Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
19:49

Saygılarımla.

Alıntı

Sadece canik değil,her tabanca markası için böyle fiziki testler belirleyici net sonuçlar veremiyor.Bir videoda çamur pislik bulamacından çıkan tabanca tıkır tıkır çalışırken bir başkasına ait videoda aynı marka model tabanca can çekişebiliyor.Benim şahsen bu testlerden aldığım tek ders tabancanızı çamura sokmayın.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
scarface4086, foottwo
Aslında videonun bu kısmında çamurdan bahsedilmiyor. Su ile yıkanıp kurutulmuş, yani hareketli ve sürtünmeye mukavim kısımlarında yağ olmadan tabanca ile atış denemesi yapılıyor... Sürtünmeyi azaltan çamur ve su olduğunda atışlar sorunsuz zaten. Aynı kuru durumda Beretta ile yapılan atışların sorunsuz olduğu belirtiliyor. 

Örnek ne kadar doğru olur bilemiyorum, kabzasından yağ damlayana dek yağlanmadığı sürece Barak BR 36 tüfeğim takılmadan atış yapamıyor. Çünkü sürtünen parçaların malzeme işçiliği çok hassas değil. Yağ ise kaba işçilikten kaynaklı sürtünmeleri tolere ediyor.  Diğer taraftan bir kaç yüz atış sonrası kurşun ve kurum dolu Beretta'nın mekanizması halen kusursuz işliyor. Çünkü metal parçalar birbirine hemen hemen hiç sürtmüyor.

Bir tanıdığın Smith Wesson revolverindeki saatçi işçiliğini gördüğümde ne kadar şaşırdığımı hatırlıyorum. Kılcal boşluklar, mükemmel hassasiyet, zaten hiç yağlanmasam bile kusursuz çalışırım diyordu. Bizim yerli silah üretiminde de işçilik ve malzeme kalitesi göreni şaşırtan modellerin olması en büyük gururumuz olur... TP9 SF'in bükülmüş teneke görünümlü sürgü tutma mandalını beğenen tek bir kişi var mı? Karalama amaçlı değil, benim de almak istediğim bu modeli kullananlara samimiyetle soruyorum. Diğer kısımlardaki işçiliğe hiç girmiyorum.

Saygılar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Zemre10, tirendaz
Herkese selamlar saygılar .

İki gün önce İstanbul MKEK' de konuştuğum CANİK firması yetkilisi TP9 SFX modeli ile 170 mt mesafedeki hedefi vurduklarını söyledi! Benzeri diğer yerli tabancaların 80-100 mt olarak verdikleri bir sınır için 1,5-2 cm uzun bir namluyla bu mesafe gerçekçi midir? Ne olur ustalarımız '' O kadar mesafeye atsa ne olacak, atmasa ne olacak...'' diye kızmasın bana.

Saygılarımla

Alıntı

(25-05-2017, 10:05 AM)hevesliamator demiş ki: Herkese selamlar saygılar .

İki gün önce İstanbul MKEK' de konuştuğum CANİK firması yetkilisi TP9 SFX modeli ile 170 mt mesafedeki hedefi vurduklarını söyledi! Benzeri diğer yerli tabancaların 80-100 mt olarak verdikleri bir sınır için 1,5-2 cm uzun bir namluyla bu mesafe gerçekçi midir? Ne olur ustalarımız '' O kadar mesafeye atsa ne olacak, atmasa ne olacak...'' diye kızmasın bana.

Sn. hevesliamator
Etkili menzil ile bir tabancanın falanca mesafedeki hedefi vurması farklı şeyler diye biliyorum. Sanırım siz bu iki farklı hususu karıştırdınız.
Saygılarımla...

Alıntı

http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...1+zorlamak

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
scarface4086, hevesliamator
Aslında etkili menzil konusunu nacizane yivsiz tüfek tecrübelerimden biliyorum.Ancak burada yetkilinin kastettiği zaten tam da buydu.Yani etkili menzili kastediyordu (kurşunun katettiği max.mesafeden bahsetmiyordu) .Benim de sormak isteyip beceremediğim şey bir çok benzer yerli tabancada etkili menzil 80 Mt lerde iken bu tabancada olabilir mi idi?

(Bu arada tabanca ruhsatı için Beşiktaş emn. dün evrakları verirken 3 hafta sürer dedi.İnanılmaz bir talep varmış.Bilgilerinize)

Alıntı

Aslında nacizane yivsiz tüfek tecrübelerimden etkili menzil olayını biliyorum ama yetkilinin söylediği tam da buydu ( yani kurşunun katettiği max. mesafeden vb bahsetmiyordu)..Benim de sormayı beceremediğim şey benzer segmentteki yerli tabancaların 80 Mt lerde verdiği etkili menzil bu tabancada 170 Mt olabilir mi idi?
Kısmen saçma da olsa sorularıma cevap verme nezaketini gösteren herkese sonsuz saygılarımla.

( Bu arada dün Beşiktaş Emn. tabanca ruhsatı için belgerimi verirken , inanılmaz bir talep ve yoğunluk olduğunu bu yüzden min. 3 hafta süreceğini söylediler.Bilgilerinize)

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi