Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.410 Kalibre ve yanlış kullanılan 36 numara ve kalibre tanımları.
Efendim fotoyu nereye atacağımı bilemedim, bu konuda çok güzel caliber, gauge tanımlamaları-tartışmaları olmuş. Ben de buna istinaden konuya görsellik katmak amacıyla fotoyu buraya atmak istedim, hata etti isem kusuruma bakmayınız. Akşam evde bir şeyleri karıştırırken gözüme ilişen, çeşitli kalibrelerde (.22 cal den .410 cal ye) boş kovanlardan kendime masa süsü yaptım. Beğenilerinize sunulur. Herkese selamlar, saygılar...

[Resim: 9oJn3N.jpg]

[Resim: qMo5ad.jpg]

[Resim: 1vQ8W5.jpg]

Alıntı

(10-04-2016, 11:28 AM)harun demiş ki: Sayın hocam,

12 Gauge: 454/12= 37.8 gram kurşundan yapılan kürenin çapıdır.

.410 kalibrenin de 36 Gauge olarak tanımlanması ifade hatasıdır ama hesap hatası olmuyor aslında. 454/36 = 12.6 gram kurşun küre ağırlığına karşılık gelir ki, hesap doğrudur. Fakat Dünya literatüründe mevcut olmayan, memleket terimidir.

Harun bey .

Aslında doğru bir noktayı işaret etmişsiniz. 36ga (gauge) ifadesi teknik olarak doğru gözüküyor .

Çünkü .410 bore ( namlu) olarak bilinen tüfek namlu çapı 12.8 mm( hemen hemen 50 kalibre) dir. Bu çapa uyacak yuvarlak kurşun dane ağırlığı yazdığınız gibi 12.6 gramdır.

Bir pound kurşundan bu namluya uygun (454/12.6) yaklaşık olarak 36 küresel kurşun dane çıkar. Bu durumda TSE nin 36 Ga(gauge) ifadesi teknik olarak doğrudur.

Ama dünyada bu çapta namluya verilen isim .410 bore yaklaşık olarak namludur. 36ga diye bilinen bir tür dünyada resmi olarak kullanılmıyor.

KALİBRE:

Bu arada kalibre yide tanımlayalım . Kalibre yanlış şekilde silahın direkt çapı anlamında olduğu zannediliyor.

Kalibre arapça "qalib" ten Avrupa dillerine geçmiş bir sözcük. Yüzde bir yada yüzdesi anlamındadır.

Anglo saksonlar emperyal ölçü sistemindeki namlularda bir inç hesabına dayanırlar.

Fişeklerde .45 calibre demek bir inçin yüzde 45'i demek oluyor. Yada 38 kalibre , 30 kalibre 32 kalibre 50 kalibre . Böyle devam ediyor. Esasında kalibre 1 inç in yüzdesini veriyor.

Yani kalibre nin kendisi bir uzunluk ölçüsü değil bir yüzdelik birimidir.

Ama dünyada genel yerleşmiş kabul namlu çapı anlamında çok yaygın kullanılıyor . 7.65mm 9mm 7.62mm kalibrede falan gibi yanlış kullanımlar gayet yaygın mevcut. Yerleşmiş bir kere.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör
Yine kalibre kullanımına yönelik olarak askeri topçularda obüsler kalibre ile adlandırılır.

Mesela 155mm panter öbüsü 52 kalibre dir. Bunun anlamı namlu iç çapının yüz katının namlu uzunluğunun yüzdesini vermesidir.

52x155mm= 8mt. Yani 52 kalibre 155mm çaplı namlu boyu 8 metredir. Eğer 100 kalibre olsaydı 15.5 metre olacaktı.

Buda topçulara ait bir kalibrelendirmedir.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Antiterör

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi