Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Canik C-100 ve Canik L-120
İlk tabancam olan bulundurma ruhsatlı CZ 75 SP-01 Shadow'u alınca, sahip olunabilecek en iyi tabancalardan biri olduğu hususunda kanaat oluşturduğumu, CZ platformuna bağlandığımı ve sonradan satın alacağım tabancaları da bu platformdan seçerek gelişmemi ve kas hafızamı tek bir platform üzerinde sağlamak isteme niyetimi daha önce forumda paylaşmıştım. İkinci tabancam yine bulundurma ruhsatlı ve CZ / Tanfoglio klonu 45 kalibrelik titremez K2-45 idi. Bu tabancam ile ilgili de satın alma amacım doğrultusunda son derece memnum olduğumu bildirmiş, naçizane birkaç paylaşımda bulunmuştum.

Bu sene taşıma hakkına kavuşunca, fırsat bu fırsat diyerek ve bir daha bu hakka kavuşamama endişesi ile birlikte, sene içinde 3 adet tabanca daha satın almaya karar verdim. İlk etapta 2 adet birden, sağlık raporumun süresi dolmaya yakın da 1 adet daha almaya karar vermiştim. Bu 2 adedi geçen ay Samsun Yurt Savunma'nın C100 ve L120 modellerinde karar kılarak satın aldım. Son 1 adet için de tercihim büyük ihtimalle komple çelik kompakt model olan P-100 olacak.

Canik'in bu modellerini seçmemdeki en büyük etkenler, yukarıda da belirttiğim gibi CZ tabanlı olmaları, Amerikalı kullanıcılardan çok iyi geri bildirim almaları, fiyat ve de bununla ilintili "acımadan, yoğun bir şekilde ve yüksek adette atış ile" kullanma niyetimdir. Shadow ve K2-45 (özellikle Shadow) evladiyelik olarak düşündüğüm / umduğum, aşınmasından, yıpranmasından üzüntü duyacağım, daha sınırlı şekilde kullanmayı düşündüğüm, küffarın deyimiyle kasa kraliçesi silahlar haline geçmiş durumda. Şimdiki kurla sıfırı neredeyse 10,000 TL seviyesine yaklaşmış olan Shadow'u, Amerika'daki gibi "(unused Shadow is an abused Shadow) kullanılmayan Shadow istismar edilmiş bir Shadow'dur" düşüncesiyle maalesef görebilmem mümkün değildir. Bir silahsever olarak Sig Sauer, Glock, HK vs... gibi farklı platformlar da ilgimi çekse de ve Amerika'da yaşasam mutlaka koleksiyonuma katardım diye düşünsem de, ülkemizdeki yasalar ve abartılı fiyatlar buna benim için mani olmaktadır. Kampanyalı fiyatları ile satın almış olduğum modellerden, bu fiyatlarla 6-7 adet dahi satın alsam ancak sıfır bir Shadow, Glock vs... parası yapıyor. Bu sebepten ötürü, mecburen yüzümü yerli seçeneklere çevirdim. Ev, kişisel veya aile savunması için tek silah seçeneği ile sınırlı kalsa idim, tercihim yine rüştünü ispat etmiş bir ithal (CZ, Glock, Sig Sauer vs...) olurdu. Lakin mevcut fiyat politikasına ilave olarak modifikasyon isteğim, sayısı artmaya başlayan envanterimi yerliler ile arttırmanın en mantıklı seçenek olduğunu düşünmeme sebep olmuştur. 10,000 TL'lik bir ithale dremel ile girişmek yürek ister. Smile Birçok CZ parçasının bire bir uyumu, birçoğunun da ufak modifikasyonlar ile uydurulması, Canik modellerini benim için cazip kılmakta...

Mevcut envanterim toplu halde. Üst ikili soldan sağa: L120, C100. Alt ikili soldan sağa Shadow, K2-45:

[Resim: P1030227%201280x960_zpsixadmk3c.jpg]

Burada Shadow ile C100 yer değiştirmiş:

[Resim: P1030273%201280x960_zpslfzwlswg.jpg]

Bu sene SYS, tetik korkuluğu ve kunduz kuyruğu dizaynında bir takım değişiklikler yapmış. İlk hali sanıyorum tam boy ve kompakt modelde şuna benziyordu:

[Resim: TriStar-L120-600x396.jpg]

[Resim: P1030588.JPG]

Tetik korkuluğundaki değişiklik, şahsi görüşüme göre fonksiyonel olmaktan ziyade görsel açıdan bir farklılık yaratmakta (mevcut tasarımdaki tetik korkuluğu önündeki tırtıklı yüzey, destek elinin işaret parmağını bu bölümde kullananlar için fonksiyonel bir fark da yaratıyor elbette). Kunduz kuyruğunun bir miktar daha uzatılıp, kalınlaştırılması ve yukarıya dooğru bir eğim verilmesi ise bana göre iyi bir geliştirme olmuş. Yukarıda paylaştığım, envanterimin resminde bu fark açıkça görülüyor. Şu resimlerde yeni tasarımın farklı açılardan görüntüsünü görmek mümkün:

C100 ve L120:

[Resim: P1030266%201280x960_zps2agekgwl.jpg]

Yanyana K2-45, Shadow, L120 ve C100:

[Resim: P1030236%201280x960_zpsmrfvurzk.jpg]

[Resim: P1030235%201280x960_zpsd7jqbtv0.jpg]

Kunduz kuyruğu konusu benim kullanım şeklim için oldukça önemli. Silahı, mümkün olduğu kadar üstten kavrayıp ayrıca destek elimin işaret parmağı ile tetik korkuluğuna alttan ciddi baskı yaparak kullanıyorum. Elim etli olduğu için şöyle bir görüntü ortaya çıkıyor:

L120: (C-100'ün de tasarımı bire bir aynı olduğu için sadece L120'yi göstermem yeterli sanıyorum)

[Resim: P1030262%201280x960_zpsaxgh8jps.jpg]

Shadow'un tasarımı bir miktar daha iyi:

[Resim: P1030264%201280x960_zpswlv9ebzy.jpg]

L120 ve Shadow kıyaslaması:

[Resim: P1030258%201280x960_zpssv8htzbf.jpg]

Lakin, ilginç ama Titremez bu konuda en iyi ve benim için bu konumdaki en rahat tutuşu sağlıyor. Klonu olduğu Tanfoglio'larda da bir çok modelde bundan çok daha uzun kunduz kuyruğu mevcut. Belki de onun etkisidir:

[Resim: P1030265%201280x960_zpsvq5ppi88.jpg]

Canik modelleri ile ilgili memnun olmadığım bir husus, kabza sırtında herhangi bir tırtıklı yüzey mevcut olmaması. CZ klonu birçok modelde mevcut iken, bu senenin C100 ve L120 (muhtemelen L120'nin çelik versiyonu S120 de aynı şekildedir.) için kabza sırtını bu şekilde bırakmaları hoşuma gitmedi. Kabzanın ön kısmında ise dikey kertikler mevcut... K2-45, Shadow, L120 ve C100:

[Resim: P1030231%201280x960_zpsijau4idg.jpg]

Yukarıdaki bazı fotoğraflarda modeller arasında boyut kıyaslaması yapmak mümkün. Uzunluk kıyaslamaları ise şöyle: (Arka veya ön kısımdan tam hizalamamış olsam bile sanıyorum bir fikir verir)

[Resim: P1030234%201280x960_zps5y29bn2l.jpg]

Tam boy bir CZ ile beraber, L120'nin ve C100'ün genel duruşu şu şekilde:

[Resim: P1030260%201280x960_zpsiwoig8do.jpg]

[Resim: P1030259%201280x960_zps834r2qzi.jpg]

Silahların gövdelerinin içlerinin genel görüntüsü şu şekilde... K2-45, Shadow, L120 ve C100:

[Resim: P1030238%201280x960_zpsm1luflvr.jpg]

İyi bir işçilik ve minimum alet izi görülmekte. Hatta L-120'de az gözüken alet izlerinin neredeyse hepsi benim sayemde. Smile Yeri gelmişken bunun nedenini ve şu ana kadar yaptığım değişikliklerden bahsedeyim... Horoz yayını Wolff'un 15 lb'luk yayıyla değiştirmeye ilave olarak, daha önce CZ Custom'dan tedarik etmiş olduğum uzatılmış şarjör düşürme mandalını da L-120'ye monte ettim. Tetik grubu, tetik kolu yayını ve şarjör düşürme yayını tutan vidanın tamamen sökülmesine mani olacak şekilde üzerinde konumlandığı için tetik grubu da dahil komple bir sökme işlemi yapmam gerekti. Shadow için tasarlanmış olan uzatılmış şarjör düşürme mandalı (extended magazine release) maalesef L-120 gövdesinde bunun için ayrılan deliğe büyük geldi. Ben de dremele ince bir uç takarak gövdenin sağ ve solundaki bu boşluğa bir miktar giriştim. Tabi tabancanın fiyatı düşük olunca, üstadın deyimi ile semere değil de eşeğe giriştim. Smile Aksi takdirde ithal bir tabancada sanıyorum "yemezdi". Yavaş yavaş ve her seferinde uyumu denedikten sonra, sanıyorum minimum bir malzeme tıraşlayarak mandalın gövdeye uyumunu sağladım. Ekstra bir boşluk oluşmaması için bu işi yavaş yavaş ve dikkatli yapmak önemli... Sonuçta fazla tıraşın geri dönüşü yok. Uzatılmış şarjör düşürme mandalı, hiç el konumunu değiştirmeden rahat bir şekilde şarjör düşürmeye olanak sağlıyor. Arkadan görünümü şu şekilde oldu:

[Resim: P1030266%201280x960_zps2agekgwl.jpg]

Bu değişikliklerin dışında bir de, resimlerde gördüğünüz kabza kapağı değişikliği yaptım. Görünen kabza kapakları, CZ için üretilen Alümünyum modellerdir... CZ 75 compakt modeli için üretilen siyah kabza kapağı hiç bir modifikasyona ihtiyaç duymazken, tam boy için olan mavi renk alüminyum kapağın sol taraf için olanı tam uymadı... Vida deliği önde kaldığı için, kapağın iç ön kısmında bulunan gövdeye denk gelen kısmını bir miktar eğelemek bu sorunu tam olarak çözdü.

Silahı geri toplamak beni çok uğraştırdı... Öncelikle tetik yayı Shadow'a göre abartılı sert olduğu için, yerine zor taktım. Sonrasında tetiği gövdeye yerleştirmeden önce yayı yerinde tutabilmek için elimdeki "eski metal bir mumluktan" geçici bir pim yapıp uydurdum. CZ'lerde horoz pimini yerinde tutan dikey pim bu iş için kullanılabiliyor ancak Canik Horoz pimi konusunda farklı bir tasarımda ve dikey pimi kullanmamış. Dışarıdan gözükmeyen şu çentiğe giren kısa bir pim kullanmış:

[Resim: canik316.jpg]

Bu yüzden, boyutunun uyumlu olduğunu düşündüğüm bir geçici pimi kendim yaptım. Ancak dikkatsiz bir şekilde kalıcı tetik pimini yerine çakarken geçici pimin takılı olduğu boşluğu hizalamadığım için kalıcı pim geri çakılamayacak bir pozisyonda öne doğru gitti... (Daha doğrusu tetik doğru hizalanmadığı için tetik üstündeki pimin geçeceği boşluk biraz geride kaldı.) Geri çıkarma işlemini tetik pimini pense ile çekmek suretiyle yapmak zorunda olduğumdan pimi haşat ettim. Allah'tan tetik grubuna bir zarar gelmedi.

Mecburen daha da uzun bir geçici pim yaparak silahı tekrar topladım ve Canik'ten Kerim Bey'e ulaşarak "bir kaç adet yedek" olmasını da rica ederek tetik pimi gönderilmesini istedim. Örnek bir müşteri ilişkileri hizmeti ortaya koyarak, ruhsat fotokopimi de ilettikten sonra Samsun Yurt Savunma adresime hemen 4 adet tetik pimi gönderdi. Bu sayede sorunum çözülmüş oldu. Bu sefer yine geçici pimi taktım, yalnız mekanizmayı yerinde tutmak için geçici pime oranla çapı daha büyük olan bir punch ile, geçici pimi ittirip, punch'ı gövdeden geçirdim. Geçici pim işlevini gerçek pim tam yerine oturana kadar bu sefer punch yaptı. Daha kalın olduğu için tetik grubu pek oynamadan durabildi ve ben de gerçek pimi yerine taktım. İleride Cajun Gun Works'ten daha sağlıklı olduğu iddia edilen bükme olmayan bir tetik pimi ile tetik yayı da tedarik etmeyi düşünüyorum. İlave olarak CZ 85 trigger'ının uydurulmuş hali ile yeni horoz ve horoz pimleri de almak istiyorum. CZ parçalarının bir bölümü ufak modifikasyonlarla uydurulabilse de, direkt Canik ile uyumlu parçalar da CGW tarafından Amerika'da satılıyor.

Bu arada, silahı sökerken ve toplarken yaşadığım zorluklara biraz değinmek isterim. (Bir kısmı elbette benim tecrübesizliğim nedeniyle ortaya çıkmış sorunlardır.) Şarjör düşürme mandalı yayı oldukça sert olduğu için, önce oluğa, sonra da mandalın üzerindeki boşluğa yerleştirmek oldukça zor. Yabancı sitelerde yaptığım araştırma sonucunda, bu yayı iki ucunu bir miktar açıkta bırakacak şekilde bir içecek pipetine yerleştirmenin güzel ve pratik bir çözüm olduğunu tecrübe ettim. Bu şekilde yaydaki açıklık yeterince daraltılarak hem gövdedeki, hem de mandaldaki oyuğa yerleştirmek mümkün oluyor. Ancak yine de baya bir uğraştığımı söylemek isterim.

Sökme aşamasında, bu yayı ve tetik kolu yayını tutan vidayı sökmenin zorluğu ile ilgili de birkaç yazı okumuştum, lakin L120'nin vidası zorlanmadan çıktı. Monte ederken abartılı sıkmamaya dikkat etmekle birlikte, atış yaptıkça temizlerken bu vidanın sıkılık durumunu gözden geçireceğim. Gevşeyip tetik kolu yayının pozisyonunu bozabileceği teorisi mevcut. Bununla karşılaşırsam büyük ihtimal loctite desteği ile tekrar sıkacağım.

Sökme aşamasında bir diğer dikkat edilmesi gereken husus da emniyet mandalındaki oyukta bulunan küçücük bir yay ve top:

[Resim: canik315.jpg]

CZ, gövdenin içindeki ayak ve yay ile mandalın sertlik ve fonksiyonel durumunu oluştururken, Canik bu işi bu küçük top ve yay ile yapmış. Mandalın emniyet açık / kapalı pozisyonuna geçerken oluşan "klik" sesi ve netliğinin uzun vadede muhafazası hususunda CZ'ye göre bu daha basit olan yaklaşımın biraz daha sağlıklı olduğunu zannediyorum. Mandalı sökerken bu parçaların fırlayıp kaybolma olasılığını vurgulamak isterim... Yayı baya bir aramıştım. Smile

Gelelim, sürgü ve sahra sökümü ile ortaya çıkan parçalara... C100 Sarmal bir yay kullanıyor ve sürgü daha zor manipüle edilebiliyor. L120'nin irca yayı ise nedense hafifmiş gibi bir izlenim veriyor. Bir sonraki atışta kovan tahliye mesafelerini de göz önünde bulundurarak Wolff'tan aldığım en uygun irca yayları ile değiştireceğim. Yalnız, her iki model için de bu yaylardan 1-2 kat kesmek gerekecek. Yaptığım denemede bunun zaruri olduğunu farkettim...

[Resim: P1030241%201280x960_zpsh5jktjsy.jpg]

Bu arada, yukarıda belirtmeyi unutmuşum. C100'ün metal irca mili yerine yine CZ Custom'dan tedarik ettiğim polimer mili kullanıyorum. Yukarıdaki resimlerde dikkat ettiyseniz bu mil bir miktar dışarı doğru çıkıyor. Bu da, CZ'nin kompakt modeline göre yayın gireceği mesafenin daha az olduğunu ve CZ'ye uyumlu yay takılacaksa kesilip kısalması gerektiği durumunu kanıtlıyor...

Namluların kıyaslaması aşağıdaki gibi... Shadow'un namlusu hepsinden daha etli gözüküyor: (K2 45, Shadow, L120, C100)

[Resim: P1030251%201280x960_zpsd025ai3h.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
defender45acp, şahin44
K2-45, daha önce de paylaşıldığı gibi, Sig / Glock tarzı blok halinde sürgüyü kilitleyip, kilitleme halkası kullanmaz iken, CZ ve klonları tam boy modellerde iki, kompakt modellerde tek halka kullanıyor... CZ tasarımında gördüğünüz, sürgüde yeri olan ilave küçük çıkıntı ise Canik'lerde kullanılmamış. Bu bölgeye ne kadar ekstra yük biniyor tam bilmiyorum, lakin Canik'in yaklaşımı bu yükü daha geniş bir alana yayıyor ise, bunu bir iyileştirme olarak kabul edebilirim. Bu hususta sanıyorum bizi en iyi üstat aydınlatır.

[Resim: P1030249%201280x960_zps5moc7erf.jpg]

Besleme rampaları kıyaslaması ise şu şekilde...

[Resim: P1030247%201280x960_zpsraj15sul.jpg]

[Resim: 9fda51ff-183a-4dc4-94bf-925cad0d9b4d_zpspk5ydojq.jpg]

Görüldüğü üzere Canik'in besleme rampası geometrisi Shadow'a göre biraz farklı. Besleme ile ilgili avantaj mı dezavantaj mı getireceğini, ya da herhangi bir fark yaratıp yaratmayacağını zaman gösterecek...

Sürgü düşürme mandallarının görüntüleri de aşağıdaki gibi. Yukarıdan aşağıya K2-45, Shadow, L-120 ve C-100... Tek başına altta duran ise CZ Custom'dan tedarki ettiğim "yeni tip" sürgü düşürme mandalı.

[Resim: P1030257%201280x960_zpsia9f80pz.jpg]

Benim için bir başka sevindirici unsur, Shadow'umla beraber gelen Mecgar şarjörleri ile, Canik ile gelen Mecgar şarjörlerin neredeyse %100 aynı olması ve tüm şarjörlerin tüm silahlara mükemmel uyumu idi... (Elbette daha kısa olduğu için kompakt modelin şarjörleri tam boylara uymuyor.) Tek küçük fark, Canik'lerle gelen şarjörlerin, şarjörün kilitlenmesi için açılan oyuklarının bir miktar daha geniş olması idi. Lakin hem Canik şarjörlerinin Shadow'da, hem de Shadow şarjörlerinin Canik'te yerine oturması ve boş şarjörde geriye kilitlenmesi ile ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım.

[Resim: P1030271%201280x960_zpslg9dsp7f.jpg]

Canik'leri kullandıkça, olumlu-olumsuz tüm izlenimlerimi paylaşacağım.

Alıntı
5 üye teşekkür etti:
mafrox, Kara45, defender45acp, LAMRETOEJ, şahin44
Elinize sağlık, güzel olmuş. Belki ileride atış karşılaştırmaları da yapma imkanınız olur. Ancak namlu fotoğrafları her şeyi özetlemeye yetiyor zaten.

Saygılarımla

Alıntı

Sayın Kanuni,
Yine dört dörtlük bir çalışma, elinize sağlık.
Hani zaman olsa da İzmir'e gelip birlikte envanterinizin karşılaştırmalı atış testlerini yapsak geçiyor gönlümden.
Saygılar.
Osman

Alıntı

Çok memnun olurum Sn. Ortaç. İzmir'e yolunuz düşerse sizi ağırlamaktan ve beraber atış etkinliği yapmaktan şeref duyarım.

Alıntı

1 ay daha gidemem düşüncesi ile, Ramazan başlamadan alelacele Turgutlu'daki poligona gidip yaklaşık 100'er adet atış yaptım. Herhangi bir problemle karşılaşmadım ancak nişangahların her iki modelde de ayarsız olduğunu söyleyebilirim. Nişangahları CZ nişangahlarıyla değiştireceğim için bunu sorun etmiyorum... Fazla hazırlık yapamadan acelece gittiğim için herhangi bir fotoğraf, video paylaşamayacağım. Bir sonrakinde telafi etmeye çalışırım.

(15-06-2015, 05:27 PM)turkmenoglu demiş ki: ...Ancak namlu fotoğrafları her şeyi özetlemeye yetiyor zaten.

Bu arada, Sn. turkmenoglu, ithal ve yerliler ile alakalı herşeyin objektif olarak irdelendiği forumumuzda bu hususta SYS'ye haksızlık yapmamamız gerekiyor düşüncesindeyim. (Hoş gerçi namluyu üreten de bildiğim kadarıyla MKE)

Buradaki kıyaslamanın Shadow ile yapılması, elimde Shadow olduğu içindir. Tabi, bu ne kadar adildir tartışılır... (Elbette burada detaylı bir karşılaştırma ve dayanım testinden ziyade, görsel ve tasarımsal bir kaç temel noktaya bakılıyor, yoksa bırakın Shadow'u, CZ'nin en düşük fiyatlı modeliyle bile "kıyaslanabilmesi" için Canik modellerinin de uzun süreli ve yüksek atım adediyle rüştünü ispat etmesi gerekmekte...). Lakin, buradaki Canik modellerinin namlu kalınlığı, klonu olduğu CZ 75 B ile kıyaslanırsa, görüntüde çok da farklı olmayacağını sanıyorum. Elimde CZ 75 B yok, ancak CZ 75 B'nin de namlu kalınlığının SP-01'dan farklı olduğunu biliyorum. CZ 75 B ile SP-01 namlularının kıyaslaması şöyle:

(Üstteki SP-01, alttaki CZ 75 B namlusu)
[Resim: LFhCNwT.jpg]

Daha ince olan CZ 75 B namlusu dayanıksızdır denemez tabi ki. CZ'yi CZ yapan CZ 75 B modeli... Burada kalınlıkla beraber, kullanılan malzeme ve nasıl bir işlemden geçtiği de önemli. Umalım ki Canik namluları da rüştünü ispat etsin.

Alıntı

Sn.Kanuni elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Siz ve diğer kıymetli ustaların değerli yorumlarını inceleyip 8-9 sonunda zor karar vererek aldığım L 120 ve stoeger 8000 F de nekadar haklı olduğumu pekiştirmis oldum. Silahları alalı daha 15 gün oldu. İlk fırsatta deneyimlerimi paylaşacağım. Saygılar

Alıntı

Sn Kanuni;
Cz sevgim depreşti. Aslında sadece namlu kalınlığını kastetmemiştim, ama sayenizde shadow ile cz75 namlu kalınlıklarını kıyaslama imkanı buldum.
Gerçekten aralarında ciddi bir kalınlık farkı var.

Saygılarımla

Alıntı

Sn.Kanuni Turgutlu'daki poligonun adresi var mı?

Saygılarımla.

Alıntı

Sn. Oberon,

Resmi olarak "poligon" demek ne kadar doğru bilmiyorum, ancak yakın zamana kadar bu kimsenin olmadığı alanda şöyle bir levha vardı:

[Resim: DSC00214.jpg]

İlk gittiğimizde genel görüntü şöyleydi:

[Resim: DSC00213.jpg]

Birileri ön ve yan taraflara toprak doldurarak daha da uygun bir poligon haline getirmiş. Birçok silah sahibi tarafından burası atış alanı olarak kullanıyor. Etrafta hep boş kovan ve hedefler görmek mümkün. Sanıyorum emniyet mensupları da bu alanı kullanıyor... Tabi ülkemizde ne zaman ne olacağı belli olmaz, biz gideriz ve işgüzar bir memur gelip "burası meskun mahal" diyip, işlem yapar mı bilemiyorum. Burası Türkiye...

Bu alan, Manisa'dan Turgutlu'ya giderken Çobanisa köyüne gelmeden hemen önce yolun sağ tarafında yer alıyor... Ben artık buraya beraber gidecek birini bulamadığım için yalnız gitmeye başladım. Eğer Manisa'da iseniz sizinle beraber gitmekten mutluluk duyarım... Manisa veya İzmir'deki tüm forumdaşlarımız da katılabilirler elbet..

Ben periyodik olarak ayda bir gidiyorum. Ramazan bitince bayramdan hemen sonra hemen gideceğim mesela...

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi