenilir bir silahtır. Silahın genel olarak tutukluk nedeni tırnak, şarjör ve kötü mühimmattan kaynaklanır. 5 sene kısa 9, 5 senede 7,65 mm olan modelini kullanma fırsatım oldu. Atış yapması kolay vuruşları mesafesinde istikrarlıdır. 7,65 i daha çok tutulur. Çünkü eskiden Geco marka kaçak mermilerin cirit attığı memlekette bu mermilerle kırıkkale tabancası sorun çıkarmadan çalışmıştır.

Aynı performansı MKE'nin o yıllarda ürettiği evlere şenlik kısa 9 mermileriyle polis ve askerin elindeki kırakkaleler gösterememiştir.

Kırıkkalede yapılması gereken en önemli revizyon kapak takımındaki iğne yuvasının alt taraftan kapatmak olmalıydı. 40 sene akıl edemediler. Buranın açık olan alt kenarı özellikle zayıf patlayan mühimmatta sürgü yeteri kadar hızlı geri gidemediği için şarjörün en üstündeki merminin taban çıkıntısı kapak takımının ön alt tarafındaki bölüme takılarak geri hareketi durduruyor. Bu sırada kapak takımının ön alt köşesi şarjördeki mermiyi tırnak boşluğundan ileri sürmeye kalkışınca altta kalan mermi besleme rampasının kılavuzluğunda fişek yatağı tepesine doğru dikiliyordu. İki atar bir dikerin hikayesi bu. Özellikle şarjör yayı baskısının yüksek olduğu full dolu taşımalarda ilk merminizde biraz sorun varsa ikinci mermide bile dikme yapmasının nedeni de budur.

İğne yuvası alttan kapatılmış olsa mermi zayıf bile olsa sürgünün şarjördeki merminin tablasına takılacak bir bölümü olmadığı için geri tepme işlemi sonuna kadar sürecek ve kapak takımıda şarjörde yükselen mermiyi sorunsuz namluya sürecekti.

Orjinal waltherlerde de bu bölüm açık ama el oğlunda mühimmat yıllara, aylara göre performans değişikliği göstermediğinden bu ihtiyaç görülmemiş hatta akla bile gelmemiştir.

Kırıkkale tabancada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi şarjör diğeri ise çıkartıcı tırnaktır. Tırnağın gevşek veya çok sıkı olması boş kovanı yeterli kavramaması başlıca tutukluk nedenlerinden birisidir. Tırnağın başa bela olup olmayacağını namluya mermi sürerek kolayca anlayabilirsiniz. Namluya bir mermi sürün. Sonra şarjörü çıkartın. Ve sürgüyü normal bir hızda tabancayı namlusu karşıya bakacak şekilde tutarak manüple edin. Merminin kovan atma boşluğundan fırlaması gerekir. Yetersiz kavrama sorunu olan veya yayı gevşek tırnaklarda bu hareketi yaptığınızda mermi şarjör boşluğuna düşer. Böyle bir silahta boş kovan atma problemini her an yaşayabilirsiniz.

Kırıkkalenin rahatsız edici bence tek yapısal özelliği ise eli biraz kaba atıcıların baş ve işaret parmağı arasındaki bölgeye sürgünün arka tarafının temaz etmesi yüzünden yaralanmalara neden olmasıdır. Orjinal modellerinde bu bölüm (hammer bite) daha uzun. Bizim mke üretimin ilk yıllarında orjinaliyle aynı formda bu bölümü yaparken sonradan nedense kısaltarak ellerimize yazık etmiştir. Şu durumda dikkatli tutmaktan başka bir çaresi de yoktur.

Bu silahla ilgili çok kötü şeyler anlatılır çizilir. Ancak unutulmaması gereken konu sitemizde bir çok silahla igili anlatılan, yazılan. çizilen modifikasyon çalışmasının bu silahla ilgili neredeyse hiç yapılmamış olmasıdır.

Bu silahı beylik tabancası olarak kullanan polis, asker, bekçi veya satın almış vatandaşın silahla ilgili fikri gerçekleşen tutukluk olaylarıyla sınırlıydı ve kötü izlenimleri yerli malına karşı güvensizlikle birleşerek maalesef günümüze kadar devam etti. Kimse ne tırnağı, ne açık iğne yuvasını ne şarjörü, ne de seri atışa neden olan takılma dişi yayını ve tetiği kilitleyebilen yay tapasını suçlamadı. Kötü mühimmatı da. Zamanın şartları altında herkes kendince haklıydı üretici hariç. MKE bir diğer tutukluk nedeni namlu dolu müşirini bile uzun süre önce iptal etmeliydi.

Bu arada kendi kullandığım 7,65 tabancanın da hiç tutukluk yapmadığını burada belirtmeliyim. Babamın polisken kullandığı beylik silahı olan kısa 9 ise mermi kutusundan seçtiğim ve çekirdeği birbirinin aynı olan memilerde hiç takılmazdı. Ancak 80'li yıllarda 25 lik paket içinde öyle mermiler çıkardı ki namludan çekirdeğin nasıl çıktığına bile şaşardık.

Çok basit bir test yöntemimiz vardı. Mermiyi namlu fem ağzına yerleştirirdik. Eğer çekirdek kovana kadar gömülüyorsa o standart dışı mermiydi ve kesinlikle tutukluğa neden olurdu. Genelde bu mermi şarjörün dibini boylar son atılacak mermi olurdu. Dağda taşta da böyle mermileri atar şişeye tenekeye. Eğer Fem ağzındaki setlerin çekirdeğe temas ettiği yer ile kovan arasında 1,5 mm civarı bir boşluk varsa onlar standart mermiydi. Babam göreve giderken şarjöre bunları koyardım.

Standart dediğim mermilerde 78 model kırakkalenin hiç tutukluk yaptığına şahit olmadım. Oysa diğer mermileri şarjörde araya koyduğumda mutlaka kendisinden sonraki mermi dikme yapıyordu.

Sn. Gunman

Eğer hala forumda katılımcı iseniz ; pederimde bir adet çok sevdiğim hatırası eski bir 7.65mm var . Bu dediğiniz modifikasyonları güzel yapacak bir usta biliyorsanız bildirmenizi rica ediyorum .

mustice267@mynet.com

Selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi