Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İlk Silahım Beretta F 81 7.65 mm
Selamlar sayın forumdaşlar,

Dün itibariyle ilk silahımı almış bulunuyorum. Yaklaşık 3 ay önce zor alım silah başvurusunda bulundum. Şansımıza Beretta F 81 çıktı. Silahın geçmişini bilemiyorum. Alırken de sordum. Öğrenemezsiniz dediler. Silahı ilk gördüğümde biraz hayal kırıklığına uğradım. Çünkü sürgü krom kaplı ve parıl parıl parlıyordu. Bu durum hiç hoşuma gitmedi.Gövde boyası orijinal gibi duruyor. Silahın önceki sahibi muhtemelen silahı sürekli taşımış çünkü kabzeler yıpranmış ve silahın bazı yerlerinde sürtünmeden kaynaklı boya eksilmeleri var. Zor alım olduğu için poligonda silahı deneyemedim. Özellikle sordum ikinci el silahları denetmiyoruz dediler. Eve geldiğimde silahı söküp baktığımda sayın alpyesilay'ın Beretta F 81 konusu altında yazdığı dikkat edilmesi gereken kısımları incelemeye başladım. Sürgü toleransları sıkı ve oynama yoktu. Namlunun yiv setleri de düzgün. Silahın iç aksamının iyi durumda olması hoşuma gitti. Sürtünmeden kaynaklı boya atmaları kızaklarda da vardı. Basit geri tepmeli olması sebebiyle irca yayı baya bir sert. Krom kaplama olması nedeniyle sürgüyü kurmakta biraz zorlanıyorum çünkü kayıyor. İlk izlenimlerim bu şekilde. Bir takım kabze kapağı alacağım. Onun dışında da Ankara'da iyi bir silah bakım atölyesi bulursam boyatmayı planlıyorum. En kısa zamanda atış yapıp performansında da bahsederim İnşaAllah. İyi günler, İyi çalışmalar.

Alıntı

Hayırlı olsun Sn.amiral1905 . Beretta F81 güzel bir tabancadır.Basit geri tepmeden dolayı , zor maniple edilen bir tabancadır.Kendimce çözümü önce horozu kurun sonra maniple edin.Allah kaza , bela göstermesin.

Saygılarımla.

Alıntı

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Sayın SertanY. Horozu kurup sürgüyü kurmak mantıklı. Teşekkürler.

Alıntı

Sn. Amiral1905 hayırlı uğurlu olsun iyi günlerde kullanırsınız inşallah

Alıntı

Teşekkürler sayın OBERON1...

Alıntı

Sayın amiral1905 silahınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Benim isabetini merak ettiğim silahlardan birisidir kendisi. Atış yaptığınız zaman yorumları da yazarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Alıntı

Teşekkür ederim sayın davraz.
-------------------------------------

Sayın Harun Bey'in ankara da açmak üzere olduğu mağazaya giderek aldığım 7.65 mm Tetik Düşürme Mermisi (Snap Cap) ile evde antrenmanlara başladım. Sürekli doldur-tetik düşür-boşalt çalışıyorum. Sürgü kurmayı çeşitli şekillerde denedim ama en kolayının sağ el ile silah tutup sol el ile sürgünün ucundan boylu boyunca sürgünün tamamından tutmak olduğuna karar verdim. Tetiğine henüz alışamadım. Her seferinde tetiğin düşeceği yeri kestiremeden tetiği düşürüyorum. Zamanla tetiğin düşeceği yeri öğreneceğimi düşünüyorum.

Altta resim eklemeyi deniyorum inşaAllah başarırım. İyi günler, iyi çalışmalar.

[Resim: DSC_0066_zpsphgukgzy.jpg]

[Resim: 81f42119-0f5b-476a-b6f7-f52c8b1e2191_zpsbbae566x.jpg]

Alıntı

(25-07-2015, 10:27 PM)amiral1905 demiş ki: Tetiğine henüz alışamadım. Her seferinde tetiğin düşeceği yeri kestiremeden tetiği düşürüyorum. Zamanla tetiğin düşeceği yeri öğreneceğimi düşünüyorum.

Sayın Amiral1905,

Silahınız hayırlı ve uğurlu olsun, oldukça isabetli bir seçim yapmışsınız, Beretta 1526 senesinde kurulmuş, dünyanın en eski 10 aile şirketinden biridir, ürettiği silahların kalitesi ise herkesin malumudur...

"Tetik düşürme" çalışmanızla ile ilgili haddim olmayarak bir tecrübemi paylaşmak isterim;

Poligon atışlarında tetiğin tam olarak nerede düşeceğini bilmemek, zannedilenin aksine bir dezavantaj olmayıp, aslında bir avantajdır. Aslına bakarsanız işte bu sebepten dolayı doğru tabir "tetik düşürme" değil, "tetik ezme"dir. Zira "Tetik düşürmek" (veya Tetik çekmek) patlama anına sizin karar verdiğiniz bir durumdur ve patlamadan hemen evvel tetik parmağınızı çekerek nişan hattınızın bir miktar bozulmasına yol açar. Ama patlama anını kestiremediğiniz, bu ana "silahın kendisinin karar verdiği" durumlarda çok daha başarılı atışlar yapıp, iyi grupmanlar elde edersiniz...

Tabii ki eğer burada kastettiğiniz tetik boşluğunu almaksa, emin olun bir kaç poligon tecrübesinden sonra buna kısa sürede alışacaksınız; ama tetik boşluğu bitip horozun düştüğü ana kadar olan süreyi kestiremiyorsanız biliniz ki doğru yoldasınız... Şöyle ki, eğer patlama anına siz karar verip "tetiğin düşmesine" sebep olursanız, (yani tetiği çekerseniz) yapacağınız atış; elinizin yapısı, silahın formu ve tetik parmağınızın neresi ile tetik ezdiğinize bağlı olarak nişan noktanızın (point of aim) soluna veya sağına doğru gidecektir. "Tetiği çekerek" namluyu dikey Kabze aksına göre 0.2mm dahi sola veya sağa çevirseniz, atılan mermi 10 metre ilerideki hedefinizde nişan noktanızın yaklaşık 4 - 5cm ilerisine düşer. (Basit geometri, benzer üçgenler kuralı!)

Bundan sebep iyi bir nişan ve başarılı bir atışın olmazsa olmazı, patlama anına sizin değil, silahınızın karar vermesidir! (Özetle patlama anını ön görmek, fakat tam olarak bilmemektir. Bu döngüyü ne kadar kısa sürede tamamlar ve bir sonraki atışınıza hızlıca geçerseniz taktik atıcılıkta da Sayın Fuat61'in yaptığı gibi, aynı deliğin içerisine "boncuk dizmeye başlarsınız" Wink

Son 2 not;

1) Eğer atış anında refleks olarak gözünüzü kırptıysanız bilin ki "tetiği düşürdünüz" (veya çektiniz) dolayısıyla mermi istenilen yere gitmedi demektir! (Bende sol alta saplandı anlamına geliyor) Peki bunu nasıl anlayacağız derseniz, namlu ağız alevi bu sorunun kilit noktasıdır. Eğer namlu ağız alevini gördüyseniz, bilin ki bu atış başarılı olma ihtimali çok yüksek olan bir atıştır!!! Atışınızı yaptınız ve ağız alevini gördüğünüzü hatırlamıyorsanız biliniz ki patlama anına siz karar verdiniz ve aynı anda refleks bir hareketle gözünüzü de patlama basıncına karşı korudunuz ve mermiye hatalı yol verdiniz demektir.

2) Muhakkak her iki gözünüz açık vaziyette ve hiç kırpmadan atış yapmaya gayret gösterin; sadece hakim göz açık ve yardımcı göz kapalı vaziyette yaptığınız atışlara göre çok daha başarılı atışlar yaptığınızı siz de fark edeceksiniz! (Sadece nişan hattı boyunca doğrusal bir aksata değil, derinlik hissi ile birlikte çok daha hakim olduğunuz bir atış yapıyor olacaksınız)

Haddim olmayarak, herkes tarafından bilinen konuları eşeleyip sürç-ü lisan ettiysem affola. Yukarıda paylaştıklarım, emanet Poligon silahları, nam- diğer "ojeli güzel"lerle olan teşrik-i mesaime dayalı tecrübemden paylaştıklarımdır. Kişiye ve silaha göre değişkenlik gösterebilir. Her zaman aslolan, kendinize ait güvenilir bir silahla daima çok çalışmak ve fazlaca tecrübede bulunmaktır.

Siz zaten iyi bir silaha sahip olduğunuzdan, eminim yoğun bir çalışmayla çok kısa sürede başarılı sonuçlar alacaksınızdır...

Tekrar hayırlı olsun.

Saygılarımla

Alıntı

İlgi ve alakanız için çok çok teşekkür ederim sayın demirc57. Zahmet edip bu kadar vakit ayırmanız çok mahcup etti beni. Evde havalı tabancalar ile yaklaşık 8 aydır atış yapıyorum. Namlu ucundan alev çıkmasa da çıkan havayı görüyorum ve çıkan ses de ateşli kadar olmasa da bir hayli fazla. Haftada en az bir tüp kullanıyorum. Bu sayede acemiliğimi attım ve atış anında tam konsantrasyon sağlamayı öğrendim diyebilirim. İlk başlarda tek göz ile atış yaparken, forumda edindiğim bilgiler çerçevesinde kendimi iki göz açık nişan almaya alıştırdım. Baskın olarak sol göz ile nişan alıyorum. Sağlak biri olarak bu normal mi bilmiyorum. Tüm bu öğrendiklerimin birebir olmasa bile ateşli silah ile ateş etmeye yardımcı olacağını düşünüyorum. Tetik düşürme değilde tetik ezme konusunu ilk poligon mesaimde sizinde verdiğiniz bilgiler çerçevesinde çalışacağım. Tekrar çok çok teşekkürler. İyi günler, iyi çalışmalar.

Alıntı

Bu "bebek" güzel bir kabza kapağı takımını hak ediyor sanki. Smile

Hayırlı uğurlu olsun

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi