Sitemize Hoşgeldiniz, Ziyaretçi! Giriş Kayıt Ol

Konuyu Değerlendir
  • 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TİSAŞ PX9 POLİMER GÖVDELİ TABANCA
Sn. Yasin06,

Cevabınız için teşekkürler. 
5. Sayfayı, sizin sorduğunuz soruyu ve sn. Lupus'un verdiği cevabı okumuştum, verilen cevap HS9 ile PX9'u kiyaslıyor. Şimdi aklıma geldi benim sorumun cevabı anca tabanca'nın düşme testi yapılması yada aynı P320'da yapıldığı gibi darbe testi ile cevaplana bilir.

Saygılar.

Alıntı

[Resim: uoLxQ1zR6Zg.jpg]

[Resim: F3xaa_aJbCQ.jpg]

Alıntı
2 üye teşekkür etti:
LKT, usame
(10-05-2015, 08:18 PM)lupus demiş ki: Elinize, emeğinize sağlık Sn.ORTAÇ, ilerleyen zamanlarda oldukça popüler olma ihtimali olan bir tabancayı silahseverlere yakından tanıttığınız için çok teşekkürler.

İzninizle ihale testlerinde yakından görme ve inceleme şansı bulduğum bu model ile ilgili bir kaç kelam etmek isterim.

Tabanca bir HS klonu. Ancak bana göre daha rafine bir konsept.

HS ' nin sadece XDm serisinde sunduğu değiştirilebilir kabza sırtlarının standart hale getirilmesi çok güzel.

HS ve PX 9 iğnenin tam kurulu beklediği, sadece tek hareketli tetiği olan tabancalar. Sadece tek hareketli tetiği olan tabancalarda kurma ve ateşleme sistemi mutlaka kilitlenebilmelidir. HS' de iğneyi kuran parça ( sear ) kabza emniyeti ile kilitlenmektedir. Silah kavranınca devre dışı kalmaktadır. Bunun birinci mahsuru uygunsuz kavramalarda sistemin kilitli kalmaya devam etmesi, ikinci mahsuru ise yine uygunsuz kavramalarda sürgünün çekilmesine engel olmasıdır. Bence TİSAŞ kabza emniyeti yerine kurma parçasını klasik bir emniyet manivelası ile kilitleyerek,  tek hareketli tabancaların tasarım ve kullanım teammüllerine uygun, çok doğru bir iş yapmış. Bu değişikliğin tetik emniyeti ihtiyacını da ortadan kaldırması bir başka kazanç.

PX 9' un özellikle hızlı mükerrer atışlar yapan sportif ve taktik atıcıları ilgilendiren farkı ise tetik yollarında; Sağma mesafesi daha kısa, ama özellikle her atıştan sonra tetiğin tekrar atışa hazır geldiği kurulma mesafesi ( reset ) çok daha kısa. HS' de 10 mm nin üzerinde olan tetik kurulma mesafesi PX 9' da 5 mm' nin altında.

Namlu fişek yatağında fişek olup olmadığını gösteren namlu fişek yatağı müşirinin iptal edilmesi de bir başka olumlu basitleştirme. Çünkü kim ne derse desin, bu tür ayrıntılar her zaman fişek besleme sorunlarına neden olabilecek gereksiz ayrıntılardır. Çünkü biraz mekanik bilgisi olan veya aklı başında hiç bir silah sahibi veya atıcı zaten mekanik emniyet unsurlarına güvenerek hareket etmez, çünkü bunların her an arıza yapabilecek, insanı yanıltabilecek şeyler olduğunu bilir.

Tırnak klasik eski SIG Sauer, HS formatında, dışarıdan görünmeyen yaprak bir yay.TİSAŞ yetkililerine bunun üretici açısından farklı kalibrelere adaptasyon ve kalite kontrolü açısından büyük sıkıntı olduğunu, taktik açıdan da sıkışabilecek mekanizmaya dışarıdan müdahaleyi imkansız kıldığı için bir handikap olduğunu, XDs modellerinde HS' nin de hem daha iyi mekanik güvenilirlik, hem de yerden kazanmak için tırnağı dışarıya aldığını belirttiğimizde, TİSAŞ yetkilileri kendilerinin de ilerleyen zamanlarda tırnağı dışarıya  almayı planladıklarını belirttiler.

Bu sohbetin sonunda mühendis arkadaşa '' Birisi bana ' HS' yi elden geçirme fırsatınız olsa, neler yapardınız ? ' diye sorsa aynen böyle yapardım... '' deyince, '' Bu tabancayı yaparken kesinlikle ttc' deki HS yorum ve eleştirilerinden faydalanmadık! '' cevabını aldım...Smile

Halihazırda biraz daha rafine edilmesi gereken bir tabanca, ama bence son zamanlarda ülkemizde atış, atıcılık ve genel emniyet kuralları teammülerine göre üretilmiş en güzel klon. Umarım genel kalite, mekanik güvenilirlik ve dayanım açısından da beklentileri karşılayarak, silahseverler için güzel bir alternatif olur.

Saygılar.

Merhaba Sn.lupus, px9 ile ilgili ilk yorumunuzdan bu yana tam üç yıl  geçmiş. Ozamandan bu zamana güncel versiyonunu inceleyebildiniz mi? Bu üç yıllık süreçte olumlu olumsuz neler söyleyebilirsiniz?  Herhangi bir iyileştirme çalışması var mı?

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sonkarabey
Günaydın,
Bu gün ve yarın tisas firmasının düzenlediği poligon günleri etkinliği varmış, sayın silah sever forum üyeleri ve px9 modelini merak eden arkadaşlarımız burada inceleme ve atış imkanı bulabilirler diye düşünüyorum. Saygılar

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
tirendaz
Yakın olsaydı kesin giderdim. P9L modelini yakından görmek isterdim. Listemde bulunan modellerden biri.

Alıntı
1 üye teşekkür etti:
sonkarabey

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi