Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
(04-08-2018, 05:59 PM)Carbon12 demiş ki: Sn. Triggernazi,
(04-08-2018, 03:47 PM)Triggernazi demiş ki: Orjinalinden kastı Q5 match değil standart PPQ olsada reklam kokmaması için isim vermeyi tercih etmemekti.
PPQ sahibi olup 25 binin üzerinde atışı deviren biri olarak, SFX yada herhangi bir canik serisinde tetiğin aynı olmadığını rahatlıkla belirtebilirim.
2 tabancayıda yan yana söküp parça kesim, tolerans,işçilik ve parça temizliği kıyaslandığında neden aynı dizayna sahip olmalarına rağmen aynı kalitede olmadıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Walther temsilcisi değilseniz, zannediyorum reklamla bir ilgisi olmayacaktır. 
Aynı kalitede olmadığı aşikar, eğer sadece tetik ağırlığının orjnaline dönmesinden bahsediliyorsa; hali hazırda daha yumuşak bir tetik ile bağlantılı daha yumuşak bir FPB yayı tetiği orjinaline döndürmez, daha soft bir tetik anlamında uzaklaştırır. Bu kişiye ve duruma göre olumlu veya olumsuz olabilir.

Cajun gun works FPB yayını gereksiz olduğu için üretmiş olamayacağından savunduğunuz tezde yanlıştır.

Ben yayın gereksiz üretildiğini değil, arkadaşın gereksiz yere değiştirdiğini savunuyorum. Kar amacı güden bir firma gereksiz yere bir üretim yapmaz.

Canik FPB'nin kendisini, yuvasını ve mekanik çalışma temizliğini ki bunlar çok ufak nuanslardan ibarettir, herbir tabancada standart halde üretebilecek takım ve tezgahlara maalesef henüz sahip değildir.

Model olarak çok spesifik parçalar olmadığından, bu tezinize katılmıyorum. Belki de katılmak istemiyorum, Canik'in tezgahlarını görmedim. Bence FPB yuvasının cerakote kaplanması hata.
Bu arada PPQ larda bu yuva cerakote kaplanıyor mu? (hiç söküp incelemediğim için sadece soruyorum)

Şüphesizki ateşleme iğnesi emniyetine ait yay size gereksiz gibi görünsede fpb yayının kendiside...

Cümleniz ve devamı sanki FPB yayı gereksiz demişim gibi olmadı mı? Herhalde kimse böyle düşünmeyecektir. 

Bu kadar basit bir konuyu içinden çıkılamayacak hale getirmişsiniz, tekrar izah edeyim.

FBP yayının genelde sağladığı husus tetik kolunun, geriye doğru hareket ederken ateşleme iğne emniyetine teması sırasında direnç seviyesini belirlemektir, yay ne kadar yumuşak olursa blok o kadar az kuvvet ile yukarıya kalkarak iğne yolunu açacaktır buda gene tezinizin tam aksine soft tetikten uzaklaştırmaz zıttına soft tetiğe dahada yakınlaştırır.

Hassas tetik karakteristiğindeki diğer bileşenler tetik kolunun gövdeye temas yüzeyi, iğne yayının sertliği, iğne ve iğne yakalayıcı parçaların birbirine temas yüzeylerindeki işçilik temizliğide esastır.

Bunun dışında tetik kolu ile iğne emniyet bloğunun temas yüzeylerinin temizliği, buna istinaden iğne emniyet bloğunun içerisinde hareket etmiş olduğu yuvanın yüzey tesviyeside konuya etkendir. 
Tüm bunların hepsini marka gibi imal etmek ne yaptığını iyi bilmeyi ve tasarlanan mekaniğe hakim olmayı gerektirirki burdada işin aslı öne çıkmaktadır.

Üretilen yayın gereksiz yere kullanıldığını iddia etmek Türkçe'de bu yayın bir işe yaramadığı ve herhangi bir fayda sağlamadığı şeklinde anlaşılmaktadır. 

Öte yandan sandığınızın aksine model olarak oldukça spesifik parçalar olup polymer gövdeli tabancalar arasında tamami ile Walther'grubu tarafından bu kadar spesifik olan parçalar tasarlanmakta rağbet gördüğü zaman ise pek çok firma tarafından kopyalanmaktadır.
Zaman zaman hassas ve toleransı dar olarak nitelendirilmelerininde nedeni budur.
CZ vs HK iğne emniyet bloğu ile alakalı aynı standartı seri üretimde yakalamak ile uğraşmak istememelerinden ötürü iğne emniyetine ait dizaynı değiştirmiştir.

Muadili olan polymer gövdeli tabancalara ait ateşleme iğnesi emniyet bloğu ve tetik koluna ait parçaların birbirine temas yüzeylerini incelerseniz Walther'da temas yüzeylerinin mümkün mertebe azaltılması maksadı ile sivriltildiğini, tetik kolunun ise seyir halinde iken gövdeye temas etmemesi için yarım dairesel bir küre eklenilerek sadece polymer gövde içerisinde kolun yarım küre şeklindeki bombe üzerinde gövde ile temas ederek hareket ettiğini gözlemleme imkanınızda olacaktır.

Hatta ateşleme iğnesi yayının sertliğinide geçtim, PPQ'da iğne emniyet bloğunun kendi ağırlığının azaltılması maksadı ile ortasının delik içinin boş olacak şekilde üretildiğini görebilirsiniz, burda yapılmaya çalışılan emniyet bloğunun ağırlığını azaltarak açılma kapanma sırasındaki uygulanan kuvveti dahada düşürmektir.
(ne gerek var değilmi?)

Sırası ile iğne yayı,tetik yayı,tetik kolu temas yüzeyi, tetik kolu iğne emniyeti temas yüzeyi,iğne emniyet bloğu yayı sertliği,bloğun ve bloğun hareket ettiği yüzeyin tesviyesi,bloğun parça ağırlı, iğne ile iğne yakalama parçasının temas noktalarındaki yüzey tesviyesi gibi her ünite için spesifik işçilik detayı ve dikkat isteyen bir tasarımı, seri üretim bandında standart olarak fabrikadan çıkarabilmek maalesef her babayiğidin harcı değildir. Markaları marka yapanlarda bunlardır.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
(04-08-2018, 07:21 PM)Triggernazi demiş ki: Bu kadar basit bir konuyu içinden çıkılamayacak hale getirmişsiniz, tekrar izah edeyim.

İçinden çıkılamayacak bir duruma getirecek bir şey söylemedim. Açık ve net. 
İzahınız için zahmet etmişsiniz ancak faydalı bilgilerle dolu, mutlaka istifade edilecektir.

FBP yayının genelde sağladığı husus tetik kolunun, geriye doğru hareket ederken ateşleme iğne emniyetine teması sırasında direnç seviyesini belirlemektir, yay ne kadar yumuşak olursa blok o kadar az kuvvet ile yukarıya kalkarak iğne yolunu açacaktır buda gene tezinizin tam aksine soft tetikten uzaklaştırmaz zıttına soft tetiğe dahada yakınlaştırır.

Alıntı: ...daha soft bir tetik anlamında uzaklaştırır.

Söylediğiniz şey, benimki ile aynı olmasına rağmen nasıl farklı bir anlam çıkarabildiniz anlamadım!

Üretilen yayın gereksiz yere kullanıldığını iddia etmek Türkçe'de bu yayın bir işe yaramadığı ve herhangi bir fayda sağlamadığı şeklinde anlaşılmaktadır. 

Yukarıdaki cümleden farklı bir anlam çıkarabildiğinize göre, Türkçe konusuna hiç girmeyelim. 

Hatta ateşleme iğnesi yayının sertliğinide geçtim, PPQ'da iğne emniyet bloğunun kendi ağırlığının azaltılması maksadı ile ortasının delik içinin boş olacak şekilde üretildiğini görebilirsiniz, burda yapılmaya çalışılan emniyet bloğunun ağırlığını azaltarak açılma kapanma sırasındaki uygulanan kuvveti dahada düşürmektir.
(ne gerek var değilmi?)

Kendiniz açıklayıp benim adıma da yorumlamışsınız. Böylelikle bana konuşacak bir şey kalmadı. 

...maalesef her babayiğidin harcı değildir. Markaları marka yapanlarda bunlardır...

Markalar hep marka olarak kalacak fakat, sizin babayiğitlerden farklı olarak markaları marka yaptığını zanneden modifikatör "babayiğitler" hiç tükenmeyecek.

Konu, yazılanların anlaşılamadığı bir ortamda farklı noktalara gittiğinden kendi adıma bu konu ile ilgili son mesajımdır.

Saygılar.

Alıntı

Ne diyeyim bazı şeyleri kabul edememek tabiki sıkıntı yaratacaktır, yorum okuyanların takdirine...

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
bodrum28
Merhabalar,

Sökmeyi takmayı seviyorum demiştim ya şurada, http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...25&page=25 gerçekten öyle Smile

Bu benim Canik TP9 SFx, Mayıs 2018 etiketi var kutuda, ben Haziran'da aldım, 1190 atım olmuş, hepsi Ankara'da DAB poligon'da atıldı (kendi silahımdan öncede poligonun "Elite" silahıyla 520 atım yapmışım). Herhangi bir ateşli silahla bütün tecrübem bu kadar şimdilik. Adım adım sökebildiğim kadar söküp temizliyorum (model araba - RC işleriyle uğraştım, minik minik çok detay vardır, oradan bulaşmış bir heves olabilir)

Yeni üye olarak en uygun başlık burası gibi geldi, burada paylaşım istedim. Hazır konu iğne blok emniyeti yayından da açılmışken, mavi yayın dikkatimi çektiğini söylemeliyim.

Söktüğüm parçaları, ve yuvalarını temizleyip taktım.

Buyurunuz, selam ve saygılarımla...

[Resim: IMG_3432_FPB_t_rnak_ve_yaylar.png]

[Resim: IMG_3413_FPB.png]

[Resim: IMG_3420.jpg]

[Resim: IMG_E3422.jpg]

[Resim: IMG_E3423.jpg]

[Resim: IMG_E3431.jpg]

Alıntı
11 üye teşekkür etti:
karabasan, alone61, FRD, 6patlar, sirflayer, efe1753, ombra, orhancengizk, lenduha, Murata, Pistov
Merhabalar tekrar,

Bu da benim Canik TP9 SFx'in alt gövde sökümü

En zorlanacağımı düşündüğüm yer namlu kilidi mandalının pimiydi, (daha önce bir amerikalı abi videosunda oldukça zorlanmıştı). Küçük bir çivi bulup, sivri ucunu kestim, üstten değil alttan itekledim pimi, çok rahat, kayarak çıktı. Çivinin gövdeye sürttüğü yere isteyen maske bandıyla koruma yapabilir, ben yapmadım bir iz de oluşmadı zaten.

[Resim: IMG_3560.jpg]

[Resim: IMG_3561.jpg]

[Resim: IMG_3562.jpg]

Sürgü tutucu yayı'nın pozisyonu, (her zamanki gibi bol foto çekip, geri takarken aksilik yaşamayayım diyorum)

[Resim: IMG_3563.jpg]

[Resim: IMG_3564.jpg]

Yukarıdaki namlu kilidi pimini çekerken, bir parmağınız namlu kilidinde olsun, fotoğraftaki yay namlu kilidiyle beraber çok güzel fırlıyor Smile

[Resim: IMG_3565.jpg]

Sırada tetik kasası pimi var

[Resim: IMG_3566.jpg]

[Resim: IMG_3567.jpg]

[Resim: IMG_3568.jpg]

Punch kısa gelirse, uygun bir alyan ve elinizle iterek çıkartabilirsiniz

[Resim: IMG_3569.jpg]

Şimdi de tetik ve sürgü tutucu mil

[Resim: IMG_3570.jpg]

[Resim: IMG_3571.jpg]

[Resim: IMG_3572.jpg]

[Resim: IMG_3574.jpg]

Tetik kasası (Canik kullanım kılavuzunda öyle diyor), bunun sökümü biraz sabırla yapılmalı, (bir sonraki mesajda devam ediyorum....)

[Resim: IMG_3575.jpg]

aluminum oxide uses

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
alone61, 6patlar, sem, sirflayer, ombra, lenduha, Pistov
Eveeet, tetik kasası sökümü, önce arka taraftan küçük bir düz tornavidayı, fotoğraftaki araya sokup, gövdeyi kaldıraç gibi kullanıp azcık oynattım...

[Resim: IMG_3576.jpg]

... sonra ön tarafında beliren açıklığı kullanarak gen düz tornavidayla biraz daha yukarı kaldırdım (her seferinde çok az)

[Resim: IMG_3577.jpg]

Sırasıyla iki üç defa önden ve arkadan küçük küçük kaldırınca tetik kasası da zorlanmadan çıktı

[Resim: IMG_3578.jpg]

[Resim: IMG_3579.jpg]

[Resim: IMG_3580.jpg]

Aşağıdaki sürgü tutucu yayı, tetik kasasıyla gövde arasında kalıyor, tetik kasasını geri takarken, önce bu yayı yerine oturtmayı unutmamak gerekiyor. Sürgü tutucu sonradan takılabiliyor.

[Resim: IMG_3581.jpg]

[Resim: IMG_3582.jpg]

Aşağıda özet görüntüyü bulabilirsiniz Smile

[Resim: IMG_3584.jpg]

Sonra, tetik, tetik mafsalı ve tetik yayını beraber çıkardım, tetiği yavaşça yukarı doğru sürdüm

[Resim: IMG_3585.jpg]

[Resim: IMG_3586.jpg]

[Resim: IMG_3587.jpg]

[Resim: IMG_3588.jpg]

Alttaki fotoğraftaki tetik yayını ön taraftaki yuvasından küçük kargaburun ile kurtardım...

[Resim: IMG_3589.jpg]

[Resim: IMG_3590.jpg]

[Resim: IMG_3592.jpg]

Fişek atacağında sıra (aşağıdaki fotoğrafta içinde tetik mandalı, iğne kurtarma mandalı olan...)

[Resim: IMG_3591.jpg]

Bir tane pim tutuyor

[Resim: IMG_3593.jpg]

[Resim: IMG_3594.jpg]

Bunu da oturduğu yerden çıkarmak için parmaklarıma aşağıdaki şekilleri verip destek alıp, gövdeyi bir miktar esnetince, rahatça yukarı doğru çekebildim...

[Resim: IMG_3595.jpg]

[Resim: IMG_3596.jpg]

[Resim: IMG_3597.jpg]

Temizlik öncesi son durum, takma işine girişmeden önce bir kahveyle soluklanıp, acele etmeden, zevkli zevkli çalışmak lazım Smile

[Resim: IMG_3598.jpg]

Belki bu söküm bakım işlerini ileride büyüyüp tam üye olunca Smile ayrı başlıklara taşırım.

Tüm üyelere selam ve saygılarımla...

Alıntı
22 üye teşekkür etti:
karabasan, alone61, FRD, 6patlar, tirendaz, sem, sirflayer, XXAHMETXX, efe1753, Karagoz, batuhanvurall, ombra, orhancengizk, Murphy, Carbon12, lenduha, bilhan, Triggernazi, Murata, Pistov, demirci57, Zemre10
Muhteşem bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık. Hoş geldiniz bu arada.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
red
Sn karabasan,

Hoş bulduk, çok teşekkür ederim

Saygılarımla,

Alıntı

Sayın Red elinize, sabrınıza ve dilinize sağlık. TP serisi tabanca sahibi olan arkadaşlarımız için gerekli görsellerle süslenmiş, ayrıntılı bir söküm çalışması olmuş. Umuyorum ki kahvenizi içtikten sonra tabancanızı doğrulukla ve parça artırmaksızın toplayabilmiş sinizdir. Big Grin Big Grin Big Grin
Saygılarımla...

Alıntı

Sn. 6patlar,

Taktım taktım Smile

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, işe yararsa çok memnun olurum. Merak edenler için detaylı sökme takma konusunda benim youtube?ta bulabildiğim tek kanal ?practical shooter?

Saygılarımla,

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi