Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli - Yivli Av Tüfeği ...

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, ERDAL
Sıcak namlu soğuk namlu ayrımına kadar girilipte fişek markası ile ilgili bilgi verilmemesi çok manidar. Yalnız 1000 metre lere bu şekilde atışlar yapılıyor. Böyle grupmanlar yapılıyor. Bu işe yeni başlayan arkadaşlarımız 1000 metreleri bu kadar kolay zannetmesinler. Bu arkadaşında 1000 metreye attığını pekde düşünmüyorum çünkü 1000 metreye kesinlikle bu kadar çekirdeğin kısa sürede varacağını düşünmüyorum.

Alıntı

Çekirdek namlu çıkış hızı 700-800 m/sn, 500 metrede ise 500 m/sn, 1.000 metrelerde 300 m/sn düşer. Ortalama hızı 500 m/sn alırsanız, 2 saniyede fişek hedefe ulaşır. 

Hedefin 40x40 cm olduğu yazılmış. Grupman 25 cm kadar görünüyor. Bu da 1 MOA'ya denk gelir. 

Hedef 1.000 metrede olabilir. Vuruşlar da doğru olabilir. Sadece bunun kaçıncı deneme olduğu belirsiz. Aynı noktadan, aynı rüzgarla belki 10-20 atış sonra buna ulaşıldı.

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
mimaslan, karabasan, mk39, blueokkes
Yanında ki boş kovanları gizlememiş, 8 kadar saydım. 1001-1002 nci saniyede mermi hedefe ulaşıyor. Bu atıcı yanlış bilmiyorsam, eski Özel Hareket mensubu. İnstagram da çokca atış videosu vardı.

Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, ERDAL
(26-06-2019, 11:20 PM)harun demiş ki: Çekirdek namlu çıkış hızı 700-800 m/sn, 500 metrede ise 500 m/sn, 1.000 metrelerde 300 m/sn düşer. Ortalama hızı 500 m/sn alırsanız, 2 saniyede fişek hedefe ulaşır. 

Hedefin 40x40 cm olduğu yazılmış. Grupman 25 cm kadar görünüyor. Bu da 1 MOA'ya denk gelir. 

Hedef 1.000 metrede olabilir. Vuruşlar da doğru olabilir. Sadece bunun kaçıncı deneme olduğu belirsiz. Aynı noktadan, aynı rüzgarla belki 10-20 atış sonra buna ulaşıldı.

Sn. Harun
Soruma kendimi tanıtarak ve sorumun sebebiyle başlamak istiyorum. Ben 22 yaşında mühendislik 4.sınıf öğrenciyim. Tabancatüfek formunu ergenlik çağım diyebileceğim lise dönemlerimde keşfettim ve çocukluk çağımdan beri merak ettiğim, ilgi duyduğum konu hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Sizin, Sn. Lupus üstadımızın ve değerli forum üyelerimizin çoğu yazısını okuyarak silahlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. Başta formu kuranlar ve forumun değerli üyelerine teşekkür ediyorum bu faydalı bilgiler için. Fakat şimdiye kadar herhangi bir ateşli silahla bir temasım olmadı. Yani sadece teorik bilgiler edinebildim. 
Soruma gelecek olursak denemenin dağılımda önemi nedir? Benim atıcılık için kurduğum mantık şu şekildedir: 1-Silahın potansiyeli 2-Merminin/Çekirdeğin potansiyeli 3-Atıcının potansiyeli (birde ortam şartları var tabi ki). Denemenin silahın ve merminin potansiyeline bir etkisi olacağını düşünmemekteyim. Yani benim kurduğum mantığa göre Ata Turqua iyi bir mermi iyi bir atıcı ile 900-1000 metre mesafelerden 1 Moa dağılım yapabilecek bir tüfektir. Anlatımımda veya fikrimde yanlışlık varsa beni affedin. Okuyarak öğrenmenin yeterli gelmediği için artık üye olarak soru sorup öğrenmeye, kendimi geliştirmeye karar verdim.
Teşekkür ederim.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
ERDAL
(27-06-2019, 07:23 PM)mk39 demiş ki: Soruma gelecek olursak denemenin dağılımda önemi nedir? Benim atıcılık için kurduğum mantık şu şekildedir: 1-Silahın potansiyeli 2-Merminin/Çekirdeğin potansiyeli 3-Atıcının potansiyeli (birde ortam şartları var tabi ki). Denemenin silahın ve merminin potansiyeline bir etkisi olacağını düşünmemekteyim. Yani benim kurduğum mantığa göre Ata Turqua iyi bir mermi iyi bir atıcı ile 900-1000 metre mesafelerden 1 Moa dağılım yapabilecek bir tüfektir. Anlatımımda veya fikrimde yanlışlık varsa beni affedin. Okuyarak öğrenmenin yeterli gelmediği için artık üye olarak soru sorup öğrenmeye, kendimi geliştirmeye karar verdim.
Teşekkür ederim.

Kurduğunuz mantık doğru. Bu video, Ata Turqua'nın tüfek kapasitesini sergilemeye çalışıyor. Tüfek kapasitesi test edilirken, fişekten ayrı düşünmek imkansız. Fişek bağımsız testler için, farklı fişeklerle aynı koşullar altında tekrarlayan grupmanları yapmak gerekir. Yabancı yayınlarda bir tüfek test edilirken en az 3 değişik fişekle yapılan atışlar, ilk hız değerleri, sapmalar ve dağılımları ile birlikte verilir. Bu durumda tüfekleri karşılaştırabileceğiniz gibi fişeklerin performansı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Tabi ülkemizde ikinci tip fişeği bulmak bile zor olduğu için, bizim için bu çok zor bir test. 

Grupmanın 1.000 metrede gösterilmesi ise sadece göz boyama. Tüfek dağılımını 100 veya 200 metrede aynı şekilde tespit edebilirsiniz. 100 metrede 2 cm dağılım varsa, 1.000 metrede (diğer koşullardan, özellikle rüzgardan) bağımsız olarak 20 cm dağılım yapacaktır. Deli gibi 1.000 metrelerde uğraşmaya gerek yok. 

Grupman testlerinde hedefi vurmanız veya hedefin neresine vurduğunuz önemli değildir. Hep aynı noktaya nişan alarak tekrarlayan atışlar yaparsınız. Bu atışların en uzak merkez hatlarını birleştiren bir daire size gruptan değerini verir. Aslında uygulama bu olmasına karşın ben bunun ağırlıklı ortalama alınarak yapılmasını daha uygun buluyorum. Örneğin geçen hafta katıldığım bir testte 100 metrede 5 atışın sonunda hedefte 3 delik vardı, iki delik 1 cm'den az arayla idi ve 4 çekirdek bu 2 delikten geçmişti. 1 atış da, yaklaşık 1,5 cm ayrıktı. (Kendim gözlem dürbününden atışı takip ettiğim için mermilerin aynı deliklerden geçtiğini gördüm.) Sonuçta ortalama 1/2 MOA olarak değer biçildi. Bana kalırsa bu vuruşlar ağırlıklı ortalama olarak 1/4 MOA değerindeydi.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
mk39, BuROcK, alpercuhaci
(28-06-2019, 12:27 PM)harun demiş ki:
(27-06-2019, 07:23 PM)mk39 demiş ki: Soruma gelecek olursak denemenin dağılımda önemi nedir? Benim atıcılık için kurduğum mantık şu şekildedir: 1-Silahın potansiyeli 2-Merminin/Çekirdeğin potansiyeli 3-Atıcının potansiyeli (birde ortam şartları var tabi ki). Denemenin silahın ve merminin potansiyeline bir etkisi olacağını düşünmemekteyim. Yani benim kurduğum mantığa göre Ata Turqua iyi bir mermi iyi bir atıcı ile 900-1000 metre mesafelerden 1 Moa dağılım yapabilecek bir tüfektir. Anlatımımda veya fikrimde yanlışlık varsa beni affedin. Okuyarak öğrenmenin yeterli gelmediği için artık üye olarak soru sorup öğrenmeye, kendimi geliştirmeye karar verdim.
Teşekkür ederim.

Kurduğunuz mantık doğru. Bu video, Ata Turqua'nın tüfek kapasitesini sergilemeye çalışıyor. Tüfek kapasitesi test edilirken, fişekten ayrı düşünmek imkansız. Fişek bağımsız testler için, farklı fişeklerle aynı koşullar altında tekrarlayan grupmanları yapmak gerekir. Yabancı yayınlarda bir tüfek test edilirken en az 3 değişik fişekle yapılan atışlar, ilk hız değerleri, sapmalar ve dağılımları ile birlikte verilir. Bu durumda tüfekleri karşılaştırabileceğiniz gibi fişeklerin performansı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz. Tabi ülkemizde ikinci tip fişeği bulmak bile zor olduğu için, bizim için bu çok zor bir test. 

Grupmanın 1.000 metrede gösterilmesi ise sadece göz boyama. Tüfek dağılımını 100 veya 200 metrede aynı şekilde tespit edebilirsiniz. 100 metrede 2 cm dağılım varsa, 1.000 metrede (diğer koşullardan, özellikle rüzgardan) bağımsız olarak 20 cm dağılım yapacaktır. Deli gibi 1.000 metrelerde uğraşmaya gerek yok. 

Grupman testlerinde hedefi vurmanız veya hedefin neresine vurduğunuz önemli değildir. Hep aynı noktaya nişan alarak tekrarlayan atışlar yaparsınız. Bu atışların en uzak merkez hatlarını birleştiren bir daire size gruptan değerini verir. Aslında uygulama bu olmasına karşın ben bunun ağırlıklı ortalama alınarak yapılmasını daha uygun buluyorum. Örneğin geçen hafta katıldığım bir testte 100 metrede 5 atışın sonunda hedefte 3 delik vardı, iki delik 1 cm'den az arayla idi ve 4 çekirdek bu 2 delikten geçmişti. 1 atış da, yaklaşık 1,5 cm ayrıktı. (Kendim gözlem dürbününden atışı takip ettiğim için mermilerin aynı deliklerden geçtiğini gördüm.) Sonuçta ortalama 1/2 MOA olarak değer biçildi. Bana kalırsa bu vuruşlar ağırlıklı ortalama olarak 1/4 MOA değerindeydi.

Sn. Harun
Detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim.

Alıntı

Ata Turqua, 100 metre.

[Resim: 180-F96-F3-9-BD8-4-EA8-96-B1-CD49-C2-B1-E732.jpg]

Alıntı
12 üye teşekkür etti:
demirci57, blacksea, Cem1964, mk39, alpago, tirendaz, Campaıoli Lazoli, ERDAL, orpeus, jfmrk, Vefasiz, mimaslan
Saygıdeğer gurum üyeleri
İlk olarak hepinizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarım.Ata firmasının yeni taktik kundaklı 6.5 Creedmoor çapındaki yivlisinin deneme atışlarının yapıldığı videoya denk geldim;

Ata firması iyi bir iş çıkarmışa benzesede bolt'un pürüzsüz girmemesi beni düşündürdü.Her ne kadar atıcı kaynaklı bir hata olma ihtimali olsada firmanın bu hatayı sıfıra indirmesi gerekli.Gördüğüm kadarıyla Turqua ile aynı sistemi kullanıyorlar,bu sistemin dez avantajları çok fazla.Bu dez avantajların anlatıldığı,Selçuk Bey'e ait bir kaç video vardı fakat tüfekteki hataları düzeltmek yerine Selçuk Bey'e dava açtıkları için yeni tüfeklerinde hataların devam edeceği belli.
Saygılarımla.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
harun, mimaslan

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
harun, ERDAL, tirendaz, Karabaş

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi