Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yerli - Yivli Av Tüfeği ...
Başlığı görünce şaşırmayın sakın çünkü öyle bir şey yok (: Hayal kırıklığı için özür dilerim (:

Kendime şunu sormadan edemiyorum ...

Neden yerli bir firma yivli av tüfeği üretmiyor ?
Üretemiyor mu ?
Kapasiteleri yok mu ?
Bilgi yada donanım eksikliği mi var?
Yada siyasi,politik bir yönden engelleme mi var?
Kanunlar mı izin vermiyor?

Ben bir silah firması sahibi olsam Türkiye'de yivli talebini bildiğim için ilk kalkışacağım iş bu olurdu ... Düşünsenize 2-3 bin liraya yerli bir yivli av tüfeği ...

Saygılar ...

Alıntı

Sn. cz75,
Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. Aslına bakarsanız silahı üretip fahiş dalırlarla iteletmek yerine; Depolarda yıllarca bekletilen ve artık jilet olmaktan başka yolu kalmayan bolt action tüfekleri revize edip akıllı uslu bir parayada satsalar çok daha makul olurdu.
Şahsıma kalacak olursa 1900 lü yılların başlarında üretilmiş olan bir Mauser Kurz 98 tüfeği, yerli sanayinin üreteceği hiç bir bolt action silaha değişmem. Yerli sanayiinin tabanca konusunda durumu ortada. Yivli tüfek konusunda da farklı olacağını tahayyül bile edemiyorum.
Saygılar..

Alıntı

Sn. xlcod3r

JNG-90 ı biz yaptık öyle değil mi ? Ha psg ye benziyo yada başkasına yada kırması önemli değil biz ürettik sonuçta ... Mühimmatı 7.62x51 - Gerçi silahın iyi olup olmadığını önümüzdeki yıllarda anlayacağız ... Diyeceğim şu jng-90 ı takip edelim iyi çıkarsa yapılacak olan ( inşallah ) yerli yivli av tüfeğide iyi olur hiç merak etmeyin ... Hele birde 308win. ve 338 lapua magnum seçenekleriyle piyasaya çıkarsa tadınmaz yenmez ...

Alıntı

Ben ne olduklarını biliyorumda onun için yazdım yukarıda yazdıklarımı. Şimdiye kadar olumlu bir tek kelam eden de duymadım. Her neyse o askeri silah ben sivil silahlar için mevzu bahsi yapmıştım.
Saygılar..

Alıntı

Sn.CZ 75, ülkemizde gücü elinde bulunduranlar, yivli tüfek atıcılığının, sadece parası olan kısıtlı bir zümrenin uğraşı olarak kalmasını, çocuklarımızın hayatlarında ilk defa askere gittiklerinde bir yivli silahın sesini duyup, acemi birliğinde toplam 9 adet mermi atarak, sıcak bölgelerdeki birlik ve karakollarda görev yapmasını isteyen, mevzuatı, silah ve mühimmat fiyatlarını da buna göre düzenleyen kişilerdir.

Dünyanın hiç bir yerinde, bırakın silah fiyatlarını, bu fiyata yivli tüfek mühimmatı bile bulamazsınız. Yerli FMJ 7.9x57 mm piyade tüfeği mühimmatı 1.74 TL dir. Yivli silah ile uğraşan arkadaşlarımızın her birisi, herhangi bir sıfır yivli tüfeğin ideal dağılım özelliklerine ulaşması için bile belirli bir miktar atım yapılması gerektiğini, her hangi bir atıcının ise, herhangi bir yivli tüfeği tam bir potansiyelle kullanabilir hale gelebilmesi için gerekli olan eğitim atışlarını yapabilmesinin, halihazırdaki yıllık istihkaklarla en az beş yıl alacağını bilirler.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
xlcod3r
Sn. xlcod3r

Demek istediğim jng-90 yerli ve orta halli bir silah olduğuna göre yapılacak olan sivil yivli de orta halli olacaktır demeye getirmeye çalıştım ama beceremedim sanırım (:

Sn. LUPUS

Cümlelerinize katılmakla beraber bir sorum olacak ...

Yerli silah firmaları Türkiye'deki yivli meraklılarından haberdar değilller mi ?

Türkiye'de bir yivli üreticelecek olsa yurt dışına kıyasla fiyat ve kalite ne yönde olur ? ( yani bir remington m700 ün aynısını üretsek fiyat farkı ne olur - fikriniz nedir ? )

Alıntı

Sn.CZ 75, açıkçası ülkemiz şartlarında üretilecek bir yivli av tüfeğinin kalitesi, maliyeti, satış fiyatı ve halihazırdaki mevcut pazarı konusunda fikir yürütmek imkansız. Bu konu oldukça ciddi bir pazar araştırması ve fizibilite çalışması gerektirmektedir. Bu nedenle düşüncelerimiz temelsiz faraziyelerden öteye gidemeyecektir.

Alıntı

LUPUS demiş ki:Sn.CZ 75, açıkçası ülkemiz şartlarında üretilecek bir yivli av tüfeğinin kalitesi, maliyeti, satış fiyatı ve halihazırdaki mevcut pazarı konusunda fikir yürütmek imkansız. Bu konu oldukça ciddi bir pazar araştırması ve fizibilite çalışması gerektirmektedir. Bu nedenle düşüncelerimiz temelsiz faraziyelerden gidemeyecektir.

Teşekkürler sn. LUPUS ...

Aslına bu yerli yivli konusunu çok uzak görmüyorum Türkiye'miz için ... Sanki heran bu konuda bir haber çıkacakmış gibi geliyor bana ... Firmalarımız umarım önümüzdeki yıllarda araştırmalarına başlarlar ... Öyle zannediyorum ki firmalarımız bu konunun farkındalar ...

Alıntı

valla sy cz 75 , daha gümüsaydan baska yerli toplu tabancamiz bile yok.nasil olacak sizin dediginiz bilmiyorum?1911 klonu bile yeni üretilmeye baslandi.

Alıntı

Sn.cz75,
JNG 90 da klon bir tüfek. Tamamen bizim mühendislerimiz tarafından dizayn edilmiş bir silah yok ve olabileceğinide sanmıyorum. Nedeni Sn. Lupus'un ilk sözlerinde açıklanmış zaten. Yivli tüfek nedense üvey evlat gibi. Üretme, kullanma gibi bir durum ortaya çıkıyor. Uçuk silah fiyatları, uçuk fişek fiyatları varken yerli yivli de çıkabilirse eğer onların fiyatlarıda çok uçuk olacaktır inancındayım.
Saygılar...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi