Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SA İNCELEME VE ATIŞ
Yorumsuz.
Buyurun efendim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
shooter25
Sayın Ortaç,

Elinize, emeğinize sağlık.

TP9SA'nın iğne düşürme mandalı (decocker) ile ilgili benim eklemek istediğim bir ufak not var:

Decocker, uygulamada 2 farklı amaç için kullanılmakta;

-Bunlardan ilki silah boşken bakım, temizleme v.b. amaçla sahra sökümü için tetik düşürmeden kurulu iğneyi güvenle devre dışı bırakmak için. Fonksiyonel mi, evet, özellikle evde, iş yerinde söküm yaparken gereksiz yere tetik düşürerek söküm yapmak yerine bu mandalın kullanılması uygun olabilir. Dalgınlıkla atım yatağı boşaltılmadan söküm öncesi unutularak tetik düşürüp kazaya sebep olacak bir durumu ortadan kaldırılabilir. Peki elzem mi? Kesinlikle hayır! Zaten bilinçli bir atıcı, gerekli güvenlik önlemlerini alarak ve kontrolleri yaparak, yani silahının şarjörünü sökmeden, namludaki fişeği boşaltmadan gereksiz yere tetik düşürmeyeceğinden çokta elzem bir opsiyon olarak görmüyorum!

-Decocker'ın uygulamadaki bir diğer kullanım amacı, sürgü manipüle edilerek atım yatağına mermi sürüldükten sonra, yine kurulu iğne düşürülerek "sözde" güvenli taşıma adına kullanılmasıdır ki; bu noktada bana göre bu silahı atım yatağı tamamen boş taşımakla, atım yatağı dolu ve iğne düşürülmüş olarak taşımak arasında uygulamada hiç bir fark olmayıp, bana göre kesinlikle gereksiz ve atıcının "kendi sağlığı" açısından zararlı bir kullanım şeklidir.

Eğer bu silahın decocker'ı sadece yukarıdaki ilk kullanım amacı için (sadece atım yatağı boşken, yani namlu dolu indikatörü inaktifken) kullanılabilir olsaydı, bence çok daha işe yarayan bir özellik olabilir. Ayrıca atım yatağında mermi varken, yani namlu dolu indikatörü devredeyken, decocker mandalı devre dışı kalsaydı daha mantıklı bir kullanım şekli olabilirdi.

Özetle, silah dolu, namlu dolu indikatörü devrede ve iğne kurulu iken decocker devre dışı; silah boş, namlusu boş ve sadece söküm öncesi güvenli iğne düşürme amaçlı kullanılan bir mandal olması bence bu silahı daha tercih edilen bir tabanca yapabilirdi.

İşte yukarıdaki gerekçe ile ben TP9SF (decocker'ı olmayan, sizin de sahip olduğunuz modelini) tanıtımını yaptığınız mevcut TP9SA modeline yeğ tutarım. Tekrar ellerinize sağlık efendim.

Saygılarımla

Alıntı

Sn.ORTAÇ,

Bu tabancalarda kullanılması gereken kılıflar konusundaki önerinizi bir adım öteye götürerek naçizane şu tavsiyede bulunmak isterim; Sadece tek hareketli ateşleme sistemi ve tetiği olan, namlu fişek yatağına fişek sürüldüğünde ateşleme sisteminin tam kurulu bir şekilde beklediği, ancak ateşleme iğnesi veya horozunu kuran elemanları ( sear / horoz tulumbası ) ayrıca kilitlenmeyen tabancaları kesinle namlu fişek yatağına fişek sürülü bir şekilde taşımayınız!

TP9 SA, namlusuna fişek sürüldüğünde ateşleme iğnesi tam kurulu bir pozisyonda, yani horozlu bir tabancanın horozunun tam kurulu olduğu pozisyonda bekler. Bu pozisyonda horozlu tabancalarda;

1. Browning, Colt 1911, CZ 75 ve benzerlerinde gövdedeki emniyet manivelası ile horoz kurma parçası kilitlenir.

2. Beretta 92, S&W 5906, SIG Sauer P 226 ve benzerlerinde horoz bir manivela ile tekrar düşürülür.

Ve bu silahlar namlu fişek yatağı dolu olarak bu şekilde taşınır.

Sadece tek hareketli ve horozsuz iğne ateşlemeli tabancaların tipik örneklerinden birisi HS' dir. HS' de iğne kurma parçası ( sear ) ayrıca bir kabza emniyeti ile kilitlenir. Bunun manuel emniyet manivelalarından farkı, kabza bırakıldığı anda otomatik olarak devreye girerek kurma parçasını kilitlemesi, kabza kavrandığı anda ise yine otomatik olarak tekrar serbest bırakmasıdır. Bunun ne kadar hayati bir konu olduğunu şöyle izah edeyim, EGM ihale süreçleri esnasında, IM Metal HS' ye bizde silahların kılıflarında namlu fişek yatağı boş olarak taşındığı belirtilerek, zaten üzerinde ayrı bir tetik emniyeti ve iğne emniyeti mevcut olan kabza emniyeti iptal edilmiş bir model önerebilecekleri söylendiğinde, adamların cevapları şu olmuştu; Are you crazy?..No way!

Ha, namluya fişek sürdünüz, sürgüdeki düğme ile de iğneyi boşalttınız. Bu durumda tetiği iğneyi kurup ateşlemeyecek bir tabancada yapabileceğiniz iki şey var;

1. Silahı çekip, sürgüyü diğer elinizle bir kaç milimetre çekip bırakmak.

Stres altında bunu yapabilecek kadar mahir olsanız bile, kısa mesafeli çekip bırakma esnasında sürgünün tekrar yerine oturma garantisi olmayacaktır, en güzeli sürgüyü bir kaç milimetre çekip bıraktıktan sonra arkasından da bir darbe ile yerine oturtmaktır.

2. Silahı çekip, sert bir sürgü manevrası ile silahı kurmak.

Bu durumda da namlu fişek yatağındaki bir fişek israf edilmiş olacaktır.

Hasılı, TP9 SA, hangi tür kılıfla olursa olsun, kesinlikle namlu fişek yatağına fişek sürülü olarak kılıfa konulmamalı, taşınmamalıdır!

TP9 SA, dolu şarjör, boş namlu fişek yatağı ile kılıfa konulmalı, silah çekilip, çek-bırak sürgü manevrası ile tam dolduruş yapılarak silah kurulmalıdır.

Tabii bu silahını sadece poligonda kullanmayan kişiler için bir başka paradoksu gündeme getiren bir durumdur. Şöyle ki;

Silahı çektiniz, tam dolduruşla kurdunuz, ateşlediniz veya ateşlemediniz, silahınızı tekrar kılıfına koyacaksınız, sahadasınız, ne yapacaksınız? Seçenekler;

1. Sarjörü çıkar...Sürgü manevrası yap...Namlu fişek yatağını boşalt...Tetik düşür veya sürgüdeki düğme ile iğneyi boşalt...Şarjörü geri tak...Silahı kılıfına koy.

2. Sürgüdeki düğme ile iğneyi boşalt. Silahı kılıfına koy.

Kas hafızası, tutarlık, devamlılık, disiplin birinci uygulamayı gerektirir. Peki sahada her zaman bunu yapmak mümkün müdür? Üretici ve hedef müşteri kitlesi mümkün olduğunu düşünmüş olsa gerek ki tasarım ve üretim bu şekilde yapılmış.

İkinci uygulama sonrası ise silahınızı tekrar çekmek zorunda kalırsanız stres altında kas hafızanız size namlu fişek yatağındaki bir fişeği israf ettirerek silahınızı tekrar atışa hazır hale getirecektir.

Peki gerçekte stres ve adrenalin yükü altında zihin, kas hafızası ve refleksler ne yapacaktır; Silahı namlu fişek yatağı dolu, tam kurulu ve kilitlenmemiş olarak kılıfa koyacaktır.

Saygılar.

Alıntı

Ben de bir düzeltme yapmak istiyorum, başka bir başlıkta bir üyenin bir paylaşım sırasında belirtmesi üzerine, yanlış kullanımımı düzeltmişti, yanıltıcı bir durum yaratabilir endişesiyle yenilemek istedim.

Yukarıdaki videoda, silahın arkasındaki kırmızı pinin silah dolu göstergesi olduğu belirtiliyor. P99 da olduğu için ben de öyle sanıyordum daha doğrusu bu pini bir "silah dolu göstergesi" olarak ele alıyordum oysa sürgü arkasındaki kırmızı uçlu pin, "silah dolu göstergesi"olarak ele alınmamalı.

Bu pin, îğnenin kurulu olduğunu gösteriyor, silahın dolu olmasına ilişkin birincil bilgi vermiyor. Bunun klavuzlardaki ismi "striker status indicator". İğne durum göstergesi diyelim basitçe.

Ben de bir süre sonra bu pini böyle bilip durdum, fakat yanlış tanımlamaydı. Namluya mermi sürüp iğneyi düşürdüğünüz durumlar olabilir. Bu pinin yanlış değerlendirilmesi sorun yaratabilir diye düzeltmek istedim.

Alıntı

(06-11-2015, 10:38 AM)lupus demiş ki: Hasılı, TP9 SA, hangi tür kılıfla olursa olsun, kesinlikle namlu fişek yatağına fişek sürülü olarak kılıfa konulmamalı, taşınmamalıdır!

Sn. lupus,
Bu önemli bilgi için teşekkürler. Aynı durum TP9 SF için de geçerli midir?

Saygımlarımla

Alıntı

(06-11-2015, 11:45 AM)Rangeman demiş ki:
(06-11-2015, 10:38 AM)lupus demiş ki: Hasılı, TP9 SA, hangi tür kılıfla olursa olsun, kesinlikle namlu fişek yatağına fişek sürülü olarak kılıfa konulmamalı, taşınmamalıdır!

Aynı durum TP9 SF için de geçerli midir?

Sn.Rangeman,

TP9 SF' nin ateşleme sistemi SA ile birebir aynıdır, yani sadece tek hareketlidir ve namlu fişek yatağı doldurulduğunda iğne tam kurulu olarak bekler. SF' nin SA' dan farkı sürgü üzerinde iğne boşaltma düğmesi olmamasıdır. SF modelinde iğneyi sadece tetiği düşürerek boşaltabilirsiniz, ki bence bu SA' ya göre çok daha az kafa karıştıran, teknik ve mekanik olarak da çok daha emniyetli ve güvenilir bir sistem.

Sorunuza dönecek olursak, SF modeli de namlu fişek yatağı boş olarak kılıfa girmeli, ihtiyaç hasıl olduğunda çekilip, sürgü manevrası ile tam doldurulmalı ve kurulmalıdır.

Saygılar.

Alıntı

Sn. lupus,
Teşekkür ederim. Daha önce TP9 v1 ile ilgili yapılan şikayetlerle birleşince bu bilgi benim için TP9 fikrini gözden geçirtecek kadar önemli.

Saygılarımla

Alıntı

Geçtiğimiz yıl firmanın Genel Müdürü Utku Aral, bu silahla ilgili bir açıklama yapmış.

Silahın, üstünlüklerini anlatırken ateşleme sistemine ilişkin verdiği teknik bilgi tartışmaya katkıda bulunabilir.

"TP9 serisi silahlarımız, dünyadaki iğne ateşleme sistemli benzerlerine (Glock, Sig Sauer, Steyr) daha da üstünlük sağlayan güvenli iğne düşürme mandalına da sahiptir. Dolayısı ile bazı gazetelerde çıkan haberlerde söz konusu olan menfur olayın gerçekleşme şekli kriminal raporları ile ortaya zaten çıkacaktır. Menfur olayın, polimer gövdeli, iğne ateşleme sistemli son jenerasyon ve dünyadaki gelişmiş bütün ülkelerin emniyet teşkilatları tarafından yıllardır tercih edilen tabancaların, maalesef ülkemizde üretim teknolojilerine ulaşamamış kişi veya kurumlarca yanlış ve kasıtlı yönlendirildiği ortadadır."

"İğne ateşleme sistemli tabancalar gerekli bütün emniyet sistemlerine haizdir. Söz konusu silahlarda, tetik çekilmeden ateşlemeyi engelleyen 'iğne bloğu emniyeti', bilinçsizce tetiğin çekilmesini engelleyen 'tetik emniyeti' standart emniyet sistemleri olarak bulunmaktadır" dedi.

Bu tetik güvenlik sistemlerine göre bu silah dolu olarak rahatlıkla taşınabilir görünüyor. Veya öyle değil.

Alıntı

TP9 SA düşünce decockerin iğneyi boşaltabileceği konusunda bir video;

Alıntı

Sayın Cem321 in paylaştığı video kanalından bir TP9SA testi de ben buldum.

Burada 1150 atım testi yapılıyor ve 950 den sonra kıvranmalar başlıyor.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi