Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GLOCK17 ve CANİK TP9 KARŞILAŞTIRMASI
Teşekkür ederim Sn 1905sss.

Konu başlığı canlı olsun diye, bu iki silahın kıyaslanabileceğini düşünenlere, bir silahta olması gereken zorunlu parçalar, kabze, namlu, sürgü vb dışında, iki silahın üç ortak noktasını sayar mısınız? diye sorsam.

İki silahın yan yana gelmesi kıyaslama kriteri değildir diye düşünüyorum. Aynı şekilde 10/20/30 metre, her ne kadarsa o mesafede grupman yapmaları da. Eğer kriterse, ben de Kırıkkale ile Sig P 210'u yanyana getirip kıyaslarım. Herhalde hacı Kırıkkale 10-20 metrede bir grupman yapar.

Üretici şirketin ABD'de yürüttüğü bir kampanya var, millete para verip TP9'u "Glockkiller" ilan ettiler. ABD'de arada bir Glockkiller icat edilir. Muhtemelen üreteci firma TP9 için Türkiye'de benzer bir fantazi denemek istedi. ABD'deki bütün yorumlar sonunda "eh 300 dolarlık bir silah sonuçta" diye bitiyor, kimse, "Glock'u bıraktım, TP9" alırım demiyor. TP9 iyi bir platform olsa, kesinlikle seviniriz, iyi yorumlar alıyor, daha da iyi olsa daha da seviniriz.

Başlığı açtığımda bazı bilgileri yazacağımı söylemiştim, bir iki not hazırladım, konu canlansın diye soruyu yineleyim, iki silahın karşılaştırılabileceğini savunan birisi ortak 3 nokta sayabilir mi?

Alıntı

3 ortak nokta; İkisinin de tetiği, namlusu ve kabzesi varSmile)
Şaka bir yana, glocku öldürmek bir yana yaralamaktan uzak olsa da verilen paraya göre iyi bir tabanca olduğunu düşünüyorum. Ocakta bu tabancayı kullanma şansım olacak, o zaman daha net konuşabilirim. Saygılar.

Alıntı

(13-12-2015, 07:35 PM)ErDiNi78 demiş ki: Sn. demirci57,
"Single action +" nasıl?

Saygılar.

SA+
Ya da; " NOSA - Not Only Single Action " Smile

Saygılar.

Alıntı

Safe Action...
Single Action Plus...
Double Action Minus...
Dabıl ekşınımsı singıl ekşın...
Singıl ekşınımsı dabıl ekşın...

Alıntı

Sig Sauer de DAK tetik yaptığında DAO dan ayrı SAO dan ayrıydı. Da hübi horoz kuruyor sa gibi mükerrer vurmuyor. İlla bir isim de almadı. Dak kaldı.

Glock'da tetikle yay kuruyor ama mükerrer vurmuyor. CZnin SA mıdellerine benziyorSmile) (horozun hafif geri gelmesine gönderme olarak)

Glock kendi zaten Safe Action demiş.
Biz birşeyler benzetmeye çalışıyoruz.
Safe S, Action A,Glock G. SAG tetikSmile)

Ama Glock ve çalışırlık düşünülünce Action Only. AO TriggerSmile)

Alıntı

(14-12-2015, 10:14 AM)Mirgun demiş ki: Teşekkür ederim Sn 1905sss.

Konu başlığı canlı olsun diye, bu iki silahın kıyaslanabileceğini düşünenlere, bir silahta olması gereken zorunlu parçalar, kabze, namlu, sürgü vb dışında, iki silahın üç ortak noktasını sayar mısınız? diye sorsam.

İki silahın yan yana gelmesi kıyaslama kriteri değildir diye düşünüyorum. Aynı şekilde 10/20/30 metre, her ne kadarsa o mesafede grupman yapmaları da. Eğer kriterse, ben de Kırıkkale ile Sig P 210'u yanyana getirip kıyaslarım. Herhalde hacı Kırıkkale 10-20 metrede bir grupman yapar.

Üretici şirketin ABD'de yürüttüğü bir kampanya var, millete para verip TP9'u "Glockkiller" ilan ettiler. ABD'de arada bir Glockkiller icat edilir. Muhtemelen üreteci firma TP9 için Türkiye'de benzer bir fantazi denemek istedi. ABD'deki bütün yorumlar sonunda "eh 300 dolarlık bir silah sonuçta" diye bitiyor, kimse, "Glock'u bıraktım, TP9" alırım demiyor. TP9 iyi bir platform olsa, kesinlikle seviniriz, iyi yorumlar alıyor, daha da iyi olsa daha da seviniriz.

Başlığı açtığımda bazı bilgileri yazacağımı söylemiştim, bir iki not hazırladım, konu canlansın diye soruyu yineleyim, iki silahın karşılaştırılabileceğini savunan birisi ortak 3 nokta sayabilir mi?

Polimer gövde
Tam boy görev silahı
9mm mühimmat

Alıntı

Değerli Forum üyeleri,

Konu başlığının sahibi sayın Mirgün, Lütfen forumun diğer üyelerine hitabetle ilgili kuralını yeniden okuyun; bu, sizi bu tavrınızla ilgili ikinci ve son ikazım.

1) her iki silahta da, neredeyse eşit namlu uzunluğunda basitleştirilmiş Browning tipi namlu kilitleme özelliği mevcut. Oldukça basit ve rijit bir tasarım olan bu tasarım, aradaki gereksiz kilit takozları gibi potansiyel tutukluk sebebi olabilecek parçaları devre dışı bırakıyor (Bakınız Beretta92 veya Yavuz16'lardaki kilit takozu kırma hastalığı)

2) her iki silahta, polimer gövde içerisine co-enjeksiyon tekniği ile takılı Çelik malzemeden sürgü tututcu kızaklarına sahip. Çalışma esnasında sürgü ile gövde arasındaki tüm irtibat, polimer gövdeye gömülü bu parçalara binmekte. Böylece bu kuvvet polimer gövde içerisine homojen dağılmakta. Sürgü-irca yayı-namlu kilit çentiği ve gövde/namlu kilidi karşılama çeliği arasındaki irca kuvvetinden bahsetmiyorum, direkt sürgüyü gövdeye bağlayan parçalar üzerindeki kuvvetten bahsediyorum.

3) her iki silahta, iğne vuruşulu (striker fired) özelliği ile çalışmakta, böylece ilk patlama sonrası ihtiyaç duyulacak tüm potansiyel enerji çelik sürgü içerisinde muhafaza edilmekte, klasik gövde içi tulumba yaylı horozlu iğne vuruş özelliğine sahip çelik veya alüminyum ve hatta polimer gövdeli silahlardan temel farkları, iğneyi harekete geçirmek için tetiği çekerek direkt iğne yayının enerjisi ile kapsülü patlatmaktadır.

Bunlar da benden olsun:

4) her iki silah üzerinde ilave bir decocker (yay sağıcısı) veya manuel emniyet mandalı mevcut değil! Direkt çek-at silahı! Dolayısıyla, atım yatağı dolu bir Glock ya da Tp9SF'nin tetiğine basıldığı anda olay biter! Bundan ötürü kafadaki silah emniyeti "angajman kuralları"nı tamamen bir yana bırakıp, bu silahların emniyet kurallarına uymak gerekiyor!

5) buna rağmen Glock17'de tetik çekilerek sırasıyla devre dışı bırakılan 3 temel emniyet unsuru mevcut ( tetik emniyeti, iğne yolu emniyeti, tetik kolu-tetik grubu konektörü irtibatı emniyeti (drop safety). Zannedilenin aksine, drop safety "silah yere düşünce patlamasın" emniyeti değildir, bu işi iğne yolu açma emniyeti yapar! TP9SF'de de ilk 2 emniyet mevcut. Dolayısıyla TP9SF de yere düşürüldüğünde patlamaz.

Arada bir ufak fark var, Glock'un sürgüsü manipüle edildiğinde iğnesi yarı kuruludur, yani kapsülü patlatmak için tetik çekilerek iğne yayı tam kurulu hale getirilir ve ancak bundan sonra, iğne kapsülü patlatabilecek enerjiye sahip olur. Diğer silahta ise iğne tam kurulu bekler ve öncelikle tetik emniyeti, akabinde de iğne yolu açma emniyeti devre dışı bırakılarak kapsül patlatılır. Zannedilenin aksine, TP9SF de yere düşürüldüğünde ancak tetiği bir dala v.b çarptığında patlayabilir...

Tabii bir de youtube'da dekman oynayanların yorumları var: bunları da sayın Kimble'ınkilere ekleyebiliriz Smile

6) her iki firmanın da Iso 9000 kalite sertifikası var Smile

7) her iki firmanın ürünleri de NATO üyesi ülkelerin kolluk kuvveti ihalelerinden pay alıyorSmile

Not: Kendisine daha evvel forumun diğer üyelere hitabet kuralıyla ilgili yaptığım ikaza rağmen, bu konu başlığının sahibi sayın Mirgün şahsıma hitap etme nezaketinden yoksun, bu arogant tavrından vazgeçmediği sürece bu konu başlığı altında bir başka paylaşım yapmayacağım.

Tanımadığı her yeni üyeye "hırt" muamelesi yapan bu kafa, Odtü Fizik mezunu, Ankara Üniversitesi'nde balistik fizik master'ı yaparken Almanya Max Planck enstitüsünden konusuyla ilgili Doktara bursu kazanmış, ama Alman hükümetinin Güneydoğu'da silahlarımızı kullanamazsınız atarına kızıp ilgili daveti geri çevirip Güney doğuda gönüllü uzun dönem yedek subaylık yapmış bir vatansever olduğunun farkında olmadan atıp tutabilir. Ama bilin ki sayın Mirgün, başta sayın Ortaç olmak üzere bu foruma ciddi katkıları olan her üyeye attığınız kılçık, ne sizi daha saygın yapar, ne de bu forumun saygınlığını artırabilir.

Not2: Şahsi kanaatimdir: Kırıkkle'nin Sig P210'la kıyaslanabileceğini düşünmüyorum, klonu olması itibariyle bence bir Walther'le kıyaslanabilir.

Not3: Bu iki silahın kıyaslanabilir olmadığını iddia etmek bilimsellikten uzak, tribüne bir harekettir. Konuyu kapatıyorum, Ben yaptığım kıyas neticesinde, gerek işçilik, gerekse malzeme kaplaması, kalitesi; ama özellikle de son 30 yılda rüştünü ispatladığından dolayı Tercihimi Glock17den yana yaptım. TP9SF de ileriki yıllarda bu konudaki eksikliklerini giderirse ne ala...

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
aybulut
Sayın Demirci57, ben bu başlığı sizinle karşılıklı sohpet edeyim veya bu iki silahla ilgili her soruya siz yanıt vereceksiniz diye açmadım ki, her soruma size 'hitap'la başlayayım. Bunu neden mesele yaptığınızı anlamadım, konuya dahil olan bir üye de gelip iki silahı karşılaştırabilir, sorulara yanıt verir. Size doğrudan sorduğum ve yazdığım hususlarda isminizi kullandım, genel bir tavrım olsa bu alınganlığı anlarım.

Daha öncede benzer bir tavrınız oldu size bu talebinizle ilgili yanıt verdim. Ben, iki modeli kim karşılaştırıyorsa ona ve genele sordum ki zamanım yok, başla karşılaştıranlar da var bulamam simdi, o nedenle size hitap etmedim. Bu başlıkta her soruyu ve yorumu size mi yöneltmek zorundayım ve niye? Kişisel başlik mı bu, başkası yanıt veremez mi?

Kendinize göre uyarı ve bazı nitelemeler kullanmışsınız, internet serbest bir dünya, isteyen istediğini yapıyor, yazıyor ne diyeyim. En fazla manasız kırgınlığınıza üzülürüm, gerisi sizin kendi iç meseleniz. Klavye de zamanım da müsait değil, verdiğiniz bilgi ve karşılaştırma için teşekkürler.

Alıntı

Konu başlığı açılırken, iki silahın kıyaslanması konusunda zaman bulduğumda bazı paylaşımları yapacağımı belirtmiştim. Şimdi biraz bilgi derleyebildim. Öncelikle belirtmek isterim ki, ben TP9 SF ve Glock 17'yi yan yana getirip incelemedim. İki silaha sahip değilim. Yine belirttiğim gibi yabancı siteler ve internette inceleme yaparak, aklımın erdiği kadarıyla bazı bilgileri paylaşıyorum. Genel olarak yapılan yorumları aktarıyorum.

Firmanın hiçbir zaman TP9 ve türevlerini Glock 17 ile kıyaslansın diye ürettiğini sanmıyorum. Bu muhtemelen, Century isimli ABD?deki şirketin aklına gelen, ?gerilla marketing? olarak bilinen pazarlama yönteminin bir ürünü. ABD?deki yorumlarda, sürekli bu şirketin bir adamı veya gönderdiği bir silahın testinden vs sözediliyor. 399 dese de 310 dolara kadar inen fiyatıyla TP9 türevleri, Century firması için iyi bir gelir kaynağı olabilir. Firma, bana göre çok uzun vadeli bir işbirliği düşünmeden, bu fiyatı öne çıkararak ve süreklli ?Türk polisinin silahı, savunma bakanlığı onaylı? gibi laflarla bir satış grafiği yakalamaya calışıyor.

Glock 17, XD?nin bazı silahlarıyla benzer tetik sistemine sahip ancak Glock?un ?Güvenli eylem? adını verdiği tetik sistemi kendisine özgü. Polimer üretim teknikleri veya onlarca silah modelinde aynı olan namlu kilit vb gibi teknik hususlar, TP9 türevlerini, Glock la "doğrudan ve sadece" birebir kıyaslanabilir kılmıyor.

Bir firmanın klon üreterek, tamamen devrim niteliğindeki bir ürüne rakip olması, ticaret içinde de mantıksız. Glock 17?nin satış rakamları 2,5 MİLYON olarak bilinmekte, 100?den fazla ülkeye satıldığı belirtilmektedir.

İki silahın, klasik polimer üretim teknikleri ki, bu şekilde üretilen onlarca marka var, üretilmiş olması kıyas kriteri değildir. Konu Glock 17 olduğu için, ister istemez tetik sistemine üzerinde yoğunlaşılıyor. En azından benim görebildiğim yerli yorumlarda, SF'nin özel birlikler için seri atış imkanı sağladığı çok belirtiliyor, buradan yola çıkarak yine Glock 17'dan söz ediliyor. Bu nedenle iki silahın tetik sistemlerine ayrıntılı baktım.

TP9 SF, Walther P99 AS ve PPQ tetik sistemi aşağıda yer alıyor. TP9 türevleri, Walther'den sürekli esinlendiği için, SF de bunu sürdürmektedir. Yorumlar hep bu yöndedir.

Dolayısıyla, satış rakamı, ilk üretim yılı, uluslararası piyasada kabulü, atım adedi, satış fiyatı, ikinci el satış fiyatı, maruz bırakıldığı testler, boya, namlu ömrü, parça kalitesi, kalite ispat derecesi, malzeme ömrü, çatışma ortamında ispatlamışlık, yedek parça temini gibi birçok kriterde kesinlikle kıyas kabul etmeyecek iki silaha ilişkin söylenecek çok şey var. Ben biraz konuyu dağıtmadan, öne çıkarılan tetik üzerinde durmak istedim. Yukarıdaki kriterlere girersek, kıyaslama başlamadan bitecekti zaten.

Walther tetik sistemi

.
.
[Resim: v4_zps2sfyqxts.jpg]

.
.
TP9 SF tetik sistemi
.
.
[Resim: v8_zpsm0z6zoib.jpg]
.
.
.
Görüldüğü gibi iki sistem neredeyse birebir aynıdır.

TP9 SF esas olarak Walther PPQ?nun esinlenmiş olarak değerlendirilmektedir. Firmanın hareket kaynağı bu firma iken, kıyaslama ise bilinmez şekilde Glock üzerinden yürümektedir.

Firma, Walther gibi bir kaynağı bulmuş, esinlenmeyi sanki paralel üretime kadar çıkartmıştır. PPQ?nun tetik sistemi aşağıda yer almaktadır. Aynı şekilde TP9 SF?nin tetik sistemi de. TF9'un net bir tetik grubu ve parça diagramını bulamadım fakat yukarıdaki kesit görüntüsü, aynı olduğuna işaret etmektedir.

Walthen PPQ
.
.
[Resim: PPQ_zps22do9zwn.jpg]
.
.
.
PPQ parça diagramı
.
.
[Resim: PPQ_FRAME_0034_zpswz4gqvyc.jpg]
.
.

PPQ
.
.
[Resim: ppq19_zpsg2aatl5t.jpg]
.
.

TP9SF
.
.
.
[Resim: canik%20tp%20sfff_zpsglnczclv.jpg]

Firma, bırakın Glock ile karşılaştırmak için ürün yapmayı, Walther çizgisini o kadar sürdürmektedir ki, bir başka ürünü olan SFX de yine PPQ M2 5 inç'e benzetmiştir.
.
.
.
PPQ M2 5 inç
.
.
[Resim: walther%20ppqm2_zpsbbofvg9v.jpg]
.
.
TP9 SFX
.
.
[Resim: canik%20tfx_zpsgnaiyauh.jpg]
.
.
.

Kıyaslamanın ana unsuru olan Glock 17 tetik grubu ise şöyle:
.
.

[Resim: GLOCK-Safe-Action-System-trigger%202_zpsn708r4pp.png]
.
.
.
Neticede, en az 100 modelde bazı ortak ateşleme sistemleri, onlarca silahta kullanılan tetik güvenlik sistemleri, namlu boyu vb'den yola çıkarak Glock 17 ile TP9 ve türevlerinin kıyaslanamayacağını düşünüyorum. Firmanın veya onun adına ABD'de pazarlama yapanların, Walther klonu olarak,fiyat avantajı ile neden bu markaya yönelmediğini, PPQ klonu modelle neden direk olarak Glock 17 gibi artık efsane haline gelmiş bir modelle pazar yarışına girdiğini çözemedim. Pazarlama yapanların akıllarında birşey vardır fakat, en başında belirttiğim gibi 2,5 milyon satmış, 100 ülkede güvenlik teşkilatlarında kullanılan bir modele taarruz etmenin getirisini sanırım zaman gösterecek.

Zaman bulabildiğim sırada yazdığım bu notlarda eksiklik vs olabilir. Konuya tamamen bir yanıt olmasa da ek bilgi vermekti amacım.

Alıntı

Geçen günlerde haberlere göz atarken denk geldi şehidimizin yaşına bakınca yeni mezun sanırsam tp 9 ile donatılanlardan olduğu fikrine kapıldım.

Haber;
Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, kent merkezinde devriye görevi yapan zırhlı araçta görevli polis memurunun, silahı tutukluk yaptı. Silahını onarmaya çalışan polis memuru, aniden ateşlenen silahından çıkan kurşunun göğsüne isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Meslektaşları tarafından Şırnak Devlet Devlet Hastanesine kaldırılan polis memuru, müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit oldu.

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi