Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polislerin Silah Eğitimi Hakkında neler düşünüyorsunuz
Sistem oturmuş vatandaş polisin ihtarına,direktiflerine uymadığı taktirde silahını çekinmeden kullanacağını çok iyi biliyor ve ona göre davranıyor.
Bizim memleketimizde ise polisin eli kolu,kılıfın kopçası bağlı,silah kullanmak öçü ilan edildi ve abd'deki gibi vatandaş yine biliyor polisin elinin kolunun bağlı olduğunu.
Ülkemizde polis hakkında yorum yapmak çok kolay,ben olsam şöyle yapardım demekte ama işin iç yüzü öyle değil.
Saygılarımla

Alıntı

Sn. Arif Bey;

Dediklerinize katılıyorum; Fakat siz de bilirsiniz ki geçenlerde şizofreni hastası biri 3 polisi yaralamış 1 şehit olmuştu. Bu yaralamalar da tek tek oluyor, ve telsizden amirlerin çelik yelek kullanın uyarısını bile dikkate almadan şahsı yakalamaya çalışıyorlar. Gene forumumuz da bir arkadaşımızın yayınladığı Amerikan polisinin benzer bir duruma müdahalesini seyretmiştim muhtemelen bir çoğumuz seyretmiştir. Suçlu ile polis kovalamacadalar kaçan araçtaki şahıs aracını durdurur durdurmaz polislere ateş açmaya başlıyor, ve hali ile polislerde karşılık veriyor. Polislerin attığı 2. mermide şahıs yerde ve polislerde ise hiç bir çizik bile yok. Buradan atıp tutmaya çalıştığımız mevzu Polisimize önce kendi güvenliğinin öğretilmesi. Antalyadaki Şehit olan Emniyet müdürümüzü de hatırlayalım elinde telsiz silahı ile sağa sola ateş eden birini ikna etmeye çalışırken kolduk atından vurularak Şehit oluyor. Bu ve buna benzer belki milyonlarca örnek var; Polisimiz bu kadar basit kendi hayatlarını nasıl oluyor da ortaya koyuyorlar , Nasıl oluyor da 5 tane polisimiz Döner bıçaklı saldırganın elinden bıçağını almak için 15 dakika uğraşıyor. Şimdi diyeceksiniz ki polisimiz de yetki yok; Evet yetkileri kısıtlı ama ben yetkileri de olunca değişeceğini zannetmiyorum. Çok basit bazı kavramlar var; Ne vatandaş ne de polis eğer biri suçlu ise cezasını çeksin. İzmir Karabağlar semtinde polis memurunun Şahsa ateş etmesi bence yerinde bir hareket; Fakat sonuç memur açığa alındı. Haklı olduğu durumda haksız gibi işlem yapıldı. Bazı durumlarda da polis vatandaşa vuruyor, dövüyor, sövüyor ama ceza almıyor. Aksine polise mukavemetten işlem yapılıyor siz ceza alıyorsunuz. Netice de polise biri karşı gelmemesi gerektiğini karşılığında ceza alabileceğini, poliste vatandaşa karşı haksızlık yaptığında bir o kadar ceza alması gerektiğini söylüyorum. Umarım çok şey istemiyorumdur. Forumumuzdaki Emniyet mensubu arkadaşlarımızı kastederek yazmıyorum ve kendilerinden özür dileyerek söylüyorum nacizane şahsi fikrimdir. Saygılar Sevgiler

Alıntı

Konu basligi ile ilgili olarak ;
Mesela savunma amacli tabanca tasima ve kullanma acisindan rutinin uzerinde olmasa gereken "yunuslar" ki hepsine gorevlerinde basarilar diliyorum , her biri ile 25 metrede duello yapabilirim maalesef...
Suc oraninin ulkemizde hala dusuk olmasi ozellikle tabanca ile yapilan suclarin cok az olmasi , bireysel silah tasimanin neredeyse yasal acidan imkansiz olusu polislerimizi tasidiklari tabanca ile asgari geregini yerine getirme acisindan ilgisiz ve miskin yapmistir . Mazareti ise tabancalar yerli kalitesiz olabilir mi Gonlum ister Fransa ' daki gibi SigPro tasisinlar , en guzeline en kalitelisine layiktirlar . Lakin hic bir ulkede olmadigi kadar da gorev sartlari zor , olaganustu ve maddi manevi karsiliksiz kalmaktadir .
Selamlar

Alıntı

Mesela savunma amacli tabanca tasima ve kullanma acisindan rutinin uzerinde olmasa gereken "yunuslar" ki hepsine gorevlerinde basarilar diliyorum , her biri ile 25 metrede duello yapabilirim maalesef...?
Kusura bakmayın ama kime neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz ve ne için ? Bu şuna benzedi,adam şöför ama ben onu geçerim,adam boksör ben onu döverim vs...vs... Ben polisimizin eğitimi tamamdır,gerektiği gibi davranıyor demiyorum bizim insanımızın yapısında var birazda,küçücük kene bana ne yapabîlir diyebilen bir Milletiz bîz o yüzden bizi başka milletlerle karşılaştırmanın çok adil olmayacağını düşünüyorum Wink
Saygılar

Alıntı

Biz de mesleki standart prosedürlere uymak diye bir kavram ne yazık ki yoktur. Eğitimcilere ve eğitim dökümanlarına baksak mutlaka gerekli bilginin verildiğini görürürüz. Fakat hiçbir zaman böyle görev yapılmaz, bu bütün meslekler için gerekli. Her işe yorum katmayı sevdiğimiz için, güvenlik işlerine de yorum katıyoruz.

Davranış eğitimi de güvenlik birimlerinde yetersiz. Amerikalı polisin kriminal tiplere karşı uygulamasını genelde beğeniyoruz, fakat sizinle karşılaştığınızda size "efendim" diye hitap eder. Kadınsa "hanımefendi" der, başka türlü hitap bilmez. Amerikalı asker de böyledir. Mesleki eğitim ve davranış bir bütün, suçluya standart muamele, vatandaşa nezaket gerekir.

Bizim polis arkadaşlar genelde özveri ile görev yapar, fakat mesleki davranış ile kişisel davranışı ayırt etmediği için mağdur duruma da düşer. Karakolda dayak olaylarının yüzde 90'ı, polisin kişilik bozukluğu çeken tiplere tahammül etmeyi bilmemesinden, sanki kendisine hareket ediyor gibi algılamasından kaynaklanıyor. Adamın cezasını hemen orada vermeye kalkıyor. Oysa dövse de, bayıltsa da değişen bir durum yok, adam ona hakaret etmiyor, kişiliği bozuk.

Alıntı

(24-10-2012, 10:18 AM)Mirgun demiş ki: Mesleki eğitim ve davranış bir bütün, suçluya standart muamele, vatandaşa nezaket gerekir.

Buna kısaca '' profesyonellik '' deniyor Sn.Mirgun...Smile

General James Mattis' in çok güzel bir sözü var;

'' Be polite, be professional, but have a plan to kill everybody you meet. ''

'' Nazik olun, profesyonel olun, ancak karşınıza çıkan herkesi öldürecek bir planınız olsun..''

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
mimaslan
Bu standart konusu beni çok rahatsız eder.. Çok eğitimli olduğumdan değil ama bana göre eğitimsiz kesimin, eğitim almış azınlığı sürekli zehirlemesinden bir türlü hiçbir işte standart tutturamıyoruz. İşini standartlara göre yapanlar toplumumuzda genelde alay konusu olur. Şu laubalilikten nasıl kurtuluruz bilmiyorum. Ayrıca denetleyicinin görmediği zamanlarda, genelde insanımızı tutabilecek bir şey de yok maalesef.
Uzun, zorunlu ve iyi bir eğitim olsa acaba birkaç kuşakta bu kafayı değişebilir miyiz merak ediyorum..

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alone61
Lanet olası federaller:

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
JoTuN, yyildiz
Merhaba Sn. Forum üyeleri, öncelikle herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu bir yıl diliyorum. Konu uzun zaman önce açıldığı için ben de bir an eski atış zamanlarına gittim. Öncelikle bu kadro atışı her kadroda standart olmuyor maalesef, mesela il merkezi atışları ciddiyetle takip ederken ilçelerde atış eğitimcisine bağlı olarak ciddi de olabiliyor gayrı ciddi de olabiliyor. Zaman geçtikçe bu atışlar da gelişmeye başladı çok şükür. Batıda durum aynı mıdır bilemiyorum ama bulunduğum doğu kadrosunda 2018 yılında üç atış eğitimi yapıldı. Bu atış eğitimi, parkur oluşturulup uzun namlulu silah ile başlanıp tabanca ile biten aralarda şarjör değişimleri yapılan, eski atışlara nazaran çok daha faydalı olduğunu düşündüğüm atış eğitimine dönüştü. Umarım ilerleyen zamanlarda daha da geliştiğini görürüz...

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
ilksurfer, harun, Zemre10, Ukraine

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi