Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911 9 MM?
Sn ilbay;
Bir süre daha beklemeye karar verdim. Silah alım belgesini temin etmekte zaman alacak zaten. araştırmaya devam edeceğim. ama gönlüm yinede bu silahtan yana.
Selamlar.

Alıntı

Sn İlbay;

Kusura bakmayın sizin kullanıcı olduğunuz gözümden kaçmış. Sizin vereceğiniz bilgiler benim için çok mühim. Teşekkür ediyorum.

Alıntı

Sn. Emre88

Ben daha once belirttiğim gibi silahımdan memnunum.
Ancak bu memnuniyetim benim şahsi koşul ve beklentilerim doğrultusunda , dolayısıyla kişiden kişiye değişir.

Örneğin 50 yıldır silah taşıyan Kayınpeder'ime göre bu silah çok güzel ama çok büyük, şarjör kapasiteside düşük o yüzden taşınmaz Smile

Peki gerçekten bu silah taşınır mı?
Taşıma "adam x saat" şeklinde incelersek 1911 modeli silah belki de dünya da en yaygın taşınmış ve hala taşınan silah.

Dayanıma gelince =>
Yılda 200 mermi istihkakıyla 5000 atıma 25 yılda ancak geliriz. Yerli üreticiler de bunun farkında.
Duyduğum kadarıyla Tisaş ihaleye sokmayacağı silahlarının testlerini genelde 5000 atım seviyesinde yapıyor.
2000 atımda yayların değişimini yapmak gerekir, bu seviyeye bile 10 yılda gelebileceğimize göre silahın bu atım sayısına kadar sorunsuz çalışması sivil bir kullanıcı için yeterli görülebilir.

Ben şahsen silahın ele oturuşundan , tetik yapısından ve atış performansından memnumum.
Birçok 1911 kullanıcısı da benzerini söyler.

Aynı model bu kalibrede bile çokça ihraç ediliyor. Yani tek kullanıcı bizler değiliz.

Bu durumda geriye silahın göze, gönle ve cebe hitap etmesi kalıyor , karar sizin...

Selamlar

Alıntı

Peki şunu sorayım o zaman,
Aynı silahın .45 cal. olan versiyonu daha mı randıman verir 9mm göre?
ve silah kullanmayı bilmeyen bir atıcı için .45 cal. ile başlamak doğru mudur?

Saygılarımla.
[/quote]

Sn. Emre88, 45 cal. ile 9 mm. arasında çalışma (mekanik) anlamında bir fark bulunmamakla birlikte hedefteki etkileri farklılık yaratabilir ayrıca 45 cal. mühimmatın her daim temin edilmesi biraz sıkıntılı olduğundan birçok silah sever 9 mm'ye yönelmektedir.

Silah kullanmayı bilmeyen biri için 45 cal. veya başka bir kalibrede başlaması sorun yaratmaz diye düşünüyorum...

Önemli olan silahın size gösterdiği samimiyet Smile yani silah ile uyumunuz, bunun birçok ayrıntısı var vücut anatominizden ergonomiye kadar...Çelik silahlar diğer silahlara göre biraz daha ağırdır, şarjör kapasitesi ve şarjördeki fişek sayısı da ağırlık oranını doğrudan etkiler...45 kalibrede ve şarjörü dolu bir tabanca ile aynı model 9 mm. ve dolu bir tabancanın ağırlıkları da farklıdır...

Yerli modeller içerisinde Stoeger Couger modellerini de incelemenizi naçizane tavsiye ederim, fiyat ve memnuniyet açısından...

Alıntı

Sn ilbay değerli yorumlarınız için teşekkür ederim kafamda ki soru işaretlerinin büyük bir kısmını giderdiniz.

Sn iso stoeger ismini forumda çok sık duyuyorum yerli üretim silahlarda tercih edilecek bir marka olduğu söyleniyor araştırdım bir süre dediğiniz gibi diğerlerine nazaran daha olumlu tepkiler almış fakat açık söylemek gerekirse hiçte yakışıklı olmayan bir tabanca bana göreSmile bunu bir silah seçim kriteri sayılabilir mi tartışılır ama maalesef pek beğenmedim. Dediğim gibi bir süre daha bekleyeceğim artık. Tavsiyeniz için çok teşekkür ediyorum. Saygılar

Alıntı

Merhaba;

Geçen zaman içinde Zig M1 (Paslanmaz Çelik) silahımla iki ayrı seferde toplam 100 atım daha yaptım.

Birer kez 9+1 kapasite ile başladım.Sorunsuz oldu.

Şarjör olmadan son kovan tahliyesini test etmek için namluya mermi sürülüyken kasten şarjör çıkarıp atış yaptım.
Bu testi 3 kez tekrarladım, şarjörsüz boş kovan tahliyesi sorunsuz.

Bu yüz atımda sadece bir kere besleme sorunu yaşadım.
Şarjördeki beş mermiden üçüncüsüydü. ilginç bir durumdu ; bir önceki mermi ateşlendikten sonra sürgü tam geri gitmeden ,horozu dahi kuramadan geri döndü ,dolayısıyla sıradaki mermiyi namluya süremedi ancak sürtünme ile mermiyi itmiş olsa gerek.Sürgü aralık değil tam kapalıydı.
Mermi sürülmüş ; horoz kurulu kalmadan sürgüyü takip etmiş ama mermi ateşlenmemiş olabilir diye düşündüm önce.
Namluyu hedefte tutarak şarjör düşürme mandalına bastığımda şarjörden sonra boşta sağlam , iğne izi olmayan, bir mermi düştü.
Tedbir olsun diye bir süre hedef hattında bekleyip sürgüyü manipüle ettim, silah boştu.
Sonra sürgü geride takılı namuluyu kontrol ettim. Namluda bir çekirdek filan kalmamıştı.
Ateşleme değil besleme sorunuymuş.
Açıkçası bu sorunun sebebini çözemedim.

Hem her ihtimale karşı hem bu fırsattan istifade bu manevrayı yapma imkanını kullanmış oldum. Gayet doğal ve refleksif bir manevra oldu.
Takılan mermiyi diğer şarjörde araya koyup atış yaptığımda bir sorun çıkmadı.

Detaylı temizlik ve ışık altında mercekle inceleme sonrası gözle tesplit edebildiğim olağandışı bir aşınma veya herhangi bir çatlak yok.

Silahı alalı 5 ay oluyor, düzenli bakımını yaptım. Genelde kutusu içinde kasada durmakta, nem önleyici ekstra bir önlem almadım. Şu ana değin herhangi bir paslanma belirtisi yok.

Atış isabetine gelince ; 10 metre 8cm ve 15 metrede 10cm grupman yapabildim , benim için güzel bir ilerleme oldu.
Ancak 25 metre tek elle atışta bu sefer başarılı olamadım. Her atış hedefte ama çok dağınık. Doğal olarak kusuru kendimde buluyorum Smile
Geçen seferler daha iyiydi.

Bir not daha ; ilk 100 atımda kullandığım mermiler 2015 yılı yeşil kapsüllüydü bu son 100 adet yine 2015 yılı ancak kırmızı kapsüllüydü.
Ateşleme konusunda şimdiye kadar hiç sorun olmadı.

Selamlar

Alıntı

Selamlar.

İlbay bey konunun bütünlüğünü bozmak istemediğimden açtığınız konu altında devam edeyim dedim, uygun bulunmaz ise başka bir başlık altına taşınabilir.

Bu marka ve modeli seçmemdeki ana sebep geçen seneki silah fuarında gezerken görüp inceleme fırsatı bulmam, kişisel tadilata müsait olması, youtube gibi derin bir tadilat bilgi birikimin olması, yurt dışı menşeli olanlarına nazaran iyi bir fiyat avantajı sunmasıdır.

Pas ve korozyon için özelikle paslanmaz çelik gövdeli modelini ve mermi temininde sıkıntı olaması sebebi ile 9 mm modeli seçerek ben de 2-3 hafta önce ZIG M1' i envanterime kattım.

Malzeme olarak alt gövde ve sürgü DIN 1.4021 X20Cr13 martenzitik paslanmaz çelik alaşımından ısıl işlemli olarak üretilmiş , yurtdışında da paslanmaz çelik modeller aynı alaşımdan imal edilmektedir. Mesleğim itibari ile bu gibi detaylar benim için önemli olduğundan paylaştım. Menevişleme veya kaplama olmadığından istediğiniz gibi kurcalayabilirsiniz , metalin rengi değişmez. Korozyon , paslanma gibi problemleri yaşamazsınız. Malzemenin türünden dolayı karbür freze vaya matkap ucu ile işlem yapmanız gerekmekte.

Gelelim ilk izlenimlere...Gözüme sonradan ufak görünen plastik şifresiz bir çanta içinde; Tabanca , silah yağı , garanti belgesi , kullanım klavuzu , 2 şarjör , temizleme bezi , namlu temizliği için harbi , deri bel kılıfı , minyatür 1911 tabaca anahtarlık hediyeleri ile geliyor. Nakit veya kredi kartına tek çekimde 150 TL kasada indirim yapıyorlar ve 2250TL' ye kdv dahil tabancayı alabiliyorsunuz. Gez ve arpacık seti 3 nokta mat siyah renkli metalden ,orjinal gelen kabze ince siyah benim gibi eli büyük olmayan biri için çift elde iyi kavrama sağlıyor , eliniz biraz daha etli veya büyük ise ilbay beyin tercih ettiği daha kalın bir kabze ile değiştirmekte fayda var.

Silah ilk alıdığında atış yapmasına bir engel olmamasına rağmen sanki genel olarak bir elden geçirmeye ihtiyaç duyuyor, sürgü kızak kenarları keskin , tetik yolunda pürüz var , kabze emniyet parçası basılı olduğu atış pozisyonunda kabze kenarlarındaki kenar bölgeleri baş ve işaret parmaklarının arasındaki bölgeyi acıtıyor . Namlu yüksüğü - namlu arası ve kızak boşlukları ise, ne sıkı, ne laçka. Horoz yayı sert , şarjör kilidi yayı sert . Malzeme işçiligi olarak kenar keskinliklerine rağmen temiz ,işlenmiş çalışma bölgelerinin yüzey pürüzlülüğü hasas . Siyah kaplama veya renklendirme yapılmış parçaların hepsinin yüzey pürüzlülüğü orta . Aldığımda tabi hiç birini gözüm önce görmedi tek merak ettiğim atış performansı idi , bir kaç şarjör atıştan, tutukluk yapmamasını ,isabetliliğini gördükten sonra rahatlamış bir şekilde sigaramı yaktım , masama oturdum ve orasını burasını başladım kurcalamaya. Önce alt üst parçalarına ayırıp namluyu çıkarıp işçilik kalitesine , parçalar arası uyuma , emniyet sistemlerine baktım. ZIG M1 Series 80 modellerinde olduğu gibi tetik, horoz, kabze emniyetlerine sahip , namluda mermi var iken eğer tetiği çekmeden horoz düşerse ateşleme iğnesine vursa dahi iğne mermi kapsülüne vurmuyor. İngilizce isimlerini yazmak yerine açıklamasını yazmak daha uygun geldi ; '' This is a commonly debated subject - My opinion is Series 70 is a superior design and the Series 80 is not needed and makes a gun less reliable and more likely to fail, malfunction or break. ''

[Resim: tetikemniyeti.jpg]

Yapmış olduğum köşe alma çalışan tetik-horoz parçalarının yüzeylerinin ince zımpara ile düz zemin üzerinde parlatılması ve sürtünmenin parçalar arasında minimuma indirilmesi işlemleri bir buçuk saatimi aldı . Şarjörlerden bir adedinde bir sıkıntı yok iken poşetinden çıkardığım 2 şarjör 5-6 mermiyi basarken sıkışıyor , daha fazla basarsanız mermiler yukarı gelmiyor, onu da açıp daha önce internetten bulduğum üretim resimlerine uygunluğuna bakacağım. Yaşadığım tek sıkıntı bu olmuştur.

Sonuçta silah ile oynamaya daha yeni başladım , atış yapsam 1-2 günde biter senelik hak , zaten 3 paket kaldı şimdiden başladım kara kara düşünmeye.

Silah üzerinde görüp yapmayı düşündüğüm bazı rahatlatmalar var , yapıp resimleyip sizide bilgilendireceğim.

Saygılarımla

Ahmet

Alıntı

Selamlar.

Bir kaç resimde ben koyayım yaptığım ufak değişiklikleride paylaşmak istedim.

[Resim: IMG_20160307_234512.jpg]

[Resim: IMG_20160307_234501.jpg]

[Resim: IMG_20160307_234722.jpg]

[Resim: IMG_20160307_234619.jpg]

[Resim: IMG_20160308_000208.jpg]

[Resim: IMG_20160307_235839.jpg]

[Resim: IMG_20160307_234957.jpg]

[Resim: IMG_20160308_000431.jpg]

[Resim: IMG_20160308_000408.jpg]

Alt gövdeyi komple sökülmüş temizlemiş yerlerin resimlerini de paylaşacağım.

Saygılarımla

Ahmet

Alıntı

Selamlar

Dün alt ve üst gövdeyi komple söküp parçalalara ayırdım . Çalışma yüzeyleri 1500 kum zımpara ile alınmış parlatılmış haldedir .

[Resim: IMG_20160309_235606_AO_HDR.jpg]

[Resim: IMG_20160309_233650.jpg]

Tetiğin bağlı bulunduğu lazer kesim - büküm parçanın inçe yüzeylerini parlatıktan sonra atış esnasındaki tetik yolundaki pürüz artık hissedilmiyor.

[Resim: IMG_20160309_234932_AO_HDR.jpg]

[Resim: IMG_20160309_234740_AO_HDR.jpg]

Kabzeyi sıktığınızda emniyetin ileri hareketinde ortaya cıkan iki taraftaki kısımların keskinliği alınmış halidir.

[Resim: IMG_20160309_234635_AO_HDR.jpg]

Üst gövde de mermiye temas eden kısımda orjinalinde 1.5x1.5 mm 45 derece açılı işlenmiş pah 3x10 mm rampa olarak tekrar işlenmiş ve kızak hareketi rahatlatılmıştır

[Resim: IMG_20160309_234247_HDR.jpg]

Saygılarımla

Alıntı

Sn. Çakır68,

Hayırlı olsun, güzel günlerde sportif faaliyetlerde kullanmanız dileğiyle.

Ayrıca yukarıda resimlerini verdiğiniz çalışmanız içinde çok teşekkürler.
Bizlere yol gösterecek bir paylaşım.

Sizin derecenizde detaylı söküm yapmadım. Onun yerine parçaları çalıştırarak alıştırmak için SnapCaps mermilerle bolca çalışma yaptım.
Bir Sig Sauer hissi yakalayabilmiş değilim tabiiki ancak oldukça tatmin edici buluyorum.

Atışlarımı poligon mermisiyle yapıyorum. İstihkak mermisi artı mermi başı poligon kirası 1TL eşittir mermi başı toplam 2.5TL.
1 adet poligon mermisi 3TL , fark 50 kuruş.
Bir kutu atsam 25TL fark yapar ; aklımı bu hesaba yoğunlaştırınca toplam masrafı görmezden gelebiliyorum Smile Smile

Bu arada aliexpress sitesinden bir adet el işi gül ağacı kabze takımı aldım,, o da güzel oldu.

Atış izlenimlerinizide paylaşırsanız seviniriz.

Selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi