Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
Değerli yorumlarınız için teşekkür ediyorum.

Elite Modeli ihtiyaçlarım doğrultusunda bana uygun gibi görünüyor. Ancak diğer bir aday olarak Sarsılmaz SAR9'un da geri bildirimlerini beklemeye karar verdim.

Şuan SAR9 ile ilgili Syn. Osman Ortaç hocamın yaptığı inceleme dışında herhangi bir yerli inceleme yok bildiğim kadarıyla.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Kaç aydır neler öğrendim burada, öncelikle bu bilgi paylaşımına tek kelime katkıda bulunan herkese teşekkür ederim.Bu kararsızlık bakalım bizi nerelere sürekleyecek. Çelik olsun, yok yok naylon olsun, tetiği yumuşak olsun,taşırken böyle olsun,yerli olsun,yabancı olsun, daha neler neler.Satın alacağımız tabanca olmasa ; Yahu kırmızı olsun beş lira fazla olsun deyip çıkardım işin içinden Smile Neyseki listeyi iki seçeneğe düşürdüm, HS-9 SUB-COMPACT ve CANİK 55 TP9 SF ELİTE, hal böyle olunca HS-9 gelene kadar bekleyeceğiz.
Saygılarımla.

Alıntı

(14-04-2017, 09:56 AM)cyripto024 demiş ki: Yazım hatalarımdan dolayı tekrar özür diliyorum.İmla hatası yapmadan yazabilmek için çok dikkat edeceğimden emin olabilirsiniz.
Pek dikkat ediyor gibi gözükmüyorsunuz.

(14-04-2017, 09:56 AM)cyripto024 demiş ki: Ben silahımı açık hava poligonunda denerim.Kapalı olursa tabii ki kulaklık şart .Allah kullandırtmasın ama kullanmak ta gerekirse kulaklık takacak müsade yi kimse  tanımaz. Zannedersem iyi bir atıcı silahını sesine alışık olmalı diye düşünüyorum.
Demek ki bunca zamandır ben yanlış öğrenmişim. Açık havada olsak bile kulaklık takmak gerekir diye biliyordum ben! Ama şuna dikkat edelim ben bir tehditle karşılaştığınızda önce rica edin kulaklık takın sonra çatışmaya başlayın gibi bir şey söylemedim. Stres altında olacağınız bir an ile keyif için ya da antrenman için atış yaptığınız bir anı bir tutarak kulaklıksız atış yapmayı savunuyorsanız diyecek bir şey yok siz kulaklıksız atın. İlerde kulaklarınızda problem çıkarsa da neden böyle oldu demeyin ama! Sn. cyripto024 haricindeki forumdaşlarımdan ricam, lütfen açık alanda dahi olsa atış yaparken kulaklık takmayı ihmal etmeyin.

(14-04-2017, 09:56 AM)cyripto024 demiş ki: ama Glock kadar sesi rahatsız edici bir silah görmedim isterseniz atış sonrası kulak rahatsızlığından dolayı hastaneye giden arkadaşımın irtibat bilgilerini verebilirim.şahit olduğum ve forum üyeleri arkadaşlarıma faydası olması için bu bilgiyi paylaştım.
Arkadaşınıza çok geçmiş olsun diyebiliyorum sadece. Buna nasıl bir cevap vereyim bilemedim çünkü. Bundan sonra Glock ile atış yaparken hem kulak tıkacı hem de üstüne kulaklık takayım bari. Gözüm korktu baya! Sig Sauer ile atış yaparken sadece kulak tıkacı takmak, Walther ile atış yaparken sadece kulaklık takmak, Canik ile atış yaparken de free takılmak lazım diye bir genelleme yapabilir miyiz?

(14-04-2017, 09:56 AM)cyripto024 demiş ki: Bir de bel içine  sokup sokuşturma cümlesi hoş bir ifade olmamış.
Cümleyi nasıl anladığınız sizin niyetinizle alakalı bir durum. Sokup sokuşturmak lafını ben kendi adıma söylemek gerekirse sadece düzensizce yerleştirmek manasında kullanırım. Hayatım boyunca da bundan başka bir anlamda kullanmadım. Sizi bilemem!

(14-04-2017, 09:56 AM)cyripto024 demiş ki: iç kılıf ve dış kılıf kullanımı kişilere  ve şartlara göre değişir. silahı kullanmak icap ettiğinde iç  kılıf la uğraşacak vakti bulacak kadar hızlı olduğumu, ya da karşıdaki kişiye bu avantajı vereceğimi de zannetmiyorum.Vücut terinden dolayı da sıkıntılı değilim.Ben silahımı sadece atış sonrası değil vücudumun bir uvzu (ellerim) gibi temizliğini ve bakımını yapmayı tercih ediyorum.kemer içi taşıma konusuna gelince yine de aynı fikirdeyim.Bir browning ya da alman parabellum kemer içi taşımada kusursuz diyebilirim.Akşam yatarken belime batan şeyi hissedinceye kadar parabellum tabancamın varlığını unutuyorum.Ama yine şahsıma ait olan atışlarda  yüzümü güldüren çok sevdiğim tp9 sf elite için kemer içi taşıma çok rahatsız edici demek zorundayım.Kusursuz bir atış için tercihim Canik 55 tp9 sf elite ,üzerimde ise sürekli taşıdığım parabellum tabancam dır.
Acaba şu ihtimali hiç düşündünüz mü; kılıfsız olarak belinize koyduğunuz bir tabanca, sizin bahsettiğiniz tehdit anında çekerken pantolonunuza, kemerinize falan takılabilir mi? İç kılıfın sizi yavaşlatacağı düşüncesi kabul edilebilir bir şey değil. Benim bildiğim iç kılıftan tabanca çekmek işinizi çok çok kolaylaştırır. Tabi silahın üst tarafını sarıp sarmalayan bir de üstüne çıt çıt ile kilit yapan saçma sapan bir iç kılıf kullanmıyorsanız! Sn. cyripto024, iç kılıf konusunu çok yanlış biliyorsunuz. Lütfen biraz araştırın. Göreceksiniz ki söyledikleriniz tamamen yanlış. Vücut terinden dolayı sıkıntılı olmamanıza sizin adınıza sevindim de konu o değil. Her insanın çıplak tenine temas eden bir nesne sıcak havalarda o bölgeyi terletir, silahınıza bulaşan bu ter silahın boyasına zarar verir. Silahınızın temizliğini isterseniz her gün yapın, bunun konuyla ne alakası var anlamadım. He bir de şunu söyleyeyim, kılıfsız taşınan tabanca kıyafetlere de zarar verir. Demedi demeyin!

Ben kendi adıma konuyu burada kapatıyorum. Bundan başka bu konu ile ilgili mesaj yazmayacağım. Size tabancanızla mutlu mesut bir yaşam dilerim. Esen kalın.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
heisenberg, kuzeybuzulu, DaRkNeSs-, drmehmet, GullyFoyle, mehmetstar
İki senelik yol arkadaşlığından sonra karatavukla vedalaştık,
ancak laylondan vazgeçemedik,
yeni yol arkadaşım;

[Resim: 20170417_152512_zpsijhiynyp.jpg]

Alıntı
20 üye teşekkür etti:
Mr.Wayne, Murata, Gravis_Pro, S@riyerli, Antiterör, Tonyukuk ÖTUKEN, defender45acp, fbalun, osman08, sem, alone61, lupus, heisenberg, wubıh, shelby, batuhanvurall, sencerstm, şahin44, taarruz, drmehmet
Değerli Forum Üyeleri;

Az önce Sarsılmaz SAR9 konusunda da belirttiğim üzere bugün Ankara MKE'ye gittim. Bir çok silahı inceleme fırsatı buldum. Kafamda olan modellerden bir tanesi de Canik TP 9 SF elite modeliydi. Silahı sınırlı bilgim dahilinde olabildiğince incelemeye çalıştım. Fakat dediğim gibi bu konuda fazla bilgiye sahip olmamam sebebiyle bir konuya kafam takıldı. Bunu sizlere sormak istiyorum;

Silahı şarjörsüz olarak elime aldığım zaman serçe parmağımın iç kısmını yarısı kadarı boşlukta kalıyor silah elime tam oturmuyor. Şarjör takınca ise aynı kısım şarjör kapağına dokunuyor, silah yine istediğim şekilde elime oturmuyor ve beni rahatsız ediyor.

Bu sebepten silahı defahetle elime aldım ve bıraktım ancak her seferinde elimin yeterince rahat etmediği kanaatine vardım. Daha sonra görevli arkadaşa üzerinde takılı kabze kapağının boyunu sordum,silaha takılı olanın küçük boy olduğunu kutudan bir boy daha genişinin çıktığını söyledi. Bir de Compact olmayan modelleri denedim onlar da böyle bir sorun ile karşılaşmadım.

Ben bu durumdan hareketle silahın elime uygun olmadığını düşünüyorum. Sizce bu gibi bir durum da söz konusu silahın atıcının eline uygun olmadığını söyleyebilir miyiz? Yoksa bu ergonomi açısından kabul edilebilir bir durum mudur?

Zira söz konusu silah hala listem de bulunuyor.

Saygılarımla..

Alıntı

Sn.Sencerstm,

3 Hafta önce Elite almak için gittiğim MKEK'ten, bu sebeple SF ile çıktım. Bu duruma da hiç üzülmedim aslında. Çift taraflı sürgü düşürme mandalı yüzünden oluşan ve Sn. Lupus'un uyarısıyla farketmiş olduğum fişek bitmeden sürgü geride kalma sorunu yüzünden zaten aklımda "acaba"lar vardı, elime uymaması kararımı kolaylaştırdı.

Elinize uygun olmayan bir silahtan uzak durun, sahada kendini kanıtlamamış bir modelden iki kere uzak durun.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
sencerstm, orpeus, heisenberg
(19-04-2017, 12:00 AM)Murata demiş ki: Sn.Sencerstm,

3 Hafta önce Elite almak için gittiğim MKEK'ten, bu sebeple SF ile çıktım. Bu duruma da hiç üzülmedim aslında. Çift taraflı sürgü düşürme mandalı yüzünden oluşan ve Sn. Lupus'un uyarısıyla farketmiş olduğum fişek bitmeden sürgü geride kalma sorunu yüzünden zaten aklımda "acaba"lar vardı, elime uymaması kararımı kolaylaştırdı.

Elinize uygun olmayan bir silahtan uzak durun, sahada kendini kanıtlamamış bir modelden iki kere uzak durun.

Saygılar.

Sn. Murata;

Yorumunuz için teşekkür ederim.Sn Lupus'un uyarısı gözümden kaçmış. Başlığı bir daha baştan okuyacağım bu sebepten. Big Grin

Kabze konusuna gelince bir çok silahı denedim ve bu modelin elime uymadığına kanaat getirdim,sanırım listemden çıkaracağım. SAR9'un ergonomisi çok iyi,en azından benim elime tam oturdu ancak onunda kendini kanıtlaması uzun zaman alacak gibi duruyor.  Bir diğer seçenek olarak kibarlığı ve elime mükemmel oturması sebebiyle ZİG M14'de listeye girdi,araştıracağım. 

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Murata, Antiterör
Zig M14'te kamu personeli kampanyası yoktu diye hatırlıyorum. Yine de kendilerine bir sormak lazım.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sencerstm
Herkese selamlar;

Araştırmalarım sonucunda Canik tp9 Sf ile Stoeger Cougar 8000ft arasında karar vermeye çalışıyorum.

Ergonomik açıdan ikiside ele güzel oturan silahlar olup öte yandan evde bulunduracağımdan dolayı babamında rahat etmesi önemli bir etken ve Stoeger'ın daha ufak dizaynı ona ufak bir artı puan sağlıyor.
Güvenilirlik açısından Stoeger sanki biraz daha kendini ispatlamış gibi bir izlenim edindim üstüne bir de fabrikasının eve 40dk-1saat civarı bir uzaklıkta olması Stoeger'a yine ufak bir avantaj sağlıyor gözümde.

Bu noktada karar vermemi sağlıyacak 2 temel soru kalıyor:

1-) Seri atışlarda 2 model arasında silah şahlanması ve geri tepme konusundan bu ikisi arasında hangisi daha iyi, öne çıkıyor.
2-)İsabet. Sf modelinin namlu uzunluğunun daha fazla olması hele ki Sfx modelinde daha da farkın artmasının isabete yansıması nasıldır, rekabetin seyrini değiştiricek bir etken midir?

Forumu incelediğimde her iki silahtan da kullanıcıları memnun gözükse de yukarıda yazdığım 2 sorunun cevabı olabilecek bir kıyas göremedim, gözümden kaçtıysa affola.

Saygılar.

Alıntı

Sayin Tartarus,

Iki modelde bu forumda olumlu geri donusler almis platformlar. Stoeger mekanik guvenirlik acisindan daha guvenilir ve kilit sistemi nedeniyle teknik olarak daha az sahlanmaktadir. Ancak tp9 sahlanmasi kesinlikle cok degildir. Eger bu iki model arasinda kaldiysaniz ve baska platformlara bakmayacaksaniz sahlanma kriterinizi kistaslarinizdan cikarabilirsiniz.

Isabet konusunda ise sizin ve ustadlarimizin affina siginarak kendinize dogru bir kistas koymadiginiz kanaatindeyim. Silahinizin bulundurma ruhsatli olacagini soylediniz. Evinizin ebatlarini bilmiyorum ama genel olarak bir evdeki kapali alanda duvarlar arasi mesafenin azligi nedeniyle hemen hemen tum tabanca platformlarinin savunma ihtiyacinizi fazlasiyla karsilayacaktir. Evinizin icinde nisan aldiginiz nokta ile merminin dustugu ( namlu ucu ile nisan alinan nokta arasi hat icin) mesafe ne kadar olabilir?

Elbette tasima ruhsatli olarak dusunseydiniz. Tp9 sfx lehine bir miktar menzil avantajiniz olacakti. Ancak forumdaki ustadlarimiz genel olarak tabancanin bir yakin savunma silahi oldugunu 25 mt ye kadar olan savunma ihtiyaclariniz stoegerin ve tp9 unda karsilayacagini soyleyecektir.

Elbette hem evde bulunurma ruhsatli bulunsun arada birde poligona gider reddot ile atis yaparim diyorsaniz tp9sfx sizin icin daha uygun olabilir.

Saygilarimla ve surci lisan ettimse affola...

Alıntı
8 üye teşekkür etti:
sencerstm, hymer, Saka, Antiterör, bilhan, heisenberg, Tartarus, alpi

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): kemekli, 1 Ziyaretçi