Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Part 2 Medyadan....
Olayda meşru müdafaa ağır basıyor bana göre. Düşünün, trafikte tartıştığınız biri sizi evinize kadar takip edip bir de üstüne silah çekip, namluya da kurşun sürerek üzerinize geliyor!
Kimileri Özel Harekat'ta da görev yapmış diye polisin daha sakin davranması gerektiğini, öldürücü bölgeye ateş etmemesi gerektiğini belirtiyorlar ama o andaki çok kısa sürede ve cana kast varken sakin kalabilmek hiç mümkün olmasa gerek. Hatta polis ateş ederken başta silahın emniyetini kapamadan tetiğe basıyor sanırım. Ya da tam tersi olarak önce çekip, kişiyi uyarıp, diğer taraf tam o anda silahı polise doğru yönelttiğinde emniyeti kapatıp ateş etmiş de olabilir.
Her ne olursa olsun saçma bir olaydan bir kişi ölmüş. Böyle saçma sapan trafik tartışmalarından ölüme bile giden kavgalar olmaması dileğiyle... Ütopya ama!..

Şahsi görüşüm,ölen kişi kendisine atılan tokada gücü yetip cevap verememiş ve kendine de yedirememiş.Bir yerlerden kuru sıkı silah bulmuş,silahla cesaret kazanıp geri dönmüş ve bileğiyle yapamadığı güç gösterisini kuru sıkı ile yapmaya çalışmış.Ama karşıdakinin kim olduğunu hesaplayamamış.Gittiğinde gerçek silah bulsaydı belkide o anda müdürü vuracaktı.Bizde şehit emniyet müdürü haberi okuyacaktık...

Keşke atılan tokadı kendine yedirebilseydi veya kavgaya girişip sopa yeseydi de,kuru sıkıda olsa silahın o çok tehlikeli kendine güvenme-mertlik hissine kapılmasaydı.Gözü mor ama hayatta olurdu..

Şahsen ben bilinçli bir silah sahibi olmanın sorumluluğunu daha iyi anladım..Silahımız olsa da,cana kast olmadığı müddetçe kavga edip sopada yesek bu durumdan iyidir.Biri can vermiş biri can almış,kolay değil...

Eskiden trafikte bazı hareketler karşısında çok agrasif oluyordum,sözlü sataşmalara girebiliyordum.Artık silah taşıdığım için hiç kimseye bulaşmamaya çalışıyorum,alttan alıyorum,görmezden-duymazdan geliyorum.Yeri geldiğinde sopada yerim sıkıntı değil.Çünkü hiç bir şey 1,5 yaşındaki oğlum ve 10 yaşındaki kızımla geçireceğim zamandan ve onların geleceğinden önemli değil...

SAYGILAR...

Hakikaten izahı ancak işin uzmanlarınca yapılacak bir durum bence.
Kendim o durumda ne yapardım diye düşünüyorumda ne yapacağımı kendim bile kestiremiyorum. Gerçekten zor bir durum. Lakin işin gri yanları olayın terör olayı olarak lanse edilmesi ve maktülün ailesine 10 saat sonra haber verilmesi.
Şayet olay terör olsa adam niye ilk gördüğü ve tartıştığı yerde öldürmeye teşebbüs etmesin ki. Bence Bunu o boyuttan tutturamaz. Hele ki emniyetin üst personelinden ve terörü daha iyi bilen birisi olarak bunu savunabilmesi daha da zor.
Olaya birde şu boyuttan bakalım. Vuran kişi sivil vatandaş olsa olayın şekillenmesi nasıl olurdu.
Saygilar

Sn.Forum Üyeleri

Olay göründüğü kadarı ile motosikletli şahsın olay yerine gelip silahını atışa hazır hale getirmesi ile başlıyor.

Şahıs Müdüre yönlenmiyor, başka birisine yönelmiş durumda.

Müdür Bey Polis lojmanlarının önüne gelip bir başka polise silah çekip canını tehdit eden bir şahsa müdahale etmek istiyor.

Şahsın silahını kendisine yöneltmesinden sonra ateş ediyor. Nasıl oraya kadar bekliyor, kendisinin profesyonelliğine veriyorum. Müdür bey canını ortaya koymuş bu müdahale ile.

Karşısındaki şahsın yakın mesafeden yüzüne doğrultulan bir silah varken silahını bırakması gerekiyordu. Silahın kurusıkı olmadığını da herkes az çok tahmin edebiliyordur.

Soru bence şu olmalı İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı'nın böyle bir durumda ne yapması gerekiyordu?

Binlerce şehit vermiş Polisimize ve Askerimize Rabbim güç kuvvet, Şehit ailelerimize sabırlar versin

Bir Vatan Evladı Polise silah doğrultmaz bunu kimse unutmasın.

Standart bir meşru müdafaa vakası aslında. Ancak bizim ülkemizde silah patlamadan kimse meşru müdaafayı düşünemediğinden garipseniyor. Hukuk sistemide konuya vakıf değil. Hukuk mu dedim? Yanlış ülke ile karıştırdım herhalde.

Emniyet müdürü olay anında sivil. Alnında poliste yazmıyor. Olayı polise çevrilmiş silah olarak algılamak bence çok yanlış. Olay tamamen trafik dalaşı.
Yanlışta anlaşılmasın burada ölen kişiyi savunmuyorum. Yaptığı tamamen eşkiyalık ve hakikaten cami duvarina pislemek. Bence olayı vuran kişinin emniyet md. vasfını kaale almadan değerlenditmek lazım. Bunu aslinda işin uzmanı arkadaşlar kriminal boyutunda bize bir değerlendirme yapsalar daha isabetli olur.
Saygılar

(18-08-2015, 11:11 PM)erden demiş ki: Emniyet müdürü olay anında sivil. Alnında poliste yazmıyor. Olayı polise çevrilmiş silah olarak algılamak bence çok yanlış. Olay tamamen trafik dalaşı.

Olay emniyet lojmanının kapısında yaşanıyor.

(18-08-2015, 11:14 PM)eraonk demiş ki:
(18-08-2015, 11:11 PM)erden demiş ki: Emniyet müdürü olay anında sivil. Alnında poliste yazmıyor. Olayı polise çevrilmiş silah olarak algılamak bence çok yanlış. Olay tamamen trafik dalaşı.

Olay emniyet lojmanının kapısında yaşanıyor.

Ölen kisinin o ruh hali ile onu kavraması biraz zor. İşin diğer boyutu lojmanların girişinde herhangi bir tabela da yok zati. Olay mahallini bildiğim için bunu yazıyorum.

Lütfen olayı polise sıkılmış kurşun olarak görmeyelim ve objecttif olup böyle lansede etmeyelim.

Peki, varsayalım maktülü vuran şahıs sivil birisi. Olay yeri de tamamen sivil bir ortam...

Ne yani, şimdi bu durumda bir sivili, kamuya açık veya şahsa ait tamamen sivil bir ortamda, gerekçesi ne olursa olsun, kuru sıkı dahi olsa ateşli bir silahla taciz ve tehdit etmeyi makul ve tolere edilmesi gereken bir davranış olarak mı kabul edeceğiz...

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi