Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli - Yivli Av Tüfeği ...
Sayın Lupus,

308 win. tüfek aldığımızda mkek 7.62x51 fişek satın alabiliyor muyuz? Forumda zannedersem birkaç yıl evvel çıkan bir karardan sonra alınamadığına dair bir yazı okumuştum.

Alıntı

Maalesef alamıyoruz... Vakti zamanında yazılan bir MSB yazısına binaen sivil vatandaşa FMJ fişek satmıyorlar.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
Tartarus, alpago
Son videoya amatör gözle bakınca da; hatırlı abilerin az bilgi veren videolarına nazaran, belli ki üretimde ter dökmüş birinin ağzından çıkan çok daha dolu, ayağı yere basan tanıtım daha profesyonelce olmuş.

Saygılarımla

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
lupus, Alphawolf, karabasan, Sabri, aseyhan
Değerli üstadlar ve yivli av tüfekleri hakkında yüksek bilgiye sahip olan forum üyelerine sorum olacak, Ata firmasının Turqua modeli ni satın almak istiyorum, gövde ve mekanizma yekpare çelik olduğu belirtiliyor ama namlu soğuk dövme çelik değil, bu namlu ömrünü nasıl etkiler ve yüksek basınçlı fişeklere ne derece mukavemet sağlar, Huğlu firmasinin Ovis modeliyle ilgili bilgi aldığımda namluların avrupadan ithal edildiği söylendi biraz üzüldüm açıkçasi 100 senedir av tüfeği üreten bir firmanin yivli tüfek namlusu üretememesi beni üzdü belki Ata firmasıda namlularını avrupadan ithal ediyordur henüz soramadım, Mke nin Şah_51 i dövme çelik namlulu olacak sanırım, Sarsılmazın çalışması varmı bilgi sahibi değilim yerli yivli tüfek için Mke ve diğer firmaları beklemelimiyim yoksa Turqua almalımıyım değerli üstadlar bilgi verebilirse sevinirim biraz uzun ve geniş çaplı bir konu oldu kusura bakmayın saygı ve selamlar...

Alıntı

Sn. Kanunadamı5506:

Çok merak ettim namluyu eskitecek kadar yivli fişeğini nasıl bulacaksınız ? Naçizane fikrim mevcut silah yasasına ve MKE denen zübük kurumun uygulamaları ile o silah alayımızı gömer. İçimizden o namlunun pert olduğunu görecek kadar yaşayacak üye olduğunu sanmamaktayım.

saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kanunadamı5506
(25-11-2017, 10:55 PM)musti267 demiş ki: ...MKE denen zübük kurumun uygulamaları ile  o silah alayımızı gömer.  İçimizden  o namlunun pert olduğunu görecek kadar yaşayacak üye olduğunu sanmamaktayım.

saygılar.

Sn musti267,

Kesinlikle sizi tenkit etme yahut uyarma amacında değilim, baştan belirteyim. Amacım, tekrar tekrar okunan ve bir bilgi ansiklopedisi niteliğinde olan foruma şerh düşmek.

Bir kurumun yöneticileri yanlış yapabilir, mevcut yasa ve yönetmelikler yöneticilerin yanlış yapmasına neden olabilir, ya da o kuruma kaliteli yönetici istihdamını sınırlayabilir, bu zaaf dönemsel olabilir ve saire... Ancak MKE gibi asli amacı TSK'nın her türlü silah, mühimmat, roket, araç ve gereç ihtiyaçlarını karşılamak olan bir devlet kuruluşuna "zübük" denmesi benim gibi üyeleri üzer, kırar.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Alphawolf
Aslında baştan aşağı düzeltilmesi gereken konular bunlar.Çok istememe rağmen bir Avukat,Muhasebeci,Kuyumcu,Arıcı v.s olmadığımdan dolayı bir tabanca bulundurma ve taşıma ruhsatı alamıyorum.Alsam dahi mevcut ruhsat ve taşıma belgelerinin fiyatları inanılır gibi değil.Bu kadar fahiş fiyatların olması akıl ile izah edilemez.Aynı şekilde silah ve aksesuar fiyatları da abartılmış durumda.Gümrük,vergi,kargo falan fiyatlar çıldırmışcasına şişiriliyor.Yurtdışında satılan ürünleri kıyasladığımızda insanın morali bozuluyor.MKE bizim milli ve güzel bir kurumumuz.Ancak dalga geçer gibi verilmiş yıllık hakkımızı dahi bayiler temin edemiyorsa burada bir ayıp var demektir.Bu ayıp nereden veya kimden kaynaklı bilemiyorum ? Ancak insanlar bulamayacakları mühimmatların silah veya tüfeklerini neden alsınlar ki ? Yıllık 200 mermi diye biliyorum ? Şaka gibi gerçekten.İnşallah kısa sürede bu yasalar değişir ve insanımızın ihtiyaçlarına ve gelir düzeylerine bakılarak hakkaniyetli bir düzenleme yapılır.Ancak forumda yıllardan beri yazılan aynı temennilere bakarak pek de ümitli olamıyorum maalesef.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
kotucenk
(26-11-2017, 01:09 AM)lenduha demiş ki:
(25-11-2017, 10:55 PM)musti267 demiş ki: ...MKE denen zübük kurumun uygulamaları ile  o silah alayımızı gömer.  İçimizden  o namlunun pert olduğunu görecek kadar yaşayacak üye olduğunu sanmamaktayım.

saygılar.

Sn musti267,

Kesinlikle sizi tenkit etme yahut uyarma amacında değilim, baştan belirteyim. Amacım, tekrar tekrar okunan ve bir bilgi ansiklopedisi niteliğinde olan foruma şerh düşmek.

Bir kurumun yöneticileri yanlış yapabilir, mevcut yasa ve yönetmelikler yöneticilerin yanlış yapmasına neden olabilir, ya da o kuruma kaliteli yönetici istihdamını sınırlayabilir, bu zaaf dönemsel olabilir ve saire... Ancak MKE gibi asli amacı TSK'nın her türlü silah, mühimmat, roket, araç ve gereç ihtiyaçlarını karşılamak olan bir devlet kuruluşuna "zübük" denmesi benim gibi üyeleri üzer, kırar.

Saygılarımla.

sn lenduha. 

Sizi tanımıyorum, sizin de beni tanıdığınızı sanmıyorum.  Kimseyi üzmek gibi amacım yok.  Ama ben sandığınızdan fazlasını bildiğimi sanıyorum MKE denen kurum  hakkında. Ezbere bir beyan değildir o. 

Tam tersine  sizin gibi konuya çok vakıf  olmadığını sandığım insanlar bu kurumu eleştirmemiş , eletirilmesinin önüne geçmiş laf ettrimemiştir..  Sonuç olarak kendisine laf edilmeyen, bu laf edilememesinden eleştirilmemesinden aldığı şımarıklıkla   oldukça başarısız,  hımbıl bizi utandıran tekel bir kamu kurumu oluşmuş.

Yine tam tersine yurtsever milliyetçi bir Türk olduğuma inanaraktan;  bu başarısız    kuruma her türlü lafı etmek   zatımca ciddi bir yurtseverliktir. 

Yıl 2017 olmuş Ordusuna polisine adam gibi  tabanca,  tüfek vb. mühimmat üretemeyen,  hala güvenlik  güçlerini yurt dışından tabanca tüfek mühimmat ithal ettiren , işin kötüsü kendisi üretemediği gibi yerli üreticilere olabildiğince yokuş yaptıran  bir kurumdur. Hem kendisi güzel mal üretmez, yerli  ürettirene de engel olur iş elimden gider diye.    

En basitinden tekel olduğu fişek ithalatını bile beceremeyip, yerin dibine sokan,  silah severleri verem eden bir kurumdur. Adam kurumdan tabanca almış ama gel gör ki fişeği yok. 

Bu kurumun ürettiği ultra başarısız ürünler yüzünden şehit olan bir dünya mehmetçik varken bu kuruma "zübük" diyorsam o benim gayet kibar bir kişilik olmamdan kaynaklanmaktadır. 20 li yaşlarda canını sevdiklerini arkasında bırakıp savaşan gerekrise feda eden güvenlik gücüne, hakettikleri adam gibi silahları sağlayamayıp yurt dışına mecbur eden kurum her çeşit lafı hakeder.

Saygılar.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
citronium, kanunadamı5506, Tonyukuk ÖTUKEN
Sn musti267,

Sizi tanımıyordum ancak yazdıklarınızdan sizin yurtsever milliyetçi bir Türk, gayet kibar bir kişilik, MKE hakkında fazlaca bilgi sahibi ve eleştirilerinde zümbük, hımbıl ifadelerini rahatça kullanan biri olduğunuzu öğrenmiş oldum. Sizi üzmek istemem ama umurumda değilsiniz.

(Bu kısım diğer silahsever okurlar içindir. )
  • MKE'nin uygulamaları eleştirilebilir. 
  • MKE'nin bu uygulamaları icra eden yöneticileri yerden yere vurulabilir. 
  • MKE'nin bu uygulamaları icra eden yöneticilerini atayan mevzuat eleştirilebilir.
  • Bu sıralı eleştiri bağlı bulunduğu SSB'ye ve kendine bağlı diğer kurumlara (SSM vb) kadar uzatılabilir...
Benim de önceki gönderimlerimde günlük konuşma kelimelerini kullanarak bunu gayet sert bir şekilde yaptığım görülebilir.

Ancak kurumun tüzel kişiliğini eleştirmek demek, varlık amacını da eleştirmek demektir. MKE'yi yöneten erkin yetersiz ve gerekli öngörülerden uzak kişiler olması, mevzuatların bu gidişi değiştirecek kalitede olmaması, kurumun zaafı değil talihsizliğidir.

MKE'nin asli amacı TSK'ya mühimmat üretmek ise, yeterli makine parkını kurmadan, yeterli kalitede personeli çalıştırmadan, gerekli hammaddeyi sağlayacak sanayii kurmadan bu asli amacın eksiksiz icrasını beklemek bir yönetim ve sistem sorunudur. İşte o vakit kurumun yetersiz mühendisleri, tasarladıkları tüfekleri kendileri ile eş kalitede yerli mühimmatla değil, ithal mühimmat ile test etme garabetine düşerler. İşte o vakit 40 NATO testinden geçtiği söylenen tüfek, makine parkı olmadığı için ancak korumaların elinde fotoğraflık olarak yer alır.

Asli amacı TSK'ya mühimmat üretmek olan MKE'yi aynı nedenlerle sivil silahseverlere mühimmat üretmeye zorlamak, buna karşın yerli mühimmat üreticilerinin önünü tıkamak (ancak birine ya da birkaçına üretim izni vermek), olmadı ithal mühimmatın yurda girişine taş koymak da bir yönetim ve sistem sorunudur. İşte o vakit kolluk kuvvetlerinin siparişlerini güç bela denkleştirebilen kurum, gerisine bakamaz bile.

Saygılarımla.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
Tonyukuk ÖTUKEN
Konu MKE'nin tüzel kişiliğinden ziyade tasarım,ar-ge,üretim,satış-pazarlamayı içeren -içermesi gereken-komple bir tesisin devlet memurluğu zihniyeti ile işletilmeye çalışılmasıdır.
8-5 çalışan, işini kaybetme korkusu olmayan, daha iyisini tasarlayıp üretme ihtiyacı hissetmeyen insanlardan oluşan bir kurumdan da daha fazlasını beklemek zaten yanlış olur.

MPT-76 projesi başlayalı 7-8 sene oldu. Teslim edilen silah sayısı 5.000 dahi olmadı. Dünyanın en iyi tüfeği olduğu komedisini de bir kenara bırakırsak bu kadar süre içerisinde çalışan sayısı 2 haneli olan firmalar bile-yurt dışı firmalarından bahsediyorum- Ar-15 platformunda çok daha fazlasını üretip geliştirip sattılar ve satmaya devam ediyorlar.

Teknik açıdan işin en üzücü yanı ise silahı tasarlayanların hiçbir şekilde kullanıcı gözüyle bakamaması.-bu ayrıntı MPT-55 de çok daha bariz ortaya çıkacak-
Almanların belirli amaçlar için ürettiği G-3'ü patent hakkı ve imalat bilgisini satın alarak yıllarca üretebilirsiniz.
Ama iş modern asker-polis isterlerine uygun ve ekonomik açıdan dünya ile yarışabilir silah yapmaya geldiğinde işler o kadar kolay olmuyor.

Benim görüşüm silah sanayisinin gelişmesi özel şirketlerin performansına bağlıdır. Ancak bu geçiş sürecinin de oldukça iyi yönetilmesi gerekir.
Ne kadar beğenmesekte yivli tüfek ve mühimmat üretme tecrübesine sahip yegane kuruluş şu an için MKE.
Sivillerin yivli tüfek edinmesinin kolaylaştırılması ve silah üretiminin özel sektör firmaları tarafından karşılanması birbiri ile oldukça ilintili konular.
Bu işin en yoğun olarak yapıldığı Amerika'ya bakıldığında sivil kullanıcı ve üreticinin silahların gelişimine olan etkisi net şekilde görülebilir.
Umalım ki yakın zamanda sektörde özel şirketlerin sayısı artar ve MKE silah sektörüne altyapı hizmetleri sunan, son kullanıcı ile muhatap olmayan bir kurum olarak yoluna devam eder.

Saygılar.

Alıntı
10 üye teşekkür etti:
lenduha, Sabri, madenci08, Tonyukuk ÖTUKEN, heisenberg, sem, tirendaz, harun, wubıh, meteariturk

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi