Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk Silahım Beretta F 81 7.65 mm
#31
Teneke atışlarında rüzgar sakin idi. 2 hafta öncesine ait. Smile
 
Alıntı

#32
Teneke tutkusu yoğun bir forumdaşımızın Beretta konularında ne işi olur ve teneke bu mevzuya nereden dahil olur derken... Beklenen son. Smile Tenekeden başka konu konuşulmayınca tabi bu kibar tabancayı yadigar olarak sakladığınızı bilmiyordum.

Saygılar.

 
Alıntı

#33
(07-01-2016, 08:26 PM)gunman demiş ki: ...Ancak yay yorulması ve özelliğini kaybetmesi nedeniyle, çekirdeğin namluda sıkışması
ve kovan tahliyesi

Çekirdeğin namlu içinde sıkışıp kalmasıyla, irca yayının niteliğini kaybetmesinin bir ilişkisi var mı üstad?
Kovan da tahliye ediliyor.
 
Alıntı

#34
Sayın endülüs,
Basit geri tepmeli sistemin yapısı gereği irca yayının kuvvetli olması gerekir. Zira barut gazının itme kuvvetine çekirdek yönünde setler, kovan yönünde kapak takımı karşı koyar. Yayın güçlü olması çekirdek namluyu terk edene kadar kapak takımına gerekli gecikmeyi sağlar.
Aslında sadece yayda bozulma namluda çekirdek kalması için tek başına yeterli bir sebep değildir. Düşük barut hakkı+zayıf irca yayı çekirdek sıkışmasının ana nedenlerinden birisidir. Bu durumda kovan da tahliye edilir, patlama sesi de duyulur. Ancak patlama sesinin çıktığı yer namlu ağzı değil tahliye penceresidir.
Basit geri tepmelilerde irca yayı zayıfladığında ya da kırıldığında sağlam fişeklerin kullanımında görebileceğiniz bir diğer tutukluk kovan kesme de denilen kovanın fişek yatağı korumasından kurtularak açıkta infilak etmesidir.
Kilitli sürgülü türlerde icra yayı gevşese de bu daha ziyade hızlı sürgü geri hareketi nedeniyle gövde hasarlarına, beslemede sorunlara neden olur.
Fişekte hiç barut olmaması da çekirdeğin namluya sıkışmasının ana nedenlerindendir. Ancak bu durum kilitli türlerde de basit geri tepmeli türlerde de kapsülün son derece zayıf patlama sesi ve kovan tahliyesi olmamasından hemen anlaşılır.
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ckarabina
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi