Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk Silahım Beretta F 81 7.65 mm
Selamlar sayın forum ahalisi arkadaşlar,

Resimleri eklemek için yeni fırsat bulabildim. Toptan hepsini paylaşayım dedim.

1) Aşağıdaki resim Beretta 81 ile yaptığım atışları gösteriyor. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi resim çekmek sonradan aklımıza geldi. Çok yorgun olduğumdan dikkatimi toplayamadım ve atışlarım çok dağınık oldu. Mesafe 8 metre.

[Resim: IMG-20151123-WA0010_zpswekscgtc.jpg]

2)Aşağıda ki resim ise Tp 9 SA ile yapmış olduğum atışları göstermektedir. Yukarıda ki gerekçe - mazeret burada da geçerlidir. Angel

[Resim: IMG-20151123-WA0009_zpszf8ro7u1.jpg]

3)Aşağıdaki resimlerde ise kabze kapaklarının öncesi ve sonrası görünmektedir. İlk resimde kabzenin bazı yerlerinde zedeler mevcut idi. Kabze kapaklarını söküp önce her iki taraftaki metal Beretta amblemlerini tornavida yardımıyla çıkarttım. Kağıt zımpara ile zımparaladım ve sonra vernikledim. Amblemleri yapıştırınca sıfır km kabze kapaklarım oldu.

Öncesi
[Resim: DSC_0066_zpsphgukgzy.jpg]

Sonrası
[Resim: DSC_0010_zps9q34mzcj.jpg]

4)Aşağıdaki resimlerde ise sürekli kullandığım iç kılın son hali mevcuttur. Kılıf 35 TL ye aldığım standart bir iç kılıf. Aldığımda bir tarafında metal maşa, diğer tarafında da kemerin geçtiği sabit kısım mevcuttu. Öncelikle her iki tarafı da bıçakla dikiş yerlerini keserek söktüm. Sonra bir ayakkabı ustasına giderek resimde görülen eklentiyi anlattım. Benim anlattığımı ustanın anlaması yarım saat sürdü ama sonunda anladı çok şükür Big Grin Her iki tarafa da aynı şekilde diktirdim ama sonra sol tarafı kullanmadığım için söktüm. Ayrıca orjinal halinde olan çıtçıtlı kilit kısmını ise kestim. Bu haliyle hergün taşıyorum.

[Resim: DSC_0011_zpspfsnfslh.jpg]

[Resim: DSC_0013_zpsvkdqyowo.jpg]

[Resim: DSC_0014_zpsoor0vmtx.jpg]

[Resim: DSC_0015_zpsmx1tne3g.jpg]

5) Son resim ise bonus Smile Yazın almış olduğum bir gömlek. Markası Beretta. Orjinal Beretta ile bir alakası var mı bilmiyorum. Sivas'ta yerel bir giyim mağazasından aldım. Beretta silahı olan adamın Beretta gömleği olur Big GrinBig GrinBig Grin

[Resim: DSC_0009_zpszywzmclf.jpg]

Alıntı

Sn.amiral1905 tabancanız hayırlı olsun.Bu silahı kullanmış biri olarak 10 mt dağılımının gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.Bu başarı sabit namlu olmasından dolayı sanırım.Daha uzak mesafelerde atış başarısı 9/19 gibi değil.Zaten savunma silahı olduğu için uzağa atmasına gerek yok.Ayrıca orijinal kabza kapaklarını elden geçirmenizi çok beğendim.Sürgüsü siyah olsa daha güzel olabilirdi bence.Bu modelin emniyet mandalının lokalizasyonunu 92-FS lere göre daha ergonomik bulduğumu da söyleyebilirim.

Alıntı

Efendim basit geri tepmeli ne demek?

Alıntı

Sayın victorinox,
Basit geri tepmeli silah her ateşlendiğinde mermi çekirdeği barutun genleşmesiyle kovandan ayrılarak namludan çıkarken, kovan da tepkimeyle silahın sürgüsünü geri iter ve sürgü geri geldiğinde boş kovanı dışarı atar ve yeni gelecek mermiye yer açar. Sürgü tepme kuvveti ile boş kovanı dışarı attıktan sonra irca yayının ileri itmesi esansında şarjörün yay ile beslediği yeni ateşe hazır bir fişek alıp namlu yatağına yerleştirir.Şarjörlü tabancanın sürgüsü her atışta geri gelip, ileri gitme hareketi yapar. Bu hareket hem patlamış fişeğin kovanını dışarı atıp, yeni ateşe hazır bir fişeği namlunun fişek yatağına beslerken, aynı zamanda silahın ateşleme iğnesi ve horozunun yeniden kurulmasını sağlar.Yani namlu yerinde sabit kalır.Aslında bu sistem demode sayılabilir.7.65 mühimmat düşük basınçlı bir çap olduğu için bu durumu kaldırıyor.Tabancanın tarihsel gelişimiyle colt-browning,döner namlu gibi hareketli namlulu sistemler bulunmuştur.
Tank ve obüs atışlarını izlerseniz namlu hareketini rahatlıkla görebilirsiniz.Ancak nispeten eski bir silah olan havan topunda namlu bir sehpa üzerine kurulur ve sabittir.Tabi hareketli namlu sistemleri de bir yere kadar gidiyor.Bunun ötesi de füze sistemleri oluyor.

Alıntı

Açıklamanız için çok teşekkür ederim.....Atmaca 53 9mm marka tabancayı inceleme fırsatım olmuştu o tabanca da basit geri tepmeli mi?

Ayrıca basit tepmeli tabancanın dezavantajları ve avantajları neler? Her atışta mekanizmayı ileri geri hareket silahın tesir gücünden bir şeyler eksiltir mi acaba?

Alıntı

Sayın victorinox, atmaca 53 modelini kullanıp incelemedim ama atası olan 9 mm BHP (Belçika 14 lüsü) browning kilit sistemine sahiptir.Yani basit geri tepmeli değildir.Yerli ve yabancı tabancaların çoğunda colt-browning kilit sistemi karşınıza çıkacaktır.Bu sistem tabanca dünyasında adeta klasik olmuştur.Beretta 81-f kısa mesafe için kullanılacak bir savunma silahı olduğundan dezavantaj olmayacağını düşünüyorum.Uzak mesafelerde tesir ve isabet kullanıcıyı tatmin etmeyebilir.Piyasadaki 1.2 lt,70 hp, benzinli,atmosferik motorlu arabalara benziyor.İşini görüyorsa kullanıcı mutlu demektirSmile
Saygılar...

Alıntı

Değerli arkadaşlar,

Basit geri tepmeli yarı otomatik silahların tarihsel gelişimi kilitli sürgülü modellerden sonradır. İlk yarı otomatik tabancalarda kapak takımının çekirdek namludan ayrıldıktan sonra açılmasına izin veren kilit sistemleri kullanılmıştır. Sistemin ilk örnekleri Borchardt ve lugerde bu kilit sistemi eklem mafsallı insan dizini örnek alan bir yapıya sahipken Browning sürgü içine kilitlenen ve kilitten kurtulma hareketi düşey yönde namlu pratiğiyle son derece basit yapıya sahip, üretim kolaylığı da sağlayan sistemiyle bu konuda günümüze kadar kilit açma kılavuzları dışında pek değişikliğe uğramayan bir devrime imzasını atmıştır. Kısa geri tepmeli düzende düşey hareketli browningn sisteminin mahzurlu taraflarına cevap olarak Walther kilit sistemi geliştirilse de, zaman içerisinde üretim teknolojelerindeki gelişme ve hassas üretim imkanları Browning sisteminin bu konudaki şampiyonluğunu devam ettirmesine neden olmuştur.

Basit geri tepmeli sistemleri üreticiler daha ziyade kısa 9 mm çapa kadar ağırlıklı olarak kullanmıştır. Zira bu çaptan sonra sistem son derece güçlü yaylar istediğinden ve bu nedenle de kullanımı zorlaştıran bir karaktere büründüğünden makineli tabancalar dışında tercih edilmezler.
Bu sisteme sahip silahlarda namlu sabit olduğu için fişek başının besleme rampasıyla açısı her defasında aynı olduğundan besleme ve ejeksiyonda son derece güvenilir silahlardır. Ancak yay yorulması ve özelliğini kaybetmesi nedeniyle çekirdeğin namluda sıkışması ve kovan tahliyesi ve besleme de yapıldığı için hemen akabinde yeni merminin tıkalı namlu üzerine patlatılması vakıasına da en çok bu tip mekanizmalı silahlarda rastlanmaktadır.

Alıntı

Bu de benim dede yadigarı Beretta F 81.
12 mt 10 atım. Hafif yağmur, sert lodos.
Sağlık olsun.

Tenekeden bozma Cz ye alışınca diğer tabancalarda sürüyle kaçak oluyor. Smile

[Resim: 20160107_140904_zps5fttmtkx.jpg]

Alıntı

Alışılan elde, tenekeden bozma CZ ile 10 metreden yapılan 5 atımda kaçak sayısında azalma olduğu gözlemlenmekte. Smile
CZ nin her ne kadar silah ve tabanca grubu bir icat olduğu rivayet edilmiş olsa dahi siz siz olun pek de kendinizi kaptırmayın. Wink

[Resim: 20151226_112646_zps46d0tzpv.jpg]

Alıntı

Sn.alpyeşilay , 81 F atışlarıda istikrarlı olmakla beraber CZ atışlarında lodos geçmiş gibiSmile

Saygılar

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi