Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK TP9 SF
Sayın Yasin Alan,

Bildiğim kadarıyla, Sig Sauer P210'lar 25m.den profesyonel bir atıcı tarafından 3 atım yapılarak sıfırlanmış halde geliyor, sıfırlama kağıdı da kutusunun içinden çıkıyor. Hedef kağıdının üzerinde de, atış tarihi, atıcı adı v.s. yazıyor. Eğer yanlışım yoksa internette izlediğim kutu açılışı videolarında, diğer bazı Sig modellerinin içerisinden de sıfırlama hedef kağıtlarının çıktığını görmüştüm. Muhtemelen Almanya'da üretilen modellerde böyle standart bir uygulamaları olabilir. (Bu parayı verdin, ama bil bakalım neden verdin hesabı Smile )

Boyatmak için silahımı fabrikasına götürdüğümde, Stoeger'den Ümit bey, üretilen her silahla test amaçlı 3 atım yaptıklarını fakat bunun, sadece silahı denemek ve kalite kontrol amaçlı olduğunu, testi geçen her bir silah için ayrı kayıt tutulmadığını ve hedef kağıdını kutusuna koymadıklarını söylemişti. Keşke onu da yapsalar, son kullanıcıya güven veren, ince bir ayrıntı bence.

Bir de sayın lupus'tan öğrendiğim, Glock fabrikasında meşhur bir Hans (hansome the rest lakaplı) sıfırlamacı bir abimiz var Smile Kendisine buradan saygılarımı sunuyorumSmile Ama Glock'taki uygulama tam olarak nasıldır bilemiyorum, benim aldığımın kutusunun içerisinden atış kağıdı çıkmamıştı

Selamlar, saygılar

Alıntı

Sn.demirci57,

Hans Efendı, her bir tabanca ile iki tanesi sürşarjlı ( yüksek basınçlı proof load ), üç tanesi NATO standartlarında fişekle olmak üzere toplam beş adet atış yapar. '' İsraf, mesraf haram valla! '' diyerek, bırakın hedef kağıdını kutuya koymayı, silahı bile temizlemeden kutuya koyar. Smile

Saygılar.

Alıntı

Benim Walther P99 AS kutusundan kağıt çıkmıştı.

[Resim: 0NWjoL.jpg]

Alıntı

Tabancam ile MKEK poligonundaki ilk tanışma esnasında;

Poligon görevlisinin, "Ver bakalım şunu." deyip, tabancanın sürgüsünü geride kilitledikten sonra namlu uç kısmından harbi ile geçmesinin ardından; "Sıfır tabancanın nesini temizliyorsa? " demiştim içimden.

Varmış demek ki bir bildiği.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet
Arkadaşlar, geçen hafta iki arkadaşım taşımak için Canik 55 TP9 SF model tabanca satın aldılar. Bence taşımak için büyük. Bir kaç mermi atış yaptım hayırlı olsun babında Smile.

Tetiği biraz yürüme ve sürtünme hissi olsada hoşuma gitti. Gayet yumuşak ve keskin. Malzeme kalitesi olarak ise polimer gövdesi şimdiye kadar görmüş olduğum yerli muadilleri içerisinde bence en iyisi diyebilirim, en azından ''titremez'' gibi kabza şarjör tüneline baskı uyguladığınızda hemen yamulmuyor.

Boyaları ise fiyatından mütevellit siyah lak, herhangi bir olumsuzluk göremedim. Sürgü temiz ve herhangi bir simetri hatası yoktu.

İç parçaları içinse gerekli özenin gösterilmediğini düşünüyorum. Metalurji konusunda Ülke olarak çok daha fazla bilgi edinmemiz ve emek harcamamız gerektiği ayan beyan ortada. Sürgüyü taşıyan ve gövde içerisinde yer alan taşıyıcı kızaklar ile içine gömüldüğü polimer gövde bağlantı yerleri sanki polimer gövdeyi yırtarak ortaya çıkmış gibiydi.

İç parçalarda boya aşınması hemen başlamış, tabanca ile en fazla 50 atım yapılmıştır. Sanki iç parçalar (Tetik kolu, çıkarıcı, iğne ayakları ve yayları, vs) başka bir parçacıdan gelmiş gibi eğreti duruyor.

Bende oluşturduğu izlenim ise taşımak için değil ama poligon kullanımı için alınabilir olduğu (Tabi elin gavurunun aldığı fiyattan). Alacak olsam tetik yollarını temizleyip, gez ve arpacığını mutlaka değiştirirdim. Saygılarımla...

Alıntı

(09-12-2015, 01:00 PM)Yasin ALAN demiş ki: Tabancam ile MKEK poligonundaki ilk tanışma esnasında;

Poligon görevlisinin, "Ver bakalım şunu." deyip, tabancanın sürgüsünü geride kilitledikten sonra namlu uç kısmından harbi ile geçmesinin ardından; "Sıfır tabancanın nesini temizliyorsa? " demiştim içimden.

Saygılar.

Bilmediği şey ise namlunun uçtan değil, atım yatağı tarafından temizleneceği imiş.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
acemi44, Mustafa189477
(22-02-2016, 01:58 PM)ORTAÇ demiş ki:
(09-12-2015, 01:00 PM)Yasin ALAN demiş ki: Tabancam ile MKEK poligonundaki ilk tanışma esnasında;

Saygılar.

Bilmediği şey ise namlunun uçtan değil, atım yatağı tarafından temizleneceği imiş.

Sayın Ortaç,

Poligondaki görevlinin bu işlemi tabancanın namlusunu temizlemek için değil, atış esnasında oluşabilecek vahim bir kazaya engel olmak için namlunun herhangi bir sebeple(kir,pislik vs) tıkalı olup olmadığını kontrol amaçlıdır diye düşünüyorum.

Kim bilir poligona akşama kadar ne tür silahlar geliyordur ve namlularından neler çıkıyordur.Big Grin
Mustafa hoca bir ara poligon anılarını yazsada bizlerde dersler çıkarsak fena olmaz hani.Exclamation
Saygılar.

Alıntı

Nacizane bir sorum olacak...

Amerika' ya giden TP9 SF' ler ile yurt içinde kalan TP9' lar arasında kalite farkı var mıdır?

Kalite farkı olsa gerek, zira ecnebiler TP9 SA ve SF modellerine bayılmış durumda.

1100 atım temizlemeden test edeni mi ararsınız, suya çamura sokup test edip Heckler&Koch VP9' dan daha iyi bulanı mı ararsınız ( VP9 suya girip çıkınca çalışmamaya başlıyor, TP ise sudan ziyade çamura bulandığı için tutukluk yapsa da sürgü manüpilesi ile atışa devam ediyor )

Bir tane video da denk gelmedi ki " Bu silah kötüdür " diyen çıksın. Smile

Tetiğine de hayran olmuş durumdalar...

Sizce bunlar reklam kokan hareketler midir, yoksa ABD' ye ihraç edilenlere daha bir özenli mi davranıyor Samsun Yurt Savunma?

Alıntı

Sn. Darkness,
Bizdeki yerli üreticilerin bazılarında kalite kontrol biriminin şu şekilde çalıştığı düşünülüyor; iyiler 500 dolardan satılmak üzere ABD'ye, diğerleri 1.500 dolardan satılmak üzere iç piyasaya. Nasılsa bizde silah kıymetli olduğundan (fiyatından mütevelli) hiç kimse çamura falan bulamaya kalkmaz. Amerika'da sat bakalım 1.500 dolardan çamura sokan olacak mı, tabiii, alan da olacak mı? Smile
Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Silahsız
İnternette arama yaparken sadece Tp9 diye arama yapmayın; bir de Canik tp9 issues diye arama yapın bir de olaya buradan bakan amerikalıları görün... Yerli piyasa kalitesini çok merak ediyorsanız; şu aralar yoğunlaşan kurslardaki polis memurlarına sorun, tanıdığınız yoksa direk fabrikaya arızalı silahlar için kurs bölgelerine usta gönderip göndermediklerini sorun bakalım ne cevap verecekler??? Tetiğe biz de bayıldık; arada kurmadan iğne kaçırmasa, tam otomatik ateş gücünü ile dosta güven düşmana korkunsalan tabancamız olacak.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
drmehmet

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi