Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
arada kurmadan iğne kaçırmasa, tam otomatik ateş gücünü ile dosta güven düşmana korkunsalan tabancamız olacak.

[/quote]

İğne kaçırma olayı olarak ne demek istediğinizi ve tam otomatik ateş gücü olarak neyi kast ettiğinizi anlayamadım. Benim kalbimde olan Glock 19gen4 aklıma yatan canik 55 tp9 sf olduğu için meraktan sordum.

Alıntı

(18-04-2016, 10:44 PM)msari demiş ki:
Alıntı: arada kurmadan iğne kaçırmasa, tam otomatik ateş gücünü ile dosta güven düşmana korkunsalan tabancamız olacak.

Benim kalbimde olan Glock 19 gen4 aklıma yatan canik 55 tp9 sf olduğu için meraktan sordum.

Sn.msari,

Bu iki tabanca teknik ve taktik olarak birbirlerinin muadili veya alternatifi değildir. İkisinin de polimer gövdeli ve iğne ateşleme sistemli olmaları haricinde, ne istediğini ve aradığını bilen kullanıcı açısından hiçbir ortak yönü yoktur.

Glock tetik ve ateşleme sistemi ile TP9 SF tetik ve ateşleme sistemi farklıdır.

Glock tetiği, stres altında irade dışı çekişlere engel olacak şekilde çekişi uzun ve ağırdır.
Glock ateşleme sistemi, emniyet elemanlarının ( tetik kolu emniyeti, otomatik iğne emniyeti ) mekanik hatalarında bile kapsülü ateşleyemeyecek şekildedir.

TP9 SF tetiği tamamen konfora odaklı, kısa ve hafiftir.
TP9 SF ateşleme sisteminde emniyet elemanları ( tetik kolu emniyeti, otomatik iğne emniyeti ) hata yapar ve iğne kapsüle ulaşırsa, fişek ateşlenir.

Glock iğnesi, horozu emniyet çentiğine kadar kurulu bir CZ, Sarsılmaz Kılınç horozu gibi bekler.
TP9 SF iğnesi tam kurulu bir CZ, Sarsılmaz Kılınç horozu gibi bekler.
Dolayısı ile kurma elemanları ve iğne emniyet elemanları arıza yapıp, Glock iğnesi kapsüle ulaşsa bile kapsülü ve fişeği ateşleyemez, SF iğnesi ateşler.
Bu bağlamda teknik olarak TP9 SF' nin mevcut ithal modeller arasındaki alternatifi Glock değil, Walther PPQ' dur.

Glock tetik çekişi uzun ve ağırdır, ele alır almaz başarılı olmak zordur.
TP9 SF' nin tetik çekişi kısa ve hafiftir, ele alır almaz başarılı olmak daha kolaydır.

Glock tetiği ve ateşleme sistemi, stres altında ve namlu fişek yatağı dolu olarak kılıfta bekleyen bir silahta daha güvenlidir.
TP9 SF' nin tetiği ve ateşleme sistemi, atışta çok daha konforlu, kolay ve keyiflidir.

Özetle;

Namlu fişek yatağı dolu silah taşıyacaksanız,
Sürekli silahla stres altında görev yapıyorsanız,
İğne ateşlemeli bir tabanca tercih edecekseniz,
Tabancanızda sadece tek tip tetik olmasını istiyorsanız,
Glock veya şu anda ateşleme / tetik sistemi açısından piyasadaki tek gerçek muadili SIG SAUER P 320 tercih etmelisiniz.

Eğer iki farklı tetik çekişine adapte olabileceğinizi düşünüyorsanız, o zaman Walther P99 AS veya bunun kopyası Canik TP9 V2' yi tercih etmelisiniz.

Eğer sadece poligonda kullanmak üzere,
İhtiyacınız olduğunda dolu şarjör, namlu fişek yatağı boş olarak taşınacak,
Polimer gövdeli,
İğne ateşlemeli bir tabanca arıyorsanız,
Seçenek listenizi piyasadaki modeller adedince uzatabilirsiniz. Elinize uyan, belinize yakışan, cebinize dokunmayan ve hoşunuza giden herhangi bir modeli tercih edebilirsiniz.

İnternette videolarını izlediğiniz Amerikalılar aynen böyle yapıyorlar.

Saygılar.

Alıntı
7 üye teşekkür etti:
qanas, msari, Vectra, hymer, drmehmet, acemi44, Silahsız
Üstad yine döktürmüşsünüzSmile Saygılar

Alıntı

Herkese saygılar. Bu tabanca ateş etme fırsatı bulduğum ilk tabanca olduğu için benim nazarımda özel bir yere sahiptir. Ancak acemi bir silahsever olarak edindiğim tecrübeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle beklediğimden daha iyi bir grupman elde ettiğimi söyleyebilirim (ilk defa tabanca ile tanışan biri olarak daha kötü bekliyordum 10 metrede aşağı yukarı bir karıştan biraz fazla). Ancak silahın şahlanmasına pek engel olamadım. Belki de polimer gövdeli ve hafif olması sebebiyle zapt edemedim bilemiyorum. Gez ve arpacık resmi güzeldi. Genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim. Her ne kadar bilgi içermese de bunun gibi öznel görüşlerin az da olsa faydası olabileceğini düşündüğüm için bu yazıyı paylaşıyorum şimdiden forumdaki üstatlardan eğer olduysa kusuruma bakmamalarını rica ediyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
rasholnikov
Sevgili dostlar. Bir kısmını belki de izlediniz ama enteresan tespitler ve yorumlar var. İlki hitckok45 amcanın yorumu. İkinci ve üçüncü hayret verici bir siyasi yaklaşım. Dördüncü ve beşinci tp9 ve hk vp9 torture testleri. Bunun sonuçlarını karşılaştıran altıncıyı da ekleyecektim ama bulamıyorum. Lütfen sırayla izleyiniz. Bu arada hitckok45 amcanın da Türkiye'den olduğunu ben bu şekilde öğrendim. Sonuçta tp9un distribütörü bence başarılı bir kampanya yürütmüş ki birileri işi siyasi saldırıya kadar götürmüş.

Alıntı

Herkese Selamlar,
Tp9sf modelini uzun süredir forumlardan ve youtube üzerinden takip ediyorum. Çevremde soruyorum bu silahtan edinmiş olan var mı diye hatta polis arkadaşlarıma rica ediyorum kullananlardan bilgi aktarsınlar diye fakat bilgi alabileceğim, yorum yapabilecek kimseye rastlamadım. Silah hakkında ticari kaygı gütmeden, tarafsız, hem iyi hem kötü yanlarına değinecek, sağlıklı 3-5 yoruma ulaşamadım. Gerçekten kullanan kasasına, çekmecesine ya da kılıfına koyup hiç atış yapmayanları saymıyorum. Hani arada poligona gidip silahının tozunu alan, mermisini esirgemeyen silahseverlerin yorumu belki de poligonlarında görüp kullanmış kişiler. Hiç mi yok bu tarz silah meraklıları?

Silah hakkında yerli yorum ve görüş o kadar az ki hiç satmamış olduğuna inanacağım nerdeyse. Fiyat öyle çok atla deve de değil hani.

Hani şöyle 5-600 atış yaptım şöyle oldu, böyle oldu diyecek birileri yok mu aranızda?

Saygılarımla,
Huysuz

Alıntı

"Gerçekten kullanan"

Sayın Huysuz,

Mevcut konudaki, üstadın kaleme aldığı, 22 numaralı yazıyı dikkatlice okursanız neden bu silahı "gerçekten kullanan" kişilerin forumda olmadığını anlayacaksınız.

Saygılar.

Alıntı

Sayın Huysuz,

TP9SF İstanbul'da Mne Poligonu'nun envanterinde 3 adet mevcut. Bahsettiğiniz 5-6.000 adet atımları da tamamı devirmiştir. İsterseniz Poligondan Mustafa beyi arayıp kendisinden atım adetleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benim attığım yaklaşık 1.500 mermide bu silahların hiç bir tanesinde hiç bir tutuklukla karşılaşmadığımı ve atışlar esnasında hiç bir parça kırımı yaşanmadığını da ayrıca belirteyim. Belki size bir şey ifade eder.

Bu silahla ilgili olarak, internette iddia edildiği gibi "Glock killer" olmadığını da belirteyim ki, akşam akşam trollük ithamına muhattap olmayayım... Smile

Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
(13-06-2016, 11:45 PM)Germakoci demiş ki: "Gerçekten kullanan"

Sayın Huysuz,

Mevcut konudaki, üstadın kaleme aldığı, 22 numaralı yazıyı dikkatlice okursanız neden bu silahı "gerçekten kullanan" kişilerin forumda olmadığını anlayacaksınız.

Saygılar.

İlginize teşekkürler,
Sayın Lupus'un yazdıklarını oldukça dikkatli şekilde takip ediyorum. Sanırım hepimiz yazsa da okusak diye bekliyoruzdur. "Gerçekten kullanan" dan kastım zaten hobi olarak hedef atıcılığı yapan kişiler. Taşıma amaçlı ilgileniyor olsam muhtemelen listede olmayacak bir model. Benim ilgim tamamen hedef atım amaçlı ve de makul bir fiyatı olmasından.

Saygılarımla,
H

Alıntı

(14-06-2016, 12:35 AM)demirci57 demiş ki: Sayın Huysuz,

TP9SF İstanbul'da Mne Poligonu'nun envanterinde 3 adet mevcut. Bahsettiğiniz 5-6.000 adet atımları da tamamı devirmiştir. İsterseniz Poligondan Mustafa beyi arayıp kendisinden atım adetleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Benim attığım yaklaşık 1.500 mermide bu silahların hiç bir tanesinde hiç bir tutuklukla karşılaşmadığımı ve atışlar esnasında hiç bir parça kırımı yaşanmadığını da ayrıca belirteyim. Belki size bir şey ifade eder.

Bu silahla ilgili olarak, internette iddia edildiği gibi "Glock killer" olmadığını da belirteyim ki, akşam akşam trollük ithamına muhattap olmayayım... Smile

Saygılarımla

İlginize teşekkürler,
Gerek digital gerek otomotiv ya da başka bir market ürününde "X"killer tarzı yaklaşımların %99unun hatalı pazarlama stratejisi ürünü olduğunu ve çok başarılı olamadığını hepiniz görmüşsünüzdür. Yılların tecrübesi, üretim bilgi birikimi ve yetişmiş insan sermayesi bir markanın tartışılmaz en büyük zenginliğidir. Başarılı ürünlerden ilham alınması oldukça doğaldır fakat ilham alınarak aynı pazara oynamanın akıl karı olmadığını düşünüyorum. Bahsi geçen ürünlerin de zaten hem tasarım hem teknik anlamda aralarındaki tek ortak özelliğin ateşli silah olması olduğu Sayın Lupus herkesin anlayacağı dilden aktarmış (ben bile anladım yani Smile ).

Küçük bir Anadolu şehrinde yaşıyor olmamdan dolayı çevremde poligon vs. yok ancak Emniyet ve TSK dan tanıdıklarım olmasından dolayı bu kurumların poligonlarına erişimimde sıkıntı yok. Bu mecralarda kullanmak üzere makul fiyatlı olmasından dolayı uygun bir model olduğunu düşünüyorum. Nihayetinde alırsam ilk silahım olacağından dolayı ileride ilgim kalmazsa çok fazla masraf yaratmaması için giriş seviyesi bir model olarak yeterli olacağını düşünüyorum.

Tabii ki yorumunuz benim için çok şey ifade ediyor. Sayenizde bir adım daha yaklaştım. Bir merakımda gayet ulaşılabilir bir fiyattayken bu kadar az yorumun olması da biraz meraklandırmadı değil. Ya alanlar pişman ya da forum ahalisinde ilgi düşük bu modele. Bunun merakından yazdım biraz da aslında.

saygılarımla,
H

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi