Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
HK USP LEM tetik dönüşümü ( LEM trigger installation)
HK USP tabancalarında gerekli parça değişiklikleri ile çeşitli tetik karakteri, emniyet, çap, model değişiklikleri yapmak mümkün. Silahı satarak değiştirmek yerine ufak bir masrafla bambaşka bir konseptde silah sahibi olmayı sağlaması açısından güzel bir uygulama. Özellikle ülkemiz şartlarında.

Bildiğiniz gibi HK USP F market çıkışı;

* Çift ( sağmalı ) ve tek hareketli,
* Manuel emniyeti hem horoz kurulu iken ateşleme sistemini kilitleme ( On Dörtlü Browning gibi ), hem de '' decock '' tabir ettiğimiz kurulu horozu güvenle istirahat pozisyonuna alma özelliği olan,
* Horozlu ve iğneli ateşleme sistemi bir tabanca.

LEM tetik sistemini tanımlayan kısaltmanın İngilizce açılımı Law Enforcement Modification, yani kolluk kuvveti modifikasyonu anlamına geliyor. Avrupa' da CDA, Combat Defense Action diye isimlendiriliyor. Sistem FBI'ın DAO sistem isteyen ihalelerine girmek için icad edilmiş. İsmi Amerika' daki H&K yöneticileri buna atfen kullanmış, daha sonra genel olarak benimsenmiş.

Sistem basitçe horozun içinde ayrı bir horoz ve yaydan oluşuyor. LEM horozunun içindeki ayrı bir parça ve yay, sürgünün elle manevrası veya ateşleme esnasındaki hareketi sırasında horozu yarı kurulu bir pozisyona getirerek, tek hareketli tetik ağırlığında bir tetik çekişi sağlıyor. Gerçekten tarifi biraz zor, DAO değil, SAO değil.

H&K USP ve türevlerinin tetik ve emniyet sistemi versiyonları;

Çift hareket ve tek hareket özelliğine dokunmadan, emniyetin veya '' decock '' un veya herikisinin iptali, sadece DAO vs.
Tabloda olmayan versiyonlar da var, örneğin Match tetik kiti, LEM tetik, Match + LEM ( hibrit )
Durun daha bitmedi, isterseniz LEM tetiğe manuel emniyet takabiliyorsunuz.

Ben şimdilik emniyetsiz, hafif hibrit LEM versiyonu kullanıyorum. İleride manuel emniyetli deneyeceğim.

[Resim: uspvariants_zps6089a5db.jpg]

Silahın ilk hali ve parçalar;

[Resim: 60c4f428-6cff-4438-92f2-dee477b98d52_zpsmnxngc3s.jpg]

Solda LEM kit parçaları;

* Çıkıntısı olmayan bir horoz,
* Horozun hemen üstünde horozun içine giren ara kurucu parça,
* İki adet farklı sertlikte horoz yayı,
* İki adet farklı sertlikte tetik yayı,
* Ara kurucu parçanın yayı.

[Resim: 20151110_235853_zpsg1vpmdhe.jpg]

Ortaya karışık demonte H&K USP F parçaları.

Önemli not;

Tüm parçalar bir panç ile çekiçle vurularak değil, sadece itirelek sökülüyor. Ben genelde bambu kürdan kullanıyorum. Sanırım polimer silahların çoğu bu şekilde sökülüyor. Polimer ve çelik kompozit bir silahın pimine çekiçle girişecek bedbahlar olabilir izin vermeyin.

[Resim: 20151111_000729_zpsrdzp2ze2.jpg]

Montaj süresi 30 dk. ( Tetik yayına dokunmadım. Özel aparat gerekiyor. )

[Resim: 20151111_012018_zpsixn7hwvz.jpg]

Sonuç manuel emniyeti olmayan, horozun ibiği kırpılmış HK USP LEM. Türkiye' de tek! Smile

[Resim: 9092e2f1-6860-40c2-a1d5-0337d00cbdd7_zpshbpajlri.jpg]

[Resim: afe03332-e322-466c-8b51-2dddcb998c95_zps7mtxekr6.jpg]

[Resim: 20151111_092248_zpsc5kikgzt.jpg]

Atış videolarını daha sonra paylaşacağım.

Bu uygulamadan sonra HK USP' sini elden çıkaran arkadaşların pişman olacağını tahmin ediyorum. Smile

Saygılar

Alıntı

Artık görmeye hasret kaldığımız türden çok güzel bir çalışma Sn.yalvali, elinize, emeğinize sağlık.

(11-11-2015, 12:53 PM)yalvali demiş ki: Gerçekten tarifi biraz zor, DAO değil, SAO değil.

Tüm çaba '' Safe Action Perfection '' a yaklaşabilmek için...

Şaka bir yana benzer bir mantık ve yaklaşımın ürünü olan horozlu iğneli H&K LEM, SIG Sauer DAK, iğneli Walther QA, Glock Safe Action tetik sistemlerinin teknik tanımlarını yapmak gerçekten çok zor. Şartnamelerde bile bazen çift hareketli, bazen tek hareketli olarak tanımlanıyorlar.

(11-11-2015, 12:53 PM)yalvali demiş ki: Ben şimdilik emniyetsiz, hafif hibrit LEM versiyonu kullanıyorum. İleride manuel emniyetli deneyeceğim.

Denemek için bu kombinasyonu test edebilirsiniz, ama emin olun bu sistemde manuel emniyet manivelasına ve bunun sağlayacağı ekstra güvenliğe kesinlikle ihtiyacınız yok. Hiçbir manivelaya kafanızı takmadan duru bir zihinle taktik çalışma ve atış yapmanın rahatlığını yaşadıkça sizin de vazgeçeceğinizden eminim.

(11-11-2015, 12:53 PM)yalvali demiş ki: Bu uygulamadan sonra HK USP' sini elden çıkaran arkadaşların pişman olacağını tahmin ediyorum. Smile

Kesinlikle! Smile

Sn.yalvali, bu sistemi bulabildiğiniz kadar farklı yıllara ait MKEK fişekleri ile test etmenizi tavsiye ederim. Yeni horoz yayı ve sıkıştırma mesafesi ile silahın MKEK kapsüllerini sağlıklı bir şekilde ateşleyebildiğinden emin olun. Horozlu iğneli sistemlerde kolay kolay bir sıkıntı olmuyor, ama yine de test etmekte fayda var.

En kısa zamanda atışlı ve hedef kağıtlı değerlendirmelerinizi bekliyoruz.

Saygılar.

Alıntı

Sayın lupus redaksiyon için teşekkür ederim.
Merak edenlere; silahı horozlu, sağmalı, decocklu gibi (Bazı kullanıcılar, horozu çekmekten vazgeçince istirahata bırakmayı decocka benzetmiş ) Glock benzeri yapmanın maliyeti -Amerikadan parçayı getirecek arkadaşınız varsa- 96 dolar.
Atış disiplinini değiştirmek isteyen USP sahiplerine ve USP satanlara duyurulur Smile

Alıntı

Elinize sağlık. Çok güzel paylaşım olmuş.

Alıntı

LEM tetik ve ateşleme sistemi kısaca açıklanmış;

Ara kurma parçasının devreye girmesi için sürgünün hareket etmesi gerekiyor.
Horoz tetik ile düşürüldüğünde, sürgü tekrar hareket etmez, tetik sistemi ve kurma parçaları ile irtibat kesilmezse, LEM sistemindeki ara kurma parçaları devreye girmiyor.

LEM sisteminin ara kurma parçaları devrede olduğunda, tetik yine ileride, çift hareketli pozisyonda bekliyor. Ön tetik yolu yine çift hareketli tetik gibi uzun, ancak çok daha hafif. Bu özelliği ile Walther P99 AS, Anti-Stres tetiğin çalışmasına benziyor, farkı, P 99 AS' de bu esnada iğne tam kurulu bir halde beklerken, LEM' de horoz yarı kurulu bir halde bekliyor. LEM' de ön tetik yolu alındıktan sonra sanki sadece tek hareketli bir tetik çeker gibi horozu düşürüyorsunuz. Eğer tetiği bırakırsanız, sistem tekrar yarı kurulu istirahat pozisyonuna geçiyor. Thumbs Up Eğer tetiğin kurulma mesafesini ezberler ve kas hafızına yerleştirebilirseniz, neredeyse tek hareketli bir tetikle atış yapar gibi mükerrer hızlı atışlar yapabiliyorsunuz.

Aşağıdaki videoda gösterilen USP Expert klasik çift / tek hareketli tetik sistemi ile, USP F ise LEM tetik sistemi ile mücehhez.
Tetik yolları, tetik yolları boyunca tetiğin ağırlığı ve horozun pozisyonunu çok güzel açıklamış;

H&K USP ve türevlerinin tetik yolarından muzdarip, H&K' sını gerçekten bireysel savunma ve fırsat buldukça dinamik atış sporlarında kullanmak isteyen atıcılar için muhteşem bir seçenek. Thumbs Up

Bu arada lütfen kuzeylilere abartılı piyasa yapmayalım Sn.yalvali, Türkiye' de tek değil... Wink

Saygılar.

Alıntı

Sayın Lupus merak etmeyin bizim kaptırmatörler bu konuyu ne anlar ne de ilanlarında açıklayabilir (Bir bilseler tek silah fiyatına farklı bir platformu daha sattıklarını Smile). Konu, HK erbanına malum sırlı bir mevzu olarak kalacaktır.

Alıntı

Sn.yalvali ; Sn. lupus

USP Custom Sport'un devrini pazartesi günü alacağım inşallah. Yardımınıza başvururum. Toplayamazsam soluğu yanınızda alabilirim

Saygılar

Alıntı

Tetik yayını sökmeyin de, ne yaparsanız yapın. Smile

Alıntı

Sayın Sariyerli Yalova'ya gelirseniz memnuniyetle yardımcı olurum.
En ayrıntılı montaj linki hkpro.com'daki şu link;
http://www.hkpro.com/forum/hk-reference-...ation.html

Alıntı

Evveliyatında bu güzel çalışma için Sayın Yalvalı'ya çok teşekküler,

Müsadenizle konu hakkında fikir teatisinde bulunmak arzusundayım.

Şahsi kanaatim LEM konfigürasyonunun atım yatağı dolu taşımayı tercih edenler için Safe Action ile kıyaslanabilecek düzeyde bir "emniyet" sağlayamadığı yönünde. Evet, horoz yarı kurulu bir pozisyonda bekliyor fakat bu yarı kuruludan tam kurulu pozisyona gelmesi o kadar küçük bir kuvvet ile olmakta ki, örneğin taşırken yahut atış yapmaktan vazgeçilen silahın kılıfa geri yerleştirilmesi esnasında bir yere takılan tetiğin aynı tek hareketli gibi horozu düşürmesine engel teşkil etmiyor. Dolayısıyla kanımca harici bir emniyet manivelası olmayan LEM konfigürasyonundaki atım yatağı dolu bir HK, horozu kurulu ve kilitsiz herhangi bir tabancadan çok da farklı bir tetik karakteristiğine sahip olmayarak istem dışı ateşlemelere açık durumdadır.

Yine bu çok hafif ön tetik yolu nedeniyle, mükerrer atışlarda SA sistemden çok da farklı olmamakla beraber, Sayın Üstad'ımızın da işaret ettiği gibi, tetik kurulma noktasının ezberlenmesi ile ancak (bu durum DA/SA'da da böyle) DA/SA kadar hızlı olabiliyor.

Atım yatağı boş taşımayı tercih edenler için ise zaten SA/DA bir tabancadan daha hızlı bir sistem olamayacağı aşikar, yani bence burada da SA/DA ya bir üstünlük söz konusu değil.

Bunlarla beraber, Safe Action'un yumuşak karnı olan patlamayan mermiyi mükerrer tetik çekişi olmaması dolayısıyla patlatabilme opsiyonunun olmamasından LEM sistemi de muzdarip.

Yine ek olarak, atım yatağı dolu, fakat daha uzun ve ağır bir tetik (DA gibi) çekişi tercih edenler için engel teşkil edecek, ibiği kesilmiş bir horoza sahip olduğundan (ikinci videoda horozu manuel olarak düşürmenin tavsiye edilmediğinden bahsediliyor) SA/DA sisteme karşı bir artısını ben göremiyorum.

İlave edilecek bir emniyet manivelası ise bence tek artısı kullanıcıyı birden fazla maniveladan kurtarmak olan bir sistemi iyice anlamsız kılacağını ve fakat yukarıda saydığım sebeplerden dolayı en azından atım yatağı dolu taşıyanların tercih etmesi gerekeceğini düşünüyorum.

Sürç-ü lisan ettimse affola,

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi