Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ PX9 POLİMER GÖVDELİ TABANCA
(05-07-2019, 10:36 PM)mimaslan demiş ki: Sn. recete74;
Mke'ye gitmeden önce Canik bürosunu arayıp fiyat hakkinda teyit almanızı öneririm. Tp9 elite modelini, kampanyalı fiyatından  2600 tl'ye alabileceğinizi düşünüyorum.

Sayın mimaslan;
         Mesajımda da belirttiğim üzere Canik daha kaliteli ise aradaki fiyat farkı benim için önemli değil .
         Fakat aralarında çok büyük kalite farkı yok ise tabii ki memleketimin üretimi olan px9 u almak isterim.
         Bu yüzden Canik TP9 Elite mi yoksa Px9 mu daha kaliteli işçilik ve malzeme açısından onu öğrenmeye çalışıyorum Bir acemi silah sever olarak.
           Daha önce de belirttiğim üzere polimer bir silah alacağım kesin. Bu ikisinden birini mutlaka alacağım anik TP9 Elite mi malzeme açısından işçilik açısından daha kaliteli yoksa TİSAŞ px9 mu daha kaliteli işçilik açısından önemi açısından.
             Siz değerli üstatların forum üyelerinin bu konuda beni yönlendirilecek bir bilgisi deneyimi tecrübesi olduğuna inanaraktan sizden bilgi görüş istiyorum

Alıntı

Sn. mimaslan,
Ben de TP9 elite S modelini düşünmekteyim. Bahsettiğiniz fiyatlardan nasıl faydalanabileceğimizi biraz açabilirseniz çok sevinirim. Mke sitesinde 4000TL üzeri fiyat var bildiğiniz üzere. Büro dediğiniz Canik firması ile mi irtibat kurmalıyız acaba?
Saygılarımla

Alıntı

Sn. reçete 74, 
Yerli tüm polimer tabancalar zaten yabancı bir markanın taklidi. Burada önemli olan kimin daha iyi taklit ettiği. Sn Murata'nın ifade ettiği gibi hemen hemen tüm yerlilerin kalitesi aşağı yukarı aynı. Bu tabancalar içerisinde canik tp9 combat modelini ayırıyorum zira bu tabanca SAI firması ile ortak çalışılıp üretilmiş ve tabiri caizse modifiye edilmiş bir tabanca.

Bence tercihinizi zaten yapmışsınız ancak farkında değilsiniz. Şöyle ki,  bir atıcı için en önemli kriter tabancanın ele oturmasıdır. Diğer tüm etkenler tabancanın farkı özellikleri olsada, bir birlerinden artı ve eksi özellikleri olsada en önemli olay tabanca ile atıcının uyumudur. Sizin beyanınıza binaen elinize oturması ve taşıması çok iyi. Yani siz en önemli olayı çözmüşsünüz. Saygılarımla....

Alıntı
4 üye teşekkür etti:
recete74, Ahmet Efe, browning 61, ERDAL
Sanırım şöyle dersem hata etmiş olmam;

"TP9 çok fazla kullanıcıya ulaşmış, yeterli geri dönüşler almış, hatalar düzeltilip revizyonlar görmüş, her yeni modelde biraz daha gelişerek günümüze gelmiş bir tabancadır."

Merak edip bu başlığın ilk sayfasına gittim, Üstad Lupus tabancanın bir çok özelliğini överken şöyle bir anektod paylaşmış ;

"Tırnak klasik eski SIG Sauer, HS formatında, dışarıdan görünmeyen yaprak bir yay.TİSAŞ yetkililerine bunun üretici açısından farklı kalibrelere adaptasyon ve kalite kontrolü açısından büyük sıkıntı olduğunu, taktik açıdan da sıkışabilecek mekanizmaya dışarıdan müdahaleyi imkansız kıldığı için bir handikap olduğunu, XDs modellerinde HS' nin de hem daha iyi mekanik güvenilirlik, hem de yerden kazanmak için tırnağı dışarıya aldığını belirttiğimizde, TİSAŞ yetkilileri kendilerinin de ilerleyen zamanlarda tırnağı dışarıya almayı planladıklarını belirttiler."

Buna bakmak lazım mesela, ilk üretilen tabancalar ile şimdiki satılan arasında bu fark varsa benim için bir artı puandır.

Yine Üstad Lupus ilk sayfada şundan bahsetmiş;

"... ama daha çok yol alması gerekiyor. EGM zati tabanca ihalesinde soğuk şartlandırma testinde tabanca birinci fişekten sonraki fişekleri ateşleyemedi, çünkü sağma ve kurma mesafelerine müdahale edilirken, ağır iklim şartlarındaki malzeme etkileşimleri ve bunların gerektirdiği toleranslar hesaplanamamış, yeteri kadar test yapılıp farkına varılıp düzeltilmemişti. Tabanca bir fişek attıktan sonra tetik kolu, kurma parçasına kurulu iğneyi bıraktıracak kadar müdahale edemiyordu. Örneğin bu bahsi geçen şartlarda farkına varılan bir hata. Bir tabanca sahada bizzat son kullanıcı tarafından bir kaç milyon atışla denenmedikçe kolay kolay rafine bir hale gelmiyor."

HS Product'den esinlenirken sağma ve kurma mesafesini daha iyi hale getirmek istemişler, fakat sonuçlarını iyi hesaplamamış çok fazla test etmemişler.

Yine bu konuda bir düzeltilme yapılmış mı bakmak lazım, yapıldıysa bu da artı puandır.

Keşke silah alma prosüdürü bu kadar zor olmasa da her yeni çıkan yerli tabancadan alıp bol bol test edip denesek, hem üreticiler geri dönüşler ile kendini geliştirir (geliştirmek isteyenler), hem de silah severler için içi daha dolu bilgiler kayıt altına alınmış olunur.

Saygılar.

Alıntı
15 üye teşekkür etti:
mimaslan, recete74, stgrz, red, madenci08, yyildiz, ErhanG, demirci57, xf7er, alpago, Sabri, orpeus, waltherslv, ERDAL, wubıh
Px-9 Versiyon 2 piyasaya sürülmüş, mkek stoklarındada mevcut.
Kampanyalı fiyatıda 2.000 TL..
İlk dikkatimi çeken gez ve arpacık oldu, gez noktalamasız, ışık kırıcı yatay çizgiler mevcut, iç piyasada hastalık haline gelen, hiçbir işe yaramayan sıfırlama ve yüzük namlu kilit açıları hatalarını bertaraf etmek için bolca kullanılan LPA'lardan daha iyi görünüyor, 
hedef atışına daha uygun daha fonksiyonel bir yapıdalar.
Tetik sağma mesafesi yada şarjör çıkarmama sorunu ile alakalı düzeltme varmı bilgi yok, en son P226 şarjörüne geçiş yapıldı, şarjörle alakalı yaşanan diğer problemlerinde önüne geçmiş olsalar gerek.
Birde boya bir tık iyi görünüyor, videodanda olabilir.
Mevcut hataları giderildi ise 2.000 TL ye maliyetsiz ve modern konsepte
 uygun bir alternatif, sonuçta
5 yılı aşkın zamandır piyasada olan bir ürün.

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
ERDAL, ErhanG
Taze video, bu hafta yayınlanmış;

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
wubıh, ERDAL, ErhanG
115gr SB'ler ile tahliye sorunu yapıyor, 124gr Mkek'e göre ayarlanan irca mili yayından kaynaklanabilir, yayın sertliği ile alakalı veri yok, yanlız bir yerde yatakta fişek sıkıştırdı ve mekanizmayı kilitledi,gene neden sebeptir detay yok, mühimat değişiminden sonra ise atışları tamamladı.

Alıntı
3 üye teşekkür etti:
wubıh, ERDAL, ErhanG

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi