Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Paralaks Kayması -Parallax Shift- Nedir, ne yapmalıyız?
#1
Bu konuyu aslında havalı silah forumları için hazırlamıştım ancak optikler ateşlilerde de kullanıldığından faydalı olur diye düşünerek burada da paylaşıyorum.

Paralaks Kayması Parallax Shift

Merhabalar değerli forum arkadaşlarım; uzunca bir zamandır değinmeyi düşündüğüm konuyu yeni açabiliyorum. Parallax shift (Paralaks kayması) Bazı zamanlar parallax tekerimize özene bezene yazdığımız mesafeler, turret cap için hazırladığımız klikler bir başka gün tutmaz (3 klik 5 klik üst veya alt olur) özellikle de müsabaka için başka bir şehre gittiğimizde başımıza gelir bu durum. Peki bunun sebebi nedir?
Kısaca parallax shift?.

Dürbünlerimiz ne kadar kaliteli olurlarsa olsunlar, az yada çok, sıcaklıktan, basınçtan vs. yani hava koşullarından etkilenirler ve farklı hava koşullarında mesafeleri farklı ölçerler. Örneğin 25 derece sıcaklıkta 50m. mesafeyi metremizle ölçtük parallax ayarını yaptık ve parallax tekerimize işaretledik. Hava sıcaklığının 8 derece olduğu bir başka gün, dürbün netliğini parallax tekerinde daha önceden işaretlediğimiz 50m. çizgisine getirip netlediğimiz noktayı metre ile ölçtüğümüzde 47m. görebiliriz. (aradaki fark dürbün kalitesine göre 1 metre ile 5 metre arasında değişebilir) Sonuçta gerçekte 50m. de olan hedefi biz 47m. olarak ölçüp kliklerimizi de ona göre yaparak atış yaparsak ne olur? ISKA Can sıkıcı ve moral bozucu bir durum hele ki müsabakadaysak. Özene bezene mesafeleri parallax tekerine işaretlemişiz, mesafelere göre kliklerimizi turret cap imize yazmışız moralimiz yerinde, konsantre olup nişan almışız tetik düşürüyoruz ?çat? diye bir ses ve ISKA? Buradaki esas sorun kliklerin yanlış olması değil mesafeyi yanlış ölçüp kliklerimizi o mesafeye göre ayarlamamızdan kaynaklıdır.
Peki ne yapmalıyız.

1-Dürbünümüzü çok iyi tanıyıp çok iyi analiz etmeliyiz.
-Farklı sıcaklıklarda aynı mesafeleri ölçüp aradaki farkı bilmeliyiz, hata payı 1metre midir, 5metre midir bunu iyi bilmeliyiz
-Klik değerlerini iyi bilmeliyiz MOA veya MRad değerlerini iyi bilip turret in bir turunda veya bir klikte kaç MOA veya Mrad değişim olduğunu bilmeliyiz. Kendi dürbünümden örnek vereyim;
Benim dürbünüm Falcon MT50FT 10-50x60 turret lerin bir turunda 60 klik ve toplamda 3 tur var. Bir klik 0.05Mrad bir tur 3 Mrad ve toplamda da 9 Mrad eder. Daha basitçe;
1 Mrad = 10cm (100metre mesafede) Yani 20 klik ? Neyse olaydan uzaklaşıp dürbün kullanma kılavuzu yazmayalım.
-Kliklerin doğru çalıştığına emin olmalıyız. Benim daha önce yapmış olduğum çalışma linki aşağıda inceleyebilirsiniz.
http://www.ftbrturk.com/viewtopic.php?f=13&t=419

2-Silahımızı iyi analiz edip hızını, BC değerini, stabil atış sayısını, atış eğrisini iyi bilmeliyiz.
3-Müsabakalar sırasında silahımızı güneş altında uzun süre bırakmamalıyız.
4-Parallax tekerine mesafeleri farklı sıcaklıklarda ölçüp sonra her sıcaklık değeri için ayrı ayrı yazmalıyız.
-Aşağıdaki fotolarda görüldüğü gibi çeşitli teknikler kullanabiliriz.
-Çoklu pointer kullanımı
[Resim: Oq2op4.jpg]
-Ayarlı Pointer kullanımı
[Resim: zAR077.jpg]
-Parallax tekerine sıcaklık değişimine göre aynı mesafeyi çoklu işaretlemek.
[Resim: GYn9Or.jpg]
Bunları yaptığımızda mesafeleri doğru ölçeceğimiz için kliklerimiz de (silahımızda hız değişimi yoksa) doğru çalışacaktır.
Ya da benim yaptığım gibi özellikle müsabakalardan önce antrenman yaparken mesafeleri ve klikleri parallax tekerine tekrar yazmalısınız. Herkese selamlar, saygılar.

Kaynak: BFTA Scope Setup Manual, Kendi tecrübelerim ve GOOGLE
 
Alıntı
1 üye teşekkür etti:
psatlı
  


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi