Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Browning Kabze
Bugün Nill diye bir markanın varlığını biliyorsam Lupus Üstadımız sayesinde. Türkiye distribütörü olan Yivset i de sayesinde öğrendim. Nill için yivsetin sahibi Cem Beyin anlatıklarını dinlediğinizde neden bu kadar Pahalı olduğunu anlıyorsunuz. Çok özel ağaçları tespit edip ham halde kestikten sonra ağaçların kuruması için en az iki sene özel koşullarda beklettiklerini, bu sayede ağacın Kabze olarak kesilmeden evvel tam olarak silah ile uyumunu sağladıklarını; bu yapılmaz ise yaş kalan ağacın zaman içinde enleşme, genleşme bir nevi büyüme yaşadığını Anlattı. Efsane olmak için hakikaten özen gerektiği ve Almanlar'ın neden el attıkları işlerde hep başarılı olduklarını anlıyorsunuz.

Alıntı

Sayın Ekaynar

Aynı dertten bende müzdariptim, orjinali bulmak mümkün değil gibi

Fakat ön tarafı parmak izli olan model piyasada mevcut Sayın Turkmenoglu'nun dediği gibi, o seti alıp sadece arka tek parçayı mevcut orjinal takıma ekleyerek devam edebiliyorsunuz.

Plastik dokusu orjinal kabze takımından biraz daha sert olmakla birlikte genel bütünlüğü sağlıyor ve orjinal setle gayet uyumlu.

Ben ön kısmı parmak izli olan modeli Ankarada uzun uzun gezerek bulmuştum. Meçhul Asker Sokağı civarındaki silahçılarda bulunuyor.

Saygılar

Tugrul

Alıntı

Sn Ekaynar,

Yenimahalle İvedik caddesinde Anıl silah var. 4 tarafı komple çeviren setlerden oradan uygun fiyatla alabilirsiniz, benim adımı verin dilerseniz.

Saygılarımla

Alıntı

(22-06-2015, 10:01 AM)derinoz demiş ki: Bugün Nill diye bir markanın varlığını biliyorsam Lupus Üstadımız sayesinde. Türkiye distribütörü olan Yivset i de sayesinde öğrendim. Nill için yivsetin sahibi Cem Beyin anlatıklarını dinlediğinizde neden bu kadar Pahalı olduğunu anlıyorsunuz. Çok özel ağaçları tespit edip ham halde kestikten sonra ağaçların kuruması için en az iki sene özel koşullarda beklettiklerini, bu sayede ağacın Kabze olarak kesilmeden evvel tam olarak silah ile uyumunu sağladıklarını; bu yapılmaz ise yaş kalan ağacın zaman içinde enleşme, genleşme bir nevi büyüme yaşadığını Anlattı. Efsane olmak için hakikaten özen gerektiği ve Almanlar'ın neden el attıkları işlerde hep başarılı olduklarını anlıyorsunuz.

Aaaaaah, ah. Herkes her halttan anlamak zorunda mı ya hu. Madem ağaç nedir, ağacın çalışması nedir, nasıl stabil hale getirilir gibi konuları bilmiyorsun, niye böyle sallıyorsun be Cem bey. Kabzada kullanılan ağaçlar bellidir. En pahalı ile en ucuzu arasındaki fiyat farkının bir kabza boyutundaki bir oduna yansıması oldukça cüzidir. Asıl fiyat farkı işçilik ve kar marjında oluşur. Arkadaşlar biz markayız, temiz işçilikle iyi kabzalar yaparız, bu yüzden kar marjımız epey yüksektir niye demiyor. Ağacın kesit yüzeylerine kağıt yapıştırıp veya çeşitli kimyasallar sürüp gölgede kurutulması işlemi fırınlama, buharlama gibi işlemler çıkmadan önce kullanılmış eski yöntemlerdir ve bilinen öyle çok aman aman bir üstünlükleri yoktur. Hala bazı pahalı müzik aleti üreticileri kullanır. Yaş kalan ağaç kavramı da ancak bir amatörün kullanacağı laftır. Denge rutubetine çeşitli metotlar kullanılarak getirilmiş veya getirilememiş ağaç vardır. Odunun içinde bulunan iletim demetleri içindeki rutubet belirli metotlarla denge haline getirilir. Bu işleme kurutma denir. Getirilmezse odunun şeklinde bazı değişiklikler olur. Halk arasında buna yılma, çarpılma falan denir. Yoksa odun "bir nevi büyüme" yapmaz. Bu boyuttaki bir ürün için sadece odun kalitesi ve uğradığı ön işlem bu büyüklükte bir fiyat farkı oluşturmaz.

Alıntı

Sayın Pinus içimi acıttınız... Kendimi bekletilmeden takılan kabzeler gibi hissettim... Öyle birşey olmamasına rağmen... Forumun güzelliği burada Smile ÖĞRENIYORUZ BİLENİNDEN...

Alıntı

Selamlar,
Farklı sitelerden, farklı fiyat aralığında aynı paket görselinde mevcut.Kimi site 199 TL isterken kimi sitede 69 TL görünüyor.Anadoluavmarketi en iyi fiyatı olandı.Eğer bunun da çakması yok ise Smile pachmary marka olduğu yazıyor.Şimdilik sipariş ettim fakat ileride bulamam mantığıyla çekmeceye atacağım.Bulabilirsem tek parça ahşap bulamazsam artık kısmet diyip alacağım.
Saygılar.
Engin

Alıntı

(22-06-2015, 10:47 AM)Pinus demiş ki:
(22-06-2015, 10:01 AM)derinoz demiş ki: Bugün Nill diye bir markanın varlığını biliyorsam Lupus Üstadımız sayesinde. Türkiye distribütörü olan Yivset i de sayesinde öğrendim. Nill için yivsetin sahibi Cem Beyin anlatıklarını dinlediğinizde neden bu kadar Pahalı olduğunu anlıyorsunuz. Çok özel ağaçları tespit edip ham halde kestikten sonra ağaçların kuruması için en az iki sene özel koşullarda beklettiklerini, bu sayede ağacın Kabze olarak kesilmeden evvel tam olarak silah ile uyumunu sağladıklarını; bu yapılmaz ise yaş kalan ağacın zaman içinde enleşme, genleşme bir nevi büyüme yaşadığını Anlattı. Efsane olmak için hakikaten özen gerektiği ve Almanlar'ın neden el attıkları işlerde hep başarılı olduklarını anlıyorsunuz.

Aaaaaah, ah. Herkes her halttan anlamak zorunda mı ya hu. Madem ağaç nedir, ağacın çalışması nedir, nasıl stabil hale getirilir gibi konuları bilmiyorsun, niye böyle sallıyorsun be Cem bey. Kabzada kullanılan ağaçlar bellidir. En pahalı ile en ucuzu arasındaki fiyat farkının bir kabza boyutundaki bir oduna yansıması oldukça cüzidir. Asıl fiyat farkı işçilik ve kar marjında oluşur. Arkadaşlar biz markayız, temiz işçilikle iyi kabzalar yaparız, bu yüzden kar marjımız epey yüksektir niye demiyor. Ağacın kesit yüzeylerine kağıt yapıştırıp veya çeşitli kimyasallar sürüp gölgede kurutulması işlemi fırınlama, buharlama gibi işlemler çıkmadan önce kullanılmış eski yöntemlerdir ve bilinen öyle çok aman aman bir üstünlükleri yoktur. Hala bazı pahalı müzik aleti üreticileri kullanır. Yaş kalan ağaç kavramı da ancak bir amatörün kullanacağı laftır. Denge rutubetine çeşitli metotlar kullanılarak getirilmiş veya getirilememiş ağaç vardır. Odunun içinde bulunan iletim demetleri içindeki rutubet belirli metotlarla denge haline getirilir. Bu işleme kurutma denir. Getirilmezse odunun şeklinde bazı değişiklikler olur. Halk arasında buna yılma, çarpılma falan denir. Yoksa odun "bir nevi büyüme" yapmaz. Bu boyuttaki bir ürün için sadece odun kalitesi ve uğradığı ön işlem bu büyüklükte bir fiyat farkı oluşturmaz.

Sn Pinus, bizde ağacı bu şekilde işleyebilecek usta-orman mühendisi var mı yoksa okullarda teori süper pratik te mi çuvallıyoruz?

Alıntı

(22-06-2015, 04:07 PM)Mirgun demiş ki:
(22-06-2015, 10:47 AM)Pinus demiş ki:

Sn Pinus, bizde ağacı bu şekilde işleyebilecek usta-orman mühendisi var mı yoksa okullarda teori süper pratik te mi çuvallıyoruz?

Sn. Mirgun,

Teorikte, pratikte zehir gibi. Türkiye odun kurutma-buharlama konularında oldukça tecrübelidir. En kıytırık kereste fabrikalarında dahi bu ünitelerden vardır. İşi bilirler. Ama tek handikabımız bazen enerji giderlerinden tasarruf etme yoluna giderek işin kolayına kaçanlar olmaktadır. İyi bir tesise ön işlem yaptıracağınız bir kaç metreküp kereste ülkemiz koşullarında bir kabza tesisine bir yıl yeter. Büyütmemek lazım.

Alıntı

Fiberden ve boynuz da kabza kapakları yapılır Smile .

Alıntı

Sayın üyeler,
Plastik MKIII kabzesi arıyorum, ikinci el de olur. Nereden bulabilirim? Fikri olan paylaşırsa sevinirim. 
Saygılar.
[Resim: images.jpg]

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi