Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 3 Oy - 3.33 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAVUNMA AMAÇLI YİVSİZ TÜFEK SEÇİMİ.
Saygıdeğer forumdaşlarım
Konuyu Sayın Türkmenoğlu açtığı için kendisine sormuştum, ama amaç bilgilenmek olduğu için Sayın kara45 'te görüşünü paylaşmıştır,teşekkür ederim. Daha fazla katkı sunmak isteyen arkadaşlarda olursa seviniriz,amaç bilgilenmek olduğu için sorun edecek bir durum benim açımdan yok.
Saygılarımla.

Haklısınız Üstadım teşekkür ederim. Sayın Kara45'in iyi bir insan olduğunu ve tecrübesini paylaştığını biliyorum. Alıntı ile cevap yazması kafamı karıştırdı.

(17-09-2015, 03:49 AM)victorinox demiş ki: Sayın Türkmenoğlu

Efendim yazınız için teşekkürler çok aydınlatıcı ve eğitici nitelikte olmuş...

Benim bir kaç sorum olacak;

1-)Gazlı yarı otomatik av tüfeklerinde atış anında bir miktar gaz kullanım sonucunda tahrip etkisinin azaldığı lakin pompalılarda bu durumun olmaması görüşü yanlış mıdır?

2-)Pompalı tüfek fişek seçmez sözü yanlış mıdır?

3-)Pompalı tüfeğin bir toplu tabanca yapısında olduğu ilk fişeğin patlamaması halinde yeni fişeğin sürülerek ateşlenebileceği hususu doğru mudur?

4-)Genel anlamda otomatik tüfeklerin daha mantıklı bir tercih olduğu lakin kaliteli ve bilindik markaların otomatık tüfekleri için bunun geçerli olduğu düşük bütçe tercihinde pompalı tüfeğin mantıklı olacağı hususu doğru mudur?

Bu sorular çevremdeki avcı,av bayi vesair insanlardan duyduklarım aydınlatırsanız sevinirim..

Ek olarak;Savunma amaçlı Slug namlu mu yoksa şoklu bir tüfek mi öneririsiniz? neden?

1: Gazlı,gazsız. Bu güne kadar, yerine kurşunu yiyen hiç bir domuzun "ben bunu saymıyorum" dediğine şahit olmadım.

2: Düşük gramaj ve basınçlı fişeklerin atılabilmesi bir avantaj olsada, tutukluk yapma anlamında, dandik bir fişeğe denk gelirseniz her silah gibi sıkıntı yaratır.

3: İster Y.oto, isterse pompalı olsun her ikisinde de, patlamayan fişek manuel olarak tahliye edilip şarjörden yeni fişek sürülebilir.

4: Yanlışdır. Her iki sistem içinde, ucuz etin yahnisi deyimi geçerlidir.

Sn. Turkmenoğlu yazınız için çok teşekkür ederim.

Yalnızca bu yazıyı değil forumdaki bütün yivsiz tüfek yazılarını ve bazı av forumlarındaki yazılarını okuduktan sonra kafamda aşağı yukarı bir şema oluştu.Tüfekler konusunda teknik bilgilerin yanında kişesel deneyimlerle harmanlaşmış yazıları keyifle okudum.iki adet çifte sahibi olan biri olarak envanterime ev savunması ve domuz avı için iki adet tüfek daha katmak niyetindeyim ve bundan sonra alacağım tüfekler de genelde bu doğrultuda olacak.Ama çok önemli bir konuda kafa karışıklığı içerisindeyim.Pompalı ve otomatik tüfek ayrımı.Genel olarak yaygın savunulan pompalı tüfeklerin daha az tutukluk yapması ve yaptığında da çok kolay şarz ile tutukluk giderilmesi konusudur.Herşeyden önce birinci önceliğim tutukluk meselesidir. Domuz avında ve ev savunmasında hayati öneme sahiptir düşüncesindeyim. Yazınızdaki şu cümle konusunda kesinleşmiş bir test sonucu veya daha net bir bilgi var mıdır yoksa bu sizin şahsi deneyiminiz mi acaba?

Turmenoğlu:
Pompalı tüfek tutuklukları genelde kaba kuvvetle pompayı sertçe çekerek giderilemez (belki 10 da biri ancak bu şekilde halledilebilir). Hayal kurup yazmak veya hayal kurup yazanlara inanmak, deneyip yazmaktan daha kolay olduğu için pompalının daha az tutukluk yaptığı safsatasını söyleyenler ile sık karşılaşılır.''

Yani bütün forumdaşlara sorum şudur aslında pompalı tüfekler,otomatik tüfeklere göre(kinetik-gazlı) daha mı az tutukluk yapmaktadır.
Tutukluk yaparsa da tekrar alttan manipüle edip kullanmak çok mu zordur,aynı durumda bir otomatiği düzeltmek daha mı kolaydır.
Teşekkür ederim

Öncelikle bu değerli bilgiler için sayın turkmenogluna teşekkür ederim.
Foruma yeni katıldım herkeze selamlarımı iletiyorum ve tüfek almamda çeşitli bilgiler aldığım forum üyelerinede teşekkürü borç bilirim.Tüfek almaya çok önceden beri istekliydim yaklaşık 6 ay önce karar verip araştırmalara başladım.Burdan olsun başka yerlerden olsun bir çok şey okudum.Aldığım tüfeği kullanma amacım öncelikle atış ve gerekli tecrübeyi sağlayınca domuz avına gitmek.Hep aklımda pompalı tüfek olduğundan araştırmalarım sonucu 47cm slug namlulu teleskobik dipçikli ithal marka pompalı tüfegimi aldım.Şu ana kadar 150 yerli tek kurşun attım tutukluk yada herhangi bir sorunla karşılaşmadım.Tüfeğe yavaş yavaş alışmaya başladığımı yaptığım atışlar sonrası hissediyorum.Fakat ev savunmasında kullanılıcaksa çok atışla tüfeğe hakim olmak gerektiğini şimdiden söyleyebilirim.

Sn.Berk41, tüfeğiniz hayırlı olsun. Resimlerini paylaşır mısınız?

Çok teşekkür ederim sayın Oberon gece yüklemeye çalışıcam.

Sayin Oberon tüfeğin fotolarını yüklememeye karar verdim.Sayın turmenoğlu forumun başında marka model demiş, tüfeğin modeli belli olucak belki sadece görünüşünden etkilenen arkadaşlar olabilir.Benimde fikirlerim çok değişti başlarda başka bir tüfek düşünüyordum.Kendi tüfeğimle biraz daha atış yapıp tanıyıp hem fotoğrafları yükleyip hemde siz değerli forum üyelerine sorularım olucak.

Buğün devamlı alışveriş yaptığım av bayine ata tactical 3 e bi bakmak beğenirsem almak icin uğradım.Bayide olmadığı icin bayi sipariş vermek için ata nın genel dağıtıcısı özler av di sanırım onları aradı ve adamlar ellerinde olup olmadığı hakkında geri dönüş bile yapmadılar.Fabrika özler av da yoksa siparişle yapmamız 2 ay sürer dedi .Buda sn türkmenoğlunun bahsettiği gibi iç piyasaya ne kadar önem verdiklerinin bir kanıtı sanırsam.Bayi elinde bir müşteriden aldığı pompalı tüfek olduğunu ,müşterisinin yıllar once aldığını ve denemek için 1 kutu fişek atıp kaldırdığını, sonrada ruhsat yenileme işleriyle uğraşmamak için sattığını söyleyip ,bir bak dedi bana.Tüfeği cıkardığında gerçekten pırıl pırıl bir maverick 88 le karşılaştım.Üstüne 1500 tl etiket koymuştu sıkı bir pazarlıkla 900 tl ye anlaşıp aldım.GÜLE GÜLE ATA.
İnşallah doğru secim yapmışımdır.

Sn.Türkmenoğlu Akdaş tüfeğinizin modelini söylerseniz sevinirim.Bir tanede otomatik edinmeyi düşünüyorum.Akdaş ın modellerine baktığımda kinetik olduklarını gördüm hep.Sizinki gazlı sistem mi kinetikmi merak ettim.

Saygılarımla.

[Resim: jjd3BG.jpg]

Açık Teşekkür

Tüfek seçimi için forumda yazılarınızı okuyarak geçirdiğim keyifli ve aydınlatıcı uzun bir zamandan sonra bugün kararımı verdim ve Benelli M4 Standart Telescopic tüfeğimi satın aldım.
Bay Türkmenoğlu'na, Fabarm konusunda Bay Kara45'e, Bay Lupus'a ve tecrübelerini yazıya döken ismini sayamadığım çok değerli formdaşlarıma çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 3 Ziyaretçi