Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi Glock ? G17 & G19
(30-05-2015, 02:09 AM)efedrin demiş ki:
(29-05-2015, 11:33 PM)seagull demiş ki: g19 altın oran söz konusu taşıma ve şehir için savunmaysa.Yok ben hedef atışı yapıcam bacakta taşıcam tam boycuyum diyorsanız o bi glock olmamalı..Tetiği ergonomisi daha mantıklı bi tabanca olmalı..

Glock 19'un her derde deva Glock modeli olduğu herkesin malumudur, ama fuarda incelediğim kadarıyla, Glock 17 de gayet rahat taşınabilecek bir tabanca. Bacakta taşımak gibi bir imkan zaten yok, ama eğer olsaydı bile böyle birşeye gerek olmazdı diye düşünüyorum.

Ayrıca, Glock alışılagelmiş poligon tabancalarından farklı bir platform, ama tetiğine alıştıktan sonra harika grupmanlar elde edilebileceği şerhini düşmek lazım. Bu konuda yıllardır Glock'a haksızlık yapıldığını düşünmüşümdür.

Teşekkür ederim Sn. efedrin, keşke bende fuara katılıp sizin gibi G17'yi inceleme fırsatım olsaydı o zaman aklımda soru işareti kalmazdı.

Alıntı

(30-05-2015, 03:17 PM)Alperka demiş ki: İlla ki poligonda kulanacağım diyorsanız neden doğrudan hedef atıcıları için üretilmiş G34 düşünmüyorsunuz?
Üstelik 3,5lbs tetiği sayesinde modlamaya da gerek yok.
Elbette G17 mi G34 mü derseniz yurt dışında birkaç kere poligonda karşılaştırma olanağı bulduğum için kendi görüşümü bildirebilirim. İki model arasında ağırlık farkı nerdeyse yok denecek kadar az, G19a alıştığım için G17'yi kılıfından çekmek G34'e göre daha rahat geldi. 5-25 metre mesafelerde grupmanlar arası fark neredeyse yoktu. Belki daha uzun mesafelerde G34 nişangah aralığı sayesinde daha iyi olabilir ama pratikte kullanmayacağım mesafelerde denemek angarya geldi.
Kılıftan çekme konusundaki avantaj/dezavantajı tam olarak anlayabilmek için kardeşimden ödünç aldığım Sickinger müsabaka kılıfı ile denediğimde her iki silahın da kılıftan hedefe inanılmaz hız ve kolaylıkla çekilebildiğini tecrübe ettim. Eğer amacınız hedefe kılıftan çekerek atış yapmak ise bu tür bir kılıfa sahip olmak hem çok daha hızlı hem çok daha ergonomik, hem de (vücuttan ve bacaklardan mesafeli ve açılı tutarak) çok daha güvenli olacaktır. G17 mş G34 mü derseniz, elimdeki G19 olmasa hedef için her ikisi de olur. Savunma için G17 G19 arasında gider gelirim.

Teşekkür ederim Sn. Alperka, hem savunma ve günlük taşıma hemde poligonda fena olmayan grupmanlar yapabileceğim acemiliğime bir parçada olsa katkı sağlayacak bir glock modeli istiyorum, aynen dediğiniz gibi G17 ve G19 arasında gidip geliyorum, sanırım bende birçoğumuz gibi vitrine bırakacağım kararı.

Saygılarımla.

Alıntı

Sn tsotsi01

Biraz elinizin büyüklüğü önemli. Yabancı forumlarda yazdığına göre 17 eli büyüklerde 19 dan daha rahat olduğu ifade ediliyor. Türkiyede 19 lar satıldığı halde 17 diye bekleyenlerin olduğunu hatırlatmak isterim . Gelecek olan modellerde kabze sırtları değişebilir modeller . Yani elinize oturacak bir model olcaktır elini biraz iriyse.

Selamlar.

Alıntı

(30-05-2015, 06:30 PM)lupus demiş ki: Glock 17' nin yapıp da, Glock 19' un yapamayacağı iş yoktur.

Glock 19 ile yapılamayıp, Glock 17 ile yapılabilen iş yoktur.

İşini Glock 19 ile yapamayıp, Glock 17 ile iş bitirebilen atıcı yoktur.

Teşekkür ederim Sn. lupus,

Sizler gibi üstadlarımız için G43 ile G34 arasında dahi atıcılık açısından bir fark olmayacağına eminimWink ancak benim gibi bu işe yeni başlayacak acemiler için en azından silahın atıcılıktaki en ufak artısı kardır diye düşünmekteyim, G17' nin namlu boyu avantajından kaynaklanan isabet oranını iyi bir çalışma ile G19' dada kısa sürede yakalayabilirsem zaten G17'yi taşımakla uğraşmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Alıntı

(30-05-2015, 11:26 PM)musti267 demiş ki: Sn tsotsi01

Biraz elinizin büyüklüğü önemli. Yabancı forumlarda yazdığına göre 17 eli büyüklerde 19 dan daha rahat olduğu ifade ediliyor. Türkiyede 19 lar satıldığı halde 17 diye bekleyenlerin olduğunu hatırlatmak isterim . Gelecek olan modellerde kabze sırtları değişebilir modeller . Yani elinize oturacak bir model olcaktır elini biraz iriyse.

Selamlar.

Teşekkür ederim Sn. musti267,

Elim ne çok büyük ne çok küçük normal boylarda bir elim var, g19 kullandım elimde çok küçük durmadı, g17'de çok büyük durmayacaktır, o açıdan bende düşündüm ama işte g17'yi inceleme fırsatım olsaydı bu sorunları yaşamayacaktım. En azından eksik olmasınlar MKEK'de vitrinde gösteriyorlarmış bakar bakar karar veririm artık.

Saygılarımla.

Alıntı

On sene kadar önceydi, bir ağabeyimizin bağ evinde semaver muhabbeti yapıyorduk. Kendisinin şimdi rahmetli olan ağabeyi '' Benim büyük oğlana falanca yerde bir ev baktık, ama bir yirmibeş kağıt açımız var, bir kaç aylığına koltuk çıkabilecek ağa var mı? '' diye bir konu açtı. Hemen '' Ağabey oranın ulaşımı şöyle, cephesi böyle...'' diye cevaplar döküldü...Bunun üzerine rahmetli '' Ben sizden akıl değil para istedim, parası olan versin, olmayan aklını kendisine saklasın! '' diye kükredi. Smile

Kıssadan hisse, bizim milletimiz sistematik düşünmeyi sevmez. Birisi bir soru sorduğunda tam olarak ne sormak istediğini anlamaya çalışmaz. Bunun yerine karşısındakinin derdine derman olup olamayacağını hesap etmeden kendi doğrularını empoze etmeye çalışır.

Sn.tsotsi01,

Sorduğunuz soruyu basitleştirmek ve tam olarak çözümleyebilmek için denklem haline getirelim;

X= Taşıma ruhsatlı olarak alacağım silahı.
Y= Çoğunlukla pantolon içi kılıf ile kullanacağım.
Z= Haftada bir poligona gideceğim.

Bu denklemde iki eksik veri var;

E = El yapınız.
F = Fiziki yapınız.

Şimdi her bir değişkenin denklemin sonucuna ne yönde etki edeceğini inceleyelim;

X; G 19

Y; G 19

Z; G 17 / G 19

E; G 19 kabzası elinize küçük değilse bu değişken X ve Y' ye bağımlı olarak etki edecektir.

F; Boyunuz 1.80 m den kısa ise bu değişken X ve Y' ye bağımlı olarak etki edecektir.

Matematiği bırakıp, konuyu toparlarsak, Glock modelleri ile gerek puan hedeflerine, gerekse taktik hedeflere atış performansı belirleyen en önemli faktör namlu boyu ve nişangah hattı mesafesi değil, Glock tetiğini çekmeyi bilip bilmediğinizdir. Her hafta poligon ziyareti yapacak birisi, eğer Glock ve tetiğini çok iyi tanıyan birilerinden, Glock tetiğini Glock tetiği gibi çekmeyi öğrenirse, elinde G 17 veya G 19 olmasının hiçbir önemi olmayacaktır, başarılı olacaktır. Eğer Glock tetiğini Glock tetiği gibi çekmeyi öğrenemezse yine elinde G 17 veya G 19 olmasının hiçbir önemi olmayacaktır, başarısız olacaktır, ki neredeyse hergün işi gücü silahla çalışmak olup, Glock tetiğini anlamaya ve öğrenmeye zahmet etmediği için ellerindeki G 17' lerle puan hedeflerinde bir türlü başarılı olamayıp silaha kusur bulan bir sürü adamla muhatap oluyoruz ve ortam müsaitse sorunun silahta değil, atıcıda olduğunu G 19 ile gösteriyoruz.

Pantolon içi kılıfta taşınacak bir silahın boyunda her santimetre önemlidir. Bel çevreniz ve kilonuza bağımlı olarak iz vermeden saklayabileceğiniz kabza bellidir. Miiletin bunca senedir on dörtlü müptelası olmasının temel nedenlerinden birisi de budur. Boyunuza posunuza, kilonuza, yaşadığınız çevreye, tercih etmek zorunda kaldığınız kıyafetlere, günde kaç saat araç kullandığınıza vs bakmadan, bir sürü zahmet çekerek ve masraf yaparak aldığınız tabancanız, bir kaç ay sonra ilk hevesiniz geçtiğinde torpido, çekmece, hatta kasa güzeli oluverir, ki örneği çoktur.

Umarım doğru ve keyifle kullanacağınız bir tabanca edinirsiniz.

Saygılar.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
alfaboy1907
(31-05-2015, 11:21 AM)lupus demiş ki: On sene kadar önceydi, bir ağabeyimizin bağ evinde semaver muhabbeti yapıyorduk. Kendisinin şimdi rahmetli olan ağabeyi '' Benim büyük oğlana falanca yerde bir ev baktık, ama bir yirmibeş kağıt açımız var, bir kaç aylığına koltuk çıkabilecek ağa var mı? '' diye bir konu açtı. Hemen '' Ağabey oranın ulaşımı şöyle, cephesi böyle...'' diye cevaplar döküldü...Bunun üzerine rahmetli '' Ben sizden akıl değil para istedim, parası olan versin, olmayan aklını kendisine saklasın! '' diye kükredi. Smile

Kıssadan hisse, bizim milletimiz sistematik düşünmeyi sevmez. Birisi bir soru sorduğunda tam olarak ne sormak istediğini anlamaya çalışmaz. Bunun yerine karşısındakinin derdine derman olup olamayacağını hesap etmeden kendi doğrularını empoze etmeye çalışır.

Sn.tsotsi01,

Sorduğunuz soruyu basitleştirmek ve tam olarak çözümleyebilmek için denklem haline getirelim;

E = El yapınız.
F = Fiziki yapınız.

Şimdi her bir değişkenin denklemin sonucuna ne yönde etki edeceğini inceleyelim;

X; G 19

Y; G 19

Z; G 17 / G 19

E; G 19 kabzası elinize küçük değilse bu değişken X ve Y' ye bağımlı olarak etki edecektir.

F; Boyunuz 1.80 m den kısa ise bu değişken X ve Y' ye bağımlı olarak etki edecektir.

Matematiği bırakıp, konuyu toparlarsak, Glock modelleri ile gerek puan hedeflerine, gerekse taktik hedeflere atış performansı belirleyen en önemli faktör namlu boyu ve nişangah hattı mesafesi değil, Glock tetiğini çekmeyi bilip bilmediğinizdir. Her hafta poligon ziyareti yapacak birisi, eğer Glock ve tetiğini çok iyi tanıyan birilerinden, Glock tetiğini Glock tetiği gibi çekmeyi öğrenirse, elinde G 17 veya G 19 olmasının hiçbir önemi olmayacaktır, başarılı olacaktır. Eğer Glock tetiğini Glock tetiği gibi çekmeyi öğrenemezse yine elinde G 17 veya G 19 olmasının hiçbir önemi olmayacaktır, başarısız olacaktır, ki neredeyse hergün işi gücü silahla çalışmak olup, Glock tetiğini anlamaya ve öğrenmeye zahmet etmediği için ellerindeki G 17' lerle puan hedeflerinde bir türlü başarılı olamayıp silaha kusur bulan bir sürü adamla muhatap oluyoruz ve ortam müsaitse sorunun silahta değil, atıcıda olduğunu G 19 ile gösteriyoruz.

Pantolon içi kılıfta taşınacak bir silahın boyunda her santimetre önemlidir. Bel çevreniz ve kilonuza bağımlı olarak iz vermeden saklayabileceğiniz kabza bellidir. Miiletin bunca senedir on dörtlü müptelası olmasının temel nedenlerinden birisi de budur. Boyunuza posunuza, kilonuza, yaşadığınız çevreye, tercih etmek zorunda kaldığınız kıyafetlere, günde kaç saat araç kullandığınıza vs bakmadan, bir sürü zahmet çekerek ve masraf yaparak aldığınız tabancanız, bir kaç ay sonra ilk hevesiniz geçtiğinde torpido, çekmece, hatta kasa güzeli oluverir, ki örneği çoktur.

Saygılar.

Sn. Lupus;

Özellikle konulara bakış açınıza, bilginize ve anlatım şeklinize hayranım.
Her daim öğrencinizim.Rolleyes

Saygılar.

Alıntı

(31-05-2015, 11:21 AM)lupus demiş ki: On sene kadar önceydi, bir ağabeyimizin bağ evinde semaver muhabbeti yapıyorduk. Kendisinin şimdi rahmetli olan ağabeyi '' Benim büyük oğlana falanca yerde bir ev baktık, ama bir yirmibeş kağıt açımız var, bir kaç aylığına koltuk çıkabilecek ağa var mı? '' diye bir konu açtı. Hemen '' Ağabey oranın ulaşımı şöyle, cephesi böyle...'' diye cevaplar döküldü...Bunun üzerine rahmetli '' Ben sizden akıl değil para istedim, parası olan versin, olmayan aklını kendisine saklasın! '' diye kükredi. Smile

Sn.tsotsi01,

E = El yapınız.
F = Fiziki yapınız.

X; G 19

Y; G 19

Z; G 17 / G 19

Saygılar.

Sn. lupus,

Pazar sabahınız dan belli bir süreyi ayırıp benim sorunuma bu kadar güzel bir cevap verdiğiniz için gerçekten çok teşekkür ederim. Allah sizi başımızdan eksik etmesin.

Glock tetiğini ve kullanımı en iyi şekilde öğreneceğim sizlerin sayesinde. Boyum 1.91 kilom ise 95 ellerimde söylediğim gibi normal diye düşünüyorum kütleme göre aşırı iri değiller. İnanın artık şafak sayıyorum resmen kavuşabilmek için, heyecanımı maruz görün,çok uzun süre beklediğim ve ilk silahım olacağı için çok ince dokuyorum her şeyi, başınızı ağrıttı isem affola.

Saygılarımla.

Alıntı

[Resim: IMG_7717.PNG.jpeg_zpso7w9xjdq.png]

El yapımın anlaşılması açısından MNE poligonunda g19 ile atış sonrası çektiğim fotoğrafı buldum.

Saygılarımla.

Alıntı

(31-05-2015, 12:04 PM)tsotsi01 demiş ki: Boyum 1.91 kilom ise 95 ellerimde söylediğim gibi normal diye düşünüyorum kütleme göre aşırı iri değiller.

Bu cüsseye G 34 bile uyar Sn.tsotsi01. Smile

Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi