Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
WALTHER CCP
Walther, şahlanmayı en aza indirdiğini düşündüğü bir model üretmiş. CCP isimli modelde, ateşlemenin ardından basınç, namlu altındaki bir hazneye aktarılarak, şahlanmanın tersine bir hareket yaratılmaya çalışılıyor. Bazı test videolarında önemli oranda sonuç verdiği görülüyor.

Gaz basıncını düşürmek için sıralamada, ateşleme sonrası gaz basıncı namludaki bir delikten aşağıya iniyor, gaz silindirindeki (aşağıdaki kırmızı alan" sıkışan basınç, gaz pistonunu itiyor, (kırmızı alanın namlu ucuna doğru olan bölümündeki gri parça) ve bu işlem sonrası namlu aşağıya doğru itiliyor.

Bu arada silahta sabit namlu var. Walther, yeni silah modellerinde pek görülmeyen bu sabit namluya neden dönmüş belli değil.

Silahın sökülmesi zaman alıyor, ayrıca sökmek için yanınızda bir parça bulundurmanız da gerekli. Sürgü arkasındaki yerden silahı kilit açar gibi açmanız gerekiyor.

Walther sökmesi meşakkatli, temizliği sorunlu, mekanik arızada müdahelesi detaylı silahı neden üretti belli değil.

CCP

[Resim: ccp_zpswlbwnury.jpg]

Aşağıdaki fotograftaki kırmız alan, gaz silindiri.

[Resim: ccp%202_zpsyn3vhbdj.jpg]

Alıntı

Sayın Mirgun,

yüksek müsadenizle, konu bütünlüğü ve ilgililerinin bilgilere daha kolay ulaşmları amacıyla daha evvel yapmış olduğum tanıtımı buraya taşımak hacetinde bulunuyorum, mazur görünüz,

Saygılar

(16-03-2014, 12:12 AM)BekciHursit demiş ki: Sevgili forumdaşlarım,

IWA 2014 de lansmanı yapılan 9 Para kalibre Walther CCP modeli şahsi kanaatimce önümüzdeki yakın gelecekte çok ilgi görecek. Ben de buradan ufak çaplı bir tanıtım yapmak istedim.

CCP, Concealed Carry Pistol kelimelerinin baş harflerinden ismini almış, Türkçe meali gizli taşıma silahı. Silah, tam manasıyla adına yakışır özellikleri taşımakta. Her ne kadar 30 mm kalınlık denmişse de, bu kalınlık ölçümüne, gövde üzerindeki emniyet mandalının da dahil oluğunu hesap edilirse ve sürgü kalınlığının aslında 24 mm olduğu göz önünde bulundurulur ise birebir muadili diyebileceğimiz Glock 19 dan çok daha ince yapıda bir tabanca. Hatta, fuarda yanyana duran PPS ile CCP, çeşitli pozisyonlarda tutulmak suretiyle kıyaslandığında, aralarında marjinal farklar olduğu teşhis edilmiştir. Malesef destekleyecek foto çekimlerini heyecanımıza yenik düşmemiz nedeniyle yapamadık. Burada özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. Web de yaptığım incelemelerde, bu aslınds çok da doğru olmayan kalınlık miktarına bağlı olarak, misal Glock 19, aynı kalınlıkta çift sıra şarjör özelliğini veriyor yorumları yapıldığını gözlemledim. Bu yorumlar sanırım CCP yi gerçekten eline alıp incelememiş şahıslar tarafından yapıldığını düşünyorum çünkü CCP ile G19 arasında gerçekten CCP lehine epey bir kalınlık farkı mevcut.

CCP'nin çok ergonomik bir kabza konturu var. Bunun en önemli sebebi kanımca 8 fişek kapasiteli tek sıra şarjörlü olmasının neden olduğu kısa kabza çevresi. Bu sayede, elinize uygun kabza sırt parçalarını kullanması olanağı daha kolay sağlanmış oluyor. Silah benim irice el yapıma gayet rahat bir uyum sağladı. Serçe parmağımın dışarıda kalması gibi olumsuz bir durum söz konusu değil. Bununla beraber ben kabza açısını da çok beğendim. Doğal atış hattıma çok uygun olduğunu ve taktik atışlarda özellikle dikkat etmemi gerektirmeyecek tutuşa olanak tanıyacağı izlenimini oluşturdu.

Poligonal namlunun aksı gayet düşük tutulmuş ve bu da silahın elimizin üstünde kalan kısmının çok azalmasına olanak tanımış. Eminim, şahlanma oldukça az olacaktır. Hazır bu noktaya değinmişken, gelelim silahın beni en çok heyacanlandıran teknik detayına: CCP, Gas Delayed Blowback yani, yanan barut gazının sürgüye bağlı bir piston vasıtası ile sürgü hareketinin yavaşlatılmadı prensibiyle çalışan bir model. Yani Walther'in P7'si. Bu sayede namlu sabit olarak dizayn edilebilmiş ve irca yayı sertliği düşük seviyelerde tutulabilmiş. Sabit namlunun getirdiği avantajlardan burada bahsetmeyi gerekli bulmuyorum ama düşük irca yayı sertliğinin sağladığı sürgü manüplasyonu kolaylığı, şahsımı çok etkilemesinden dolayı kısaca değinmek isterim. Gerçekten de, sürgü o kadar rahat hareket edebiliyor ki, neredeyse 8, 9 yaşında bir çocuk bile çok rahat manüplasyon gerçekleştirebilecek seviyede.

Silahın bir diğer ilginç özelliği de, sürgü arka kısım tırtıklarının hemen altı hizasına gelen gövde üzerine yerleşmiş emniyet mandalı silahı kurulu kilitli taşımaya olanak sağlıyor. Ateşleme sistemi sanırım Glockvari bir sao dao karışımı yani sürgü hareketi ile iğne yarı kurulu pozisyona gelip, tetik çekilmesi ile iğne tam olarak kurulup bırakılarak fişeği patlatıyor. Yine de HS lerde ki gibi sürgü manüplasyonunu iğneyi tam kurulu pozisyona getirmediğinden emin değilim. Her iki sistemin de dezavantajı, yine Glocklarda olduğu gibi patlamayan bir fişek akabinde ikincil tetik çekme olanağının olmaması.

Nişangah olarak PPQ ve P99 modelleri ile aynı dizayna sahip ve bu modellerin nişangahlarını kullanabiliyor.

Emniyet tertibatı olarak daha evvel bahsettiğim manuel emniyet dışında iğne emniyeti mevcut. Manuel emniyet tetik tulumbasının irtibatını keserek mekanizma elemanlarını boşa düşmelerini sağlıyor.

Bilgilerin bir kısmını web den almama sebep veren ve benim en hoşuma gitmeyen özelliği ise, sahra sökümü için, sürgü arkasındaki bir tür pim'in, özel bir aparat vasıtasıyla itilmesi gerekliliği. Bu aparat kaybolursa vay halinize.

Son olarak CCP nin krom kaplama sürgü modelinin kaplamasını çok ucuz göründüğünü belirtmeliyim. Sanki soba borusu boyasıyla boyanmış gibi duruyor.

Uzun lafın kısası, MKEK' mize gelse, siyahını hiç düşünmeden alırım dediğim, şu ana kadar gördüğüm tüm silahlar içinde taşıma silahı olarak ergonomisiyle, ebatıyla, çalışma prensibiyle ve kalitesiyle 1. Sıraya yerleşmiş en beğendiğim model oldu.

Tüm değelendirmeler subjektiftir,

Bazı veriler:
Sistem Semi-Automatic
Kalibre 9 mm x 19
Kapasite 8 fişek magazin
Emniyet iğne emniyeti, manüel başparmak emniyeti
Kabza çevresi 117 mm
Tetik önceden kurulmuş iğne
Tetik ağırlığı (g) 2500
Tetik yolu (mm) 7
Tetik ile kabza sırtı arası mesafe (mm) 65,5
Nişangah uzunluğu (mm) 138
Namlu Poligonal profil
Namlu uzunluğu (mm) 90
Şarjör düğmesi çift yönlü
Ebat (L/H/W mm) 163/130/30
Ağırlık (g) 633
Sürgü kaplaması Siyah CERAKOTE
Paketleme Plastik kutu

Saygılar

http://www.mrcolionnoir.com/wp-content/u...0.01_1.jpg

http://www.mrcolionnoir.com/wp-content/u...0.00_1.jpg

http://www.ammoland.com/2014/03/walther-...ct-pistol/

http://www.guns.com/2014/03/07/walther-d...led-carry/

Alıntı

Sn. Bekçihurşit. Sizin notlarınızı görmemiştim. Fransız mürebbiye tarafından yetiştirilmiş olmama rağmen, bu maruzat arzeder cümlelerinizi kuramazdım. İşin şakası bir yana, siz konuyu daha iyi özetlemişsiniz. Bizim ki foruma katkı olsun diye genel bir bilgilendirmeydi. Ekleme yapmak konusunda müsadeye ihtiyaç olmadığı gibi eksiği tamamladığınız için size yaratttığım gereksiz ameliye için ben asıl özür dilerim. Kabul buyurunuz, selamlar, saygılar.

Alıntı

Sayın Mirgun,

Estağfurullah efendim, en ufak bir kabahatiniz yok ki özür dileyesiniz.
Anlayışınız için ayrıca çok teşekkür ederim,

Saygılarımla

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi