Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kırıkkale
Kırıkkale iyi bir silahçının elinden geçtikten sonra güvenilir bir silahtır. Silahın genel olarak tutukluk nedeni tırnak, şarjör ve kötü mühimmattan kaynaklanır. 5 sene kısa 9, 5 senede 7,65 mm olan modelini kullanma fırsatım oldu. Atış yapması kolay vuruşları mesafesinde istikrarlıdır. 7,65 i daha çok tutulur. Çünkü eskiden Geco marka kaçak mermilerin cirit attığı memlekette bu mermilerle kırıkkale tabancası sorun çıkarmadan çalışmıştır.

Aynı performansı MKE'nin o yıllarda ürettiği evlere şenlik kısa 9 mermileriyle polis ve askerin elindeki kırakkaleler gösterememiştir.

Kırıkkalede yapılması gereken en önemli revizyon kapak takımındaki iğne yuvasının alt taraftan kapatmak olmalıydı. 40 sene akıl edemediler. Buranın açık olan alt kenarı özellikle zayıf patlayan mühimmatta sürgü yeteri kadar hızlı geri gidemediği için şarjörün en üstündeki merminin taban çıkıntısı kapak takımının ön alt tarafındaki bölüme takılarak geri hareketi durduruyor. Bu sırada kapak takımının ön alt köşesi şarjördeki mermiyi tırnak boşluğundan ileri sürmeye kalkışınca altta kalan mermi besleme rampasının kılavuzluğunda fişek yatağı tepesine doğru dikiliyordu. İki atar bir dikerin hikayesi bu. Özellikle şarjör yayı baskısının yüksek olduğu full dolu taşımalarda ilk merminizde biraz sorun varsa ikinci mermide bile dikme yapmasının nedeni de budur.

İğne yuvası alttan kapatılmış olsa mermi zayıf bile olsa sürgünün şarjördeki merminin tablasına takılacak bir bölümü olmadığı için geri tepme işlemi sonuna kadar sürecek ve kapak takımıda şarjörde yükselen mermiyi sorunsuz namluya sürecekti.

Orjinal waltherlerde de bu bölüm açık ama el oğlunda mühimmat yıllara, aylara göre performans değişikliği göstermediğinden bu ihtiyaç görülmemiş hatta akla bile gelmemiştir.

Kırıkkale tabancada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi şarjör diğeri ise çıkartıcı tırnaktır. Tırnağın gevşek veya çok sıkı olması boş kovanı yeterli kavramaması başlıca tutukluk nedenlerinden birisidir. Tırnağın başa bela olup olmayacağını namluya mermi sürerek kolayca anlayabilirsiniz. Namluya bir mermi sürün. Sonra şarjörü çıkartın. Ve sürgüyü normal bir hızda tabancayı namlusu karşıya bakacak şekilde tutarak manüple edin. Merminin kovan atma boşluğundan fırlaması gerekir. Yetersiz kavrama sorunu olan veya yayı gevşek tırnaklarda bu hareketi yaptığınızda mermi şarjör boşluğuna düşer. Böyle bir silahta boş kovan atma problemini her an yaşayabilirsiniz.

Kırıkkalenin rahatsız edici bence tek yapısal özelliği ise eli biraz kaba atıcıların baş ve işaret parmağı arasındaki bölgeye sürgünün arka tarafının temaz etmesi yüzünden yaralanmalara neden olmasıdır. Orjinal modellerinde bu bölüm (hammer bite) daha uzun. Bizim mke üretimin ilk yıllarında orjinaliyle aynı formda bu bölümü yaparken sonradan nedense kısaltarak ellerimize yazık etmiştir. Şu durumda dikkatli tutmaktan başka bir çaresi de yoktur.

Bu silahla ilgili çok kötü şeyler anlatılır çizilir. Ancak unutulmaması gereken konu sitemizde bir çok silahla igili anlatılan, yazılan. çizilen modifikasyon çalışmasının bu silahla ilgili neredeyse hiç yapılmamış olmasıdır.

Bu silahı beylik tabancası olarak kullanan polis, asker, bekçi veya satın almış vatandaşın silahla ilgili fikri gerçekleşen tutukluk olaylarıyla sınırlıydı ve kötü izlenimleri yerli malına karşı güvensizlikle birleşerek maalesef günümüze kadar devam etti. Kimse ne tırnağı, ne açık iğne yuvasını ne şarjörü, ne de seri atışa neden olan takılma dişi yayını ve tetiği kilitleyebilen yay tapasını suçlamadı. Kötü mühimmatı da. Zamanın şartları altında herkes kendince haklıydı üretici hariç. MKE bir diğer tutukluk nedeni namlu dolu müşirini bile uzun süre önce iptal etmeliydi.

Bu arada kendi kullandığım 7,65 tabancanın da hiç tutukluk yapmadığını burada belirtmeliyim. Babamın polisken kullandığı beylik silahı olan kısa 9 ise mermi kutusundan seçtiğim ve çekirdeği birbirinin aynı olan memilerde hiç takılmazdı. Ancak 80'li yıllarda 25 lik paket içinde öyle mermiler çıkardı ki namludan çekirdeğin nasıl çıktığına bile şaşardık.

Çok basit bir test yöntemimiz vardı. Mermiyi namlu fem ağzına yerleştirirdik. Eğer çekirdek kovana kadar gömülüyorsa o standart dışı mermiydi ve kesinlikle tutukluğa neden olurdu. Genelde bu mermi şarjörün dibini boylar son atılacak mermi olurdu. Dağda taşta da böyle mermileri atar şişeye tenekeye. Eğer Fem ağzındaki setlerin çekirdeğe temas ettiği yer ile kovan arasında 1,5 mm civarı bir boşluk varsa onlar standart mermiydi. Babam göreve giderken şarjöre bunları koyardım.

Standart dediğim mermilerde 78 model kırakkalenin hiç tutukluk yaptığına şahit olmadım. Oysa diğer mermileri şarjörde araya koyduğumda mutlaka kendisinden sonraki mermi dikme yapıyordu.

Alıntı

Kırıkkale bizim tarihimizi anlatabilecek en güzel örnek olabilir belki, bende bir krıkkale sahibi olmama rağmen, üstelik benimkininde hiç tutukluk yapmamış olmasına rağmen, yinede ben kırıkkale hiç tutukluk yapmaz yavuzdan iyidir gibi iddaalı konuşamam malesef.
Çünkü çok samimi bir arkadaşımdada 7.65 kırıkkale var ve ne hikmetse gıcır gıcır benimkinden bile iyi durumda ama ona rağmen 1 şarjörde ki buda 7 atış demek 3 defa tutukluk yaptı üstelik farklı farklı şarjörler ve yeni mermiler.
Bana kalırsa silah birazda şans işi. En pahalısınıda alsan kul yapısı ve silah hata kabul etmiyor nihayetinde, mutlaka bir açık veriyor.
Kırıkkale hakkında çok yazıldı çok çizildi, benim 9mm'liğim tutukluk yapmadı ama kimde gördüysem ve duyduysam çok tutukluk yapan, zamanında polisin bile tutukluk yapması sebebiyle görevinde kullanamaması gibi pek çok şey duydum bu silah hakkında.
Ben açıkçası tarih kokan bir silah olduğu için seviyorum ve tahmin ediyorum ki tüm kırıkkale kullanıcılarıda bu silahın bu yönünü seviyorlardır.

Bunları bir yana koyalımda benim silahımın çatlayan alt gövde kızakları nolacak o konuda biri bana akıl versin Smile

Alıntı

Sayın C45, piyasada orjinal kırıkkale şarjörü bulmak mümkün mü artık. MKE çıkışlı kırıkalelerin bile şarjörleri fason maalesef. Bu tabancayı özellikle belirtiyorum şu anda üretilen 9 mm parabellum çaptaki silahlarla kıyaslamak zaten abes bir iş. Aynı kategoride değiller.

Öte yandan sizin silahınızın kızak yuvaları nasıl çatladı. O bölüm kırakkelede en sağlam yerlerdendir. Silahın mermi gücüde düşük olduğu için fazla da zorlanmaz. Ama dediğiniz gibiyse gövde değişecek başka çaresi yok diye biliyorum. Bundan bir kaç sene önce sürgüsünü somuştum mke'ye 300 tl demişlerdi artık gövdesine ne derler Allah bilirSmile

Alıntı

Smile Yandım desenize artık yeni bir kırıkkale alırım 200e, onun alt gövdesini buna takarım, sonra onu devlete hibe ederim aynı hesap Smile

Şarjör meselesine gelince Sayın Gunman, malesef benim kırıkkale aile yadigarı olduğu için ve dedem asker emeklisi olduğundan dolayı bol bol şarjörüm var Smile o konuda hiç sıkıntı çekmediğimden bilgim yok malesef.

Birde benim şarjörlerim biraz daha değişik orjinal olmadığıda zaten kesin Smile heralde özel yapım diye tahmin ediyorum.
Şu anda hatta markasına baktım sizin için "Gözükızıl Gaziantep" diye bir marka Smile bu şarjörlerde alttaki 4. parmak için o çikin görünümlü uzantıda yok üstelik.

Alıntı

Gözükızıl piyasadaki iyi altenatif şarjörlerden. Yalnız ben kendi 7,65 kırakkale tabancama mec-gar'ın waltper PP modeli için ürettiği şarjörden almıştım. Tabancayı bana satan kaptırmatör satmak için gösterirken orjinal şarjörü üzerindeydi. Ruhsatı çıkarıp teslim almaya gelince dandik bir şarjör koymuştu. Bende kendisine bayağı bir rahmet okumuştum.

Aklıma gelmişken bazı kırakkale şarjörlerinin üzerinde 7,65-9mm diye yazar. Bu bile aslında tutukluk nedenidir. Kısa 9 ve 7,65 tabancanın şarjör ağzı aynı olmaz. Ama üretirken kim uğraşacak...Ver gitsin isteyen ağzını açar da sıkar da....Dikkat edilirse walther için üretilen mec gar şarjörler de kısa 9 ve 7,65 için ayrı ayrı üretilip satılır.

Neyse bu şarjör normalda kırıkkale de yerine oturmaz. Niye çünkü kırıkkale şarjörünün sol tarafı aşağıya doğru derin kavislidir. Walther de ise bu kavis dışbükeydir. O nedenle ejektörün alt ucuna takılır ve silah sürgüsü inikken yerine oturmaz. BU dudumda elinize bir eğe alıp o bölümü kırıkkale şarjörüyle aynı olacak şekilde biraz törpülüyeceksiniz. Biraz zahmet sonra problemsiz standart bir şarjörünüz olmuş olacak. Ayrıca bu şarjörün tabanıda oldukça yakışıklı duruyor.Smile))

Bu arada mke'nin kısa 9 mermilerinin uzun yıllar sonra son halini gördüm. Bayağı bir ilerlleme katetmişler görünüşte. Eski mermilerin tabanları bile birbirine benzemezdi. Umarım yenileri her açıdan iyidir.

7,65 88 model mermilerden iki hafta önce bir kutu attım. Sonra silahı sökünce dehşete düştüm. Namlu boylu boyunca barut taneleriyle kaplıydı. Son mermiyi 100 metre ötedeki bir taşa atmıştım. O mermi neredeyse bütün barutu namluda bırakmış. Patlamada da anormallik yoktu. Hala şaşarım.

Alıntı

9*17 mermilerim bu seneki istikhakımla aldığım yeni mermilerdi. Dediğiniz gibi gerek namlunun içi gerekse diğer parçalar barutla sıvanmış durumdaydı. Dış şekil olarak iyide içini iyi dolduramamışlar Smile
Benim asıl merak ettiğim ithal olan 45 acp mermiler,alıp bir an önce alıp c45'imle denemeliyim, bakalım onlarda aynı yerliler gibimi Smile
Gerçi burası Türkiye herzamanki gibi ithalinde fasonunu getirtmeyi başarmışızdır biz Smile

Alıntı

Geçen sene aldığım 7,65mm lik kırıkkale tabancamla 50 adet gibi az bir miktar mermi attım tutukluk yapmadı.Daha evvelki yıllarda polislerin galeyana gelip silahlarını salladığı eylemin temelinde çatışma arasında kalan memurun kırıkkale tabancasının tutukluk yapması idi.Sonuçta o arkadaşımız şehit oldu.Biz dalgıçların bir sözü vardır''Dalgıç, hayatında bıçağa sualtında bir kez ihtiyaç duyar,eğer yanında yoksa birdaha gerekmez''.Tabanca da işlevsellik açısından böyledir. Gerektiği anda atış yapamazsanız zaten bir daha atış yapmanıza gerek kalmaz.Hk nın meşhur resminde fişek şarjöre ters basılmış,manası eğer hk sahibiysen bunu dert etmene gerek yok gibi birşeydi.Konu canımız olunca tekrar tekrar düşünmeliyiz diyorum.

Alıntı

omerarbag demiş ki:Geçen sene aldığım 7,65mm lik kırıkkale tabancamla 50 adet gibi az bir miktar mermi attım tutukluk yapmadı.Daha evvelki yıllarda polislerin galeyana gelip silahlarını salladığı eylemin temelinde çatışma arasında kalan memurun kırıkkale tabancasının tutukluk yapması idi.Sonuçta o arkadaşımız şehit oldu.Biz dalgıçların bir sözü vardır''Dalgıç, hayatında bıçağa sualtında bir kez ihtiyaç duyar,eğer yanında yoksa birdaha gerekmez''.Tabanca da işlevsellik açısından böyledir. Gerektiği anda atış yapamazsanız zaten bir daha atış yapmanıza gerek kalmaz.Hk nın meşhur resminde fişek şarjöre ters basılmış,manası eğer hk sahibiysen bunu dert etmene gerek yok gibi birşeydi.Konu canımız olunca tekrar tekrar düşünmeliyiz diyorum.

+1 Tamamen katılıyorum. Baştada dediğim gibi hatırası olan, bana göre bulundurulması gereken, nostaljik bir silahtan başka bir işe yaramaz. Bende şahsen kesinlikle taşımam ama elimde 1 tanede olsa bulunmasını isterim ki varda zaten Smile
Benimki, seninki tutluk yapmadı diye, bunca tutukluk vakası göz ardı edilemez bencede...

Alıntı

SAYIN C45,
Eğer Konya'ya gelme imkanınız varsa beni 0554 570 52 83 numaralı telefondan ararsanız, özellikle kırıkkale marka silahınızın tüm sorunlarını çözebilirsiniz. Dayımın yıllır önce aldığı kısa dokuz kırıkkalesini şakır şakır işler durumda. Kısa süre önce tanıştığım ve dededen beri silah tamircisi olan meslekte 40 yılını devirmiş ustamla sizi tanıştırmaktan memnun olurum. Kendi browning silahımla ilgili soronumu forumda paylaştığımda, sayın kozluoğlu nun tüccarvari yaklaşımı sonucu yaptığım araştırmada tanıdığım usta her türlü lisans ve belge sahibi biridir. (akılda soru işareti kalmasın). Ayrıca bu forumda sayın modaratörlerin bilmem kaç bin dolarlık silahlarını teşhir ettiklerini görmekten fazlasını bulamadığımı samimiyetle söylemek istiyorum.
SAYIN C45,
Eğer Konya'ya gelme imkanınız varsa beni 0554 570 52 83 numaralı telefondan ararsanız, özellikle kırıkkale marka silahınızın tüm sorunlarını çözebilirsiniz. Dayımın yıllır önce aldığı kısa dokuz kırıkkalesini şakır şakır işler durumda. Kısa süre önce tanıştığım ve dededen beri silah tamircisi olan meslekte 40 yılını devirmiş ustamla sizi tanıştırmaktan memnun olurum. Kendi browning silahımla ilgili soronumu forumda paylaştığımda, sayın kozluoğlu nun tüccarvari yaklaşımı sonucu yaptığım araştırmada tanıdığım usta her türlü lisans ve belge sahibi biridir. (akılda soru işareti kalmasın). Ayrıca bu forumda sayın modaratörlerin bilmem kaç bin dolarlık silahlarını teşhir ettiklerini görmekten fazlasını bulamadığımı samimiyetle söylemek istiyorum.

Alıntı

(18-10-2011, 12:08 PM)ALBATROSS demiş ki: Ayrıca bu forumda sayın modaratörlerin bilmem kaç bin dolarlık silahlarını teşhir ettiklerini görmekten fazlasını bulamadığımı samimiyetle söylemek istiyorum.

Sn ALBATROSS yapmayın lütfen. Eğer bu forumda teknik bir sorununuza çözüm bulamadıysanız, başka hiçbir yerde bulamazsınız. İlksurfer in Karadeniz Team in ve bütün üyelerimizin paylaşımlarını izlemek bence çok zevkli.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi