Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
http://savunmaveteknoloji.com/abdde-yili...nik-tp9fx/

Cok ilginc,tahmin edilemez bir odul olmus sanki Smile

Alıntı

Merhaba arkadaşlar . Bir adet canik tp9 sf sahibiyim daha önce resimler bölümünde silahımın resmini paylaşmıştım . Artık canik sevdasına son vermek istiyorum . Nedeni şu : Silahı sıfır aldım daha 8. fişekte tutukluk yaptı . Mekanik parçalar birbirine alışması lazım bunu bildiğimden normaldir dedim . Aradan 200 mermi geçti dağlık bir alanda yukarı (yaklaşık 70-80 derece) atayım dedim . Birinciyi attım ikincide tetik düşürdüm tık dedi atış yapmadı tam o an arpacığa odaklanmamıştım üst kapağın bir iki milimetre ileri gittiğini görüm tetik düşürür düşürmez . Yani silah birinciyi attı ikinciyi atarken namlu yukarı doğrultulduğu için üst kapak tam kapanmayıp bir iki milimetre geride kaldı . Buna da dedim ki hayatımda kaç kez yukarı atış yapacağım dedim önemsemedim . Şimdide tetik sertliği canımı sıkmaya başladı . Kullananlar bilir tetiğini . cz deki gibi yada horozlu sistemlerdeki gibi çok fazla ezemiyorsunuz atış yaparken . Boşluğunu aldıktan sonra ezme kısmı belki iki üç mm bile değil hemen düşüyor tetik ve çok sert bana göre . Yani glock ta kullandım o da aynı sistem aynı sertlik sayılır lakin glock ta biraz eze payı var gibi yani bana göre çok daha rahat . Bunu kafama taktığımda 500 -550 atım görmüştü . Canik mühendislerini aradım internetteki numaradan . Durumu anlattım abi o 800 mermiden sonra rahatlar alışırsın dediler . Yayını değiştirsem biraz yumuşatsak olmaz mı dedim olur dediler ama bu dediğinizi yapanlar var ama kendi kendine patlama yada hiç patlamama sorunları oluyor pek tavsiye etmiyoruz abi dediler eyvallah dedim . şimdi silahım 1000 atıma yaklaştı . Yumuşama yok zaten istediğim yumuşamanı olacağını hiç sanmıyorum . Hemde sürekli boş ama kurulu taşıyorum belki biraz faydası olur diye yayı yorarım diye ama nafile . Ayrıca silahımı atış alanında bir kaç kez düşürdüm ama gez arpacıkta en ufak bir çizik bile yoktu . Sonrasında atışlarım yukarı sağa gitmeye başladı . Bendedir sorun dedim bir arkadaşım atış yaptı yukarı sağa grupman yaptı o da . Atışı çok çok iyi olan hocamda aynı grupmanı yapınca sorun anlaşıldı . Benim cz nin arpacık gezi değiştirirken oynak halinde bile atışlar bozulmamıştı . Şimdi bu kadar kötüledim hiç mi iyi yanı yok var tabi ki . Bana göre canık tp9 sf modeli çek at silahıdır . Çek at konusunda başarılı sayılır . Şimdi kararsızım aceba satsam mı yoksa bir kenarda dursa mı diye . Belkide üzerinde değişiklikler yapmak için durması da fena olmaz hani Smile ( profesyonel gez arpacık , tetik yayının sertliğinin azaltılması , taktik cihazlar vs belki uğraş olur Smile )

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Rangeman, dr.kara
(14-06-2017, 03:38 PM)lupus demiş ki:

İlk bakışta beğendiklerim;

1. Tetik, tetik emniyeti yapısı ve çalışma şekli.
2. Kabza desenleri.
3. Rahat ve atışta ele vurmayan kavrama noktaları.
4. Nişangah takımı.
5. Rahat müdahale edilebilen sürgü durdurma / salma manivelası.

İlk bakışta beğenmediklerim;

1. Hızlı ve sert şarjör değiştirme manevralarında, elin alt kısmı veya serçe parmağı kabza tabanı ile şarjör kapağı arasına sıkışıyor.
2. Kısa parmaklı atıcılar için şarjör kilidi fazla korunaklı, basması zor.
3. Hala sadece tek hareketli tetik, tam kurulu bir şekilde bekleyen ateşleme iğnesi.

Videoda bahsettiğimiz üzere tabanca avluda, Smile , fırsat buldukça ifadesini almaya, soluğunu kesmeye çalışacağız. Smile

Saygılar.
 Sayın lupus,

Videoda gördüğüm kadarıyla 3m xpi yada türevi bir kulaklık mevcut sizde. Daha evvel internette satışını gördüğüm firmalarla iletişime geçtiğimde ellerinde olmadığını söylemişlerdi. Nereden temin ettiniz acaba?

Alıntı

[Resim: 20180725_151635.jpg]
Geçen gün kadro atışından geldim ve tabancamın temizliğini yaparken namlu içerisinde ki bu derin iz dikkatimi çekti . Bana sıkıntı çıkarır mı ? . 3000 ile 3500 arası atım yaptım .

Alıntı

Sn. Federal, fotoğraftan görüldüğü kadarı ile set başlangıcında muhtemel çekirdek yapısındaki bir deformasyon/çapak yada ebatından uzun hatalı bir kovanın tap-rack manivelası ile namluya oturtularak atış yapılması sonucunda ezilme oluşmuş, eziğin derinliğini fotoğraftan anlaşılmamak ile beraber,göründüğü kadarı ile sıkıntı yaratacak gibi değil. 
Ezik herhangi bir çatlağada neden olmaz.

Mevcut set eziği yatak sonu namlu başlangıcında olduğu için çekirdeğin oturmasına etki eder ise dağılımı olumsuz etkiler ama namludaki durum o seviyede görünmüyor en azından fotoğraftan.Çok derin değil ise canik namlusunun malzeme kaliteside baz alındığında belli bir atım adedi sonrasında aşınmaya bağlı olarak tekrar düzleşme ihtimalide mevcut.
Anladığım kadarı ile görev tabancası olduğundan en kısa sürede yapılması gereken tabanca ile sabit bir şekilde grupman almak, dağılımda anormallik gözlemlenirsede namluyu değiştirmek olacaktır..

Grupmanda bir anormallik gözlemlenmediği takdirde ise bir süre atış sonraları takip etmekte fayda var, ele alıp inceleme yapmadan ve namluya çekirdek oturtup bakmadan buradan daha fazlasını söylemek zor.

Öte yandan malzeme kalitesi hala olması gereken seviyede olmadığından sebep gerçekleşmiş olması olası bir durum yaşanmış.
Bir Walther yada HK namlusunda kolay kolay böyle bir hadise göremezsiniz.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
bowhunter, serdaraktas, LAMRETOEJ, bilhan, dr.kara, Federal
Ateşleme iğnesi emniyet bloğu,yuvası ve yayına yapılan birkaç küçük dokunuş ile tetik orjinalini aratmayacak hale gelebiliyor. FPB'un 2000 grit zımpara ile cilalanıp, yuvasındaki cerakote kaplamanın temizlenip, mevcut gereğinden fazla sert yayın Cajun gun works tarafından üretilen daha yumuşak bir yay ile değiştirilmesinden sonra duvara kadar olan mesafedeki tıkırtı hissi tamami ile kaybolmuş 
(FPB,Firing pin block : ateşleme iğnesi emniyeti bloğu).

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
(03-08-2018, 09:15 PM)Triggernazi demiş ki: Ateşleme iğnesi emniyet bloğu,yuvası ve yayına yapılan birkaç küçük dokunuş ile tetik orjinalini aratmayacak hale gelebiliyor.

'Orjinalini aratmamak' dan kast edilen; klonu olduğu Walther PPQ Q5 Match ise; orijinal model ile arasında tetik ağırlığı açısından pek fark yoktu zaten. Hatta Q5 Match 5,6 lb yani aşağı yukarı 2,5 kg'lara takabül ediyorken Canik'in tetik ağırlığı 2,1 - 2,5 kg'lar civarında gidip geliyor.
[Resim: Walther_Q5_Match_Feature_Graphic_DEC15.jpg]

(03-08-2018, 09:15 PM)Triggernazi demiş ki: FPB'un 2000 grit zımpara ile cilalanıp, yuvasındaki cerakote kaplamanın temizlenip, mevcut gereğinden fazla sert yayın Cajun gun works tarafından üretilen daha yumuşak bir yay ile değiştirilmesinden sonra duvara kadar olan mesafedeki tıkırtı hissi tamami ile kaybolmuş 
Bu noktada arkadaşın FPB yayını gereksiz yere değiştirdiğini düşünüyorum, keşke sadece cerakote kaplamayı temizleyip deneseydi... Zira SFx'de ki dalgalanma aralığının genişliği de FPB yuvasındaki cerakote kaplama olmalı diye düşünüyorum.

Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Orjinalinden kastı Q5 match değil standart PPQ olsada reklam kokmaması için isim vermeyi tercih etmemekti.
PPQ sahibi olup 25 binin üzerinde atışı deviren biri olarak, SFX yada herhangi bir canik serisinde tetiğin aynı olmadığını rahatlıkla belirtebilirim.
2 tabancayıda yan yana söküp parça kesim, tolerans,işçilik ve parça temizliği kıyaslandığında neden aynı dizayna sahip olmalarına rağmen aynı kalitede olmadıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Cajun gun works FPB yayını gereksiz olduğu için üretmiş olamayacağından savunduğunuz tezde yanlıştır.
Canik FPB'nin kendisini, yuvasını ve mekanik çalışma temizliğini ki bunlar çok ufak nuanslardan ibarettir, herbir tabancada standart halde üretebilecek takım ve tezgahlara maalesef henüz sahip değildir.

Bir Cz bile P10C 'de guffarın Creep olarak tabir ettiği tıkırtı hissiyatına sahip olmadan fabrikayı terkeden tabancalarda bir standart henüz yakalayamamışken, Canik'ten bunu beklemek istihbarat servisinin kullandığı tek elle sökülebilen tabanca tadındaki youtube videolarınının içeriğinden öteye maalesef geçmez.

Canik,  TP platformunu  standart hale getirene kadar yay üretimi ve yay teminiyle alakalı hayli sıkıntı yaşamıştır, bunun daha önceki örnekleri haddinden fazla sert irca mili yayı ve gene gereğinden fazla sert olması nedeni ile iğnenin 1000 adet altı atımlarda kırılmasına neden olan sert iğne yayıdır.
Guffar bunlarıda FPB yayında olduğu gibi tespit etmiş, çeşitli yan sanayi üreticilerin veya Glock, Walther gibi firmaların iğne yaylarını kullanarak sorunu çözmüştür. Haliyle mesele sadece ağırlık değil,tetiğe ait karakteristiğide içermektedir.
Aslı ile astarının farkıda tamamen bu ufak nuanslarda yatmaktadır.

Şüphesizki ateşleme iğnesi emniyetine ait yay size gereksiz gibi görünsede fpb yayının kendiside Canik'in ucuza imal ettirildiği için servis ömrünü uzun süre koruması maksadı ile gereğinden fazla sert imal edilmiş yaylar kervanına dahildir.
Gereğinden sert yaylar Gerekli ar-ge'den yoksun bir bıçak üreticisinin çeliği sert imal etmek için haddinden fazla Carbon ekleyerek metali kırılgan hale getirmesinden farklı bir zihniyetteki üretimden farklı değildir.
Niyet iyi olsada cehalet kötü şeydir.

Neyseki tabancanın ufak tefek yayları ve son kullanıcı tarafından yapılabilecek müdahaleler ile sorunsuz hale gelip
3 ana parçada belirli bir dayanımıda sağlayabiliyor olabilmesi şu aşamada tabiki sevindiricidir.
Eğerki yaylar olması gereken sertlikte olup, uzun süre özelliğini koruyabilecek kıvama gelir, doğru düzgün bir yüzey perdahına geçilir,sağlık ürünleri tadında yüksek rakamlarda mermi attığı iddia edilen aslında Hamurumsu olan ve gene guffar'ın tabiriyle ilk handicapta mushromlayan namlu kalitesinide biraz daha yükseltirler ise tabanca kendi fiyat aralığında sunmuş olduğu performansa göre sanıyorum bir tık rafine olmuş olacaktır.

saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
defender45acp
Mesajımda belirtmiş olduğum hususlar ile alakalı örnekler birkaçı aşşağıdaki videolarda mevcuttur;

Saygılar.

Alıntı

Sn. Triggernazi,
(04-08-2018, 03:47 PM)Triggernazi demiş ki: Orjinalinden kastı Q5 match değil standart PPQ olsada reklam kokmaması için isim vermeyi tercih etmemekti.
PPQ sahibi olup 25 binin üzerinde atışı deviren biri olarak, SFX yada herhangi bir canik serisinde tetiğin aynı olmadığını rahatlıkla belirtebilirim.
2 tabancayıda yan yana söküp parça kesim, tolerans,işçilik ve parça temizliği kıyaslandığında neden aynı dizayna sahip olmalarına rağmen aynı kalitede olmadıklarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Walther temsilcisi değilseniz, zannediyorum reklamla bir ilgisi olmayacaktır. 
Aynı kalitede olmadığı aşikar, eğer sadece tetik ağırlığının orjnaline dönmesinden bahsediliyorsa; hali hazırda daha yumuşak bir tetik ile bağlantılı daha yumuşak bir FPB yayı tetiği orjinaline döndürmez, daha soft bir tetik anlamında uzaklaştırır. Bu kişiye ve duruma göre olumlu veya olumsuz olabilir.

Cajun gun works FPB yayını gereksiz olduğu için üretmiş olamayacağından savunduğunuz tezde yanlıştır.

Ben yayın gereksiz üretildiğini değil, arkadaşın gereksiz yere değiştirdiğini savunuyorum. Kar amacı güden bir firma gereksiz yere bir üretim yapmaz.

Canik FPB'nin kendisini, yuvasını ve mekanik çalışma temizliğini ki bunlar çok ufak nuanslardan ibarettir, herbir tabancada standart halde üretebilecek takım ve tezgahlara maalesef henüz sahip değildir.

Model olarak çok spesifik parçalar olmadığından, bu tezinize katılmıyorum. Belki de katılmak istemiyorum, Canik'in tezgahlarını görmedim. Bence FPB yuvasının cerakote kaplanması hata.
Bu arada PPQ larda bu yuva cerakote kaplanıyor mu? (hiç söküp incelemediğim için sadece soruyorum)

Şüphesizki ateşleme iğnesi emniyetine ait yay size gereksiz gibi görünsede fpb yayının kendiside...

Cümleniz ve devamı sanki FPB yayı gereksiz demişim gibi olmadı mı? Herhalde kimse böyle düşünmeyecektir. 
Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi