Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911 9 MM?
Bir de bu resim vardı.
saygılar.

[Resim: zigm1_9mm_1_zps0pcqydmb.jpg]

Alıntı

Sayın İlbay, kabze kapaklarını çok beğendim. Sakıncası yoksa fiyatını öğrenebilir miyim? Saygılar

Alıntı

Sn.Dr.Kara,
Siparişle yaptırdım, 80TL.
Selamlar

Alıntı

Sayın dr.kara bu tip kapaklarda kenarların silah konturlarına olan eşit uzaklığı ustalık emaresidir. Bakınız nill griffe. Silahın yüzey işçiliği ise şahane.

Alıntı

Değerli forum üyeleri;
Uzun süredir silah almak istemem sebebiyle forumdaki dökümanları okumaktayım. Edindiğim genel kanı silah alınacakken ihtiyaçlar dahilinde seçim yapılması gerektiği yönünde. Fakat sitede (hepinizin ellerine sağlık) o kadar detaylı ve teknik bilgi var ki acemi birisi için bunları okuyup anlamak ve karar vermek maalesef biraz zor.

Ben bu yüzden burada biraz silahtan beklentilerimi anlatmak istiyorum ki soracağım sorulara daha sağlıklı cevaplar alabileyim. Öncelikle silahlar hakkında fazla bir bilgim ve silahlara ilgim yok. Silah alma sebebim işim gereği bir nevi zorunluluk denebilir. Aldığım silahı temel bir eğitim aldıktan sonra muhtemelen çok nadiren hobi amaçlı poligonda kullacağım.Ve silahımı günlük hayatta sıklıkla taşımam gerekecek. Bu sebeple bir silahtan beklentim; çok sık arıza vermemesi ve olası bir sıkıntıda beni yarı yolda bırakmaması. Tüm bu sebeplerden dolayı bütçe durumunu da göz önüne alarak ithal ve profesyonel bir silah yerine yerli silah almaya karar verdim ve tercihimide zig m1' den yana kullanmak istiyorum fakat kafamda soru işaretleri bulunmakta;
1-bahsi geçen silah yukarıda bahsettiğim ihtiyaçlarım için yeterli midir?
2-silahın orjinalinin .45 cal. Olması ve aynı kasanın 9mm için kullanılması ciddi bir sorun teşkil eder mi? (Bu konuda olumsuz yorumlar bulunmakta fakat net bir değerlendirme bulamadım)
3-rakamı biraz daha artırıp 2. El ithal silah almak mantıklımıdır?
4-silahın ağır olması alışma sürecinden sonra günlük hayatta taşırken rahatsız edici olur mu?(1.2 kg civarı)
5-solak olmam sebebiyle bu silahta bir sorun yaşar mıyım? Daha genel olarak solak olmamın dezavantajı var mıdır?
6-sık aralıklarla tutukluk,paslanma,metal aşınması,parçalarda gevşeme vb sorunlar yaşanır mı?.
7-acemi bir kullanıcı için tetik ağırlığı önemli midir?
Son olarak silahı inceleme fırsatı buldum fuarda. Elime mükemmel bir şekilde oturmuştu.
Sorularmı Cevaplarsanız beni bu aylardır süren kafa karışıklığından kurtarmış olursunuz. Şimdiden teşekkür ediyor,saygılarımı sunuyorum
İyi günler.

Alıntı

Sn. Emre88,

1)-bahsi geçen silah yukarıda bahsettiğim ihtiyaçlarım için yeterli midir? (Silah alma sebebim işim gereği bir nevi zorunluluk denebilir.)

Can güvenliği nedeniyle taşımak için düşünüyorsanız sahada denenmiş ve rafine haline gelmiş kendini ispatlamış bir tabancaya yönlenmeniz gerektiğini düşünüyorum.

2)silahın orjinalinin .45 cal. Olması ve aynı kasanın 9mm için kullanılması ciddi bir sorun teşkil eder mi?
(Bu konuda olumsuz yorumlar bulunmakta fakat net bir değerlendirme bulamadım)

Sanırım kendiniz sorunuzu cevaplamışsınız.

3)rakamı biraz daha artırıp 2. El ithal silah almak mantıklımıdır?

Bakınız 1. cevap.

4)silahın ağır olması alışma sürecinden sonra günlük hayatta taşırken rahatsız edici olur mu?(1.2 kg civarı)

Evet olur. Örneğin sürekli olarak taşıdığım Glock 19'un yerine bir günlük CZ 75'imi taşımam bana 3 günlük bel ağrısına maloldu.Smile

5)solak olmam sebebiyle bu silahta bir sorun yaşar mıyım? Daha genel olarak solak olmamın dezavantajı var mıdır?

Muhtemelen ZIG M1 SK almayı düşünüyorsunuz (fiyatı için böyle düşünüyorum) sitesinde sol tarafta emniyeti yok. Ancak emniyet manivelasının değiştirilebileceğini düşünüyorum.

6) sık aralıklarla tutukluk,paslanma,metal aşınması,parçalarda gevşeme vb sorunlar yaşanır mı?.

Son kullanıcı geri bildirimlerini değerlendirmek lazım. Her ne kadar ana gövdenin sağlam olduğu yönünde bildirimler olsada, parçalar tedarikçilerden elde edildiği için dikkatli olmak lazım diye düşünüyorum.

7)acemi bir kullanıcı için tetik ağırlığı önemli midir?

Tetik ağırlığı tüm kullanıcılar için önemlidir. Ancak 1911 platformu için herhangi bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.

Sn. Emre88, şahsi görüşüm tabanca almak için biraz daha forumda vakit geçirmeniz ve seçeneklerinizi tekrar tekrar değerlendirmeniz yönünde. Emin olun biraz daha bilgilendikçe tercihlerinizde değişecektir.
Saygılarımla...

Alıntı

Sn. Orpeus değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Ciddi manada aydınlatıcı oldu. Sanırım bir süre daha araştırma yapmam gerekecek. Saygılarımla.

Alıntı

Silah alma sebebim işim gereği bir nevi zorunluluk denebilir.

Ne işle iştigal ettiğinizi sakıncası yoksa bizlerle paylaşır mısınız?

muhtemelen çok nadiren hobi amaçlı poligonda kullacağım.
Ve silahımı günlük hayatta sıklıkla taşımam gerekecek.
Bu sebeple bir silahtan beklentim; çok sık arıza vermemesi ve olası bir sıkıntıda beni yarı yolda bırakmaması.

Poligonda pek kullanılmayacağına göre, silahınız sıkıntı çıkarttığı zaman muhtemelen bir daha silaha ihtiyacınız olmayacaktır.

Can güvenliği için taşınacak bir silahın; değil çok sık arıza vermesi, kullanımdan kaynaklı olmadıktan sonra, nadiren de olsa arıza vermesi bir kabul edilebilir bir şey değildir.

Çalışması gereken yerde çalışmazsa, mahçup olmak muhtemelen en son derdiniz olur.
En iyi ihtimalle sadece siz zarar görürsünüz, en kötü ihtimalle de korumakla mükellef olduğunuz kişilerin başına görmek bile istemeyeceğiniz şeyler gelir.

Ağırlık; "koça boynuz yük olmaz" felsefesindekiler için önemli değilken, üstüne başına dikkat edenler için için hem ağırlık hem de ebat önemli hale gelir.

Rüştünü ispatlamış bir tabanca işinizi görecektir.

Ama hepsinden önce o tabancanın arkasındakinin ne yaptığını biliyor olması gerekir.

Unutmayın; "her mermiye bir avukat bağlıdır (there is a lawyer attached to every bullet) Clint Smith" tabi bu durumda sizin avukat olmanız en ehven durumdur Wink .

Alıntı

Sn. evrenay;

Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ediyorum.

Mesleğimi belirtmemde sakınca yok Maliye Bakanlığında müfettiş olarak görev yapıyorum.
Güneydoğuda çalışıyorum fakat gerek malum durumlar gerek işin mahiyeti gereği (ceza kestiğimiz için) nadiren
mükelleflerle bazı sürtüşmeler yaşayabiliyoruz ve konu farklı noktalara gidebiliyor.

Açıkçası silah edinmek isteme sebebim bu. Ayrıca taşıma harcı ödemeyecek olmamda bir
nevi diğer insanlara göre fırsat niteliğinde olduğundan bundan istifade etmek istiyorum.
Silahı sıkıntılı bir durumda kullanma ihtimalim aslında çok az fakat asker polis vb değilim zira.

Muhtemelen silah edinince şu olacak;
her gün yanımda bulunacak nadiren atışa gideceğim onun dışında kullanılmayacak.
Hatta bir süre sonra (çoğu meslektaşımın yaptığı gibi) yanımda bile taşımayıp güvenli bir yerde muhafaza edeceğim.
Sanki ciddi riski olan bir iş yapıyormuşum gibi bir anlam çıkmış yazdıklarımdan ama öyle değil aslında.Yukarıda bahsettiğim
durumlar münferit durumlar.

Dediğim gibi silahtan beklentim bir nevi sadece varlığı ve caydırıcılığı. Malum ithal silahlar ciddi masraflı. Biz hakım ve savcılar gibi vergisiz silahta temin edemiyoruz. Hakim savcı arkadaşlarımda vergisiz alıp mke fiyatının üstünde fiyat istiyorlar sağolsunlar. Bu yüzden çok kullanmayacağım hatta belki bi süre sonra yanımda bile taşımayacağım bir silaha ciddi bir ödeme yapmak istemiyorum. zaten karar verdikten sonra bu hususlarıda göz önüne alarak yerli silah almayı düşünmeye başladım. Bu silahı düşünmemde ki sebep ise tabi ki dış görünüşün şık olması ve elime iyi oturması. bu kriterlere bakarak
silah alınmayacağını biliyorum ama dediğim gibi çok sık kullanılmayacak bir silah için ortalama bir performans yeterli
olur diye düşündüm bilemiyorum doğru mudur.Bu yüzden ciddi sayıda olumsuz bir geri bildirimi yok ise alınabilir diye düşünmüştüm fakat kafam yine karıştı.

Peki şunu sorayım o zaman,
Aynı silahın .45 cal. olan versiyonu daha mı randıman verir 9mm göre?
ve silah kullanmayı bilmeyen bir atıcı için .45 cal. ile başlamak doğru mudur?

Saygılarımla.

Alıntı

Merhaba,

Yakınlarda MNE poligon'a gitme fırsatı buldum.
Envanteri yenilemişler ve bir adet Zig M1 9mm de almışlar.

Birkaç ay sabrederseniz poligonda rahatlıkla birkaç bin atıma ulaşır, elimizde güzel bir saha raporu kaynağı olur.
(Daha biz oradayken arkadaşlar sağolsun sorunsuz bir yüz atım yaptıSmile )
Ben poligona gittikçe gerek onların silahıyla gerek kendiminkiyle ilgili bu forumdan bilgi paylaşırım.

Siz de dilerseniz orada silahı deneyebilirsiniz.

Ben şahsen silah taşımıyorum ancak askerlik anılarımın tabanca ihtiva eden bölümlerini hatırladıkça sağ bel kemiğimde bir sızı hissederim hep. Gerek üniformalı gerek sivil kıyfetle bile taşımak mecburi ancak ateş etmek yasak olduğu için hatıralarımızda sadece ağırlığı kalmış ne yazıkki.

Taşıyacak olsam ilk kriterim her koşulda güvenebileceğim, ikinci kriterim rahat ve isabetli atış yapabileceğim üçüncü kriterim ise oldukça yassı ve hafif bir silah sahibi olmak olurdu.

Kanaatimce silahın ağırlık, büyüklük veya kalibre gibi kriterleri hiç bir zaman ilk sırada olmamalı.

Ben Zig M1 ile istikrarlı , isabetli ve gerçekten keyifli atışlar yapabiliyorum. Ayrıca gönlüme, gözüme ve elime çok yatkın. O sebeple ben tercihimden memnunum.

Bu arada poligonun yeni envanterine giren diğer silahları da (hepsi yerli) denedikçe ilgili konu başlıklarında paylaşırım. Bu sefer Canik P120 ve Zig M14 le atış yaptım.

Selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi