Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CANİK STİNGRAY İNCELEME
(03-10-2015, 01:26 PM)cem321 demiş ki: Teşekkür ederim.

Henüz atiş yapamadim. Şimdilik kuru tetik çalışması yapıyorum.

İlk izlenim, icra yayının iki başında ilk 3 er halkanın ortaya doğru paslanmaya ve pasın icra milini etkilemeye başlamış olması. Maalesef resim çekmedim. Diş fırçalarıyla ve silah yağlarıyla temizledim ancak üçlü sarmal yay aralarında hala pas izleri görülüyor. Milde iz kalmadı. Fabrikaya yedek yay temini için eposta ile başvurdum. Bakalım ne olacak. Aslında en iyisi bu yayı -uyumlu yay varsa- tekli sarmal bir icra yayı ile değiştirmek gibi geliyor.

Bir adet 15 kapasiteli sarjör daha aldım. Eğer çalışırsa bir adet daha alacağım. Problem çıkartırsa standart 13 kapasiteli olanıyla değiştireceğim.

Saygılarımla.

Para verip alan, silahtan beklentisi olan kişinin yorumları hep daha gerçek ve daha doğru. Bu bilgileri silahı eline tutuşturup atış yaptırılan kişilerin değerlendirmelerinde bulamazsınız.

Alıntı

Sayın üyeler,

Forumda değerli üstadlardan edindiğim bilgiler sonucu bana en uygun (poligon keyfi verecek, ithal tabancalara göre düşük fiyatlı, güvenilir, müşteri hizmetlerinin beğenildiği vb.gibi) silah olduğunu düşünerek sahip olduğum Stoeger 8000 F' den sonra aldığım Canik Stingray C tabanca izlenimlerini, bu tabancayı almayı düşünenlere fikir verebilmek için Sn. ORTAÇ' ın açtığı konu altında hoşgörüsüne sığınarak paylaşmak istiyorum. Silah konusunda bilgili olmamam nedeniyle yaptığım hatalar için peşinen özür dilerim.

Tabancanın güzel plastik kutusundan iki adet 13 mermi kapasiteli MEC_GAR marka İtalyan yapımı şarjör, temizlik kiti ve kullanım kılavuzu, gez sökmek için allen anahtarı çıkıyor.

[Resim: 1.jpg]

Kullanım kılavuzunda silahın parça şeması iyi basılmamış olsa da '' http://www.ekilavuz.com/kilavuz/bb3c5f65...ha/tabanca '' sitesinden şemayı indirmek mümkün. Stingray için ayrı bir şematik doküman olmadığı için sağ tarafta bulunan sürgü tutucu, emniyet mandalı ve ilgili parçalar gözükmüyor. Ayrıca namlu mermi indikatörü de yok.

[Resim: 4.jpg]
[Resim: 3.jpg]

Aldığımda icra yayı iki başı paslanmaya başlamıştı, konuyu Canik yetkililerine ilettiğimde ertesi gün icra yayı, icra mili, çocok kilidi ve şarjör doldurucuyu kargoyla gönderdiler. Yeni yay sanki daha hafif gibi geldi.

[Resim: 9.jpg]
[Resim: 21.jpg]
[Resim: 5.jpg]

Bir adet 15 kapasiteli şarjör daha satın aldım. Silahın yüksekliğini .5cm daha uzatıyor. Bu şarjörün bir tarafında .40 S&W 11 mermi, diğer tarafında 9mm 15 mermi göstergesi var. Tüm şarjörler problemsiz çalıştı. Bir adet daha 15 kapasiteli şarjör alacağım.

[Resim: 8a.jpg]
[Resim: 8.jpg]
[Resim: 6.jpg]
[Resim: 7.jpg]
[Resim: 18.jpg]

Söküp takarken sürgü tutucu altında kalan kısmı ve ne zaman bilmiyorum tetik önünde bir noktayı çizmişim.

[Resim: 17.jpg]
[Resim: 16.jpg]

Gez ayarsız, tabancanın tam boyunda ayarlı gez var. Gez önünde dikkatli bakınca farkedilen boya rötuşu var. Gezi çıkartmak için ince allen anahtarı kutudan çıkıyor. İstenirse ayarlanabilir gez takılabilir sanıyorum. Arpacık sürgüyle yekpare. Fosforlu boyalar ışık tuttuktan sonra 1 ddakika kadar parlıyor.

[Resim: 31.jpg]
[Resim: 10.jpg]

Emniyet horoz kuruluyken, yarı kuruluyken (iğne kilidi) ve inikken kitlendiğinde, sürgü, tetik ve horoz kitleniyor. Silahta decocker yok. Namluda mermi var iken horozu elle indirirken kayarak kurtulusa kazara patlamaya neden olabilir. Keza namluda mermi, horoz kurulu, emniyet kilitli iken silah yere düştüğünde horoz kurtulur ise silah patlayabilir. Bu silahın emniyet sistemi çalışma prensipleri hakkında hatalı bilgi veriyorsam uzmanlarımızın gerekli düzeltmeyi yapmalarını rica ediyorum.

[Resim: 24.jpg]
[Resim: 23.jpg]
[Resim: 22.jpg]

Mermi indikatörü yazısı ve mermi figürü beyaz boyalıydı. Beyaz boyayı nası çıkaracağımı düşünürken temizleyici solüsyon beyaz boyayı çıkardı. Çok da iyi oldu.

[Resim: 11.jpg]

Canikle 70 fişek sonrası içerden manzaralar. Sıkıntılı bir durum gözükmüyor. Atış süresince de bir problem oluşmadı.

[Resim: 13.jpg] [Resim: 14.jpg]
[Resim: 25.jpg]
[Resim: 15.jpg]
[Resim: 13a.jpg]

Şürç-i lisan ettiysem affola.

Saygılarımla.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
defender45acp, hymer, lupus, rasholnikov
Kötü bir atıcıyım. Forumdan öğrendiklerimden tatbik edebildiklerim ve MNE poligon Sn. Mustafa hocamın yönlendirmeleriyle biraz iyileşti atışlarım.

Neden bilmiyorum, en iyi grubu Canikle çıkardım. Hatta hedefteki kuşu bile tutturdum. Hala kötüyüm başka.

[Resim: 26.jpg]
[Resim: 29.jpg]

Stoeger 30 atış (hepsi bu hedefe değil)

[Resim: 27.jpg]

Kırıkkale 40 atış (hepsi bu hedefe değil)

[Resim: 28.jpg]

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
lupus
Stingray C tabancamın sağ emniyet mandalının yukarıya ve aşağıya doğru tolerans dışı (bunun toleransı da varmıdır bilmiyorum aslında) salınması nedeniyle sürgüyü söktüm. Sağ emniyet mandal pimi yerinden çıkmış ve tetik mekanizmasına dayanmıştı.

Düşmemesinin nedeni bir ucunun pim yuvasının içinde olması, diğer tarafının tetik mekanizmasına dayanmış olmasıydı.Yoksa şarjörle kabze yuvası arasına veya tetik mekanizmasının arkasına bir yerlere düşüp sıkıntı yaratabilirdi.

İnce bir aletle yerine oturttum. Bir kaç kez tetik düşürdüm, emniyeti kapatıp açtım, sürgüyü manuple ettim, yerinden çıkmadı. Sağ emniyet mandal salınımı 5-6 mm den 2-3 mm düştü. Sol mandalda boşluk hiç yok, kapalı ve açık pozisyonda hiç hareket etmiyor.

Silahla şimdiye kadar 140 civarı atış yapmıştım. Bakalım atış sonrası yine yerinden çıkacak mı..

Emniyet mandalındaki (sağ) boşluk ve pimin yerine sıkıca oturtulabilmesi konusunda görüş ve önerilerinize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

[Resim: safetypin1.jpg]
[Resim: safetypin2.jpg]

Alıntı

Sayın cem321,
Horoz kilidi yayı , emniyet mandalı mili üzerindeki bir kertiğe girerek emniyeti yerinde sabitler.
Bu yayın görevi oldukça önemlidir. Lütfen sağlıklı olduğunu kontrol ediniz.
Saygılar.
Osman

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cem321
Teşekkür ederim Sayın ORTAÇ.

Alıntı

Emniyet mandalındaki sıkıntı nedeniyle fabrikaya giden ''alt'' gövde geldi.
İlk izlenim çok olumlu.
Resimleri atış sonrası paylaşacağım.

Saygılarımla.

Alıntı

Merhaba,

Evrak işlemlerimi bitirdikten sonraki ( yarın umarım bitiyor ) bekleme sürecinden sonra ( İnşAllah bir aksilik çıkmazsa ) bu silahı almayı düşünüyorum. Öncelikle lupus'a teşekkür ederim çünkü onun olumlu düşüncesini okumak denk gelmese idi işim hala baya zordu diye düşünüyorum.

Cem abi bildiğim kadarı ile sizde de bu silahtan var. Sizinde olumlu görüşleriniz hala devam etmekte mi ?

Amaç : Evde bulundurma
El yapısı : Küçük
Kullanılan el : Sağ

Saygılarımla,

Alıntı

(02-11-2016, 05:01 PM)Uyumsuz element demiş ki: Merhaba,

Evrak işlemlerimi bitirdikten sonraki  ( yarın umarım bitiyor ) bekleme sürecinden sonra bu silahı almayı düşünüyorum. Öncelikle lupus'a teşekkür ederim çünkü onun olumlu düşüncesini okumak denk gelmese idi işim hala baya zordu diye düşünüyorum.

Cem abi bildiğim kadarı ile sizde de bu silahtan var. Sizinde olumlu görüşleriniz hala devam etmekte mi ?

Amaç :  Evde bulundurma
El yapısı : Küçük
Kullanılan el : Sağ

Saygılarımla,

Sayın Uyumsuz element,

Bu tabancayla 500 civarı atış yaptım. Başka tabancalarla yaptığımdan daha iyi grupman elde edebildim ve herhangi bir tutuklulukla karşılaşmadım. Ancak bunu tecrübesiz ve forumdan öğrenebildiğim tüm atım hatalarını yapabilen istikrarsız bir atıcı olduğum için tavsiye niteliğinde olduğunu düşünmeyin.

Yine tavsiye olmasa da ve bir kaç ay sonra farklı bir tabanca almayı düşünebilecek olsam da, bugün bir Canik alsam bu S120 olurdu. Sorunuzun cevabına gelince, bir silah acemisi olarak olumlu görüşlerim devam ediyor.

Fabrika ve temsilcileri silahta olan/oluşabilecek sıkıntılar konusunda son derece ilgili ve müşteri memnuniyeti odaklı. Çizilen boya ve sağ emniyet mandalı boşluğunu kısa sürede düzelttiler.

Evrak işlemleri sonuçlanınca tabanca almak için oldukça uzun bir süre var. Bu süreyi, benim gibi acele etmeden, forumun ilgili konularını sindirerek değerlendirip ve almayı düşündüğünüz silahları poligonda kullanarak seçim yapmanızı tavsiye ederim. Gönlünüzdeki hoşnut kalacağınız bir tabancaya kavuşmanız dileğiyle.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Uyumsuz element
Saygıdeğer Büyüğüm,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. S 120 modelinide inceledim. Benim okuduğum kadar hepsinde alt yapı aynı ( yanlış okumadıysam ). İki tabancada yine bildiğim kadarı ile çelik. İşin aslı S 120 nin tipi bana şık gelmedi ama Sayın Lupus'un bir değerlendirmesinde S 120 ve Stingray' ın oldukça rafine olduğunu ifade ettiğini hatırlıyorum.

Forumu vakit buldukça okudum, yurtdışındaki kullanıcılarında bu model hakkındaki olumlu görüşleri olduğunu gördüm. Bu iş dipsiz bir kuyu ve sanırım boğulmadan bu seçimle bu işi sonlandırmak isterim.

Saygılarımla,

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
cem321

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi