Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Part 2 Medyadan....
Sn Türkmenoğlu;

İşin açıkçası şehitlerimizi unutmak gibi bir durumum olmadı.Unutturmaya çalışmak gibi bir düşüncem zaten olamaz (bunu kast etmediğinizi biliyorum).Neticede şu saatten sonra yapılabilecek hiç bir şey onları geri getirmeyecek ama yazacaklarımın en azından bazı insanların aklını başına getireceğini düşünüyorum.Ben internet medyasında çıkan ya da çıkartılan haberler üzerine yorum yapıyorum.Bugün sosyal medya ile eşeği boyayıp satmak mümkün.İnsanlar maalesef yönlendirildiği şeyleri düşünüyor.

Hocanın dediği gibi hırsızın hiç mi suçu yok.400 kilogram c-4 ün kullanıldığı bir yerde zırhlı araçların zırhını kifayetsiz bulmak ne derece doğrudur.İnsanlara gerçeğin sadece zırhlı araç yönü mü gösterilmek isteniyor.Örgüt bu zamana kadar ordu işi fabrikasyon (ev imalatı değil) patlayıcılara sahipti ama bunları idareli kullandığı biliniyordu.Şimdi ise yüklü miktarlarda plastik patlayıcıyı kullanıyor.Sorgulanması gereken şey budur.

Aynı şekilde saldırının sisi neden ortadan kalkmıyor.Zırhlı araçlar konusunda belki yanlış bilgilendirmeler yapıldı.Kirpi var mı yok mu?Akrep nereden çıktı vs.Enkaz fotoğrafları basında yok.Yukarıda ki haberde ki aracın shortland olduğunu sonradan bende fark ettim.Aynı haber sitesi bir kaç ay evvel olan olayda ki aracın enkazınının fotosunu oraya koymuş.Yorum yazdım bakalım değiştirecekler mi?

http://www.haber10.com/haber/638448/

Resmin alındığı haber.

İşte diyorum bu acaba medyanın ilgisizliği , bilgisizliği ve gözünü para hırsı bürüyüp sansasyon yaratma çabası mı yoksa insanların kafasını başka yönde çalıştırma amaçlı bilinçli servis edilen haberler mi?

Amonyum nitrattan bahsettim değil mi?Suya aşırı hassastır ve yüklü miktarda bir yerde saklayacaksanız uygun iklim koşulları olmalı.Öyle ufak mağarada nemli ortamda tonlarcasını saklayamazsınız.Demek ki bu patlayıcılar şehirlerin içerisinde evlerde depolanıyor.Kalkmışlar madenlerden çuval çuval patlayıcı geliyorlar onları patlatıyorlar haberi yapılıyor.Adamlar orada taş ocaklarının kamyonlarını iş makinasını yakarken sesi çıkmayanlar şunu düşünmüyordu o madencinin ekmek teknesi yandığında patlayıcı deposunun peşine düşeceğini düşünüyorsunuz.Kaldı ki kullanılan çalınan patlayıcı olsun.Ormanda on kaplan gücünde der gibi toprak altında 400 kat etkili gibi haberler yapılıyor.

Yine olayın tamamen kamuoyuna aktarılmaması bilgi kirliliği yaratıyor.Belki bilinçli bir politika güdülüyor.İnfial oluşmasın deniliyor bilemiyorum.

İnş'Allah bugünler geçecek.İnsanlar hata yapabilirler ama şunu unutmamak lazım emir olmak farklı bir şey sultan olmak farklı bir şey.Rükneddin Baybars sultan olduktan sonra tüm orduya komuta ederken askere ne az zarar getirecek şekilde savaşları kazanmaya çalışmış.Eskinin gözünü budaktan sakınmayan komutanı sultan olunca temkinli olmuş.Askerin gözünü budaktan sakınmaya başlamış.

O ordunun kaybının Mısır'ın kaybı olduğunu idrak edebiliyor , emir olmadığının Mısır'ın sultanı olduğunu idrak edebiliyor.Malum idrak yolu enfeksiyonun tedavisi yok.

Sn forumdaşlar, iki gündür meramını anlatmak isteyen her arkadaş duygularını düşüncelerini paylaştı, kim hangisine isterse ona inanmakta serbest. Sizlerden ricam, moderatörlerin başını ağırtacak ve bir avuç silahseverin bu bilgilerden mahrum kalmasına neden olabilecek söylemlerinizi bir kenara bırakmanız. Bu forumun kamuya açık olduğunu ve söylemlerimizde biraz daha itidalli olunması gerektiğini hatırlatırım. Ülkemizde yaşanan sıkıntı ve elem verici haberlerin hepimiz farkında olmakla birlikte siyasete taşan eleştirilerin bu foruma zarar vermesini de hiçbirimiz arzu etmeyiz. Ben kimseden korkmam istediğimi istediğim yerde söylerim diyen arkadaşlarımızda olacaktır muhakkak ama yıllardır binbir türlü emek ile büyütülen forum hatırına onlarda bu meramlarını lütfen siyasi forumlarda dillendirsin. En azından bu forum altında konunun teknik ve taktik boyutuna dönme vakti geldi diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

(09-09-2015, 03:39 PM)Pinus demiş ki: http://www.sabah.com.tr/gundem/2015/09/0...-gecirildi

Alın size gübre. Her ne hikmetse ithale benziyor ama.

Sn Pinus başka fotoğraflarda üzerindeki "explosives" yazısı açıkça okunuyor.Dikkati ilk anda zaten uluslararası patlayıcı risk işareti çekiyor.Amonyum nitrat bazlı hiç bir patlayıcı karton kutu ile satılmaz.Ülkemizde ben böyle bir kutu görmedim.AN-FO çuvalla satılır.Bu patlayıcıların hiç birinin bizim sivil üreticilerden çıkma olduğunu zannetmiyorum.Kimse böyle bir topun altına girmez.

Yeri gelmişken resmi süreçten aklımda kaldığı kadarını söyleyeyim.Patlayıcıyı satın aldınız , madeniniz var.Hop bugünden yarına alamazsınız.Özel kamyonla taşınması gerekir.Şoförü mutlaka patlayıcı yeterlilik belgesine sahip olmalıdır aynı şoför silah taşıma ruhsatına sahiptir.Refakatçi varsa o da aynı şekilde.Genelde araçta mutlaka silah veya silahlar bulunur.(Bizim arkadaşların bu işle uğraşanların çoğunda zimmetli de olsa silah var.Şansıma selam..)Güzergah nokta nokta kolluğa bildirilir.İzin verilen saatlerde yolu kullanırsınız.Kolluk dilerse size eskort verebilir.Aslında geceleri görmeseniz de tıpkı lpg tankerleri gibi tonlarca patlayıcı taşınır. Allah'a şükür benim bildiğim bir kaza olmadı.

Madenden patlayıcı kaçırma operası kolay değildir.Bundan sonra bir kaç kat daha sıkı hale gelecektir bu işler bölgede.Naylon bir maden için patlayıcı satın alıp/aldırıp kullanabileceklerini düşünmüyorum.Kendileri de almaz o riski.

Karton kutularda satılan patlayıcılar var elbet.Bunlar özellikli maden patlayıcıları (detay vermeyeyim) ile çeşitli tipte dinamitler.Dinamit kartonu çok gördüm ama hiç biri bu kadar büyük değildi.Eğer ki bunlar sivil amaçlı patlayıcı ise dinamit olma olasılığı yüksek.İyi bir dinamit TNT ye eşdeğerdir.

Eğer sivil patlayıcı ise menşei Balkanlar ve eski Sovyet peyki ülkeleridir.Ülkemizde ki bazı patlayıcı üreticileri genelde pek çok malzemeyi buralardan temin edip (ülke ismi vermiyorum) ülkemizde montaj işlerini yapıyorlar.Neticede farklı aracılar vasıtasıyla edinilebilir.

Plastik patlayıcı olabilir mi ?Bazı haberlerde öyle çıktı.Biz maraba olduğumuz için hiç askeri amaçlı patlayıcı ve varsa kutusunu görmedik.Resimler sanki vga telefon kamerasıyla çekilmiş gibi olmasa yazılardan bir şey çıkarırdım.

Endüstriyel amaçlı TNT,PETN ve C-4 satıldığını biliyorum.Bunlar ciddi yıkım (özellikle metal konstrüksiyon )işlerinde kullanılıyor ama o ülkelerin hiç birisi muz cumhuriyeti değil ve size tonla satmazlar.Ha bir de şu var o ülkelerde neredeyse çok az bir konuda askeri uzman kullanılıyor.Şimdi şimdi bir şeyler yapılıyor ama hala yolu patlat , tünel aç vs ötesini bilen yoktur.Bilenlerde benim üniversitede ki hocam gibi askerliğini istihkam takım komutanı (93-95 Diyarbakır) olarak yapan insanlar.

Tabi benim dönemimde maden mühendisi yerine elin biyoloğunu İstihkam asteğmen yaptıklarını biliyorum o da yorumsuz.

Sayın madenci08 yazınızda muz cumhuriyeti değillerki patlayıcıyı tonla satsınlar demişsiniz. Bence tam tersi çünkü bu ülkeler dünya'nın en büyük silah kaçakçıları. Siz hiç kaçak yerli üretim silah gördünüzmü ? Cevap basit "hayır" fakat her yerde Avusturya'nın Glock'u ABD'nin colt'unu Belçika'nın browning'ini Rusya'nın Keleş'ini bulabiliyorsunuz. Terör örgütü İtalya'nın mayınını ABD'nin c4'ünü Almanya'nın tanksavarını kolayca temin ediyor. Hatta terör örgütüne silah sattığı ortaya çıkınca ben iş adamıyım şirketim Lübnan'da bir firmaya satmış onlarda pkk'ya vermiş diyen ...... kulüp başkanı'nıda görmedikmi ?

(09-09-2015, 04:44 PM)sem demiş ki: Sn forumdaşlar, iki gündür meramını anlatmak isteyen her arkadaş duygularını düşüncelerini paylaştı, kim hangisine isterse ona inanmakta serbest. Sizlerden ricam, moderatörlerin başını ağırtacak ve bir avuç silahseverin bu bilgilerden mahrum kalmasına neden olabilecek söylemlerinizi bir kenara bırakmanız. Bu forumun kamuya açık olduğunu ve söylemlerimizde biraz daha itidalli olunması gerektiğini hatırlatırım. Ülkemizde yaşanan sıkıntı ve elem verici haberlerin hepimiz farkında olmakla birlikte siyasete taşan eleştirilerin bu foruma zarar vermesini de hiçbirimiz arzu etmeyiz. Ben kimseden korkmam istediğimi istediğim yerde söylerim diyen arkadaşlarımızda olacaktır muhakkak ama yıllardır binbir türlü emek ile büyütülen forum hatırına onlarda bu meramlarını lütfen siyasi forumlarda dillendirsin. En azından bu forum altında konunun teknik ve taktik boyutuna dönme vakti geldi diye düşünüyorum.

Saygılarımla,

Sayın Sem Haklısınız Bu forum siyasi bir forum değil.
Ama işte ne yaparsınız ciğerimiz yanıyor içimiz kan ağlıyor.
Eminim bu kadar şehit haberi ve olaylar benim gibi bir çok forumdaşımızı çileden çıkarıyordur. Ama önemli olan şu ''Gücü kontrol etmek ne kadar önemli ise öfkeyi kontrol etmek o kadar önemli''. Biz Türk toplumu böyle acı olaylara alışığız geçmiş yıllarda ki bir çok olay bunlara örnek..

Lütfen beni forum üyeleri yanlış anlamasın. Söylemek istediğim bir kaç cümle var.

Gün gelir belki binlerce şehit veririz. Ama unutmamak gerekir ki biz ''Asker bir milletiz''. Ve Asker bir millet olduğumuz için diyeceğimiz son söz şu olur,

''Çok çok ölürüz ve şehit oluruz ondan ötesi yoktur. '', Hele vatan için ölmeye biz davulla zurnayla güle eğlene korkmayarak gideriz..

Bu sözleri ve bu düşünceyi dünya milletleri arasında Türk milletinden başka söyleyen var mı dır bilemem.

Onun için zaman zaman siyaside olsa öfkemize hakim olamamaktayız.Smile. Buda asaletten kaynaklanan bir olay...Shy

Biz yinede bu güzel formu ve birbirinden kıymetli forum üyelerini sıkıntıya sokacak siyasi söylemlerden uzak durup değerli büyüklerimizden bilgiler edinmeye devam edelim...

Sevgi ve Saygılarımla..

Shy

Dün akşam Tunceli'de bir özel harekâtçı kardeşimiz şehitlik mertebesine yükseldi. Allah gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Rabbim geride kalanlara sabır versin.

[Resim: 1kWALY.jpg]

48. Dönem özel harekâtçı Aydın Nazillioğlu. Herkes kaderini yaşıyor. Arkadaşımız daha ilk görevine çıkmış.

Yeri, mekanı cennet olsun. Allah (C.C.) gani gani rahmet eylesin, yakınlarına, sevenlerine, ülkemize aidiyet duyan herkese sabırlar versin.

Saygılar.

(09-09-2015, 09:45 PM)Kurban demiş ki: Sayın madenci08 yazınızda muz cumhuriyeti değillerki patlayıcıyı tonla satsınlar demişsiniz. Bence tam tersi çünkü bu ülkeler dünya'nın en büyük silah kaçakçıları. Siz hiç kaçak yerli üretim silah gördünüzmü ? Cevap basit "hayır" fakat her yerde Avusturya'nın Glock'u ABD'nin colt'unu Belçika'nın browning'ini Rusya'nın Keleş'ini bulabiliyorsunuz. Terör örgütü İtalya'nın mayınını ABD'nin c4'ünü Almanya'nın tanksavarını kolayca temin ediyor. Hatta terör örgütüne silah sattığı ortaya çıkınca ben iş adamıyım şirketim Lübnan'da bir firmaya satmış onlarda pkk'ya vermiş diyen ...... kulüp başkanı'nıda görmedikmi ?

Sn Kurban;

Aslında mesajı biraz eksik bıraktım.Ben sadece olayı sivil satıcılar ve sivil patlayıcılar bazında değerlendirdim.Askeri patlatıcıları sivil olarak alma imkanı vardır evet ama o kadar kolay değildir dedim.

Bahsettiğiniz yöntemlerle elbette askeri kaynaklardan silah satışı mümkün. Bahsettiğiniz gibi örgüt senelerce İtalyan mayını kullandı.

Ben sadece askeri plastik patlayıcıların karton kutu ile satılıp satıldığını bilmediğim için hiç o konuya girmedim.Kutuyu görüp "kara sinek , çok sakıncalı" gibi bir cümle kurmamak istedim.

İşin açıkçası o miktarda plastik patlayıcıyı (öyle ise) kim verir kim satar bilemem.Açıkçası yalnızca açık kaynakları o da manyaklık boyutuna vardırmadan kullanmaya çalışıyorum.Kayıt dışı bilgilerim olduğundan değil.Sadece fikir yürütebilirim.Bu kadar yüksek miktar illa ki dikkat çeker ama tabii dikkat çekmemesi aracılar , rüşvet vs vasıtasıyla sağlanabilir.

Son kullanma tarihine bakılarak patlayıcılar hakkında satın mı alındığı yoksa X ülkesi tarafından hibe mi edildiği yorumu yapılabilir.Patlayıcıların bir raf ömrü vardır.Genelde pek stoklu çalışmak istemezsiniz.Her daim yeni üretim olanı almak istersiniz.Genelde patlayıcıların raf ömrü dolmaya yakın envanterden düşürülür ve imha edilmek üzere ayrılır.İmha edilen kadar miktar tekrar depoya alınır.Bu süre için net bilgi veremem.TSK teamülü nedir , EGM teamülü nedir onu da bilmiyorum dolayısıyla X ülkenin teamülünü hiç bilemem.Adamlar raf ömrü dolmaya yakın patlayıcı envanterden düşüp imha oldu ibaresi yazıp gönderebilirler.

Böyle durumlarda askeri patlayıcı kutuyla mı gönderilir bilmiyorum.Zannımca üzerinde pek çok bilgi yazan bir kutuyu (belki el izi , dna örneği barındıran vs) X ülkenin askeriyesinin ve istihbaratının göndereceğini pek düşünmüyorum.Eğer devlet desteksiz bir alımsa hiç bir şekilde kutuyla gelmez.Kimse kendini yakmak için bu kadar uğraşmaz , oyuncak kutusuna koyar ne bileyim.

Yukarıdakiler sadece yorum.Bir ağabey çıkıp derse "yurt dışından kutu kutu pense gelir ama askeri patlayıcı gelmez" ; cevap veremem işin açıkçası.

Sivil bir patlayıcı olma (dinamit örneğin) ihtimali daha fazladır diye düşüyorum.Birisi geldi Papua Yeni Gine'de altın madenim var sizden dinamit alacağım dedi.Sizde ya size Avustralya daha yakın niye oradan almıyorsunuz demediniz.O adam malı başkasına sattı o başkasına derken mallar kamyona yüklendi kimse de kutuya bakmadı ve patlayıcılar örgütün eline geçti.Senaryosu aklıma daha yakın geliyor.

Tekrarlıyorum bunların hepsi yorum.Kutuda ki yazılar bile anlaşılmıyor kutuyu uzaktan görüp ancak bu kadar şey söylenebilir.Ben hala kutuyu düşünüyorum ama kutumda büyük hissediyorum diyemem.

Rabbim gani gani rahmet eylesin.Ben mesaj yazarken yazıldığı için görmemişim.

Rabbim size de kolaylıklar versin Sn Fn'ci.

[Resim: 11875120_887482054678873_108942191702839...e0gu81.jpg]

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi