Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOSSBERG YİVSİZ TÜFEKLERİ
Dağıtıcı (spreader) şok, sizin düşündüğünüz gibi bir dağıtma yapmaz. Bu şok - ki aslında toplama (choking) değil dağıtma yaptığı için teknik olarak "şok" değildir - İtalyanların 5 numara olarak tanımladığı skeet şoktan biraz daha fazla dağıtır. Yani şoksuz olarak saçma/şevrotin 10 metrede diyelim 10 cm'e dağılacaksa, spreader şok da 15-20 cm'e dağıtır. Yanlış hatırlamıyorsam bu şok 15 metrede 25 cm'e dağıtıyor. Özellikle ev savunma ortamı için tasarlanmış bu tüfek için şevrotin dağılımı, ortalama 5-7 azami 10-12 metre mesafelerdeki angajmanlar düşünüldüğünde 7-8 cm ile 20 cm arasındadır ki, gayet makul, isabet istimalini artıran, çevresel hasarı kabul edilebilir seviyede düşük bir dağılım. Yüksek dağılım tabii ki avda uzun mesafe atışlarında faydalı değil. Skeet atışı yapıyorsanız bu şok size ek avantaj sağlar. 

Tek kurşun atışlarında .410 kalibrenin 12 Ga, 20 Ga veya 28 Ga fişek ve tüfeklere göre bir vuruş üstünlüğü olduğunu söyleyemeyiz. Aslına bakarsanız, üzerinde en çok çalışılmış kalibre 12 olduğu için en isabetli tüfek ve fişeklerin 12 Ga olacağını düşünmek çok yanlış olmaz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
acillues2
(22-09-2018, 06:04 PM)Sayın Harun; Tekrar verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler,sanırım son kararım Ankara da tüfekleri elime alıp bakınca kesinleşecek, 410 kalibre derken bakmışsınız 12 kalibre ile dönmüşüm İstanbul a yada home defence 410 ile,bu isabetlik konusunda ben tabiki kendi envanterimdeki tüfekleri baz alarak konuşdum,üst üste seri atışlarda 100 metre ve üstünde 410 kalibre ile daha isabetli atışlar yapıyorum geri tepmede daha az hatta yok denecek kadar az olduğu için, hedefde daha rahat kalabiliyorsunuz seri atışlarda,ama tabiki bu benim tamamen amatör ve acemice tecrübelerim, sizin gibi bir ustanın dedikleri muhtemelen çok daha doğrudur.Tekrar çok teşekkürler.Saygılar. demiş ki: Dağıtıcı (spreader) şok, sizin düşündüğünüz gibi bir dağıtma yapmaz. Bu şok - ki aslında toplama (choking) değil dağıtma yaptığı için teknik olarak "şok" değildir - İtalyanların 5 numara olarak tanımladığı skeet şoktan biraz daha fazla dağıtır. Yani şoksuz olarak saçma/şevrotin 10 metrede diyelim 10 cm'e dağılacaksa, spreader şok da 15-20 cm'e dağıtır. Yanlış hatırlamıyorsam bu şok 15 metrede 25 cm'e dağıtıyor. Özellikle ev savunma ortamı için tasarlanmış bu tüfek için şevrotin dağılımı, ortalama 5-7 azami 10-12 metre mesafelerdeki angajmanlar düşünüldüğünde 7-8 cm ile 20 cm arasındadır ki, gayet makul, isabet istimalini artıran, çevresel hasarı kabul edilebilir seviyede düşük bir dağılım. Yüksek dağılım tabii ki avda uzun mesafe atışlarında faydalı değil. Skeet atışı yapıyorsanız bu şok size ek avantaj sağlar. 

Tek kurşun atışlarında .410 kalibrenin 12 Ga, 20 Ga veya 28 Ga fişek ve tüfeklere göre bir vuruş üstünlüğü olduğunu söyleyemeyiz. Aslına bakarsanız, üzerinde en çok çalışılmış kalibre 12 olduğu için en isabetli tüfek ve fişeklerin 12 Ga olacağını düşünmek çok yanlış olmaz.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
harun
(22-09-2018, 06:04 PM)harun       (Alıntı yaptığınızda bu bölüme yazmayın.) demiş ki: Dağıtıcı (spreader) şok, sizin düşündüğünüz gibi ....

....
....

(Buraya yazmalısınız.)

Konu dışı oldu ama, forumdaki bundan sonraki yazışmalarınızın daha düzgün görünmesi için, sayın acillues2.  Blush

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
acillues2, 1905sss
Teşekkür ederim bilmiyordum,bir daha ki mesajlarımda dediniz şekil yapmaya çalışırım.
Saygılar,

Alıntı

hickok45 amcamız son iki ayda 658 dk'lık mesaisinin 89 dk.sını Mossberg'e ayırmış. tac87'ye gitme fırsatı olmayan silah severler için burada dursun istedim.

Ben 1 tek olumsuz kelime duymadım.

Alıntı
6 üye teşekkür etti:
1905sss, harun, tirendaz, tugrul, kuti, MEHMETEMİN73
(17-10-2018, 01:55 PM)Carbon12 demiş ki: ...

Ben 1 tek olumsuz kelime duymadım.

Sn Carbon12,

Videolardaki yorumlara da bakıldığında herkes çok memnun gerçekten.

Ama, 930 SPX videosunda "13:27"'de ve "27:26"'da besleme problemi oluyor sanki (28 gr. fişeklerle).

"Mossberg 930 SPX vs Mossberg 590A1" videosunda da "15:58"de iki üç "malfunction" yaşadığını söylüyor.

Belki de bir alışma/rodaj (break-in) süresi vardır diyor, her iki videoda da, 200 - 300 fişek atmak lazımdır belki de diyor.

Buradan ben şunu çıkartıyorum, ev savunması diye tüfeği (herhangi bir marka model) alıp, hiç alıştırma yapmadan, bir köşeye koyacaksan, risk alıyorsun demektir...

Saygılarımla,

Alıntı

Değerli üyeler,

Mossberg 500 alarak foruma ve aranıza katılmış bulunmaktayım.

Saygı ve sevgilerimle

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
hunter 12, harun, Porsuk, serdaraktas, mehmetstar, lenduha, wubıh, Carbon12, XXAHMETXX, MEHMETEMİN73
(18-10-2018, 01:43 PM)PEHLİVAN demiş ki: Değerli üyeler,

Saygı ve sevgilerimle

Merhaba,

Hayırlı olsun sayın Pehlivan,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
PEHLİVAN
(18-10-2018, 01:43 PM)PEHLİVAN demiş ki: Değerli üyeler,

Saygı ve sevgilerimle

Hayırlı olsun allah kötüye kullandırmasın, benimde 590 a1'im var yarı yolda bırakmayacak bir tüfek Mossberg.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
MEHMETEMİN73, PEHLİVAN

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi