Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ev güvenliği / Ev savunması
Amerika'da da New York'ta apartman dairesinde yaşayan ile, Miami'de birbirine komşu müstakil villada yaşayanın veya Texas'da 100 dönüm arazi içinde tek bir çiftlikte yaşayan kişilerin ev savunma konsepti birbirinden epey farklıdır, diye tahmin ediyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
wubıh
Kesinlikle çok farklı yasalara , kültürel birikime ve mimari yapılara sahibiz.Söz konusu yivsiz tüfek olunca işler biraz daha değişiyor.

Makale özellikle şevrotine atıfta bulunmuş.Ev savunması ile savunma farklı şeyler.Özellikle evde kullanılacak saçmanın ebatı ve tanesi ne olmalıdır sorusuna farklı cevaplar var.Bu cevaplar kendi içerisinde doğruyu barındırmakla birlikte hiç bir cevap sizin özel durumunuz için verilmiş bir cevap değildir.

Bir evin içerisinde eğer sarayda yaşamıyorsak atış yapabileceğimiz maksimum mesafe 10-12 metredir.Eğer savunma amaçlı sadece saçma kullanacaksak iri saçma veya kuş saçması diye ayırmadan söylüyorum.Şok kullanılmadığını varsayıyorum.En önemli iki kriter menzil ve patern yani dağılımdır.

Şevrotin çok iyi bir savunma mühimmatı lakin bir handikapı var genelde dağılımları mesafe uzadıkça bozuluyor ve illa ki o mükemmel dairenin oluşmasını istemeyen serbest radikaller (bir ila üç saçma) çok sapıyor.

Ne yapmalı bunun bir formülü yok mu?Var , ecnebiler ortalama uzunlukta bir namludan atılan saçmaların ortalama olarak yarda da bir inç açıldığını belirtiyor.Metrik hale getirdiğimiz zaman bu yaklaşık metrede 2.8 cm açılım yapıyor.Ortalama olarak 10 metrede 28-30 cm bir dağılıma sahip olacaksınız.Pek çok insanın göğüs kafesini geçmeyecek bir mesafe.Burada şöyle bir durum var hepimiz aynı boyda değiliz.Ben 1.7 metreyim doğal hedef noktam tam omuz yüksekliğim yani yerden 1.6 m ile 1.8m arası.1.8 metrelik bir arkadaşın doğal nişan noktası benim kafama denk gelir.Bu güzel bir durum olabilir ama oluşacak patern nedeniyle pek çok saçma kafamın etrafından geçip gidecek.Evin içinde uçuşan saçmaların potansiyel yaralamalara sebebiyet vereceği aşikar.

Paylaştığım konudaki meşhur polis memurunu okumuşsunuzdur. Remington 870 ile yaklaşık 6 metreden rehine kurtarma atışı yapması gerekmişti.Kullandığı mühimmat 00 ya da dokuzlu saçmaydı.Rehinenin kafası da rehineciye yakın ve neredeyse aynı boydalar.Normalde 17 cm lik bir patern yapması gerekir.Ortalama bir insan yüzünü kapatacak bir patern ama o saçmalardan bir tanesi rehinenin yanağına saplanmıştı.Aynı saçma yanağa değil az yukarı göze gelseydi ölümle sonuçlanabilecek bir yaralama oluşabilirdi.

Kimileri kuş saçması kullanılmasını tavsiye ediyor.Kuş saçmaları genelde şevrotin aksine daha düzgün bir daire içerisine toplanıyor.Elbette bir kaç küçük saçmada zararlı ama tek bir saçmanın yaratacağı riske nazaran göze alınabilecek bir risk.Elbette bu çözümde mükemmel değil.Mesafe artıyor ve paternde genişliyor.Hızlarını kaybediyorlar.

Hatta bir youtube kullanıcısı meslekte yaşını almış kulağı kesik devriye polislerinin özellikle 10 metre ve altı atışlar için yanlarında mutlaka 3 ( kendi de 3,5 mm) numara saçma taşıdıklarını belirtmişti.

Yirmi beş metreye yapılacak bir atışta neredeyse 70 cm bir dağılım elde edeceksiniz.Bu mesafeye saçma ya da şevrotin atmak mantıklı mı (sizin bulunduğunuz koşulda mantıklı da olabilir olmayabilir de)

Meselenin özü içinde bulunduğunuz duruma göre mühimmat seçmeniz gerekebilir.Bu kuş saçması da olabilir , şevrotin de olabilir hatta tek kurşun bile.
Önemli olan saçma dağılımını bilmek , mesafeyi bilmek.Bolca eğitim yapmak.Silahın ve mühimmatın karakteristiklerini bilmek.

Ekleme:Yazı biraz aceleye geldi.Kusurum varsa affola.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
sparus, byfortius
Değerli Forumdaşlarım,

Ev savunması denilince herkesin aklına nedense  ilk önce silahlı çatışma geliyor. Bu konu başlığının ilk yazısında Sn. 1905sss aslında çok güzel özetlemiş. Silahlı çatışma ev güvenliği/savunmasının en son aşaması.

Bundan önce herkesi bütçesine göre, evinin konumu ve durumu (Apartman, alt kat, bahçeli ev vb.) çerçevesinde bir savunma planı olmalı. Hatta buna eve bir zorlama olduğunda aile bireylerinin ne yapacakları, evin hangi güvenli bölgesinde toplanacakları bile planlanmalı.

Lucky Gunner sitesinden Türkçeleştirdiğim plana göre ev savunması dört aşamada olmalı:
1. Caydırıcılar
2. Güçlendiriciler
3. Uyarıcılar
ve en son
4. Çatışma

Çok söz etmeden aşağıdaki tabloda bu dört aşamanın ögelerini bir grafik halinde sunuyorum, yararlı olmasını dilerim:

[Resim: Ev_savunma_plan.png]
Saygılarımla

Alıntı
35 üye teşekkür etti:
lupus, yyildiz, Ahmet Efe, alone61, harun, Oberon, hunter 12, sezgin63, Guns N' Cars, heisenberg, blacksea, 1905sss, Alphawolf, matador, demirkağan, lotus72, xeorx, serdaraktas, Xlll, LAMRETOEJ, Elbruz71, nutkey, hymer, Rangeman, alpago, sparus, aseyhan, FRD, alpi, ThePulchra, wubıh, sem, byfortius, ismailkaraca, Aydın Meriç
Bulunduğum sektör icabı ile maruz kaldığım bilgilerden Sn. Sabri'nin çevirdiği tabloya büyük oranda katıldığımı söyleyebilirim. Artık "Security Posture", (Türkçe güvenlik duruşu, dışarıdan güvenlik durumunuzun görünüş/algılanışı denebilir) kavramı ciddi anlamda önce çıktı kurumsal güvenlik projelerinde.

"Uyanık komşular" kısmı bence çok önemli. Erken uyarıcı zaman zaman olabilir ama bence daha çok "caydırıcı" olarak değerlendirilmeli. Muhitin profiline uymayan, tabiri mazur görün "kılıksızın biri" , evinizin civarında gezerken birinin "Hayırdır, birine mi baktınız?", "Kime gelmiştiniz?" , "Yardımcı olabilir miyim?" demesi yaşanacak bir olayı çok yüksek bir ihtimalle daha keşif aşamasında engelleyecektir.

Oturduğum apartmanın birinci katında oturan emekli bir ağabeyimiz var sağolsun hava çok soğuk olmadıkça vaktinin çoğunu balkonda geçirir. Gelene gidene laf atar, soru sorar 8 senedir binada bir olay yok. Ben de alakasız birilerini görünce sorarım, mantıklı cevap alamayınca gerekirse güvenliğe haber veririm ama bence en büyük katkı kendisinin.

Saygılarımla.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
Sabri, alpago, alone61, wubıh, byfortius
Selamlar.
Ankara Batıkent'te ikamet etmekteyim. Evim site içerisinde,apartman dairesi ve giriş katta. Dün akşam saat 22:00 civarlarında komşum evde olmadığı bir anda evine hırsız girmiş. 22:30 civarlarında komşu gelince fark etmiş. Bir hasar veya çalınan bir şey yok ama stresi yeterde artar.
Hal böyle olunca bende birazcık tırstım bunca yıldan sonra. Bir kaç ay sonra almayı planladığım silah kasasını bu hafta bir şekilde alacağım. Ayrıca bir alarm sitemi de almayı-taktırmayı planlıyorum.
Asıl sormak istediğim ise, Pronet,Kale Alarm,Armed Güvenlik gibi abonelik sistemi ile çalışan ve tüm ekipmanı getirip kendileri kuran firmalar ile daha önce çalışmış olan üyelerimiz var mıdır? Bu firmalar veya alarm sistemleri hakkında bilgisi olanlardan fikir-yardım bekliyorum.
Hırsızı vurmadan önce içeri girmesini engellemeye çalışalım. Smile
Saygılarımla.

Alıntı

Aylık abonelikle çalışan alarm sistemleri yerine stratejik yerleştirilmiş online güvenlik kameralarını tavsiye ederim. Evde siz yokken sinek uçsa ya da herhangi bir ses olsa hemen cep telefonunuza uyarı geliyor ve ne oluyor diye kameradan bakabiliyorsunuz. Alarm sisteminde ise alarm ötünce eve kadar gidip bakmak zorundasınız. %90 da boş yere çalmış oluyor.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, Rangeman, wubıh, serdar_mutlu
(03-01-2018, 12:38 PM)yyildiz demiş ki: Asıl sormak istediğim ise, Pronet,Kale Alarm,Armed Güvenlik gibi abonelik sistemi ile çalışan ve tüm ekipmanı getirip kendileri kuran firmalar ile daha önce çalışmış olan üyelerimiz var mıdır? Bu firmalar veya alarm sistemleri hakkında bilgisi olanlardan fikir-yardım bekliyorum.
Hırsızı vurmadan önce içeri girmesini engellemeye çalışalım. Smile
Saygılarımla.

Yaklaşık 11 sene önce Paradox döşetmiştik. Hırsız giriyor, 30 sn sonra alarm ötüyor, merkezleri karakolu arayıp şu adreste soygun oluyor diye uyarıyor. Sonuç olarak hırsızlar zemine civatalarla monte edilmiş kasayı götürüyor. Merkez olay yerine 15 dk da ulaşmış, tek yaptıkları polisi beklemek, müdahele hakları yok. Polis de 10 dk sonra geliyor.

Bunun üzerine işyerinin etrafına yüksek gerilimli tel, bahçesine de timsah havuzu kurmayı düşünmüştük.

Ev olunca büyük ihtimal alarma komşular uyanır.Müdahele etmeleri veya umursamaları komşuluk ilişkilerinize kalmış Smile

Saygılar.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
yyildiz, Sabri, alpi, wubıh
Bu başlık ve bu konudaki diğer başlıkları ilgi ile okudum. Ben aslında küçük bir ilçede yaşıyorum. Asayiş olaylarının çok rastlanmadığı... Herkesin birbirini tanıdığı ve çok kişinin birbiri ile akraba olduğu... (Küçük demişken 100.000 nüfuslu bir ilçe - İstanbul'un herhangi bir mahallesinden küçük)

Bu konudaki kaygım normal zamandaki asayiş durumu değil. Anormal zamandaki olaylar. Büyük bir deprem, ciddi bir ekonomik kriz veyahut büyüyebilecek bir toplumsal olay sonrası ailemi koruma kaygısı...

Ama bu başlığı okuduğumda, böyle bir anormal durum olmasa da normal zamanda da bu önlemleri almak lazımdır fikri oluştu.

Başlığa katılım sağlayan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
serdar_mutlu

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi