Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ülkemizdeki Yasaklı Eklentiler ve Teçhizatlar
Sn. arsenal,

Tabanca'da alev gizleyenin montajı için namlunun 1 cm kadar torna'da yada cnc'de çizilmesi gerekmiyor mu? Bunu takmak için namluya bu işlemi yaptığımızda alev gizleyen yerine susturucu'da takılabilir. Peki bu durumda bu şekil namlulu bir tabancanın kullanımının cezası var mı biliyor musunuz? Düşündürücü bir konu gibi geldi bana.

(26-12-2015, 02:22 AM)arsenal demiş ki: Sn akifabrek,
Genellikle polis ve askerin kullandığı tüfeklerde bu alev gizleyene rastlanır . Polis ve asker yakın temas durumlarında tüfeği ateşlediğinde bir itiş kakış esnasında namlu ağzının kişiye yada duvar kapı gibi bir yapıya yakın olması durumda namlunun kapalı kalıp patlamamasından dolayı bu aparat düşünülmüştür ,diğer yandan bazı av tüfeklerinde alev gizleyen namlu şahlanmasını engelleyici en aza indirici bir unsur olarak düşünülüp konulmuştur.Tabancada alev gizleyen takmak yerine delikli namlulu modellerden alınabilir.
Saygılar.

Alıntı

Sn.keremakr , alev gizleyenin tabancada kullanılması tuhaf olur bence.Namluya böyle bir aparat takmak için sürgünün dışında kalan namlu bölümünün uzun olması lazım.Ancak aklı başında hiç kimsenin böyle bir şey deneyeceğine ihtimal vermem.Silahlar üzerinde yasal sınırlar içerisinde yapılacak tadilatın ehil kişilerce yapılması gerekir.Benim tabancalar üzerinde yapacağım tek değişiklik elime uygun bir ahşap kabza değişikliğidirSmile

Alıntı

Sn. keremakr

Bir ihtimal Beretta F92 ve klonlarına böyle bir uyguluma yapmak için paso açacak namlu çıkınıtısı mevcut .

Hem ciddi bir faydası yok hemde yasallığı mümkün gözükmüyorken hiç doğru olmaz.

Tüfeklerde bile tam görüntüsüzlük sağlamaz. Sadece namludan çıkan alevi bölümlere ayırararak toplu alev görüntüsünü azaltıyor.

Askerde gördüğüm kadarıyla G-3 ile uzak mesafadende anlaşılıyor. Ama tabiki azaltıyor. Tabancayı çok uzak mesefaden

kullanmayağınıza göre zaten anlamıda yok. Tam alev baskılaması için susturucu türevi uzun odacıklı bir tertibat takmak lazım.

Kaldıki namlu üzerinde tadilat net olarak kanun dışı .

Saygılar.

Alıntı

Sayın forum üyeleri; benim gibi genç sayılan kullanıcılarımız Blizzard firmasını ve "World of Warcraft" ı bilir. Arkadaşımın yoğun ısrarı üzerine 1:1 replika olan Frostmourne kılıcını kolleksiyonuna katmak için yasal zeminini araştırdım. Özel güvenlik Dairesi kesin ve net bir cavap verdi.

"Kılıç; ister kesici olsun ister sadece süs olsun yassak!" (Kafamın basmadığı hediye dükkanlarına satılan 3 lü samuray kılıçlarını nasıl ithal ediyorlar)

Neyse uzun lafın kısası 120cmlik bu güzelliğin ancak resimlerini sevebiliriz.

Not: Sn. ecorotti ; pıçak olmasa da kılıç güzel demi?

[Resim: s-l1000.jpg]

Alıntı

Sn Ruhsuz siz kaşındınız.Lise çağlarımda hiç bu tarz oyunların fanı olmadım ama arkadaşlarımın ultima geyiklerini çok dinledim.Eski bir kantırcı yeni kantarcı olarak dördün üçü candır diyorum.Alın size kılınç.Big Grin

Bazen insan düşünmeden edemiyor acaba bu arkadaşların kafası nasıl çalışıyor.Özel güvenlik dairesi hala yetmişler sonu seksen başı zihniyetinde kalmış.Kılıçla kalkanla anarşik olacağımızı düşünüyor.Arada bazı Türk filmlerine böyle replikler eklenince acaba ne düşünüyorlardır.Eğer Türk polisinin güvenlik algısı hala kırk sene önce de kaldıysa yapacak bir şey yok.

Halbuki dünyada cosplay(costüm play) ve renactment gibi şeylerin ne kadar yaygın olduğu incelense bu ülkenin gerçekten ciddi bir pazardan uzak kaldığını anlardı.Neyse mevzu derin.6136 hiç bir şeye yetmiyor.

Alıntı

Sn. madenci08 gönderdiğiniz vidyodaki elemanlar gerçekten yetenekli ve güzel bir iş çıkarmışlar.

Ultima Online ı, gantır ı felam oynamak için okulun yurdundan kaçtığım günleri hatırlıyorum Smile Tam bir oyun bağımlısıydım.

Şimdi benim anlam veremediğim olay şu; Özel Güvenlik Dairesi linkteki kılıçların ithalaatına ve satışına gıkını çıkarmıyor hatta kılıç, pala gibi ürünleri satıcılar fatura keserek satıyor.
Burdan ben şunu anlıyorum bürokrat tanıdığın varsa bu ülkede yasanın üzerindesin. Saygılar.

http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=sam...%B1c%C4%B1

Alıntı

Sn. madenci08,
Ben "Goblin Satırı"nı daha çok beğendim açıkçası Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Sn Erdini78 o zaman bu dumanı üzerinde tüten (günlük bile değil ) tırnak çakısını çok seveceksiniz.Bu sefer kendilerini gerçekten aşmışlar.

Bu arada konuyu bulandırdığım için tüm forumdaşlardan özür diliyorum.

Alıntı

Burdan Sn. ecorotti' ye birşey danışmak istiyorum. Kafam bir türlü bu "kan oluğu" olayına basmadı. Bana mantıksız geliyor. Biraz araştırdım ve şu yazıyı buldum.

Guys, this has been discussed ad infinitum in these forums. I can just hear a lot of folks saying "oh no, not this one again." I'll try to give you the answer this time. Use the search function to check out previous answers to this question. It is amusing to me how a modern marketing ploy can become something almost like religious dogma.

Simply, the 'blood groove' has nothing at all to do with blood, or suction, or anything like that at all. In ancient Japanese swords, those of superior quality had a very wide groove gouged out near the spine of the blade. It is more properly called a 'fuller'. This lightens the blade and makes it faster without losing any structural integrity, kind of like the steel I-beam's used in construction. In modern hunters and fighters, the groove was added mostly for decoration and has become so small (narrow) that it serves no functional or structural purpose.

If you don't believe this, check previous threads in this forum, and read magazines like Knife World, which ran an article on this topic recently, including a historical perspective of the marketing campaign by Marbles Corp earlier this century in which this idea of calling a small fuller a 'blood groove' first appeared in this country. Early on, some companies used very wide fullers on hunting blades to lighten them. Over time, the fuller became smaller and smaller until its presence did nothing for blade performance at all. It's is purely decorative and nothing but marketing hype!

Although it does Sound logical, there is no suction pulling on a blade inserted into a body cavity. A blade with or without a 'blood groove' will seal the wound around the knife from tissue pressure and a small amount of blood. the pressure in the interior of the body is not negative relative to the outside air. It is the same. It is a good idea to leave a penetrating knife where it is until you can seek proper medical attention. Once the blade is removed, the rate of blood loss will increase dramatically. Although for most deep penetrating wounds involving major arteries, I doubt there would be enough time to get life saving medical attention in any case.

Burdan anladığıma göre kan oluğu tamamiyle bir hurafe. Ama sizin gibi bir ustaya da sormak istedim. Saygılar.
(Daha önceden yazıldıysa benim gözümden kaçmış olabiilir)

Alıntı

Emre Kipmen üstadın bir yazısı;

"Yukardaki resimde dikkat edilmesi gereken bir husus var. Namluda oyulmuş "yiv" bazen "kan oluğu" terimi ile karşılanmaya çalışılıyor. Bence bu terim de ölmesi gereken terimlerden biridir. Kan oluğu aynı şekilde "sakat" terimlerimizden biridir, bence bu tür yanlış inanışları kullandığımız terimlerle beslememiz hatalı olacaktır. Yivin ana mantığı, namlunun daha esnek olması ve kalın çeliğin ağırlığının bir kısmının, bıçağı ya da kılıcı daha güçsüz hale getirmeden hafifletmek amaçlıdır. "Kan" ile hiç bir alakası yoktur. "Yiv" yerine basit bir şekilde "oluk" da denilebilir bence...
Lütfen bunlar üzerine düşüncelerinizi tartışalım. Gerekirse her türlü bıçak ve kılıç anatomisi ile ilgili bir sözlük girişiminde bulunalım.
Bir fikir de terimler sözlüğü diye bir konu başlığı açıp buraya giderek gelişen organik bir sözlük oluşturmak. Ancak sadece en baştaki mesaj moderatör tarafından açlmış olur (mesela Sancar Bey). Bu mesaj yeni ve hepimizin kabul ettiği bir terim oluşunca değiştirilir yine moderatör tarafından, giderek liste uzar, hepimizin geri dönüp bakacağı güzel bir kaynak olur..."

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi