Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZIG M 1911 9 MM?
İyi akşamlar sayın forum üyeleri.
Hiç bir yerde Zig M1 9m ile ilgili bir başlık göremedim varsa ise özür diliyorum.
Bu silahı inceleyen sayın üyelerimiz var mıdır?
İnceleyenler bizle görüşlerini paylaşırsa çok memnun olurum. Zira son dönemlerde çok merak ettiğim bir silah.
Saygılarımla

Alıntı

Bu tabancayı inceleme imkânı olan üstadadımız forumdaşımız yok mudur ?

Alıntı

Merhaba,

Bu silah benim kısa listemde (diğerleri Zig 14 ve Canik L120).

Yurtdışı silah forumlarında epeyce yer etmiş. Çeşitli tanıtımları var ve çoğunlukla olumlu.
Hatta Hickok45 dahi bir tanıtım videosu çekmiş. .45 lik versiyonla onlarca mermi atıyor.

Silah klasik 1911 platformu. Asıl platform .45 likte olsa yüzyıl içinde çok değişik çaplarda üretilmiş.
Tisaş bu silahın üzerine birşey koymamış, tam anlamıyla kopyalamış.
Bu sebeple modifiye etmeye oldukça uygun.

Paslanmaz çelik ile Siyah Krom arasında farklar var. Tisaş'ın sitesindeki fotoğraflarda farkları görebilirsiniz. (örneğin kunduz kuyruğu ve gez)

400 USD civarında bir fiyatla bir çok ülkede satılıyor.
Genel kanı şu ; "Bu fiyat için gayet iyi".

Namluyu Tisaş kendi üretiyor ve oldukça iddialı.

9mm kullanma şansım olmadı , ama .45 lik versiyonu poligonda denedim.

Silah için en son yetkililerle konuştuğumda ömür boyu garanti veriyoruz dediler. Resmiyette biindiğinde ne olur bilemiyorum. Peşin ödemelerde 175TL indirim var.
Bu indirimi de yeni güzel bir kabzaya yatırmak lazım. Plastik kabza olmamış, yakışmamış.

iyi Günler

Alıntı

Merhaba;

Uzun süren kısa liste değerlendirmelerimden sonra sonunda bir Zig M1 9mm Paslanmaz Çelik sahibi oldum.

Deneme amaçlı 50 atış yaptım. Her iki şarjörü 5 erli doldurarak dört grup atış yaptıktan sonra , şarjörleri tam doldurup 3 grup daha atış yaptım. (Şarjörler tam dolu 9ar adet alıyor.)
50 adetten kalan bakiyeyide 10 metreden tek elle atış için kullandım.
En küçük bir sorun çıkmadı.

Müthiş bir keyif aldım.

1911 klonda olsa bir başka.
Harika bir kavrama, alışılmışın dışında bir tetik deneyimi, estetik bir görünüm.
Benim için şu ana kadar tam bir tatmin oldu.

Ayrıca bu kadar başarılı bir hedef atışını şimdiye kadar Glock 19 ve Sig Sauer'le yapabilmiştim.
Hatta tek elle Zig M1 deki başarım geçmişteki performansımın çok üzerinde oldu.

Şimdi gerçekten anlıyorumki her atıcının bir silahı varmış benimkide 1911 modeli.

Alır almaz özel siparişle yaptırdığım kabzayı taktım Smile
En kısa zamanda resimlerini sizlerle paylaşacağım.

İyi günler.

Alıntı

Sn. İlbay hayırlı uğurlu olsun efendim. Aşağı yukarı aynı kısa listeye sahiptik. Ben Canik'te karar kıldım, siz de iyice araştırarak Tisaş'a karar vermişsiniz. Sadece poligonda kullanmanız dileğiyle.
Saygılar..

Alıntı

Sayın ilbay
Öncelikle silahını hayırlı uğurlu olsun.
Son zamanlarda benimde dikkatı mı çeken fakat inceleme imkanım olmayan bu silahın bir forumdaşımız tarafından alınmış olmasına çok sevindim.
Silah hakkında ki görüşlerini paylaşmışsız zaten sizi mutlu etmesine gerçekten çok sevindim.
En kısa zamanda fotoğrafları bekliyoruz.
Saygılarımla..

Alıntı

Alıntı

İyi dilekleriniz için teşekkürler,
Resimleri çektim ancak kalitesinde memnun olmadım, tekrar deneyeceğim.

İnternette mevcut Zig1911 Paslanmaz Çelik görselleri ile .45 lik yerine 9mm olması hariç aynı.

Şu ana kadar tetik düşürücü "Snap Caps" kullanarak epeyce kuru tetik çalışması yaptım.
Silahın tetik yayları yumuşadı ( ya da parmak kaslarım gelişti Smile )
Tetik düşürücü kullanmama rağmen seri ve çok adetli sürgü manipülasyonu yapmadım.
Kullandığım tetik düşürücüler kırmızı renkli Still Crin'ler.
Sürme tetik düşürme ve boşaltma sonrası bunların üzerinde oluşan izlere baktım. Kovan üzerindeki olağan izlerden başka bir iz oluşmadı.

Sürgü kızaklarının atış, namluya tetik düşürücü sürme - boşaltma, temizleme ve yağlama sonrası ilk günküne nazaran alıştığını söyleyebilirim.

Namlu yüzüğü "Bushing" klerensi harika,namluda oynama, sarsıntı yok.

Silah üzerinde çok dikkatli bakılınca farkedilebilen çok hafif bir iki kusur tespit ettim. Örneğin sağ yandaki emniyet mandalı soldakine nazaran biraz daha aşağıda gibi.
Birde horozun iğne üzerine oturduğu pozisyonda sağ klerens ile sol klerens arasında zor farkedilen bir eşitsizlik var.

Her iki şarjör takılışta sert ancak çıkarırken serbest düşüyorlar. Zamanla şarjör düşürme mandalı ile şarjörler de uyum içine girerler sanıyorum.

Genel olarak işçiliği güzel buldum. CNC tezgah izleri, çapak veya çizik gibi görsel kusurlar yok.
Sürgünün parklak yanaklarıyla , namlu altı gibi parlatılmamış bölgelerin görsel uyumu çok harika.
Bunun fotoğrafla yansıtılması için profesyonel çekim gerekiyor.

Silahla ilgili izlenimlerime devam etmeden bir 50 atış daha yapmak istiyorum.
Kısmetse bu yakınlarda bir poligon ziyareti yapacağım.

İyi günler.

Alıntı

Sayın ilbay;
Bazı denk geldiği yorumlarda zig m1911 lerin namlu yüzüğüne bağlı olarak grupman yapmakta sıkıntı olduğunu onun için orijinal Colt namlu yüzükleri ile değiştirmek gerektiğini söylüyorlardı.
Sizde öyle birşey düşünüyor musunuz ?
Saygılarımla

Alıntı

Sn.Alpertunga,

Açıkçası ilk elli adet deneme atışımda hırsla grupman yapmaya çalışmadım daha çok silahı denemek, tanımak ve kefiy almayı amaçladığım için değişik mesaflerde atışlar denedim.

Benim şahsi atış becerim ve başarı grafiğim açısından bakıldığında grupmanda bir sıkıntı görmedim henüz.
10 metreden 5 atış ta yaklaşık 15 cmlik bir çap elde ettim , diğer mesafelerdeki dağılım çapının büyüklüğü silahtan değil bizzat şahsım olan atıcıdan diye düşünüyorum Smile

Daha bu silahı alırken modifiye etme planlarımı yapmıştım bile.
İlk sırada uygun 1911 yay seti alıp değişime başlamak, sonrasında ayarlı gez ve son olarakta emniyet mandallarının değişimi vardı.
Aslında ayarlı gezi taktırırsam hayalim bir de Magwell eklemek. Kabze kapak vida yuvalarına oturan değilde , ana yay muhafazalı olan türü düşünüyorum.
Yalnız uygun kabze kapakları ve şarjör topukları ile birlikte iyi bir yatırım oluyor.
Tüm bunlar için bir yurt dışı seyahati denk düşürmek lazım.

Namlu yüzüğü değiştirmeyi araştırdım ancak planlamadım. Her ne kadar elimizdeki silah klonda olsa Türk elinden çıkmış; biz bazı şeyleri yabancılardan daha iyi bildiğimizi iddia ettiğimizden bir yerlerde bir şeyleri standart dışı üretmiş olabiliriz.
Yinede yolum yurt dışına düşerde namlu yüzüğü bulursam almayı düşünüyorum tabii.

Selamlar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi