Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar
(13-01-2018, 02:52 PM)mrt083 demiş ki: Arkadaşlar yurt dışından bir tane tüfek dürbünü sipariş verdim .Şu an İstanbul ukim e gitmiş .Benden ithalatı uygundur yazısı isteme ihtimalleri yüksek . İstanbul da hangi emniyetten alabilirim bu belgeyi ,bilgisi olan varmı acaba.

Sn. mrt083

Gümrükten mal alma olayı siz, karşıdaki vatandaş ve haleti ruhiyesi, odadaki toplam kişi sayısı,yoğunluk, hava durumu gibi sayısız etkene bağlı. Smile

Saçma sapan yüksek bir vergi ödetip teslim etme ihtimalleri de var. Bir arkadaşın başına geldi de ordan biliyorum Smile

Saygılar.

Alıntı

(13-01-2018, 03:15 PM)Ruhsuz demiş ki:
(13-01-2018, 02:52 PM)mrt083 demiş ki: Arkadaşlar yurt dışından bir tane tüfek dürbünü sipariş verdim .Şu an İstanbul ukim e gitmiş .Benden ithalatı uygundur yazısı isteme ihtimalleri yüksek . İstanbul da hangi emniyetten alabilirim bu belgeyi ,bilgisi olan varmı acaba.

Özel Güvenlik Daire Başkanlığından "Asayişe sorun teşkil etmemektedir" yazısını almanızı istiyecekler. Bol şans. Saygılar.

Bu birim sadece Ankara da sanırım, bilginiz varmı acaba.

Alıntı

(13-01-2018, 03:39 PM)mrt083 demiş ki: Bu birim sadece Ankara da sanırım, bilginiz varmı acaba.

Size kolaylık açısından bütün prosedürü yazıyım. (Ankara'daki prosedür, İstanbul'da da benzerdir)

Gümrük size silahla alakalı olduğunu söyler söylemez "Nükleer Silah Kaçakcısı" gibi muamele çekecek ve o şekilde davranacak; Özel Güvenliği arıyacak. Ürünün faturası resmi felam elinize tutuşturup git izin al diyecekler. (Size göre; Özel Güvenliğe mail atılacak "sanırım")

Her ürünün bir Tariff kodu vardır. Özel Güvenlik ya size "Buna olur veremeyiz diyecek, ya da bu Tariff kodu bizimle alakalı değil Savunma Bakanlığına gidin" diyecek (İnceden de size geri gönderebiliyorsanız gönderin paranızı alın diyecek). Sonuçta optiği ellerine alıp görmüyorlar, teknolojiyi de pek takip etmezler araları çok iyi değildir.

Bakanlığa giderseniz konuşabileceğiniz birini bulmak için uğraşırsınız. En iyi ihtimalle yeminli tercümandan (kast ettiğim Tercüme Bürosu) fatura ve ürünün kullanma klavuzunun tercümesiyle müracaat edersiniz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığına doğru yönlendirdikleri de oluyor.

İzini verdiklerinde zaten direk gümrüğe evrakları uzattığınızda ücretini ödüyerek alıyorsunuz.

Ürününüz size gelen "gümrüğe davet" den sonra en fazla 20 gün  gümrükte bekler sonra otomatik geri gönderirler. Bu 20 gün içinde evrakları veya izinleri halletmeniz lazım. Saygılar.

Not: Bunlar benim kendi tecrübelerimdir. Farklı tecrübeye sahip olanlar olduysa burda belirtebilir. Bu şekilde olan hiç bir ürünü gümrükten alamadım. Sorsanız bıçaklar yasak değil derler. Yurt dışından Şam Çeliği hediye bıçak, sırtında tırtık var diye geri gitmiştir. İşiniz şans efendim. Yasak olmayan bir ürün bile gümrükçü tarafından bilinmiyorsa sıkıntı. Gümrük dediğimiz yer dünyanın eksen hareketinden bile etkilenen biryer Smile

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
1905sss, mrt083, tsuba, sparus
Ruhsuz bey teşekkürler yardımlarınız için . Dürbünü havalı tüfek için sipariş vermiştim .250tl lik bir dürbün aliexpresten, büyük bir meblağ değil en azından .10ay kadar öncede 2 tane sipariş verdim sorunsuz gelmişlerdi .Bu kez ukim e girmiş ,oraya gidenler genelde takılıyormuş . Geri gönderiyorlarsa çok iyi olur paramızı sorunsuz alırız .El koyup göndermeme durumu olursa ozaman sorun olabilir ..Ankara da bir arkadaşta bir ay kadar önce aynı sorunu yaşamış, emniyetten ithalatında engel yoktur yazısı almış ve vergisini ödeyerek teslim almış dürbününü . Bakalım hafta içi belli olur bizim durumda.

Alıntı

Sn. mrt083; ben Amerikadan yivli tüfek dürbünü sanmıştım. Havalı tüfek dürbünlerini genelde Çinden aldıklarından sıkıntı çıkmıyor. Yine de alamazsanız gümrükte ufak bir kağıdı doldurup iade göndertiyorsunuz ve paranızı satıcıdan geri gönderim kargo ücreti düştükten sonra talep edebiliyorsunuz. Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mrt083
Merhaba;

Yurtdışından gelen ürünün neye nasıl tabii olacağının temel göstergesi GTIP (Gümrük tarife istatistik pozisyon) kodudur.
Ürünün GTIP kodu herhangi bir kontrole, ek belgeye, izne vs.ye tabii ise kesinlikle kurtuluş yoktur.
Gerekirse teknik çizimlerine kadar herşeyi isterler. Birde "patlak resim" diye bir tabir vardır ki nedense hep komik gelir. Smile

Eğer HTS (GTIP'in İngilizcesi) 9002 ise mercek olarak deklare edilmiştir, bu durumda bile epey uğraştırır.

Bunun haricinde ürünün tanımı , boyutu ve ağırlığıde oldukça etken. Sadece bunlara bakılarak ürünün kenara alındığı ve gönderilenin çağırıldığı vakiidir ki olayın doğası nedeniylede doğrudur.
Ürün aliexpress'ten geldiğine göre sanırım durum bu.

GTIP koduna göre ithalat için gereken herşeyi internet üzerinden bile öğrenebilirsiniz.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
mrt083, Ruhsuz, tsuba, sparus
Roni Tactical System, çok rahat bir şekilde edinme imkanım var fakat bilgim yok. Yasalmıdır?   Huh

[Resim: 3bNDj1cMQla3fRcKMYzGEQ.png]

Alıntı

Sn. Sezgin bilgisayar ve telefon işi yapıyorsanız bilmiyor olabilirsiniz. Ama PÖH'da çalışmaya başlayacak biri olarak görev yerinizde ki arkadaşlarınıza veya üstlerinize sorup bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ilksurfer, Murata
(17-01-2018, 12:31 PM)al-me demiş ki: Sn. Sezgin bilgisayar ve telefon işi yapıyorsanız bilmiyor olabilirsiniz. Ama PÖH'da çalışmaya başlayacak biri olarak görev yerinizde ki arkadaşlarınıza veya üstlerinize sorup bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz.

Rize'de esnafım hocam. Telefon Bilgisayar işi yapmaktayım. PÖH olan ve kendisi için konu açtığım kişi 15 20 yıllık çocukluk arkadaşım. Oda yeni olduğu için göze gelmemek için böyle şeyler sormuyor fakat muhtemelen silah konusundaki yasaklar ülkesi bizde muhtemelen buda  yasaktır.  Açıkçası çok da gerekliliği yok. Tamamen fantazi gibi bişe benimki ama. Yasak olup olmadığı hakkında bilgim sıfır.

Sleepy

Alıntı

Peki tabancalara takılan dipçik, yasaklı eklenti midir?
Kullanan varsa artıları eksileri nelerdir?

[Resim: 26226226_1969727819948992_719693788456419328_n.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi