Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Anket: Evinize savunma amaçlı yivsiz tüfek alacak olsanız, Pompalı mı yoksa yarı otomatik mi tercih edersiniz. Neden?
Bu anket kapalı.
Pompalı
47.27%
26 47.27%
Yarı Otomatik
52.73%
29 52.73%
Toplam 55 oylar 100%
* Bu ankete oy verdiniz. [Sonuçları Göster]

Konuyu Değerlendir
  • 2 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompalı mı? Yarı Otomatik mi?
(15-08-2017, 12:52 PM)husrev demiş ki: Sayın sbaslar, tüfeğinizden soğumanız için bir neden yok. Elinizdeki sonuçta bir tüfek, kurusıkı tabanca değil bunu siz de biliyorsunuz. Süperpoze veya çifte satın almış olsaydınız bu seferde iki fişek ile tehdidi nasıl durduracağım derdine düşerdiniz. Yukarıda sayın Sabri' nin sıraladığı dezavantajlar pompalı tüfek özeli için geçerli ama y.otomatik platform için de bazı dezavantajlar mevcut. İlk aklıma gelen, dipçik kısmından yeterince destekleyemezseniz tahliye/besleme problemi yaşamanız olasıdır, özellikle kinetik tüfeklerde. Oysa pompalı platformunda bu bir sorun değildir. Y.otomatik tüfeklerde besleme ve tahliye operasyonları hassas dengeler üzerine kurulduğundan, yaptığınız eklemelerle tüfeğin ağırlık merkezini değiştirmeniz bile sorun yaşamanıza sebep olabilir, özellikle yine kinetik mekanizmalı tüfeklerde. Oysa pompalı platformunda yine böyle bir sorun yoktur. Ayrıca pompalı ile atış yaparken attığınız fişeğin kaç gr. olduğunu düşünmeniz gerekmez, her tür fişek sorunsuzca atılabilir. Bakım her platform için önemli olsada pompalı bir tüfek, gaz operasyonlu bir tüfeğe göre bakımsızlığı daha uzun süre tolere edebilir. Tutukluk durumunda pompalı bir tüfekte çözüm daha zor olsa da (o da soruna göre değişir, genel bir kural değil) bu sorunun başınıza gelme ihtimali y.otomatik bir tüfeğe göre daha azdır.
Her iki platforma sahip olamayacağız diye bir kural da yok. Hem pompalınız, hem y.otomatiğiniz, hem de çifteniz olabilir. Hepsi ile partik yapar, hepsinin kendine has özelliklerine aşina olursunuz. Ondan sonra Allah korusun bir gün kendinizi savunmak durumunda kalırsanız elinize hangisini alacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

Saygılar.

Sn husrev çok teşekkür ederim.   Bunda biraz da son zamanlardaki haberler etkili oldu sanırım. Pompalı ile  bastı, pompalı ile çatıya çıktı, pompalı ile filancasını öldürdü... 
 Konumuza dönersek , pompalı tüfeğin de avantajlarını  vurguladığınız için  teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
husrev
Bence yalnızca silah eğitimi de yetersiz olabilir. Diyelim ki nefsinize tehdit olan unsur her ne ise silaha ulasamadiginiz bir yerde oluştu. Bu durumda izin isteyip silahinizi alamazsınız. O yüzden çeşitli senaryolar düşünüp buna göre hazırlanıp hazirlamaliyiz belki de misal telefonlarımızı olabildiğince az tuşla olabildiğince fazla kimseden yardım isteyecek şekilde düzenlemek olabilir. Örneğin sokaktasiniz ve 10 kişi sopalarla üzerinize geliyor (belkide sizi biri ile karıştırdı) hızlı kaçabilmek için kondisyonunuz iyi olmalı.

Alıntı

1800 Tl civarına iyi bir pompalı yivsiz sahibi olabilecekken bunu yarı otomatikte hayata geçirmek bunu en az iki katına mal olur.Aradaki farkı fişeğe harcayın Smile

Alıntı

Keşke bunu daha önce yazsaydınz Sn.Nurikilligil , hiç aklıma gelmemişti . Bi dünya para verdik saf gibi Smile.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Sabri
Bilgisi olanlar vardır elbet ancak olmayanlar için aktarıyorum Akkar Churchill Home Defense ismi altında Stoeger Double Defense tüfeğinin birebir aynısını üretmeye başlamış. İşin açığı edinmeyi düşünmeye başladım Big Grin

Saygılar

[Resim: Churchill-512-HD-20179230462-.jpg]

http://www.akkar.com.tr/churchill-512-hd...rettyPhoto

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lupus, seceton, heisenberg, 1905sss, husrev, PersonalDefence, matador, kepenek50, BBNinca, Dr.Oz
2,50 kg çok hafif değil mi arkadaşlar?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
12gauge
Sn. 1905sss,
Govde alüminyum desek diğer muadilleri de alüminyum gövdeli ama ağırlıkları 3 kilonun altında değil. Bilen üstadlar mutlaka vardır. Saygılar

Alıntı

.410 kalibrelik Chiappa Double Badger'in bile ağırlığı 2.375 kilogram. İki tane 12ga 51cm namlusu olan bir tüfeğin ağırlığının 2.5 kg olması bana pek mantıklı gelmedi. Zaten ''Receiver: Steel matte blueing'' olarak yani gövdesi çelik olarak belirtilmiş.  Belki ağırlık konusunda bir yazım hatası olmuş olabilir. Aksi takdirde kullanmak pek keyifli ve kontrol edilebilir olmayacaktır. 

Ürünler bölümünde ''Home Defence'' adı altında bir bölüm olması bence firmaların zihniyetindeki gelişimi gösteriyor. Kısa zaman öncesine kadar kısa slug namlulu bir tüfek istediğiniz zaman av bayiinden üreticisine herkes ne yapacaksın ki bununla gel sana şoklu 61 cm verelim hem daha çok tutuluyor hem av yaparsın diyordu. Şimdi en azından ev savunması diye bir kavramdan haberdarlar.

Saygılarımla.

Alıntı

(05-10-2017, 10:37 AM)Xlll demiş ki: Keşke bunu daha önce yazsaydınz Sn.Nurikilligil , hiç aklıma gelmemişti . Bi dünya para verdik saf gibi Smile.

Alınmıştan zarar gelmez üstat.Varmış ekonomik gücünüz,almışsınız.Fakat kaliteli pompalı yivsizlerin yine kaliteli yarı otomatiklere göre ciddi fiyat avantajı var gerçekten de.

Alıntı

Üstadlık kimmm biz kim sayın nurikilligil .

Ekonomik güçe gelirsek , inanın o güçte biri değilim . 3 bine 5 bine telofon almak yerine , biraz da biriktirip , mevcut olanı da satıp almak nasip oldu .

Pompalı tüfekte kullandım . Benelli Süper Nova ile domuz avı yaptım . Bir kaç olay yaşayınca pompalı tüfeği yoğun baskı altında kullanmanın çok riskli olduğunu anladım ve sattım . Buna , sizin acemiliğiniz de diyebilirsiniz .

Bu kararı almama sebep olan olayı da kısaca paylaşayım ; çok yakın mesafeden çıkan domuza ilk kurşunu attım , yıkılmadı ve bana doğru koşmaya devam etti . O an da hedefe odaklanan beyin , size doğru koşan bir azılı ve ben vardım . Pompalı tüfeği manüple etmek aklımdan geçen bir şey olmadı o an  . Son anda ( can havliyle diyeyim ) manüple edip ateşettim .

Adranalin seviyesi tavan yaptığında , nekadar eğitim yaparsanız yapın kitleniyorsunuz . 

Şahsi fikrim , pompalı bir tüfek ile savunma yapmak çok ciddi eğitim gerektiriyor . Ve bu eğitim sadece poligon da  kazanılan melake ile de yeterli olmuyor . Sivil kullanıcı için büyük risk olduğunu düşünüyorum . 

Saygılar .

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
hymer, xeorx, taarruz, lupus, Karagoz, alpago, karabasan, alone61, PersonalDefence, lenduha, husrev, Dr.Oz

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi