Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol


Anket: Evinize savunma amaçlı yivsiz tüfek alacak olsanız, Pompalı mı yoksa yarı otomatik mi tercih edersiniz. Neden?
Bu anket kapalı.
Pompalı
47.27%
26 47.27%
Yarı Otomatik
52.73%
29 52.73%
Toplam 55 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompalı mı? Yarı Otomatik mi?
(15-08-2017, 12:52 PM)husrev demiş ki: Sayın sbaslar, tüfeğinizden soğumanız için bir neden yok. Elinizdeki sonuçta bir tüfek, kurusıkı tabanca değil bunu siz de biliyorsunuz. Süperpoze veya çifte satın almış olsaydınız bu seferde iki fişek ile tehdidi nasıl durduracağım derdine düşerdiniz. Yukarıda sayın Sabri' nin sıraladığı dezavantajlar pompalı tüfek özeli için geçerli ama y.otomatik platform için de bazı dezavantajlar mevcut. İlk aklıma gelen, dipçik kısmından yeterince destekleyemezseniz tahliye/besleme problemi yaşamanız olasıdır, özellikle kinetik tüfeklerde. Oysa pompalı platformunda bu bir sorun değildir. Y.otomatik tüfeklerde besleme ve tahliye operasyonları hassas dengeler üzerine kurulduğundan, yaptığınız eklemelerle tüfeğin ağırlık merkezini değiştirmeniz bile sorun yaşamanıza sebep olabilir, özellikle yine kinetik mekanizmalı tüfeklerde. Oysa pompalı platformunda yine böyle bir sorun yoktur. Ayrıca pompalı ile atış yaparken attığınız fişeğin kaç gr. olduğunu düşünmeniz gerekmez, her tür fişek sorunsuzca atılabilir. Bakım her platform için önemli olsada pompalı bir tüfek, gaz operasyonlu bir tüfeğe göre bakımsızlığı daha uzun süre tolere edebilir. Tutukluk durumunda pompalı bir tüfekte çözüm daha zor olsa da (o da soruna göre değişir, genel bir kural değil) bu sorunun başınıza gelme ihtimali y.otomatik bir tüfeğe göre daha azdır.
Her iki platforma sahip olamayacağız diye bir kural da yok. Hem pompalınız, hem y.otomatiğiniz, hem de çifteniz olabilir. Hepsi ile partik yapar, hepsinin kendine has özelliklerine aşina olursunuz. Ondan sonra Allah korusun bir gün kendinizi savunmak durumunda kalırsanız elinize hangisini alacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

Saygılar.

Sn husrev çok teşekkür ederim.   Bunda biraz da son zamanlardaki haberler etkili oldu sanırım. Pompalı ile  bastı, pompalı ile çatıya çıktı, pompalı ile filancasını öldürdü... 
 Konumuza dönersek , pompalı tüfeğin de avantajlarını  vurguladığınız için  teşekkür ederim.
  Saygılarımla.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
Bence yalnızca silah eğitimi de yetersiz olabilir. Diyelim ki nefsinize tehdit olan unsur her ne ise silaha ulasamadiginiz bir yerde oluştu. Bu durumda izin isteyip silahinizi alamazsınız. O yüzden çeşitli senaryolar düşünüp buna göre hazırlanıp hazirlamaliyiz belki de misal telefonlarımızı olabildiğince az tuşla olabildiğince fazla kimseden yardım isteyecek şekilde düzenlemek olabilir. Örneğin sokaktasiniz ve 10 kişi sopalarla üzerinize geliyor (belkide sizi biri ile karıştırdı) hızlı kaçabilmek için kondisyonunuz iyi olmalı.
 
Alıntı

  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi