Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK SFC İNCELEME
Anlayamaz Sayın Murata,
Ben de zaten bu nedenle atım yatağı dolu göstergelerinin gereğine pek inanmıyorum.
Atım sonrası mermi hatası nedeniyle çekirdeğin kovanı terk edip, sürgünün boş kovanı tahliye etmeyip atım yatağında boş kovan kalması gibi bir durumda gösterge kovan boş olmakla birlikte atım yatağını dolu göstererek atıcıyı yanıltacaktır. Bu teorik bir varsayım olmayıp, tecrübeyle sabittir.
Saygılar
Osman

Alıntı

(30-08-2015, 09:06 PM)ORTAÇ demiş ki: Anlayamaz Sayın Murata,
Ben de zaten bu nedenle atım yatağı dolu göstergelerinin gereğine pek inanmıyorum.
Atım sonrası mermi hatası nedeniyle çekirdeğin kovanı terk edip, sürgünün boş kovanı tahliye etmeyip atım yatağında boş kovan kalması gibi bir durumda gösterge kovan boş olmakla birlikte atım yatağını dolu göstererek atıcıyı yanıltacaktır. Bu teorik bir varsayım olmayıp, tecrübeyle sabittir.
Saygılar
Osman
Teşekkurler.

Sn Cos izin verse ben de bu sistemin nasıl atım yatağındaki merminin boş veya dolu olduğunu gosterdiğini öğreneceğim. Sayın Ortac'ın verdiği bilgiye göre sistem boş dolu ayrımı yapmadan dolu indicate ediyor. Fakat atım sonrası kovan tahliye olmazsa başka gostergelerin olması lazım. Devam edelim bence ya sistemde bir sorun var veya silahta esasında bazı amaçlar için gerekli olan indicator yanlış yere yanliş amaçla konulmuş olmalı.

Alıntı

Sn. mirg, nasıl dediğiniz gibi bir sistem olabilir ki? Benim bildiğim kadarıyla Dünya üzerinde şu ana kadar sizin istediğiniz gibi dolu ve boş mermiyi ayırt eden sistem yok!

Canik'in yaptığı indicator sistemi doğru çalışıyor. Her ne kadar gerekliliği tartışılsa da bu durum böyle.

Alıntı

Sarsılmaz ın ürettiği silahların bir kısmında da namlu üstünde bir delik var eğer atım yatağında boş yada dolu bir mermi varsa bu delikten görünüyor ama mermi boş dolu onu bilemezsiniz. Beretta f92 gibi silahlarda da atım yatağı doluysa tırnak dışarı taşar ve bu bölümdeki kırmızı boya gözükür bu sayede atım yatağının dolu olduğu anlaşılır Walther p99 türevi silahlarda da normalde horozun olduğu yerde kırmızı boyalı bir çıkıntı olur ve silaha bakmadan elle bile silahın kurulu olduğu anlaşılabilir.(Walther'in sistemi daha farklıdır.) Fakat bu sistemler mermi dolumu boşmu göstermez. Bu yüzden bu sistem, silahını devamlı dolu mantığıyla taşıyan kişiler için gereksizdir ama olması insanı rahatsız etmez.
Boş kapsülle kuru tetik çalışma esnasında boş kapsül atım yatağında unutulur yada bozuk mermi patlamayıp atım yatağında kalırsa daha sonra insanı yanıltabilir. Seri bi atıcı hızlıca bu durumla başedebilir.

Alıntı

Saygıdeğer üstadlar, bugün canik55 s120 aldım. Deneme atışı için 15 adet attım , ama öyle bir sorun oldu ki !!! Çoğu üstad buna cevap veremedi ! Tabancada YÜVZÜK denilen,namlunun önünü ve arpacığı (arpacıkla birleşik gibi) tutan malzemenin adı imiş !!
Her neyse bu malzeme fırladı gitti ve namlu sallanmaya başladı.
Fabrikayı aradım bana, değişik bir arpacık mili takılmış olabilir dediler,hemen kargoya verin üst sürgüyü düzeltelim dediler Sad
Daha önce başına böyle bir olay gelen varmı ?
Tekerrür edermi bu olay birdaha ? Bilginize ihtiyacım var.
Saygılar.

Alıntı

(30-08-2015, 09:06 PM)ORTAÇ demiş ki: Atım sonrası mermi hatası nedeniyle çekirdeğin kovanı terk edip, sürgünün boş kovanı tahliye etmeyip atım yatağında boş kovan kalması gibi bir durumda gösterge kovan boş olmakla birlikte atım yatağını dolu göstererek atıcıyı yanıltacaktır.

Son 25 yıl içinde hem bizzat, hem de arkadaşlarımız tarafından bir kaç kez yaşanmıştır.

Alıntı

(03-09-2015, 11:09 PM)BigSword demiş ki:
(30-08-2015, 09:06 PM)ORTAÇ demiş ki: Atım sonrası mermi hatası nedeniyle çekirdeğin kovanı terk edip, sürgünün boş kovanı tahliye etmeyip atım yatağında boş kovan kalması gibi bir durumda gösterge kovan boş olmakla birlikte atım yatağını dolu göstererek atıcıyı yanıltacaktır.

Son 25 yıl içinde hem bizzat, hem de arkadaşlarımız tarafından bir kaç kez yaşanmıştır.

Atış esnasında çekirdek kovanı terk edip kovan atım yatağında kaldığında, son mermi olmadığı ve kapak salma mandalına temas edip kapağın kapanma durumu haricinde, yeni mermi sürmeye çalışarak tutukluk ve kapak açık kalma durumu olmaz mı?

İlk aklıma gelen yeterli enerjiyi bulamayıp kapağı kuramayan sürgü gibi bir durum, bu durumda çekirdek namluyu terk eder mi? Soruyu sordum sonra aklıma terk edemiyen çekirdek enerjisi bile kapağı kuruyor kovanı atarsa da ikinci çekirdek üzerine patlıyor olabilmesi geldi.

Çekirdeğin kovan ayrıldığı kovanın atım yatağında kaldığı kapağında üstüne kapanıp atıcıyı aldatacağı tek durum olarak son mermi ve sürgü salmaya temas dışında bir pozisyon bulamadım.

Her silahın dolu olduğunun benimsenmesi gereken bir uğraş olan atıcılık ve veya savunma için bence gereksiz olan bu gösterge ne sorular oluşturdu.

Saygılar.

Alıntı

(03-09-2015, 11:09 PM)BigSword demiş ki:

Sn Bigsword hangi tabancayla bu sorun yaşandı? Çekirdeğin namluyu terk etmemesi mi yaşanan sorun yoksa boş kovanın atım yatağında kalması mı?

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi