Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar
Sn. 1905sss ; yanıtınız için teşekkür ederim. Site içince arama yapınca bulamadım Google üzerinden arama yapınca ilgili konuyu şimdi buldum. Tekrardan teşekkürler saygılar.

Alıntı

Sn Ruhsuz paylaştığınız yazıda detaylıca değinilmiş.Ben de yazsam yukarıda ki yazının bir çevirisi olur.Oluk tıpkı bir I profil vazifesi görür.I profilde yükü yaşıyan ortada ince elif benzetebileceğimiz çubuk kısmıdır.Bu kısım yükü homojen şekilde yanaklara dağıtır.Tıpkı o I harfinin içi boşaltılmamış halini düşünün.Belki o kısım üç dört misli daha ağır olacak ama aynı yüke dayanacak.

Sırta gelen darbede yükü yanağa yayacak ve ince kısmı da kürdan gibi absorbe edecek.Elinize bir çubuk alın ve iki ucundan (alt üst ) yük uygulayın.Kırılmayacak ama yayılacaktır(esneyecektir).O çubuğun sadece iki ucunda yükü yayacağınız bir yanak olduğunu düşünün bu durumda daha fazla yük uygulamanız gerekecek.Elbette malzeme esneyecek ve düzelecektir ama haddinden fazla yükte kırılır.

Oluklu bir bıçak/kılıç nispeten aynı kalınlıkta ki bir muadilinden daha hafif ve sağlamdır.Bir de bu oluğun dövülerek açılması sonucu bu I kısmın malzemenin sıkışması sonucu daha mukavvim olduğunu düşünenler var.İlaç dilinde plasebo etkisi gibi bir şey.Teori de ve felsefe de var ama modern ısıl işlem teknikleri ile kıyaslanamaz.Senin döverek sıkıştırdığın yapı ısıl işlemde o kadar çabuk ısınıp soğuyor ve sıkışıyor ki çekiç darbelerinin ezmesinin molekül etkisi sinek ısırığı gibi kalır.

Ölümcül yapar mı silahı evet bir nebze. Glock hafif ve ölümcülse 1911 de ağır ve ölümcül.

Alıntı

(12-01-2016, 09:02 PM)Ruhsuz demiş ki: Burdan Sn. ecorotti' ye birşey danışmak istiyorum. Kafam bir türlü bu "kan oluğu" olayına basmadı. Bana mantıksız geliyor. Biraz araştırdım ve şu yazıyı buldum.

Guys, this has been discussed ad infinitum in these forums. I can just hear a lot of folks saying "oh no, not this one again." I'll try to give you the answer this time. Use the search function to check out previous answers to this question. It is amusing to me how a modern marketing ploy can become something almost like religious dogma.

Simply, the 'blood groove' has nothing at all to do with blood, or suction, or anything like that at all. In ancient Japanese swords, those of superior quality had a very wide groove gouged out near the spine of the blade. It is more properly called a 'fuller'. This lightens the blade and makes it faster without losing any structural integrity, kind of like the steel I-beam's used in construction. In modern hunters and fighters, the groove was added mostly for decoration and has become so small (narrow) that it serves no functional or structural purpose.

If you don't believe this, check previous threads in this forum, and read magazines like Knife World, which ran an article on this topic recently, including a historical perspective of the marketing campaign by Marbles Corp earlier this century in which this idea of calling a small fuller a 'blood groove' first appeared in this country. Early on, some companies used very wide fullers on hunting blades to lighten them. Over time, the fuller became smaller and smaller until its presence did nothing for blade performance at all. It's is purely decorative and nothing but marketing hype!

Although it does Sound logical, there is no suction pulling on a blade inserted into a body cavity. A blade with or without a 'blood groove' will seal the wound around the knife from tissue pressure and a small amount of blood. the pressure in the interior of the body is not negative relative to the outside air. It is the same. It is a good idea to leave a penetrating knife where it is until you can seek proper medical attention. Once the blade is removed, the rate of blood loss will increase dramatically. Although for most deep penetrating wounds involving major arteries, I doubt there would be enough time to get life saving medical attention in any case.

Burdan anladığıma göre kan oluğu tamamiyle bir hurafe. Ama sizin gibi bir ustaya da sormak istedim. Saygılar.
(Daha önceden yazıldıysa benim gözümden kaçmış olabiilir)

Arkadaşlar gereken cevabı vermişler.

Öldürücülük argümanına katılmıyorum bu başka kişilerin ekmeğine yağ sürer. Meyve bıçağı da bıçaktır av bıçağı da bıçaktır. Oluk süs için de yapılmış olabilir. Bu bizim tarihi silahlarımızın çoğunda vardır.

Kan oluğunun bilimsel bir dayanağı yok. İspatlanmış bir gerçekliği de yok.

Alıntı

Günümüzde üretilen oluklu bıçakların (askeri-saldırı amaçla üretilenler) tamamına yakını kullanım amacına uygun kullanılmıyor. Üstelik bunları bilimsel veya başka bir şekilde test etmek doğası gereği çok zor. Yukarda kan oluğu ile yazılan görüşlere saygı duyuyorum ama katılmıyorum. Kan oluğu kan oluğudur. -Yazacaklarım rahatsız edici olabilir- Bıçağın akan kanla temasını tecrübe etmem kurban kesimi sırasında oluyor. Eğer koyun helede sığır kestiyseniz ortaya çıkan kan çalışmayı engelleyecek boyutta olabiliyor. Bıçağın ağzının tamamı kanla kaplanıp hemen pıhtılaştığı için üzerinde boya tabakası gibi kalıyor veya sap kısmı tamamen kaplanıp elinizden kaymasına yol açıyor. Su veya bezle temizlik yapmadan devam edemiyorsunuz.
Eski insanların kullandığı canlıya karşı kopartma, kesme, delme amaçlı kullandığı kılıçların, palaların hatta hançerlerin çoğunda olan bir şeyin fantezi olsun diye yapıldığını hiç sanmıyorum. Savaş meydanında ellerinde havlu ve ibrikle gezemeyeceklerine göre kılıçlarında oluk olması normal. Yağmur oluğu ne işe yarıyorsa kan oluğu da bir kılıçta o işe yarar; elde yukarıdan aşağı duran kanlı bir kılıcın kısa sürede kandan arınması ve elle tutulan yerine mümkün olduğu kadar az kan bulaşması.
Şehirde giyilen outdoor kıyafetler, cepten hatta kutusundan çıkmayan ve sadece paket açmak için kullanılan çakılar dünyasında canım kan oluğuna mevzuat hazretleri yüzünden haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
Saygılar.

Alıntı

(13-01-2016, 12:14 PM)yalvali demiş ki: Günümüzde üretilen oluklu bıçakların (askeri-saldırı amaçla üretilenler) tamamına yakını kullanım amacına uygun kullanılmıyor. Üstelik bunları bilimsel veya başka bir şekilde test etmek doğası gereği çok zor. Yukarda kan oluğu ile yazılan görüşlere saygı duyuyorum ama katılmıyorum. Kan oluğu kan oluğudur. -Yazacaklarım rahatsız edici olabilir- Bıçağın akan kanla temasını tecrübe etmem kurban kesimi sırasında oluyor. Eğer koyun helede sığır kestiyseniz ortaya çıkan kan çalışmayı engelleyecek boyutta olabiliyor. Bıçağın ağzının tamamı kanla kaplanıp hemen pıhtılaştığı için üzerinde boya tabakası gibi kalıyor veya sap kısmı tamamen kaplanıp elinizden kaymasına yol açıyor. Su veya bezle temizlik yapmadan devam edemiyorsunuz.
Eski insanların kullandığı canlıya karşı kopartma, kesme, delme amaçlı kullandığı kılıçların, palaların hatta hançerlerin çoğunda olan bir şeyin fantezi olsun diye yapıldığını hiç sanmıyorum. Savaş meydanında ellerinde havlu ve ibrikle gezemeyeceklerine göre kılıçlarında oluk olması normal. Yağmur oluğu ne işe yarıyorsa kan oluğu da bir kılıçta o işe yarar; elde yukarıdan aşağı duran kanlı bir kılıcın kısa sürede kandan arınması ve elle tutulan yerine mümkün olduğu kadar az kan bulaşması.
Şehirde giyilen outdoor kıyafetler, cepten hatta kutusundan çıkmayan ve sadece paket açmak için kullanılan çakılar dünyasında canım kan oluğuna mevzuat hazretleri yüzünden haksızlık yapıldığını düşünüyorum.
Saygılar.

Kan bulaşmasıyla ne alakası var anlamadım. KAn oluğunun kanla ve kanamayla alakası yoktur.

Eski forum üyelerimizden bir yazı.
http://silahlarvedigerseyler.blogspot.com.tr/2010/12/bcaklarda-kan-olugu-nedir.html

Terminolojide fuller demek daha uygun oluyor sanırım.
https://en.wikipedia.org/wiki/Fuller_(weapon)

[Resim: Internal_Forces_and_Stresses_from_Bending.png]

Yabancı dili iyi arkadaşlar bunlarla ilgili araştırmalar bulup tercüme ederlerse sevinirim. Bir üniversitemiz çalışanının bununla ilgili bir yazısını da okumuştum bulamadım.

Alıntı

Sayın ecorotti meramımı anlatamama üzüldüm. O kadar da yazmıştım halbuki. Ülkemizde bu konudaki tartışmaların hemen hepsi mevzuat yüzünden getirilen yasaklara cevap olsun diye söylenen şeyler. Yani demek istenen bunu yasaklamayın da biz de bu tip bıçakları rahatça yapalım, alalım. Ben de kesinlikle serbest olması taraftarıyım.
Gelin görün ki dünyanın hemen her yerinde kan oluklu bıçaklar saldırı amaçlı üretilmiş silahlar sınıfına giriyor değerlendiriliyor. Sanırım bu fenomeni yıkmak için daha çok bilimsel makale gerekiyor..

Alıntı

Bu hiç bitmeyen ve keyifli konu ne zaman açılsa, aklıma bistürilerde bu manada herhangi bir oluk olmadığı gelir.
Wink
Saygılarımla

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sparus
Çünkü aspirator veya spanc var

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı

İyi ki varsın forum Big Grin
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763477/

Alıntı

Sayın yalvali ile bunca yıldır olan forum hukukumuza güvenerek: