Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YİVLİ TÜFEKLERDE AĞIRLIK
#1
Dağlarda, tepelerde gezerek av peşinde koşan tüm avcılar omuzlarındaki tüfek yükünü hafifletmek isterler. Atıcılar ise tüfeklerinin en yüksek hassasiyette vurması için ellerinden geleni yaparlar. Tüfek üreticileri, bir yandan avcıların isteklere paralel olarak tüfeklerin toplam ağırlıklarını azaltmaya çalışıyorlar, diğer yandan taktik kullanımlı ve uzun menzilli tüfekleri ağırlaştırıyorlar. Peki ideal tüfek ağırlığımız ne olmalı?

Memleketimin, bulduğuyla yetinmek durumunda kalan avcı ve atıcılarının seçim yapmak konusunda pek şansları olmasa da, tüfek ağırlıklarını etkileyen faktörler ve bunların atıcıya etkisi konularında genel bilgilendirmenin faydalı olacağını düşünüyorum.

Tüfeğin ağırlığını etkileyen üç komponent vardır: Mekanizma, kundak ve namlu.

Mekanizma küçük bir metal yığınıdır. Ne yaparsanız yapın ağırlığında radikal değişiklikler mümkün değildir. Mekanizma ağırlığını değiştiren en önemli etken, kullanılan fişeğin kalibresidir. Eğer özel bir uzun menzil atış isteğimiz yoksa, işimizi görecek en küçük kalibreli tüfeği tercih etmek, mekanizma ve namlu ağırlığını doğrudan azaltarak toplam tüfek ağırlığını azaltmada önemli etkendir. Ancak uzun menzil şartımız varsa, yapılacak çok bir şey yok, hafif 338 Lapua Magnum tüfek üreten zaten yok.

Kundak yapısına gelirsek: Ahşap kundaklar ağırdır. Ama iyice traşlanmış, nispeten hafif ceviz kundaklar üretilebilmektedir. Buna karşılık sentetik kundaklara da çok hafiftir diyemeyiz. İçlerindeki dolguya göre ağırlıkları değişebilmektedir. Karbon elyaftan yapılmış gerçekten çok hafif (900 gram) kundaklar yapılmaktadır. En önemli dezavantajı da fiyatıdır. En ağır kundaklar da genel olarak lamine ahşap olanlardır.
(Kundaklar konusunu daha önce yazmıştım: http://www.tabancatufek.com/forum2/showt...?tid=11828 )

Aşağıda Sako 85 Carbonlight modeli var. Kundak karbon elyafı ile güçlendirilmiş plastikten (CFRP) mamüldür:

[Resim: WPYDfZ.png]

Ağırlığı etkileyen en önemli komponent, büyük bir metal yığını olan namludur. Bilmemiz gereken en önemli nokta, ağır namlu tüfeklerin, hafif tüfeklere göre vuruş hassasiyetinde ciddi bir fark yoktur. Tabii ki, namlu rezonansından daha çok etkilendikleri için dağılımları biraz daha fazla olmaktadır. İnce namlular daha çabuk ısınırlar ve ısındıkça dağılım artmaya başlar. Sonuçta, eğer üst üste en çok iki veya üç mermi atabilecek durumda olan avcılar için kaliteli bir ince namlu uygun seçim olabilir. Ama, hafif namlulu bir tüfekle ardışık atışta iyi bir beşli grupman çıkarmak pek mümkün olmaz. Avcı arkadaşlar iyi bir hafif namlu tüfekle, kendilerini daha az yorarak av arayışlarını sürdürebilirler. Kaliteli namlu, kalınlığı ne olursa olsun her zaman iyi vuruş yaptırır. Bir avcının bakış açısından, biraz daha yüksek bir hassasiyet için, birkaç kilo ek yükü omuzlamak mantıklı olmayabilir.

Keskin nişancı veya poligon atışına gelince iş değişir. Ağır namlulu bir silah her zaman daha stabildir. Namlu rezonansı çok daha azdır, namlu daha geç ısınır. Ardışık atışlarda dağılım çok olmaz. Namluların atış hassasiyetini bozmadan hafifletmek için bazı çalışmalar vardır. Şu sıralar yaygın olarak kullanılanı namluların dışında kanal açılmasıdır (fluting). Namluda açılan kanallardan alınan talaş namluyu hafifletirken, daha etkin bir soğutma için ek yüzey artırır. Namlu üzerinde yaratılmış setler destek iskeleti olarak namlunun stabilitesini artırır.

Aşağıda kanallı namluya sahip bir McMillan TAC-50:

[Resim: EtDuL0.jpg]


Diğer bir yöntem ise karbon-fiber namludur. Namlunun kendisi tabii ki karbondan imal edilmez, ince metal namlu üzerine karbon fiber kaplanır. Namlu oldukça kalınlaşmaktadır. Ancak çok az ısınmakta, rezonans azalmakta, böylece yüksek vuruş hassasiyeti sağlanmaktadır. Hem kanallı, hem de karbon fiber namlu için tek dezavantaj yüksek fiyat etiketidir.

[Resim: R6HqS0.png]


Newton'un üçüncü yasası: "Her etki, aksi istimakette ve aynı miktarda tepki yaratır." Hafif tüfekte tepmeyi daha çok hissedersiniz. Ağır silah yüksek atım adetlerinde sizi çok daha az yorar. Her ne kadar hissedilen tepme iyi bir omuz pedi ile bir miktar sönümlense de, 30-06 kalibredeki 3 kiloluk bir tüfeğin tepmesi ile aynı kalibredeki 4 kiloluk bir tüfeğin tepmesindeki farkı net olarak hissedebilirsiniz. 3 kiloluk 300 Win Magnum tüfeğin tepmesinden ise hiç hoşnut olmazsınız.

Hissedilen tepmeyi azaltmak için iyi bir yöntem de namlu freni (muzzle break) kullanmaktır. İyi bir muzzle break ile tepme %40'a kadar sönümlenebilmektedir. Dezavantaj olarak sayabileceklerimiz, bu aparat da ek bir ağırlıktır. Muzzle break atıcı ve yanındakiler tarafından duyulan sesi çok artırmakta, rahatsızlık vermektedir. Söküp takılan namlu frenleri güzel bir çözüm olabiliyor. Az atış yapılan avlar sırasında çıkartılıp taşıma ve ses konusunda rahatlık sağlanırken, çok mermi yakılan ve hemen herkezin kulaklık taktığı poligonda atış konforu sağlanabilmektedir.

Aşağıda ise en abartılı şekliyle bir "muzzle break". Truvelo 20x82mm anti materyal sniper tüfeğindeki bu namlu freni geri tepmeyi %60 azaltıyor:

[Resim: N2ZbgO.png]


Atış tekniği, yani atışın ayakta veya destekli yapılması da önemlidir. Hafif tüfekle, sırt çantanızdan, çatal ayaktan veya bir ağaç çatalından yapılan destekli atışlarda tepmeyi daha az hissedebilirsiniz. Ama genellikle ayakta ve desteksiz atış yapmak durumunda kalıyorsanız, ağır tüfekle daha rahat edeceğinizi göreceksiniz.

Tabii ki, silahın tüm ağırlığı bundan ibaret olmuyor. Kullanılan dürbün, dürbün bağlaması ve askı kayışı da taşıyacağınız ağırlıktır. Beğendiğiniz tüfeğin boş katalog ağırlığı ile atışa hazır haldeki dolu ağırlığı arasında, seçtiğiniz dürbün ve aksesuara bağlı olarak 500 ile 1500 gram arasında fark vardır. Eğer uzun menzil atışları yapmıyorsanız yüksek büyütmeli dürbün seçmek ağırlığı artıracaktır. Yüksek büyütmeli dürbünlerde 30 ve 34 mm tüpler kullanılmaktadır. Daha az büyütmeli ve 1 inçlik (25 mm) dürbün ile ağırlık farkı 300-500 gram seviyesindendir. Dürbün bağlaması bile fark yaratabilmektedir. Aluminyum/Titanyum alaşımlı bir bilezik takımı ile çelik bilezik takımının 60-70 gram farkını elinize aldığınızda net olarak hissedersiniz.

Fekaaat, son söz olarak, tüm bunların ötesinde deneyim ve atış egzersizi vardır. İyi eğitimli bir atıcının atışını ağır veya hafif tüfek kullanmak çok da fazla etkilemez. Her ne olursa olsun, hala hiç bir şey yüksek seviyede eğitim ve tecrübenin yerini alamamaktadır.

Saygı ile,
 
Alıntı

#2
Harun bey yazınız için teşekkür ederim güzel açıklamalar olmuş.Bu yazı ile bağlantılı olarak dağ avlarında kullanıma uygun çaplara da değinirseniz memnun oluruz.Başarılar dilerim.
 
Alıntı

#3
(30-09-2015, 11:20 AM)CivanBaşkanYUSUFELİ demiş ki: Harun bey yazınız için teşekkür ederim güzel açıklamalar olmuş.Bu yazı ile bağlantılı olarak dağ avlarında kullanıma uygun çaplara da değinirseniz memnun oluruz.Başarılar dilerim.


Tüfek ağırlığı olarak bakarsak, en küçük kalibreler ve magnum olmayan mermiler, daha hafif ağırlıklarda tüfek edinmeniz sağlar.

Bunun dışında ise mühimmat konusu kendi başına ele alınması gerekir. Ben seçim yapacak olsam mühimmatta iki temel noktaya bakarım. Kullanacağım menzile istikrarlı erişim, durduruculuk ve teminindeki kolaylık.

Durduruculuk etkisini daha çok mermi çekirdeği ağırlığı ile vuruş sonrası deformasyon sonucu aldığı şekil ve çekirdek ağırlığının ne kadarını koruduğu önemlidir. Tek temin noktamızın MKE ve bu kurumun salt fiyata dayalı seçimleri olduğunu düşünürsek, bulduğumuzla yetineceğiz. Seçme şansımız olmadığı için bunu kafaya takmaya gerek yok. Eğer çekirdek ağırlığı seçebiliyorsak tercihimizi yönlendirecek bilgi şudur: Ağır mermi yavaş, hafif mermi hızlıdır. Toplam kinetik enerjisine bakmak lazım, genelde benzer çıkar veya hızlı mermi biraz daha yüksek enerjili çıkabilir. Hızlı mermi yan rüzgardan biraz daha az etkilenir.

Türkiye'de temini kolay kalibrelerin menzil için söyleyebileceğim kısa bilgi şöyle.

.338 Lapua Magnum: Geçen yıl mermisi gelmeye başladı, gelenler de müsabaka tip değil, av mermisi (diyelim). 338 tüfekleri MKE ithale hevesli değil. Avcı değil sniper tüfeği olduğunu düşünüyorlar. Çok da yanlış değil ama tüfek alanların sadece avcı olduğunu düşünmeleri yanlış. Benim gibi sadece hedef atışı amaçlı tüfek sahibi olmayı isteyenleri umursamıyorlar. Bu kalibre tüfeklerin hafif olmasının imkanı yok. Dağ tepe dolaşırken 7 kilo üzeri omuz ağırlığına hazır olun. Bu mühimmatın azami menzili için kabaca 1000-1500 metreler demek yanlış olmaz. 2500-2800 metreler biraz fantazi, istikrarlı olarak vuruş pek mümkün değil.

.300 Winchester Magnum: Türkiye şartlarında temin durumunu değerlendirdiğinizde, en mantıklı uzun menzil kalibresi. Balistik özellikleri iyi bir mermi, 800 metre civarı etkili olarak kullanılabiliyor. Bu kalibre tüfekleri 4-5 kilo ağırlıkla atışa götürebiliyorsunuz.

.308 Winchester: Türkiye'nin kalibresi. Tüfekte oldukça hafif çözümler yaratılabiliyor. Eğer MKE izin verirse, 7.62x51 ile ikame edilebiliyor. Kaliteli mermisi yok ama en azından mermisiz kalmazsınız. 600 metrelere kadar istikrarlı atış imkanı tanır. Bu kalibre temelde "kısa 30-06"dır. Balistik performans olarak aralarında önemli farklar yok, ama tüfek ağırlığı ve geri tepme ve de mermi fiyatı artıyor, mermi bulunurluğu azalıyor.

.223 Remington: Buna yakın-orta menzil kalibresi diyebiliriz. İstikrarlı olarak kabaca 400 metreler bu kalibrenin etki alanında. MKE üretimi 5.56x45 olarak var. Ancak 5.56'nın basıncı (7.62'nin aksine) sivil versiyondan daha fazla. Bu nedenle .223 yerine 5.56 kullanıldığında daha yüksek basınçlı bir mermi ile atış yapıyorsunuz demektir, "tikkat!". Yani 5.56 = .223 Rem +P+. Bu mühimmatı kullanan tüfekleri çok uğraşmadan 3-3.5 kilo ağırlıkta ava götürebilirsiniz, o nedenle listeye aldım.

7 Rem Mag, 7.9 Mauser, 270 gibi diğer kalibreler konusunda fazla bilgim yok, çok üzerlerinde durup araştırmadım da. Bu nedenle bilgi paylaşmam pek doğru olmaz.


 
Alıntı

#4
tşk harun bey
 
Alıntı

#5
Uzun zaman sonra keyifli bir yazı okumak fırsatı bulabildim, elinize sağlık Sn.Harun.
Görseller güncellenebilir mi acaba, görünmüyor da?
 
Alıntı

#6
(02-10-2015, 04:47 PM)turan tactical demiş ki: Görseller güncellenebilir mi acaba, görünmüyor da?

Imageshack hesabı faal, üstüne basınca linke gidiyor, resimler orada mevcut vr görünüyor ama neden forumda görünmediğini anlamadım.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi